Najnowsze

Najnowsze

W budowlance brakuje kobiet. "To dla nas wyzwanie na najbliższe lata"

W Polsce w branży budowlanej tylko nieco ponad 7 proc. pracujących to kobiety, gdy tymczasem w Norwegii to 35 proc., a Wielkiej Brytanii 20 proc. To dla nas wyzwanie na najbliższe lata, bo branża będzie potrzebowała doświadczonych inżynierów - wynika z analizy firm Skanska i Randstad.

Google chce kształtować prawo. Wydaje coraz więcej na lobbing

Google zbudował swoje imperium tworząc bezkonkurencyjną wyszukiwarkę internetową. Teraz koncern chce zachować pozycję poprzez silne wpływy polityczne. Firma z Mountain View w Kalifornii wydała w zeszłym roku aż 16,8 mln dolarów na lobbing w Białym domu. To najwięcej spośród spółek technologicznych.

Lodowce Antarktydy topnieją. Co zrobić, by zapobiec katastrofie?

Lodowiec Larsen B istnieje na Antarktydzie od 11 tys. lat. W 1995 roku lodowiec miał 11,5 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. Teraz już tylko... 1,5 tys. km kw. Co więcej z prognoz naukowców wynika, że za kilka lat może zupełnie przestać istnieć. Wszystko przez gwałtowne zmiany klimatu. Jakie będą konsekwencje realizacji tego czarnego scenariusza? I co ludzkość robi, by zapobiec katastrofie? O to zapytaliśmy prof. Piotra Głowackiego z Instytutu Geofizyki PAN oraz Joannę Remiszewską-Michalak, fizyka atmosfery.

Aromatyczna kawa Arabica zniknie z naszych stołów? Winne zmiany klimatu

Arabica, czyli kawa wyróżniająca się wysoką jakością i delikatnymi ziarnami może zniknąć z naszych stołów. Już teraz arabica staje się towarem niemal ekskluzywnym. Wszystko przez to, że 85 proc. jej upraw jest zagrożonych przez gwałtowne zmiany klimatu. Według prognoz do 2080 roku aż 99,7 proc. plantacji tego szczepu może wyginąć. Z uprawy kawy żyje 25 mln ludzi na świecie.

Spotkanie OPEC już w czerwcu. Ale na rynku ropy zmian nie będzie?

Jest mało prawdopodobne, aby kraje kartelu OPEC zmniejszyły poziom produkcji ropy w czerwcu - twierdzi Bijan Zanganeh, irański minister ropy. Cena surowca w ostatnim roku obniżyła się o około 40 proc. a to spowodowało turbulencje na światowych rynkach i odbiło się na takich gospodarkach jak rosyjska czy wenezuelska.

Chiny tworzą Nowy Jedwabny Szlak. A Polska odegra kluczową rolę?

Kolej towarowa Chiny-Europa zyskuje coraz większą popularność, a jako część inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku znajduje się na liście priorytetów chińskiego rządu. To szansa dla Polski, gdyż przejeżdżają przez nią wszystkie pociągi – oceniają eksperci.

Jesteś muzułmaninem? "Przykro nam, nie zatrudnimy cię"

Użytkownicy mediów społecznościowych i prasa ostro krytykują indyjską firmę, która odmówiła zatrudnienia muzułmanina ze względu na jego poglądy religijne. Muzułmanie są największą z mniejszości religijnych Indii. I stanowią tam drugą co do wielkości muzułmańską społeczność świata (po Indonezji). Ale problem dyskryminacji ze względu na kastę czy religię na subkontynencie jest powszechny.

Polska przyciąga jak magnes. Niemieccy inwestorzy zadowoleni

Polska należy do najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w Europie Środkowo-Wschodniej. Z badania wynika, że 96 proc. niemieckich firm zainwestowałoby w Polsce ponownie - przekonuje szef Zrzeszenia Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK) dr Eric Schweitzer.

Podróże służbowe. Dla kogo jest taka praca?

Dzięki podróżującym w ramach obowiązków służbowych, powstała i rozwija się duża część biznesu gastronomicznego, hotelarskiego, czy komunikacyjnego. To dla nich bowiem jest stworzona klasa biznes. - Żyjemy dzisiaj w czasach globalnej gospodarki i w wiele zawodów wspisane są podróże służbowe. Najczęściej jeżdżą handlowcy, którzy z natury rzeczy pracują z zewnętrznymi klientami - powiedziała Agnieszka Cieślok z HRK Financial Markets. Niektórym obowiązki zawodowe w postaci podróży pozwalają wspinać się po szczeblach kariery, dla innych są celem samym w sobie. W obu jednak przypadkach pozwalają spojrzeć na swoje obowiązki z dystansem i zupełnie nowej perspektywy. Jakie trzeba mieć cechy personalne żeby dobrze czuć się w podróży służbowej? Czy każdy się do tego nadaje? Co zrobic, by dostać pracę. gdzie są one częste? Dociekała Katarzyna Karpa-Świderek.

Pac-Man kończy 35 lat. To najpopularniejszy bohater w historii gier

Był na opakowaniach płatków śniadaniowych, na koszulkach i pościeli, występował także w kreskówce. Gry z jego udziałem ukazały się na prawie każdej sprzedawanej platformie. Jest ciągle głodny… I właśnie kończy 35 lat. Stworzony w Tokio w roku 1980, najpierw nazywał się Puck-Man. Od japońskiego "mlaskać". Jadnak ze względu na podobieństwo do pewnego brzydkiego angielskiego słowa Puck-Man został Pac-manem. W ciągu 15 miesięcy od jego wejścia na rynek w październiku 1980 roku, producent gier Bandai Namco sprzedał 100 tys. automatów z Pac-Manem. Gracze wrzucili w maszyny ponad miliard dolarów. W ćwierćdolarówkach. Tak zaczął się fenomen popkulturowy. Pac-Man jest bohaterem jednej z najpopularniejszych gier wideo wszech czasów. Zaś według Księgi Rekordów Guinnessa, jest najbardziej rozpoznawalną postacią z gry.

10 najlepszych lotnisk w Europie. Skąd najlepiej latać?

Monachium, Zurych, Londyn - to trzy najlepsze porty lotnicze w Europie według rankingu World Airport Awards, przygotowanego przez Skytrax. Badanie dotyczyło 550 lotnisk, a pod uwagę branych było 39 parametrów, w tym komfort, umiejętności językowe obsługi portu czy... umiejscowienie łazienek.

Ochrona danych najważniejsza. Kary będą srogie

Państwa UE chcą, by firmom, które złamią przepisy o ochronie danych, groziła grzywna w wysokości do 1 mln euro albo 2 proc. rocznych obrotów. Tymczasem eurodeputowani żądają znacznie ostrzejszych kar - nawet do 100 mln euro albo 5 proc. rocznych obrotów firmy.