Najnowsze

Najnowsze

Rekordowo zadłużeni na święta

Gwiazdka to dla banków czas żniw, bo Polacy biorą więcej pożyczek gotówkowych i ratalnych. W tym roku zbiory będą wyjątkowo obfite, a ich wartość może pobić rekord z 2008 roku – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Sony wycofuje film o Kimie. "Hollywood to historia cenzury"

- Wielką uprzejmością Sony jest tym, że rozbawia nas tą całą aferą. Informując nas, że nagle Hollywood poczuło się zagrożone groźbą typu cenzorskiego - komentował krytyk filmowy Wiesław Kot. Według niego zmieni się dystrybucja filmu. - Wyjdzie na DVD, pojawi się w internecie. Zyska taką promocję, o jakiej jego twórcy mogli pomarzyć - dodał.

"Najgorsze jest jeszcze przed Rosją". Putin nie ma planu naprawy gospodarki?

Prezydent Rosji Władimir Putin obiecał na dorocznej konferencji prasowej, że wyprowadzanie rosyjskiej gospodarki z kryzysu potrwa maksimum dwa lata. Nie przedstawił jednak jakichkolwiek reform, które miałyby pozwolić na wyjście z kryzysu w obliczu, którego stoi Rosja - zwraca uwagę agencja AFP cytowana przez Bussines Insider.

Przemysł ucieka z Europy. Fabryki zamyka Ford i Opel

W samym sercu Zachodniej Europy, na granicy niemiecko-duńsko-holenderskiej tylko w tym miesiącu zostały zamknięte dwie fabryki. Ford Motor zakończył pracę w belgijskim Genk a General Motors w zakładzie Opla w niemieckim Bohum. Firmy szukają taniej siły roboczej gdzie indziej. To oznacza zamknięcie ostatniego rozdziału boomu produkcyjnego w Europie. I czas na zmianę modelu prowadzenia biznesu na bardziej innowacyjny - pisze Reuters.

Kuba u progu wielkich zmian. Stanie się rajem podatkowym?

Wznowienie stosunków dyplomatycznych USA-Kuba wzbudziło w społeczeństwie kubańskim duże nadzieje na poprawę życia w kraju malowniczych, walących się kolonialnych kamienic i cudem utrzymywanych w ruchu fordów i cadillaców sprzed 1959 roku, ale także sporo obaw. Kto zyska na przemianach? Co czeka Kubę - koniec reżimu, problemy z reprywatyzacją, boom turystyczny? Czy funkcjonariusze państwowi dorobią się na przemianach a sam kraj stanie się rajem dla bogatych? O przyszłości wyspy z prof. Wojciechem Morawskim, kierownikiem Katedry historii gospodarczej SGH, rozmawiał Michał Sznajder.

"Zniesienie amerykańskich sankcji nie uzdrowi kubańskiej gospodarki". Castro musi odejść?

- Stany Zjednoczone zdejmą embargo, jednak Kubańczycy pozostaną biedni, tak jak byli biedni przez ostatnie dekady, dopóki nie zmienią się rządy - uważa Harold Furchtgott-Roth, były komisarz Federalnej Komisji Łączności. Jego zdaniem jedynie zniesienie sankcji, którego chce Barack Obama, nie doprowadzi do natychmiastowej zmiany, bo kubańska gospodarka potrzebuje poważnej przebudowy. - Musi się ona rozpocząć od drastycznej zmiany w sposobie rządzenia krajem - przekonywał Furchtgott-Roth. Przeciętna pensja pracownika państwowego wynosi 20 dol. miesięcznie.

Włosi mają pomysł na zapomniane dzieła sztuki. Będą pokazywane w hotelach

Historycy, konserwatorzy sztuki i muzealnicy dyskutują we Włoszech o propozycji, by w hotelach wystawiać obrazy i inne dzieła, przechowywane w muzealnych magazynach i całkowicie tam zapomniane. Dzięki temu, podkreśla się, zobaczą je turyści z całego świata. Współpraca prywatnego biznesu, a więc branży hotelarskiej, i publicznych muzeów pomogłaby rozwiązać ten problem.

Carski biznes na Ukrainie. Jak 29-latek stał się miliarderem?

Ukraiński biznesmen Serhij Kurczenko, blisko powiązany z Wiktorem Janukowyczem, zarobił 100 mln dolarów na zakupie rosyjskiego gazu po preferencyjnej stawce i sprzedaniu go po wyższych cenach - pisze Reuters. Jeszcze większych pieniędzy miał się dorobić na oszustwach podatkowych. Podobne oskarżenia wysuwał wcześniej ukraiński "Forbes". Kurczenko wówczas wszystkiemu zaprzeczył, kupił magazyn i zwolnił dziennikarzy.

"Atlas świata", 20.12

Wśród tematów, które poruszyła wraz z gośćmi Magdalena Ogórek były: zamach w Sydney i krwawy atak w Pakistanie; Putin zaklinający rzeczywistość dotyczącą sytuacji gospodarczej Rosji; ekspresowy szczyt w UE. Gośćmi programu byli Grzegorz Cydejko, Jan Rokita, Andrzej Jonas, Katarzyna Górak-Sosnowska. Gościem specjalnym był Krzysztof Liedel z BBN.

Świat technologii: gadżet to dobry prezent dla dziecka?

- Jeśli szukamy nowinek technologicznych, to dobrym pomysłem na prezent dla dzieci jest np. specjalny aparat fotograficzny, który ma funkcję obróbki zdjęć. Nieco starsze pociechy mogą dostać zdalnie sterowane samochody, które wcześniej trzeba samemu złożyć. Nastolatkowi można sprawić drona, a taki prezent z pewnością spodoba się także jego tacie - radziła w programie "Świat technologii" Marysia Górecka z serwisu Mamygadżety.

Sony pod presją hakerów. "Hollywood nakłada sobie kaganiec, to nie powinno się zdarzyć"

- Hollywood uległo hakerom i samo nakłada sobie kaganiec wprowadzając autocenzurę. I to w kraju, który zawsze cenił sobie wolność i podkreślał, że nie negocjuje z terrorystami. To przerażająca sytuacja, która nie powinna się wydarzyć - ocenia Artur Kurasiński, bloger i komentator nowych mediów. Ekspert skomentował w ten sposób atak hakerski na Sony i wycofanie z kin filmu "The Interview" o fikcyjnym zamachu na przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una. Szef Sony Pictures Michael Lynton powiedział w piątek, że wytwórnia nie miała innej alternatywy jak wycofać produkcję.

Kryzys w Rosji. Co warto wiedzieć o gospodarce tego kraju?

Prezydent Rosji Władimir Putin wykorzystał doroczną konferencję prasową do przerzucenia winy za spadki cen ropy, wartości rubla i kryzysu finansowego w Rosji na Zachód. Kłopoty Moskwy mogą jednak przełożyć się na resztę Europy. Dziesięć rzeczy, które warto wiedzieć o rosyjskiej gospodarce opisuje CNN Money.

Chiny chcą pomóc sąsiadom. Dają ponad 3 miliardy dolarów

Władze Chin zaoferowały sąsiednim krajom ponad 3 mld dolarów pomocy i kredytów na poprawę infrastruktury i produkcji oraz walkę z ubóstwem - poinformowały w sobotę chińskie media państwowe. Ofertę skierowano do Kambodży, Wietnamu, Birmy, Tajlandii i Laosu.

Rosja pogrąża się w kryzysie. "Putin obwinia Zachód, to staje się niebezpieczne"

- Rosja jest potężnie zadłużona zarówno w dolarze, jak i euro. Zatem zmiany kursowe powodują, że muszą dwukrotnie więcej tego co wytworzą w kraju przeznaczać na spłatę długów - uważa Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha. - Władimir Putin o kryzys obwinia przede wszystkim Zachód. Jego retoryka staje się niebezpieczna - twierdzi dr Robert Zmiejko z SGH. Goście TVN24 Biznes i Świat analizowali kryzysową sytuację Rosji.

Sony ulega hakerom i wycofuje film. "To człowiek jest najsłabszym ogniwem"

Sony Pictures wycofała z kin film "The Interview" o fikcyjnym zamachu na przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una. To efekt gróźb hakerów - najprawdopodobniej z Korei Północnej - pod adresem zarówno widzów jak i właścicieli sieci kin. W piątek FBI formalnie oskarżyło o atak na Sony Koreę Północną. - Jest technologia, która chroni przed hakerami, ale nie jest stosowana. To człowiek jest zwykle najsłabszym ogniwem - podkreślił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Krzysztof Heller.

Świat technologii: folia bąbelkowa - powstała przez przypadek, dziś używamy jej powszechnie

Folia bąbelkowa - bez niej święta nie byłyby udane. Wykorzystywana jest prawie przez każdy sklep internetowy do pakowania towaru, a firmy owijają w nią prezenty dla kontrahentów. Wynalazek powstał w latach 50. poprzedniego wieku, trochę przez przypadek. Dwaj inżynierowie Alfred Fielding i Marc Chavannes próbowali stworzyć plastikową tapetę. Historia tego wynalazku w programie "Świat technologii" w TVN24 Biznes i Świat.