Najnowsze

Najnowsze

Kubańskie cygara chcą podbić amerykański rynek. Dzięki Obamie

W poniedziałek w Hawanie rozpoczęły się doroczne targi cygar. Na Festival del Habano przyjadą goście z 60 krajów świata. Mimo zaostrzających się przepisów antynikotynowych na całym świecie, zainteresowanie cygarami nie słabnie. Wszystko to dzięki strategii kubańskich firm, które przykładają wielką wagę do jakości swoich produktów. Przekłada się to na ogromne zyski. Grupa Habano, produkująca cygara, w 2014 zanotowała obroty rzędu 450 mln dolarów. Te wyniki mogą być jednak lepsze. Ostatnio prezydent USA Barrack Obama zniósł embargo na kubańskie cygara. - Rozpoczęcie dialogu między Kubą i USA to dla nas bardzo dobra nowina. Zdobycie amerykańskiego rynku to nasz nowy cel. Wiemy, że to nie będzie łatwe zadanie. Pewnie nie uda się w rok czy dwa, ale to nasza długofalowa strategia - mówi Javier Terres, prezes Habanos S.A.

Zachodnie wsparcie dla Ukrainy. Zapowiedź pomocy militarnej?

Stany Zjednoczone wyślą swoich żołnierzy na Ukrainę. Nie będzie to jednak dywizja, ale od 5 do 10 wojskowych, którzy przeprowadzą szkolenia medyczne. Jak mówi Wojciech Łuczak z WTO, Ukraina liczy na to, że to dopiero początek pomocy militarnej, o której jednak na razie nikt głośno nie mówi.

Zaćmienie Słońca odetnie Europie prąd?

Spodziewane 20 marca zaćmienie Słońca może na kilka godzin obniżyć o ponad 1/3 moc elektrowni słonecznych w Europie i wywołać spadki napięcia w europejskiej sieci energetycznej - wskazuje Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E).

Ropa nadal poniżej 50 dolarów. Zapasy coraz większe

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku utrzymują się nadal poniżej 50 dolarów. Podaż surowca rośnie - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw w Nowym Jorku, jest wyceniana po 49,17 dolarów. Z kolei Brent na giełdzie paliw w Londynie wyceniana jest na 58,82 dolarów za baryłkę.

HP dzieli się na dwie firmy. Gigantyczne koszty

Blisko 2 miliardy dol. będzie kosztował proces reorganizacji w Hewlett-Packard. Amerykańska firma informatyczna zdecydowała się na oddzielenie działu PC i drukarek oraz utworzenie dwóch nowych niezależnych spółek Hewlett-Packard Enterprise oraz HP Inc.

Kłopot kanclerz Merkel. Konserwatyści nie chcą pomagać Grecji

Grupa konserwatystów z niemieckiej koalicji rządzącej, na czele której stoi kanclerz Angela Merkel, wzywa członków Bundestagu do zajęcia twardego stanowiska w sprawie przedłużenia pomocy dla Grecji, poinformował w środę "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ).

Zabawki z Chin zalewają Polskę

Już po trzech kwartałach ub.r. było jasne, że będzie historyczny wynik: wartość importu zabawek z Chin do Polski przekroczyła 1,97 mld zł. To o ponad 200 mln zł więcej niż w 2014 r. – pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Rafał Hirsch: tak, kontrola skarbowa ma zwiększać dochody budżetowe

Odnoszę wrażenie, że zrobiła się nagle w kraju afera w związku z tym, że Ryszard Petru opublikował na twitterze notatkę ze spotkania izb skarbowych, a z notatki wynikają same jego zdaniem skandaliczne sprawy. Przede wszystkim ta, że celem kontroli skarbowych ma być wzrost dochodów budżetowych. Podniesiono larum, którego kompletnie nie rozumiem, a w najwyższym stopniu nie rozumiem oburzenia, na to, że skarbówka chce pilnować dochodów budżetowych – zawsze myślałem, że skarbówka właśnie po to jest.

Yellen czeka z podwyżką stóp, na Wall Street wzrosty

Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami najważniejszych indeksów, w przypadku Dow i S&P 500 - do rekordowych poziomów, za sprawą szefowej Fed, która powiedziała, że bank centralny nie będzie się spieszył z podwyżką stóp procentowych.

"Świat", 24.02

- Projekt kolejnych sankcji powinien już leżeć na stole. Rosja powinna zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli dopuści do ataku separatystów, czy do niszczenia miasta Mariupol, to te sankcje w sposób niemal automatyczny zostaną wprowadzone. To może być system SWIFT, czyli uderzenie w przelewy bankowe, czy też embargo na eksport węgla - komentował na antenie TVN24 Biznes i Świat Grzegorz Schetyna szef MSZ.

Odrzutowy plecak. Tak będziemy podróżować już niebawem

Plecak z silnikiem odrzutowym - tak ma wyglądać przyszłość podróżowania według pewnego inżyniera z Nowej Zelandii. Nad swoją koncepcją Glenn Martin pracuje od prawie 30-stu lat, ale właśnie we wtorek jego firma Martin Jetpack weszła na australijska giełdę. Pieniądze na rozwój już są, a dzięki nim nowatorskie odrzutowe plecaki mają trafić do produkcji w ciągu niespełna półtora roku.

Obama zawetuje budowę ropociągu Keystone XL

Rzecznik Białego Domu potwierdził, że prezydent Barack Obama zawetuje we wtorek przyjętą przez kontrolowany przez Republikanów Kongres ustawę o budowie kontrowersyjnego rurociągu Keystone XL. Zwolennikom projektu brakuje głosów, by odrzucić weto prezydenckie.

Schetyna: projekt kolejnych sankcji dla Rosji już powinien leżeć na stole

- Projekt kolejnych sankcji powinien już leżeć na stole. Rosja powinna zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli dopuści do ataku separatystów, czy do niszczenia miasta Mariupol, to te sankcje w sposób niemal automatyczny zostaną wprowadzone. To może być system SWIFT, czyli uderzenie w przelewy bankowe, czy też embargo na eksport węgla - komentował na antenie TVN24 Biznes i Świat Grzegorz Schetyna szef MSZ.