Prezes UOKiK wyraził zgodę na przejęcie przez GAS Assets Management kontroli nad Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego Bartimpex, a także przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i GAS Assets Management nad spółką Gas-Trading - podał w poniedziałek Urząd.
- Przeprowadzone przez UOKiK postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji. Przede wszystkim silna pozycja PGNiG na wielu rynkach (m.in. importu, wydobycia, produkcji oraz hurtowej i detalicznej sprzedaży gazu ziemnego) nie zostanie przeniesiona na branże, w których działają Bartimpex oraz Gas-Trading - napisano w w komunikacie UOKiK.
Co się zmieni?
Wniosek o przejęcie kontroli Gas Assets Management złożyła do UOKiK w marcu br. GAS Assets Management (GAM) to nowo założona spółka zależna PGNiG, która będzie prowadzić działalność holdingową. Jak wykazano - koncentracja nie doprowadzi do zmiany sytuacji w spółce EuRoPol Gaz, będącej właścicielem polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa. Obecnie Gas Trading posiada w niej 4 proc., a po 48 proc. akcji i głosów mają PGNiG i Gazprom. Głównym źródłem przychodów EuRoPol Gazu są wpływy z opłat za przesyłanie gazu rurociągiem jamalskim. Ponoszą je główni udziałowcy spółki - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które z Jamału odbiera gaz, oraz Gazprom, który tym gazociągiem przesyła swój surowiec tranzytem przez Polskę do Niemiec. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo stoi na czele grupy kapitałowej, która zajmuje się m.in. wytwarzaniem, transportem i sprzedażą paliw gazowych, a także poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Działalność spółki Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Bartimpex S.A. i jej grupy kapitałowej obejmuje w szczególności działalność w zakresie zarządzania holdingami, produkcji i sprzedaży hurtowej alkoholi, produkcji i hurtowej sprzedaży biopaliw oraz wykonywania robót ogólnobudowlanych. GAS-Trading S.A. oraz jej spółka zależna GAS Trading Podkarpacie Sp. z o.o. prowadzą działalność w obszarach zarządzania holdingami, handlu elektroniką oraz handlu gazem propan-butan w butlach, do celów grzewczych i technologicznych jak również hurtowej sprzedaży płynnego gazu propan-butan.
Autor: mb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PGNiG