Najnowsze

Najnowsze

Banki straszą polski rząd ws. franków. "Ryzyko przegranej w tym sporze jest duże"

Kolejne zachodnie banki przesyłają polskim władzom listy z ostrzeżeniami dotyczącymi ustawy frankowej. Grożą pozwami, jeśli zostanie ona przyjęta w formie, którą zaproponował Sejm. Zdaniem mec. Piotra Schramma z kancelarii Gessel, polskie władze w przypadku skierowania sprawy do międzynarodowych trybunałów, miałyby małą szansę na zwycięstwo.

Facebook chce ci dać osobistego asystenta

Facebook rozpoczął testowanie nowej usługi M, wirtualnego osobistego asystenta zintegrowanego z aplikacją Facebook Messenger. Nowa funkcja ma ułatwić życie użytkownika, np. zarezerwować mu miejsce w hotelu czy w jego imieniu kupić komuś prezent.

Wierzyciele łaskawi dla Ukrainy. Zredukowali jej zadłużenie

Ukraina zawarła porozumienie z grupą największych wierzycieli ws. restrukturyzacji zadłużenia. Układ przewiduje redukcję należności głównej o 20 proc. i wydłużenie okresu spłaty - podało w czwartek ukraińskie ministerstwo finansów.

Spór o ustawę frankową. "Będę prosił o pozostawienie jej w tym kształcie"

- Będę prosił senatorów o pozostawienie ustawy w tym kształcie, bo dopiero teraz jest ona korzystna dla kredytobiorców - zapowiedział Wincenty Elsner, poseł SLD. Zdaniem Krystyny Skowrońskiej, posłanki PO, racjonalny ustawodawca musi "rozważyć normę konstytucyjną i sprawiedliwość rozwiązania, które proponuje". - Komitet stabilności finansowej zajął stanowisko, że to zagrożenie dla systemu - przypomniała. W czwartek o godz. 12 posiedzenie rozpocznie senacka komisja budżetu i finansów, która zajmie się ustawą dotyczącą pomocy dla frankowiczów.

Imigranci szturmują Europę. Co powinni zrobić politycy?

Fala imigrantów zalewa Europę. Większość krajów Starego Kontynentu zamyka oczy na problemy tysięcy ludzi, którzy uciekli z domów ratując swoje życie. Czy dojdzie do zamknięcia granic strefy Schengen? Na to pytanie, w "Otwarciu Dnia" próbowali odpowiedzieć europosłanka PO Róża Thun oraz były antyterrorysta Jerzy Dziewulski.

Kryzys twórców Angry Birds. Masowe zwolnienia

Rovio Entertainment przygotowuje kolejną rundę zwolnień, tym razem obejmującą 260 pracowników. Jak tłumaczy prezes fińskiej firmy Pekka Rantala, w obecnej sytuacji finansowej fińska firma musi "położyć nacisk na obszary, gdzie jest najlepsza". W ubiegłym roku przychody twórcy Angry Birds spadły bowiem o 9 proc.

Euforia w Azji. Giełda w Szanghaju wystrzeliła

Czwartek na chińskiej giełdzie przyniósł mocne odbicie, indeks SCI w Szanghaju urósł aż o 5,34 proc. Dobry nastrojów wsród inwestorów przeniosł się także na inne azjatyckie parkiety i giełdy w Europie.

Sawicki: ze stanu klęski nic dodatkowego dla rolników nie wynika

- Ze stanu klęski nic konkretnego i dodatkowego dla rolników oraz konsumentów by nie wynikało - podkreślił minister rolnictwa Marek Sawicki. Jak przyznał straty w wyniku suszy szacowane są obecnie na "niewiele ponad 1 mld zł". - Rząd udzieli pomocy, natomiast nie zrekompensuje wszystkich strat, bo zwyczajnie budżetu na to nie stać - stwierdził minister. Rząd na pomoc rolnikom przeznaczy 450 mln zł, które mają być wypłacane od 10 października.

Ustawa frankowa pod lupą Senatu. Dzisiaj posiedzenie komisji

W czwartek o godz. 12 posiedzenie rozpocznie senacka komisja budżetu i finansów, która zajmie się ustawą dotyczącą pomocy dla frankowiczów. - Na pewno będziemy zmierzali do tego, by istotnie zmienić propozycje sejmowe - zapowiadał szef komisji Kazimierz Kleina z PO. Najbardziej prawdopodobna wydaje się zatem rekomendacja komisji dla całej izby przywrócenia pierwotnych zapisów ustawy, zmienionych na początku sierpnia przez Sejm.

"Biznes dla Ludzi", 26.08

Gdzie warto pojechać teraz na wakacje? W jakich branżach pracują najmłodsi miliarderzy świata? Ile pieniędzy dostaną rolnicy poszkodowani przez suszę? Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez dziecko? Na te pytania odpowiedział Łukasz Kijek w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

"Świat", 26.08

- Nie ma szans na kolejne kroki ws. Ukrainy bez dołączenia innych rozmówców. Za naszą granicą jest wojna, powinniśmy starać się uczestniczyć w porozumieniu, które przywróci pokój - ocenił Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Jak przyznał drugi z gości programu "Świat", "dobrze że prezydent (Andrzej Duda - red.) ma ambicję, żeby włączyć Polskę do negocjacji, ale niefortunna wypowiedź prezydenta naraża nas na szwank". Zdaniem Dariusza Rosatiego, europosła PO, "Rosja uważa Polskę – jak USA – za stronę konfliktu, ma większe zaufanie do Niemiec i Francji, które uważa za bardziej bezstronne".

Airbus ma nowy kontrakt. Będzie produkował części satelitarne w Rosji

Airbus, największy w Europie koncern lotniczy, podpisał podczas pokazu lotniczego MAKS umowę z rosyjską firmą Russian Space Systems (RKS) - donosi w środę gazeta "Izwiestia", cytując szefa RKS Andrieja Tulina. Kontrakt ma dotyczyć uruchomienia w Rosji linii produkcyjnej sprzętu satelitarnego. Te będą wykorzystywane w nawigacji i obserwacji Ziemi przez satelity oraz inne statki kosmiczne.

Polska węglem stoi. I tak ma być do 2050 roku

Węgiel kamienny i brunatny pozostaną podstawowymi paliwami dla energetyki - wynika z zaprezentowanej w środę w resorcie gospodarki "Polityki energetycznej Polski do 2050 r." Elektrownia atomowa wg niej ma ruszyć do 2029 roku. Dokument jest obecnie poddany konsultacjom społecznym i międzyresortowym.

Czeka nas kolejna fala górniczych strajków? "Rząd zrobił nas w ciula"

Od września regionalne centrale związkowe rozpoczną na Śląsku akcję mającą informować o stanie realizacji porozumienia rządu ze związkami podpisanego 17 stycznia br. wobec trudnej sytuacji górnictwa. Od października ma zostać wznowione pogotowie protestacyjno-strajkowe. - Nie będziemy już rozmawiali ze stroną rządową bo tak, jak nie negocjuje się z terrorystami, tak nie rozmawia się z oszustami - powiedział przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.