Najnowsze

Najnowsze

Pomoc dla poszkodowanych przez suszę wkrótce ruszy

Ustanowienie programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w swych gospodarstwach w wyniku trwającej od dłuższego czasu suszy - to jeden z punktów rozpoczętego w poniedziałek po południu w Gdańsku, wyjazdowego posiedzenia rządu.

Rosyjski gigant traci. Przez niskie ceny ropy

Rosyjski gigant naftowy Rosnieft zanotował gwałtowny spadek zysków z powodu niższych cen ropy - wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez spółkę. Zysk netto w II kwartale br. wyniósł 2 mld dol. i był niższy o 22 proc. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku.

Raty kredytów szybko nie wzrosną. Stopy w tym roku bez zmian

Po rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym decyzyjnym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej nie należy spodziewać się niespodzianek - mówią zgodnie analitycy. Do zmian stóp, przypuszczają, może dojść dopiero po wymianie prawie całego składu RPP na początku 2016 r.

"Biznes dla ludzi", 31.08

Upadek biura podróży i co dalej; kolejna transza deregulacji zawodów; zakładanie nowej firmy - o tym w programie "Biznes dla ludzi" mówił Paweł Blajer.

Chiny raz w górę, raz w dół. Jak zrozumieć tę gospodarkę?

Chiny ostatnio narobiły nieco hałasu na międzynarodowych rynkach. Wszystko przez to, że z tamtejszej gospodarki dociera sporo niepokojących sygnałów. Według części analityków chiński wzrost gospodarczy nie jest w ostatnich latach taki oczywisty i spektakularny. Według Jima Chanosa, założyciela funduszu hedgingowego Kynikos Associates, który był jednym z takich ekspertów, świat nie rozumie Chin i musi się wiele o nich nauczyć. W rozmowie z "Business Insiderem" wymienia kilka kwestii, które trzeba zrozumieć, mówiąc o Państwie Środka.

LOT ma nowego szefa. Marcin Celejewski p.o. prezesa

W związku z rezygnacją Sebastiana Mikosza z funkcji prezesa zarządu PLL LOT S.A., Rada Nadzorcza spółki zdecydowała o powierzeniu pełnienia obowiązków prezesa LOT-u Marcinowi Celejewskiemu, członkowi zarządu ds. handlowych - podała w poniedziałek RN PLL LOT.

Bruksela zadowolona z obsady greckich resortów. Liczy na reformy

Komisja Europejska wyraziła w poniedziałek zadowolenie z "kontynuacji", jeśli chodzi o obsadę kluczowych resortów w rządzie Grecji. Wszystko po tym, jak stanowisko tymczasowej szefowej gabinetu objęła w zeszłym tygodniu przewodnicząca Sądu Najwyższego Wasiliki Tanu.

Mniej palimy. Ale to nie znaczy, że żyjemy zdrowo

Zdecydowanie mniej palimy, spożywamy za to więcej mleka i jego przetworów, jemy też więcej cukru - wynika z danych, jakie w poniedziałek opublikował Główny Urząd Statystyczny. Według GUS jemy mniej warzyw i owoców.

PO złożyła w Sejmie projekt noweli ustawy o lasach

Do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o lasach. Nowe przepisy doprecyzowują, że lasy będące własnością skarbu państwa jako dobro ogólnonarodowe będą szczególnie chronione i nie będą podlegały przekształceniom własnościowym.

Mniej zapłacisz za gaz. PGNiG znów obniża ceny

Od wtorku tanieje gaz dla odbiorców indywidualnych oraz małych i średnich firm - poinformowała w poniedziałek PGNiG Obrót, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Gaz będzie tańszy o 6, 5 proc.

Reklamacja wyprawki szkolnej. O czym powinniśmy pamiętać?

Zbliża się nowy rok szkolny, to gorący czas zakupów i kompletowania wyprawki. Prawa konsumentów w "Otwarciu dnia" wyjaśniała Agnieszka Majchrzak z UOKiK-u. - Podręczniki używane mamy prawo reklamować. Niezbędny do tego będzie jednak dowód zakupu np. paragon lub wymiana maili - tłumaczyła. W przypadku nowego podręcznika na reklamację mamy aż 2 lata.

Prezes Kompanii Węglowej jednak zostaje

Krzysztof Sędzikowski pozostanie prezesem Kompanii Węglowej (KW). Jak podała w poniedziałek spółka, prezes zdecydował, że nie złoży rezygnacji. Informację o możliwej dymisji Sędzikowskiego od kilku dni podawały media.

Walka o lepsze życie. "To jest kryzys uchodźczy"

- To jest kryzys uchodźczy - powiedział o wydarzeniach ostatnich miesięcy Rafał Kostrzyński z UNHCR w Polsce. Kraje UE w czerwcu uzgodniły, że przyjmą w sumie 60 tysięcy uchodźców. - To kropla w morzu potrzeb. Tylko w tym roku do Włoch i Grecji dotarło już ponad 300 tys. osób - alarmował gość TVN24 Biznes i Świat.

Ropa znowu tanieje. Osiągnie poziom sprzed 7 lat?

Po kilku dniach wzrostów wyraźnie tanieje ropa naftowa. Około godziny 11:50 baryłka ropy West Texas Intermediate na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, po obniżce o 2,06 proc. była wyceniana na 44,29 dol.

Ból głowy Rosjan. "Wyprawka szkolna najdroższa w historii"

Średnio rosyjska rodzina wyda prawie 300 dol. na wyprawkę dziecka do szkoły. Koszty produktów szkolnych wzrosły o 47 proc. w porównaniu do ubiegłego roku - wynika z badania przeprowadzonego przez Rosyjskie Centrum Badań Opinii Społecznych. Jak alarmują socjologowie, "przygotowanie dziecka do nowego roku szkolnego jest droższe niż kiedykolwiek".

Szwecja azylowym eldorado. "Ważny jest przykład Ibrahimovica"

Szwecja przez całe lata była postrzegana przez przybyszów z innych państw jako stabilna przystań pod względem ekonomicznym i społecznym - stwierdził dr Maciej Sokołowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak dodał, "przykład Ibramovica jest tu ważny, który po wojnie bałkańskiej przyjechał właśnie do Szwecji". Po ostatnich zamachach w IKEA, podejście się jednak zmienia - dodał.

Krach na chińskiej giełdzie. Władze znalazły winnych siania paniki

Dziennikarz, czterech maklerów i kilka osób związanych z chińską giełdą przyznali się do manipulacji i rozpowszechniania informacji wywołujących panikę na rynkach - podała w poniedziałek państwowa agencja Xinhua. Wcześniej informowano o ukaraniu ok. 200 osób za rozsiewanie pogłosek o krachu giełdowym.

Gigantyczny wzrost branży wearables. Miliony urządzeń zalały rynek

W drugim kwartale 2015 r. branża wearables, czyli tzw. technologii ubieralnych, wzrosła o 223 proc. w ujęciu rocznym - wynika z raportu IDC. Na rynek trafiło 18 milionów urządzeń. Najbardziej popularni producenci to Fitbit, Apple oraz Xiaomi. Zegarek Apple zdominował rynek.