Najnowsze

Najnowsze

Rafał Hirsch: czy Chińczycy uratują polskie kopalnie przed zapaścią?

Polskie kopalnie należące do Kompanii Węglowej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej są na skraju finansowej przepaści. Wysokie koszty wydobycia oczywiście sprawy nie ułatwiają, ale najważniejszą przyczyną problemów jest coraz niższa cena węgla na rynku światowym. Ta cena jest tym niższa, im większe są obawy o koniunkturę gospodarczą w Chinach. Dziś chiński bank centralny obniżył stopy procentowe, a to może te obawy zmniejszyć, przez co może także węgiel przestanie tanieć.

"Milion w portfelu", 21.11

Gościem "Miliona w portfelu" był Sobiesław Kozłowski, analityk giełdowy Raiffeisen Polbanku. Stopa zwrotu, jego portfela, sięgnęła 12,7 proc. - Kolejna dobra mocna odsłona - skwitował swój najnowszy wynik Kozłowski.

Obama zalegalizuje imigrantów. "Pomoże, ale w sposób nie do końca chwalebny"

Prawie 5 z 11,2 mln nielegalnych imigrantów żyjących w USA może liczyć na czasowe zalegalizowanie pobytu i otrzymać zgodę na pracę. Może tak być dzięki dekretom ogłoszonym w czwartek przez prezydenta Baracka Obamę. "Deportowanie milionów osób jest nierealne" - tłumaczył Obama. Według prof. Zbigniewa Lewickiego otwiera się furtkę dla nielegalnych imigrantów w sposób nie do końca "chwalebny". Cześć polskich rodzin przebywa w USA nielegalnie i grozi im deportacja. Zdaniem Lewickiego to rozporządzenie po części reguluje tę sprawę. - Może to pomóc wielu polskim rodzinom - dodaje Lewicki.

Światowy Dzień Telewizji. "Pomaga przybliżyć ludziom świat"

Mało kto wyobraża sobie życie bez telewizji. To ona dziś bawi, uczy i informuje. 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Telewizji. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1996 roku, dla podkreślenia rosnącego wpływu telewizji na decyzje rządzących. - Telewizja pomaga przybliżyć świat ludziom w ich codziennym życiu - zaznacza sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon.

Mija rok od wybuchu rewolucji na Majdanie. Ukraińska gospodarka tonie

Według danych Banku Światowego ukraińska gospodarka ma się skurczyć w tym roku o 7 proc. Inflacja ma wynieść 25 proc., co oznacza wzrost cen o jedną piątą. Przyczyną tej sytuacji jest m.in. spadek wartości hrywny o 85 proc. w tym roku. W 1992 roku gospodarki Polski i Ukrainy były na podobnym poziomie rozwoju. Dziś, aby Ukraina dogoniła Polskę pod względem wzrostu gospodarczego, musiałaby się rozwijać w tempie 10 proc. rocznie.

Microsoft zastąpił strażników robotami

Robot-strażnik. Microsoft ma pięciu nowych strażników strzegących parkingu i okolicy. Wyglądem przypominają bohaterów "Gwiezdnych wojen". Robot waży blisko 140 kg. Ma cztery kamery, wysokiej rozdzielczości aparat fotograficzny, mikrofony, alarmy, czujniki pogodowe, GPS i WiFi oraz skanowanie laserowe.

Internet dla każdego. Facebook zatrudnia specjalistów od dronów

Facebook wzmacnia zespół zajmujący się biznesem dronowym. Firma ma pracę dla inżynierów, techników lotniczych i innych specjalistów związanych z dronami - pisze CNN Money. To część planu Facebooka, aby połączyć świat z internetem za pomocą dronów, laserów i satelitów.

Plan Obamy dla imigrantów. Największe zmiany od prawie 30 lat

Barack Obama wyciąga rękę do imigrantów. Proponuje plan pomocy i ułatwień, w tym 3-letnią ochronę przed deportacją. Propozycje Obamy to największa zmiana jeśli chodzi o imigrantów od 1986 roku, gdy Ronald Reagan wprowadzić możliwość uzyskania tzw. zielonej karty.

Polski pomysł na pobudzenie unijnej gospodarki. Minister Szczurek przedstawia

W przyszłym tygodniu oczekiwane jest przedstawienie przez Komisję Europejską wartego 300 mld euro programu mającego pobudzić inwestycje unijne. Polska proponuje, by na ten cel skierować ponad dwukrotnie wyższą sumę - 700 mld euro w ciągu kilku lat. Polska rozesłała w czwartek do przedstawicieli państw członkowskich UE dokument ze szczegółami propozycji ws. utworzenia Europejskiego Funduszu na rzecz inwestycji autorstwa ministra finansów Mateusza Szczurka.

Nie płacą podatków, drenują system, zabierają pracę. Pięć mitów o imigrantach w USA

Prezydent USA Barack Obama podejmuje działania na rzecz ochrony milionów nielegalnych imigrantów przed deportacją. Do planu prezydentowi będzie raczej trudno przekonać Amerykanów i zdominowany przez Republikanów Kongres. Eksperci zgadzają się jednak, że wiele informacji dotyczących imigrantów w USA jest błędnych - pisze CNN Money. I przedstawia pięć mitów na ten temat. Są one podobne do tych, które wysuwają np. zwolennicy ograniczenia migracji w ramach Unii Europejskiej.

Rocznica Euromajdanu i Obama dla imigrantów. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Równo rok temu na placu Niepodległości w Kijowie pojawili się pierwsi demonstranci. Ówczesne wydarzenia doprowadziły do obalenia rządu, ale rewolucja trwa do dziś. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzamy, co zmieniło się na Ukrainie od tego czasu. Jesteśmy też w USA, gdzie Barack Obama wyciąga rękę do imigrantów. Komentujemy także słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego z Warsaw Security Forum, który skrytykował NATO za spóźnioną reakcję na rosyjską agresję.

21.11 Entuzjazm po słowach Draghiego i obniżce stóp w Chinach

Mario Draghi kolejny raz sugeruje, że ECB może zacząć skup obligacji rządowych, czym natychmiast osłabia euro i wywołuje większe wzrosty na akcjach w Europie. Do tego Chiny pierwszy raz od ponad dwóch lat tną stopy procentowe. Rynki finansowe są zachwycone. Dzień na rynkach - relacjonował Rafał Hirsch

Banki zapłacą więcej na fundusz gwarancyjny. Nasze pieniądze będą bardziej bezpieczne?

W czwartek banki notowały spadki na giełdzie. Wszystko z powodu wyższych opłat ostrożnościowych dla banków na kolejny rok, jakie nałożył na nie Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Podwyżki są większe niż oczekiwano. - Banki będą musiały więcej płacić za bezpieczeństwo swoich klientów - podkreślił w "Bilansie" w TVN24 Biznes i Świat Jan Żuralski, prezes Private Wealth Consulting. Składają się bowiem na specjalny fundusz dla klientów, gwarantując im bezpieczeństwo depozytów do wysokości 100 tys. euro.