Najnowsze

Najnowsze

Euro i frank tracą, złoty umacnia się

Złoty umocnił się w czwartek względem euro i franka szwajcarskiego, nieznacznie tracąc do dolara. Według analityków, wpłynęła na to zapowiedź skupu obligacji państw strefy euro w marcu.

Uchodźcy wyzwaniem dla Europy. "Budzimy się dopiero, gdy ludzie masowo toną"

Czy historia i doświadczenia z przeszłości mogą pomóc Unii Europejskiej w rozwiązaniu kryzysu związanego z napływającymi imigrantami? Jak powinna zachować się Polska? - Na świecie jest 60 mln uchodźców, mamy ich w USA, w Azji. Główne przyczyny tego kryzysu to wojna i bieda - zwraca uwagę Sylwester Szafarz, były ambasador RP w Chinach. - Jestem zdruzgotany bezradnością decydentów w tej sprawie. - Trzeba zaprzestać działań bojowych w Iraku, Syrii, na Ukrainie. Dopóki ludzi będą mieli śmierć w oczach, będą uciekać. Dyplomata był gościem Jana Niedziałka w programie "Otwarcie dnia".

Jak osiągnąć sukces dzięki innowacjom?

Polska ma szansę stać się jednym z najważniejszych wytwórców innowacji o rynkowym zastosowaniu - mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact w Polsce, a także współorganizator konferencji "Innowacje – transfer wiedzy", która odbyła się dzisiaj we Wrocławiu. Temat przewodni spotkania to zwiększenie roli innowacji jako potencjalnej szansy rozwojowej Polski.

Obserwujesz dziecko przez kamerę? Haker też może to robić

Kilka popularnych kamer internetowych wykorzystywanych do monitorowania dziecka jest narażonych na ataki hakerów - ostrzegają naukowcy z amerykańskiej firmy Rapid7. Włamanie do takiej kamery może dać cyberprzestępcom dostęp do innych domowych urządzeń.

Wyroki sądowe w internecie. UOKiK uruchomi własną bazę

W listopadzie ma ruszyć baza i wyszukiwarka danych o wyrokach sądowych dotyczących ochrony konsumentów i konkurencji - zapowiedział UOKiK w komunikacie. Urząd podał też podsumowujące informacje dot. wyroków z 2015 r. w związku z decyzjami prezesa UOKiK.

1300 klientów Alfa Star już w Polsce. Niewiele czasu na składanie roszczeń

Urząd marszałkowski województwa mazowieckiego sprowadził już do kraju większość turystów biura podróży Alfa Star. Wczoraj do Polski wróciło blisko 200 osób, głównie z Hurghady w Egipcie. W sumie w kraju jest już 1300 turystów. Poza granicami nadal przebywa ok. 200 osób, które będą wracały w kolejnych dniach. W większości będą to powroty planowe. Do urzędu marszałkowskiego zgłaszają się już także klienci Alfa Star, którzy chcą odzyskać pieniądze za niezrealizowane wyjazdy.

"Moskwa wydaje miliony dolarów na masową globalną propagandę"

Zachód powinien silniej przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie dotyczącej konfliktu na Ukrainie i dezinformacji, tworząc rosyjskojęzyczne kanały telewizyjne i portale. "Zachodnia propaganda" musi dotrzeć na Wschód – uważa dyrektor polskiego oddziału Rady Atlantyckiej Michał Kobosko.

EBC nie zmienia stóp. Są na rekordowo niskim poziomie

Europejski Bank Centralny nie zmienił poziomu stóp procentowych w strefie euro. Nadal wynoszą 0,05 proc. - poinformował w czwartek ECB. Decyzja jest zgodna z wcześniejszymi prognozami analityków. To oznacza, że stopy pozostają na wyjątkowo niskim poziomie, a ostatni raz bank zmienił je prawie rok temu.

Piechociński apeluje o odwołanie referendum. Przez suszę

Wicepremier Janusz Piechociński ocenił w czwartek w Katowicach, że gospodarcze i społeczne skutki tegorocznej suszy będą odczuwalne także w przyszłym roku. Przypomniał, że wciąż trwa szacowanie strat w rolnictwie; jak dotąd ich wartość ocenia się na ponad 880 mln zł.

Losy ustawy frankowej. Co zrobi Senat?

Jakie będą losy ustawy frankowej? Czy Senat zgodzi się, aby to banki pokryły 90 proc. kosztów przewalutowania kredytów frankowych? Co oznaczałoby to dla banków? W programie "Otwarcie dnia" Jan Niedziałek zapytał o to ekonomistów. Jego gośćmi byli Adam Czerniak z Polityki Insight oraz Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku.

"Co siódmy młody Polak korzysta z kredytów"

Z różnych form kredytowania korzysta 522,3 tys. osób w wieku 18–24 lata, a średnie zadłużenie młodego kredytobiorcy wynosi 11630 zł - wynika z zaprezentowanych w czwartek danych Biura Informacji Kredytowej.

Kryzys, który powali Europę? UE wobec uchodźców

Czy wciąż rosnąca liczba imigrantów przybywająca do państw Unii jest zagrożeniem dla idei europejskiej? Co powinna zrobić Bruksela? Na te pytania odpowiedzi szukali goście Jana Niedziałka w programie "Otwarcie dnia", którymi byli Agaton Koziński z "Polska The Times" oraz prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Ceny ropy nie wzrosną do 2017 roku"

Najbliższe kwartały nie przynoszą zmian w cenach ropy - ocenił w rozmowie z agencją Bloomberg Ian Taylor, prezes Vitola, największego niezależnego pośrednika na rynku ropy. Jego zdaniem, ceny surowca utrzymają się w przedziale 40-60 dol. za baryłkę.

Traktory z protestującymi rolnikami dojechały do Paryża

Do Paryża dojechały w czwartek rano pierwsze traktory z rolnikami protestującymi przeciwko niskim cenom swych produktów i wysokim podatkom. Demonstranci napływają na stołeczny Place de la Nation - relacjonuje na swej stronie internetowej dziennik "Le Figaro".

Ważne zmiany w zasiłku macierzyńskim. Sprawdź, co zyskasz

Planujesz potomstwo? Od początku przyszłego roku wchodzą w życie ważne zmiany w zasiłkach macierzyńskich. - Bezrobotni, studenci, umowy zaangażowane na umowach cywilno-prawnych, które nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, po zmianie przepisów będą miały prawo do świadczenia rodzicielskiego - wyjaśniała Magdalena Zwolińska z kancelarii DLA Piper, która była gościem "Biznesu dla Ludzi". Wysokość takiego świadczenia wyniesie 1 tys. złotych miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka.

Ropa się waha. "Na rynkach mamy dużą zmienność"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko poziomu 46 USD za baryłkę - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 46,04 USD, po zniżce o 21 centy (dane z 8.30).

Senat "utrąci" rewolucję frankową? "Nie powinna mieć w ogóle miejsca"

W czwartek w Senacie odbędzie się debata nad ustawą frankową. Jak uważa, Barbara Garlacz z Harvest Legal House, "przyjmowanie ustawy w tym temacie nie powinno mieć w ogóle miejsca. Zwłaszcza w tym kształcie, który jest obecnie procedowany". Wtórował jej drugi z gości TVN24 Biznes i Świat. - W takim gorącym okresie wyborczym, źle dyskutuje się o racjonalnych kryteriach - stwierdził Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Polska liderem w chmurze

Polska wyrosła w Europie Środkowo-Wschodniej na lidera usług związanych z przechowywaniem danych w chmurze, twierdzi "Rzeczpospolita" w oparciu o najnowszy raport firmy IDC.

Polska skorzysta z włoskich satelitów

Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej od 2016 r. będzie mogło odbierać i przetwarzać dane płynące z COSMO-SkyMed - włoskiego systemu satelitów radarowych pierwszej i drugiej generacji, zapowiada "Puls Biznesu".

Żubrówka wypłynie na podium

Do końca 2015 r. Żubrówka będzie trzecią największą marką wódki na świecie, po Smirnoffie i Absolucie, zapowiada w "Pulsie Biznesu" Monzer Elabrashy, dyrektor generalny CEDC, należącej do grupy Roust, założonej przez rosyjskiego biznesmena Roustama Tariko.

Prognozy dla oszustów są złe

Przerobione numery identyfikacyjne nadwozia samochodu czy sprzedaż przeterminowanych artykułów żywnościowych uchodzą oszustom na sucho coraz rzadziej, twierdzi "Rzeczpospolita". Policja wykrywa coraz więcej takich spraw.

Na Wall Street silniejsze wzrosty. W centrum uwagi rynek pracy

Środa na Wall Street przyniosła uspokojenie i wzrosty po silnych spadkach na poprzedniej sesji. Akcje szczególnie mocno zyskiwały w samej końcówce notowań. W centrum uwagi znalazły się dane z rynku pracy USA, w tym raport ADP na temat zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym w sierpniu.