Wielkie pieniądze, lobbing i walka o pasażera. Ta rewolucja może namieszać i u nas


Francja, Niemcy, Belgia, Hiszpania czy Wielka Brytania - w tych krajach wojna o to, kto będzie woził pasażerów już ruszyła. Walka toczy się o ogromne pieniądze, zatem w debacie nie brakuje emocji oraz walka lobbystów. Pierwsi domagają się rynku bez regulacji, drudzy wykluczenia z niego kierowców opierających swoją działalność na takich aplikacjach jak Uber czy MyTaxi. Wkrótce o problemie może być głośno również w Polsce.

Nikt nie lubi przepłacać. Zatem aplikacja w telefonie, dzięki której możemy zamówić przejazd i zapłacić za to nawet o połowę mniej niż za przejazd taksówką, musiała okazać się hitem. W naszych czasach to, że możemy ocenić jakość naszego przejazdu i podzielić się tym z innymi to tylko plus takiego rozwiązania. Każde takie rozwiązanie zagraża tradycyjnemu modelowi przewozów osobowych. Powoli do historii odchodzi obrazek zgodnie, z którym taksówkę można złapać tylko na postoju, przy dworcu lub pod hotelem. Coraz częściej taksówki zamawiamy używając aplikacji mobilnej.

Mobilne trio

W taki sposób również w Polsce pojawiły się aplikacje mobilne wspierające przewóz osób, w tym iTaxi, MyTaxi i Uber – choć należy przyznać, że każda z nich ma inny model biznesowy. O tym ostatnim wynalazku, rodem z Ameryki, głośno jest na całym świecie. Choć nie zawsze dobrze. W Polsce kierowcy wykorzystujący Ubera działają tylko w Krakowie, Gdańsku i Warszawie.

Dla porządku warto dodać, że jedna z usług oferowanych przez Ubera pozwala na zamawianie przejazdów przy użyciu aplikacji. Przejazdy te realizują kierowcy zarejestrowani w serwisie, ale nie posiadający licencji taksówkarskiej. Natomiast niemiecka MyTaxi i polska iTaxi to aplikacje, które umożliwiają zamówienie taksówki, ale po drugiej stronie zawsze są kierowcy z licencjami taksówkarzy.

Wydaje się, że tej zmiany nie zatrzyma już nikt i nic. - W przyszłości bez wątpienia będzie wzrastał udział firm wykorzystujących aplikacje mobilne, a pogarszać się będzie pozycja 'tradycyjnych' korporacji - ocenia w rozmowie z tvn24bis.pl ekspert rynku Mariusz Malec. - Dla niektórych korporacji to będą trudne czasy. Przetrwają te największe i te, które będą w stanie wykorzystać przynajmniej część przewag, które wynikają z nowych trendów – mówi.

Kara

Nikt nie chce tracić, szczególnie pieniędzy. Na świecie, w tym w Hiszpanii, Niemczech i Belgii działa silne lobby taksówkarskie, które ma uniemożliwić lub choćby zminimalizować wpływ na rynek aplikacji mobilnych, tak by klienci byli zmuszeni do korzystania z tradycyjnych taksówek. Przedstawiciele „starego ładu” działają skutecznie. Czego przykładem może być niedawne rozstrzygnięcie sądu w Frankfurcie nad Menem, który uznał, że model biznesowy firmy jest niezgodny z prawem. W Polsce zainteresowani na razie przyglądają się sytuacji. Choć pierwsze nieśmiałe kroki postanowiły podjąć Urząd Skarbowy w Krakowie i Inspekcja Transportu Drogowego. Jak informowała kilka tygodni temu krakowska „Gazeta Wyborcza”, obie instytucje zabrały się za kontrolowanie kierowców przewożących pasażerów w oparciu o Ubera. A przyłapani muszą być przygotowani na to, że będą musieli zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny. Według doniesień dziennikarzy, kontrolerzy zamawiali przy użyciu aplikacji samochód. A po zakończeniu kursu rozpoczynali kontrolę. Kierowcy musieli tłumaczyć się dlaczego wożą pasażerów bez odpowiedniej licencji, jak również z formy przyjmowania opłat za wykonaną usługę. Uber opiera się na tym, że usługa odbywa się w sposób bezgotówkowy, a należność pobierana jest z konta zamawiającego, zaś na konto kierowcy trafia jedynie część tej kwoty. "Działania nasze nie są nakierowane na żadną firmę, czy organizację, natomiast dotyczą przewoźników wykonujących zarobkowy przewóz osób" - informuje Generalna Inspekcja Transportu Drogowego w komunikacie. "Zwykle kontrole odbywają się na wniosek obywateli zgłaszających nieprawidłowości podczas wykonywania przewozu" - czytamy w piśmie. Życie wszystkim pewnie ułatwiłoby jasne prawo w tym zakresie. Ale mało kto w Europie gotów jest na to, by zmierzyć się z tym problemem. Francuskie władze zapowiedziały kilka dni temu, że po fali protestów taksówkarzy wprowadzą odpowiedni zakaz. Ale takie obietnice słychać już było i z Madrytu, i z Brukseli. Z jednej strony należy przypodobać się silnym korporacjom taksówkarskim, ale nikt nie chce też być nazwany przeciwnikiem innowacji i nowoczesności.

A u nas?

Również w Polsce od czasu do czasu mówi się na ten temat. Nikt jednak nie szykuje się do regulowania tego rynku, na pewno nie w tej kadencji Sejmu. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, do którego skierowaliśmy zapytanie odpowiada: - Wsparliśmy sejmową komisję infrastruktury w opracowaniu przepisów mających na celu objęcie nadzorem, w kontekście przepisów regulujących zasady wykonywania przewozu osób, przedsiębiorców świadczących usługi w oparciu o aplikacje mobilne – mówi tvn24bis.pl Piotr Popa, rzecznik resortu. Zauważa on jednak, że konieczne jest dopracowanie tego typu przepisów, by „zapobiec tworzeniu szarej strefy”. Pomimo „udzielonego wsparcia” prace nie ruszyły z kopyta. Skontaktowaliśmy się z przewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury. W rozmowie z tvn24bis.pl poseł Stanisław Żmijan z Platformy Obywatelskiej przyznał, że odbyło się kilka spotkań m.in. z przedstawicielami firm świadczących takie usługi, ale rozmowy nie zaowocowały konkretnymi propozycjami. - Dyskusja na temat ewentualnego uregulowania tego rynku rozpoczęła się. I pewne postulaty się pojawiły - wyjaśnia poseł Żmijan. - Ale w tej chwili nie prowadzimy żadnych prac, których efektem miałaby być ustawa. Na razie obserwujemy to i rozmawiamy. Ta dyskusja musi mieć na pewno szerszy wymiar i kontekst - mówi. Nowelizacja ustawy powinna nie tyle uwzględniać nowe realia, co w większym stopniu zadbać o kwestie związane z odpowiedzialnością za szkody wywołane np. przez wypadek drogowy. - Kierowca i osoba korzystająca z przewozu muszą rozumieć wszystkie ryzyka oraz mieć możliwość występowania jako strona ewentualnego postępowania. Bez takiej regulacji dochodzenie jakiegokolwiek odszkodowania może być procesem długotrwałym i kosztownym - podpowiada Mariusz Malec z Private Equity Consulting. Ale może stać się również tak, że problem zyska wymiar wspólnotowy i wkrótce zajmie się nim Komisja Europejska. Jeżeli tak się stanie, to właśnie Bruksela wypracuje rozwiązanie, które będzie obowiązywało całą „28”.

Zabawa i biznes

Choć z drugiej strony gra może okazać się nie warta świeczki. Po pierwsze rynek ten będzie rozwijał się zyskując nowych graczy, co będzie oznaczało rozproszenie konkurencji i w ten sposób żadna firma nie zdominuje rynku. Po drugi wkrótce korporacje taksówkarskie same zaczną zmieniać się i w konsekwencji przybierać wirtualny model, czyli samochód będziemy zamawiać przez aplikację, za usługę płacić przez internet oraz będziemy oceniać nasze przejazdy (są już na świecie firmy, które właśnie tak działają). Walkę o klientów korzystających z taksówek wygra zapewne ten, kto zdobędzie serca zawodowych kierowców. Bo tylko połączenie innowacyjności i doświadczenia może dać nową jakość. A w tym wypadku może okazać się, że bliżej tego celu są twórcy aplikacji nawiązujący współpracę z tradycyjnymi korporacjami taksówkarskimi. - Według mnie to właśnie MyTaxi wygra w Polsce i to właśnie tej firmy powinny obawiać się korporacje taksówkarskie. Tak naprawdę to ta firma przeprowadza realne zmiany, a nie Uber, a robi to w sposób przemyślany. MyTaxi przyłącza się do wielkich korporacji taksówkarskich w atakach na Ubera, ale jednocześnie podbiera im kierowców. Uber nie będzie liderem w Polsce – ocenia Mariusz Malec.

Autor: Daniel Gryt / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl