Najnowsze

Najnowsze

Chińskie władze apelują, by pracownicy mieli dłuższe weekendy

Władze Chin apelują do pracodawców, by latem dawali pracownikom wolne piątkowe popołudnia, wydłużając tym samym weekend; miałoby to korzystny wpływ m.in. na rozwój turystyki - podał w czwartek portal BBC News za mediami chińskimi. Przy stażu 20 lat pracy długość urlopu wynosi 15 dni.

Polska gospodarka nadal rośnie, choć trochę rozczarowuje

W drugim kwartale tego roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,3 proc. licząc rok do roku - podał w piątek w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. W pierwszych trzech miesiącach 2015 r. PKB dynamika wyniosła 3,6 proc.

Grecki parlament zgodził się na pakiet pomocowy. Ateny zaciągają ogromny dług

Po całonocnej sesji parlament Grecji zaaprobował w piątek trzeci pakiet pomocowy dla kraju o wartości ok. 85 mld euro. Było to możliwe dzięki głosom opozycji, w sytuacji gdy w rządzącej lewicowej Syrizie zarysował się opór wobec nowych oszczędności. Grecki premier Aleksis Cipras wystąpi o wotum zaufania dla swojego rządu po 20 sierpnia, kiedy upływa termin spłaty przez Grecję 3,5 mld euro należności wobec Europejskiego Banku Centralnego (EBC) - poinformowały w piątek źródła rządowe.

Rosyjska Dolina Krzemowa wydała konkurenta dla Ubera: Sharxi

Rosyjscy studenci liczą, że zawojują rynek usług taksówkarskich swoją nową aplikacją Sharxi, która łączy ze sobą klientów podążających w podobnym kierunku. Choć w Moskwie jest już ciasno: jest Uber, GetTaxi i Yandex, to rozpychają się na nim chcąc uszczknąć parę milionów z wartego 1 mld dol. tortu - pisze "The Moscow Times".

"Świat", 13.08

NATO traktuje Polskę jak strefę buforową - mówi w wywiadzie dla "Financial Times", Andrzej Duda. Prezydent krytykuje sojusz za taką postawę i za to, że nie traktuje Polski jak pełnowartościowego członka, któremu zagraża Rosja. Apeluje też o umieszczenie na naszym terenie stałych baz. O NATO-wskim wsparciu dla Polski rozmawiali goście Jolanty Pieńkowskiej w programie "Świat".

Rumunia będzie karać za marnowanie żywności. "Powinna trafić do ludzi w potrzebie"

Jedni żywność niszczą, inni dramatycznie jej potrzebują. Większość jednak marnuje. Według danych ONZ nawet jedna trzecia światowej produkcji rolnej idzie na straty, a mówiąc obrazowo: średnio wyrzucamy jedną trzecią każdej sałaty, piątą część każdego bochenka chleba. Te niesmaczne statystyki wzięli sobie do serca politycy z Rumunii i za marnowanie żywności chcą wprowadzić kary. - Szkoda, że żywność jest niszczona. Powinna trafić do domów starców albo do sierocińców, do ludzi w potrzebie - tłumaczy Florin Alexe, poseł do rumuńskiego parlamentu. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Korupcja, pozorowane kontrole. Chińczycy łamią zasady pracy, a to kończy się katastrofami

Tiencin to ważny ośrodek przemysłowy i jedno z najnowocześniejszych miast w Chinach. Swoje zakłady mają tam Samsung, Motorola, czy Airbus. Tiencin jest także ośrodkiem wydobycia ropy naftowej. Przechowuje się tam miliard ton tego surowca. Katastrofa po raz kolejny potwierdza jednak, że Chiny mają problem z bezpieczeństwem przemysłowym. W wielu zakładach właściciele łamią obowiązujące zasady, często by zaoszczędzić i uniknąć kontroli, płacą skorumpowanym inspektorom. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Rosja zawiesza import naszych szprotek, polska firma zaskoczona. "Nie sprzedajemy tam produktów"

Rosyjska Federalna Służba ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów poinformowała o wprowadzeniu zakazu importu z Polski szprotek. Tymczasem firma Graal SA z Wejherowa, której produkt objęto sankcjami, wyraża zaskoczenie i zdziwienie, bo jak poinformowała "ostania sprzedaż konserw rybnych do Federacji Rosyjskiej miała miejsce ponad dwa lata temu". Akcje firmy traciły 2,25 proc. na zamknięciu czwartkowych notowań.

"Biznes dla Ludzi", 13.08

Wakacyjne problemy z bagażem; powody zmiany pracy; zniszczenie towaru w sklepie; gwarancje dla klientów banku - o tym w programie "Biznes dla ludzi" mówił Paweł Blajer.