Wielkie pieniądze, lobbing i walka o pasażera. Ta rewolucja może namieszać i u nas


Francja, Niemcy, Belgia, Hiszpania czy Wielka Brytania - w tych krajach wojna o to, kto będzie woził pasażerów już ruszyła. Walka toczy się o ogromne pieniądze, zatem w debacie nie brakuje emocji oraz walka lobbystów. Pierwsi domagają się rynku bez regulacji, drudzy wykluczenia z niego kierowców opierających swoją działalność na takich aplikacjach jak Uber czy MyTaxi. Wkrótce o problemie może być głośno również w Polsce.

Nikt nie lubi przepłacać. Zatem aplikacja w telefonie, dzięki której możemy zamówić przejazd i zapłacić za to nawet o połowę mniej niż za przejazd taksówką, musiała okazać się hitem. W naszych czasach to, że możemy ocenić jakość naszego przejazdu i podzielić się tym z innymi to tylko plus takiego rozwiązania. Każde takie rozwiązanie zagraża tradycyjnemu modelowi przewozów osobowych. Powoli do historii odchodzi obrazek zgodnie, z którym taksówkę można złapać tylko na postoju, przy dworcu lub pod hotelem. Coraz częściej taksówki zamawiamy używając aplikacji mobilnej.

Mobilne trio

W taki sposób również w Polsce pojawiły się aplikacje mobilne wspierające przewóz osób, w tym iTaxi, MyTaxi i Uber – choć należy przyznać, że każda z nich ma inny model biznesowy. O tym ostatnim wynalazku, rodem z Ameryki, głośno jest na całym świecie. Choć nie zawsze dobrze. W Polsce kierowcy wykorzystujący Ubera działają tylko w Krakowie, Gdańsku i Warszawie.

Dla porządku warto dodać, że jedna z usług oferowanych przez Ubera pozwala na zamawianie przejazdów przy użyciu aplikacji. Przejazdy te realizują kierowcy zarejestrowani w serwisie, ale nie posiadający licencji taksówkarskiej. Natomiast niemiecka MyTaxi i polska iTaxi to aplikacje, które umożliwiają zamówienie taksówki, ale po drugiej stronie zawsze są kierowcy z licencjami taksówkarzy.

Wydaje się, że tej zmiany nie zatrzyma już nikt i nic. - W przyszłości bez wątpienia będzie wzrastał udział firm wykorzystujących aplikacje mobilne, a pogarszać się będzie pozycja 'tradycyjnych' korporacji - ocenia w rozmowie z tvn24bis.pl ekspert rynku Mariusz Malec. - Dla niektórych korporacji to będą trudne czasy. Przetrwają te największe i te, które będą w stanie wykorzystać przynajmniej część przewag, które wynikają z nowych trendów – mówi.

Kara

Nikt nie chce tracić, szczególnie pieniędzy. Na świecie, w tym w Hiszpanii, Niemczech i Belgii działa silne lobby taksówkarskie, które ma uniemożliwić lub choćby zminimalizować wpływ na rynek aplikacji mobilnych, tak by klienci byli zmuszeni do korzystania z tradycyjnych taksówek. Przedstawiciele „starego ładu” działają skutecznie. Czego przykładem może być niedawne rozstrzygnięcie sądu w Frankfurcie nad Menem, który uznał, że model biznesowy firmy jest niezgodny z prawem. W Polsce zainteresowani na razie przyglądają się sytuacji. Choć pierwsze nieśmiałe kroki postanowiły podjąć Urząd Skarbowy w Krakowie i Inspekcja Transportu Drogowego. Jak informowała kilka tygodni temu krakowska „Gazeta Wyborcza”, obie instytucje zabrały się za kontrolowanie kierowców przewożących pasażerów w oparciu o Ubera. A przyłapani muszą być przygotowani na to, że będą musieli zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny. Według doniesień dziennikarzy, kontrolerzy zamawiali przy użyciu aplikacji samochód. A po zakończeniu kursu rozpoczynali kontrolę. Kierowcy musieli tłumaczyć się dlaczego wożą pasażerów bez odpowiedniej licencji, jak również z formy przyjmowania opłat za wykonaną usługę. Uber opiera się na tym, że usługa odbywa się w sposób bezgotówkowy, a należność pobierana jest z konta zamawiającego, zaś na konto kierowcy trafia jedynie część tej kwoty. "Działania nasze nie są nakierowane na żadną firmę, czy organizację, natomiast dotyczą przewoźników wykonujących zarobkowy przewóz osób" - informuje Generalna Inspekcja Transportu Drogowego w komunikacie. "Zwykle kontrole odbywają się na wniosek obywateli zgłaszających nieprawidłowości podczas wykonywania przewozu" - czytamy w piśmie. Życie wszystkim pewnie ułatwiłoby jasne prawo w tym zakresie. Ale mało kto w Europie gotów jest na to, by zmierzyć się z tym problemem. Francuskie władze zapowiedziały kilka dni temu, że po fali protestów taksówkarzy wprowadzą odpowiedni zakaz. Ale takie obietnice słychać już było i z Madrytu, i z Brukseli. Z jednej strony należy przypodobać się silnym korporacjom taksówkarskim, ale nikt nie chce też być nazwany przeciwnikiem innowacji i nowoczesności.

A u nas?

Również w Polsce od czasu do czasu mówi się na ten temat. Nikt jednak nie szykuje się do regulowania tego rynku, na pewno nie w tej kadencji Sejmu. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, do którego skierowaliśmy zapytanie odpowiada: - Wsparliśmy sejmową komisję infrastruktury w opracowaniu przepisów mających na celu objęcie nadzorem, w kontekście przepisów regulujących zasady wykonywania przewozu osób, przedsiębiorców świadczących usługi w oparciu o aplikacje mobilne – mówi tvn24bis.pl Piotr Popa, rzecznik resortu. Zauważa on jednak, że konieczne jest dopracowanie tego typu przepisów, by „zapobiec tworzeniu szarej strefy”. Pomimo „udzielonego wsparcia” prace nie ruszyły z kopyta. Skontaktowaliśmy się z przewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury. W rozmowie z tvn24bis.pl poseł Stanisław Żmijan z Platformy Obywatelskiej przyznał, że odbyło się kilka spotkań m.in. z przedstawicielami firm świadczących takie usługi, ale rozmowy nie zaowocowały konkretnymi propozycjami. - Dyskusja na temat ewentualnego uregulowania tego rynku rozpoczęła się. I pewne postulaty się pojawiły - wyjaśnia poseł Żmijan. - Ale w tej chwili nie prowadzimy żadnych prac, których efektem miałaby być ustawa. Na razie obserwujemy to i rozmawiamy. Ta dyskusja musi mieć na pewno szerszy wymiar i kontekst - mówi. Nowelizacja ustawy powinna nie tyle uwzględniać nowe realia, co w większym stopniu zadbać o kwestie związane z odpowiedzialnością za szkody wywołane np. przez wypadek drogowy. - Kierowca i osoba korzystająca z przewozu muszą rozumieć wszystkie ryzyka oraz mieć możliwość występowania jako strona ewentualnego postępowania. Bez takiej regulacji dochodzenie jakiegokolwiek odszkodowania może być procesem długotrwałym i kosztownym - podpowiada Mariusz Malec z Private Equity Consulting. Ale może stać się również tak, że problem zyska wymiar wspólnotowy i wkrótce zajmie się nim Komisja Europejska. Jeżeli tak się stanie, to właśnie Bruksela wypracuje rozwiązanie, które będzie obowiązywało całą „28”.

Zabawa i biznes

Choć z drugiej strony gra może okazać się nie warta świeczki. Po pierwsze rynek ten będzie rozwijał się zyskując nowych graczy, co będzie oznaczało rozproszenie konkurencji i w ten sposób żadna firma nie zdominuje rynku. Po drugi wkrótce korporacje taksówkarskie same zaczną zmieniać się i w konsekwencji przybierać wirtualny model, czyli samochód będziemy zamawiać przez aplikację, za usługę płacić przez internet oraz będziemy oceniać nasze przejazdy (są już na świecie firmy, które właśnie tak działają). Walkę o klientów korzystających z taksówek wygra zapewne ten, kto zdobędzie serca zawodowych kierowców. Bo tylko połączenie innowacyjności i doświadczenia może dać nową jakość. A w tym wypadku może okazać się, że bliżej tego celu są twórcy aplikacji nawiązujący współpracę z tradycyjnymi korporacjami taksówkarskimi. - Według mnie to właśnie MyTaxi wygra w Polsce i to właśnie tej firmy powinny obawiać się korporacje taksówkarskie. Tak naprawdę to ta firma przeprowadza realne zmiany, a nie Uber, a robi to w sposób przemyślany. MyTaxi przyłącza się do wielkich korporacji taksówkarskich w atakach na Ubera, ale jednocześnie podbiera im kierowców. Uber nie będzie liderem w Polsce – ocenia Mariusz Malec.

Autor: Daniel Gryt / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Wielki Piątek nie powinien być kolejnym dniem wolnym od pracy - stwierdziła szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Ministra wyraziła również sceptycyzm wobec postulatu czterodniowego tygodnia pracy. - Czy ktoś to w ogóle gospodarczo skalkulował? - zapytała.

Wielki Piątek wolny od pracy? Ministra komentuje

Wielki Piątek wolny od pracy? Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W rozliczeniu PIT za 2024 rok można uwzględnić ulgę z tytułu darowizny - przypomina Ministerstwo Finansów. Resort wyjaśnia, że odliczenie dotyczy między innymi darowizn na cele pożytku publicznego, krwiodawstwa, kultu religijnego, kształcenia zawodowego czy odbudowy niektórych zabytków.

Tak można zmniejszyć podatek. Resort wyjaśnia

Tak można zmniejszyć podatek. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

Wojna handlowa dotarła do sektora energetycznego - wskazuje "Financial Times" informując, że od ponad dwóch miesięcy Chiny nie importują gazu skroplonego (LNG) z USA.

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie określonych partii bezglutenowych batonów proteinowych. Stwierdzono w nich obecność glutenu. Kwestionowane produkty są wycofywane ze sklepów.

Batony wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Batony wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump stwierdził w czwartek, że los Jerome'a Powella, prezesa Rezerwy Federalnej, jest w jego rękach. Prezydent USA powiedział, że szef amerykańskiego banku centralnego odejdzie "bardzo szybko" ze stanowiska, jeśli tylko on sobie tego zażyczy. Trump po raz kolejny stwierdził, że Powell jest "winny Amerykanom obniżenie stóp procentowych".

Trump zabiera głos. "Jeśli będę chciał, odejdzie bardzo szybko"

Trump zabiera głos. "Jeśli będę chciał, odejdzie bardzo szybko"

Źródło:
PAP

W okresie Świąt Wielkanocnych banki, podobnie jak większość instytucji, pracują w niestandardowych godzinach. W dni ustawowo wolne od pracy zmienia się również sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir. "Dlatego o terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem" - ostrzega Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Władze Czarnogóry podpisały ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi dwie umowy, które umożliwią prywatyzację i wydzierżawienie Wielkiej Plaży w Ulcinju. To jedna z najpiękniejszych plaż nad Adriatykiem i najdłuższych w całej Europie. Działania władz wywołały protesty w stolicy kraju.

Abu Zabi przejmuje jedną z najdłuższych plaż w Europie 

Abu Zabi przejmuje jedną z najdłuższych plaż w Europie 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkująca słynne kawiarki włoska firma Bialetti trafi w ręce hongkońskiego inwestora - pisze Reuters. Spółka zostanie także wycofana z giełdy.

Słynna włoska marka zmienia właściciela

Słynna włoska marka zmienia właściciela

Źródło:
Reuters

W piątek 18 kwietnia w Wenecji ponownie zaczyna obowiązywać system rejestracji wizyt w mieście. Przez 54 wybrane dni, do końca lipca, od osób, które nie zatrzymają się w mieście na nocleg, władze będą pobierać opłatę za wjazd. Od 5 do 10 euro.

Opłata za wstęp do miasta. Kary mogą być duże

Opłata za wstęp do miasta. Kary mogą być duże

Źródło:
PAP

Władze Ghany, jednego z największych na świecie producentów złota, zakazały jego sprzedaży za granicę. Na mocy nowego prawa wszyscy producenci muszą całość wydobycia sprzedawać utworzonej przez rząd instytucji, która jako jedyna będzie miała prawo do handlu tym kruszcem. Zmiany te wchodzą w życie w czasie, gdy globalne ceny złota biją kolejne rekordy.

Złoto bije rekordy. Jeden z głównych producentów zakazuje sprzedaży go za granicę

Złoto bije rekordy. Jeden z głównych producentów zakazuje sprzedaży go za granicę

Źródło:
Africanews, BBC, Reuters, tvn24.pl

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek weszła w życie ustawa, która zakazuje sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem. Producenci i sprzedający mają dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Źródło:
PAP

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wprowadzające zakaz fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i umożliwienie służbom interwencję oraz nakładanie kar za nielegalne fotografowanie tych miejsc.

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Źródło:
PAP

Liczba samochodów elektrycznych (BEV) w pierwszym kwartale 2025 roku wzrosła o 22 procent w porównaniu do tego samego okresu w minionym roku - wynika z Licznika Elektromobilności uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM). Eksperci zauważają, że brak dopłat do elektrycznych samochodów dostawczych znacznie zmniejsza potencjał zakupowy w Polsce.

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował w serwisie Truth Social Jerome'a Powella, szefa Rezerwy Federalnej - amerykańskiego banku centralnego. "Zawsze się myli i zawsze się spóźnia" - napisał prezydent USA.

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Źródło:
PAP, tvn24. pl

W Polsce droższe niż w Niemczech są między innymi wielkanocne słodycze, jaja i majonez. Tańsze są natomiast niektóre owoce i warzywa, cukier oraz sery - tak wynika z porównania cen w sklepach w Warszawie i Bonn, przeprowadzonego przez "Deutsche Welle".

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obniżyła główne stopy procentowe o 25 punktów bazowych - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC nie użył już w swoim komunikacie określenia "restrykcyjne" w odniesieniu do stóp.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Według raportu Intrum "European Payment Report 2025", co czwarta firma w Europie może zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Szczególnie niepokojące są prognozy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), gdzie aż 29 procent respondentów dostrzega ryzyko upadłości.

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Źródło:
PAP

Pakiet deregulacyjny, który premier zapowiadał na czwartek, zostanie ogłoszony po świętach, konferencja została przełożona - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej uzyskanej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wcześniej Donald Tusk mówił, że pakiet ma być przedstawiony w czwartek.

Nagły zwrot akcji. Wystąpienie premiera z poślizgiem

Nagły zwrot akcji. Wystąpienie premiera z poślizgiem

Źródło:
PAP

Wielkanoc coraz bliżej. Z powodu zbliżających się świąt w najbliższych dniach sklepy niektórych sieci będą otwarte dłużej. Z kolei w Wielką Sobotę sklepy będą otwarte krócej niż zazwyczaj. Poniżej przedstawiamy kalendarz handlowy na nadchodzące dni.

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Po raz pierwszy w historii Czechy odbierają wyłącznie nierosyjską ropę - poinformował w czwartek premier tego kraju Petr Fiala. Zakończona została rozbudowa transalpejskiego rurociągu TAL i pierwsze dostawy nierosyjskiej ropy pochodzące ze zbiorników we włoskim Trieście dotarły do naszych południowych sąsiadów.

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Źródło:
PAP

21 nowych propozycji deregulacji przedstawiła Inicjatywa SprawdzaMY. Zaproponowała między innymi wprowadzenie jednolitego wzoru umowy kredytu hipotecznego czy wideorozmów z dyspozytorem medycznym 999.

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Źródło:
PAP

Zgodnie z danymi Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, za wielkanocny koszyk zapłacimy o ponad 7 procent więcej niż w ubiegłym roku, czyli 65 złotych. Największy wzrost cen odnotowano w przypadku czekolady, soli i masła, natomiast chleb pszenny i kiełbasa krakowska potaniały.

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Organy likwidacyjne Krajowej Administracji Skarbowej uzyskały łącznie ponad sześć milionów złotych ze sprzedaży samochodów odebranych przez sądy pijanym kierowcom - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Finansów.

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Źródło:
tvn24.pl

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego opublikowała listę nominowanych w jubileuszowej, 35. edycji konkursu "Teraz Polska". Wśród wyróżnionych znalazło się 57 firm i instytucji z całej Polski, których produkty, usługi i innowacje cechują się wysoką jakością, nowoczesnością oraz znacznym potencjałem rynkowym.

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie partii maku, w której stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów opium. Kwestionowany produkt jest wycofywany z obrotu handlowego.

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl