Najnowsze

Najnowsze

Inwestycyjna ofensywa na kolei. PKP PLK chce wydać 11 mld zł

11 mld zł planuje wydać na inwestycje kolejowe w tym roku PKP PLK. Jesteśmy przygotowani na realizację inwestycji z nowej perspektywy UE, PLK wyciągnęła lekcje z błędów w starej perspektywie UE (2007-2013) – zapewnił prezes PKP PLK Andrzej Filip Wojciechowski.

Neste znika z polskich dróg. "To swoisty poligon"

Koncern paliwowy Shell, który posiada 416 stacji benzynowych w Polsce, zakończył proces włączania do swojej struktury sieci stacji Neste, zakupionej w 2013 r. Firma rozpoczęła też wprowadzanie zmian w wyglądzie i obsłudze swoich obiektów w całym kraju.

Orlen buduje nową elektrociepłownię. Za 1,65 mld dolarów

W Płocku rusza budowa nowej elektrociepłowni PKN Orlen o mocy 596 MWe (megawat mocy elektrycznej). Blok gazowo-parowy wykona konsorcjum Siemens. Elektrociepłownia rozpocznie pracę na przełomie 2017 i 2018 r. Koszt inwestycji wraz z umową na serwis głównych urządzeń bloku to 1,65 mld zł.

Rosja nie chce do OPEC. "Wolimy status obserwatora"

Organizacja Państw Eksportujących Ropę (OPEC) zaproponowała Rosji członkostwo, ale Moskwa woli status obserwatora - powiedział w poniedziałek szef rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft Igor Sieczyn, cytowany przez agencję TASS.

Prąd i gaz od jednego dostawcy

Po raz pierwszy w Polsce klienci indywidualni mogą kupić gaz i prąd od jednego dostawcy. Do tej pory z takiej możliwości mogli korzystać jedynie przedsiębiorcy.

Uchodźcy walczą o przetrwanie. Kryzys w Europie

Dla większości imigrantów krajem docelowym są Niemcy. W miniony weekend trafiło tam około 20 tys. uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. Kto jeszcze zdecyduje się przyjąć imigrantów i na jakich zasadach? Odpowiedzi szukaliśmy w programie "Otwarcie Dnia".

Rusza Forum Ekonomiczne w Krynicy. Relacja w TVN24 Biznes i Świat

We wtorek rozpocznie się XXV Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. Motto tegorocznej konferencji brzmi "Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości". W sesji plenarnej pod tym hasłem zapowiedziano udział prezydentów Polski, Chorwacji i Macedonii. Relacja z Forum w TVN24 Biznes i Świat oraz na tvn24bis.pl.

Ropa coraz tańsza. Wenezuela chce szczytu OPEC

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku kolejną sesję spadają. Wenezuela chce zwołania szczytu OPEC, aby ustabilizować ceny ropy na globalnych rynkach - wskazują maklerzy.

Piloci Lufthansy znów będą strajkować

Piloci niemieckich linii lotniczych Lufthansa we wtorek znów przerwą pracę. Strajk potrwa od godz. 8 do północy i obejmie loty długodystansowe z Niemiec, także towarowe - poinformował w poniedziałek związek zawodowy Cockpit. To już 13. strajk od kwietnia ub.r.

Tesco sprzedaje swoje sklepy w Korei Południowej

Tesco za ponad 4 mld funtów (6,1 mld dolarów) pozbywa się sieci supermarketów Homeplus w Korei Południowej - informuje BBC. Brytyjski gigant spożywczy chce przeznaczyć środki ze sprzedaży na spłatę zadłużenia i pomoc w ożywieniu biznesu na Wyspach.

Bez poprawy w ściąganiu VAT. W Polsce dziura coraz większa

Kraje UE nie poprawiły ściągalności VAT, tzw. luka w VAT wyniosła w 2013 r. 168 mld euro, co stanowi 15,2 proc. możliwych do uzyskania dochodów z tego podatku - wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej. W Polsce luka w VAT sięgnęła 26,7 proc.

Kawa i kotlet do książki. Catering ratuje biznes

Coraz częściej w księgarniach można nie tylko kupić książkę, ale też napić się kawy, a nawet zjeść obiad. Wielu księgarzy uważa, że poszerzanie oferty o catering jest warunkiem przetrwania sklepu - pisze "Gazeta Wyborcza".

Drób ściga się z czekoladą. Porażka wołowiny

O rosnącej branży drobiarskiej słychać było w ostatnich latach bardzo często. Nie jest więc zaskoczeniem prawie 26-procentowy wzrost wolumenu dostaw drobiu. Jednak pobiła go branża czekoladowa - pisze "Puls Biznesu".

Unia produkuje ich miliony ton, ale to Polska jest liderem

Gala i Golden Delicious to najczęściej produkowane w Unii Europejskiej odmiany jabłek. Na trzecim miejscu znalazła się odmiana Idared - najbardziej popularna w Polsce. Szacuje się, że tegoroczne zbiory tych owoców w Unii będą o 5 proc. niższe niż w 2014.

Złoto, pieniądze, militaria. "Historia tego pociągu jest jak najbardziej prawdziwa"

Tajemnicza historia tzw. złotego pociągu budzi coraz więcej emocji. Nie wiemy, czy skład w ogóle istnieje i co może się w nim znajdować. Także eksperci się o to spierają. - Ta historia jest ja najbardziej prawdziwa. Jak wskazali znalazcy, w pociągu mogą się w nim znajdować kruszce szlachetne na potrzeby przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy, militaria i może coś cennego - podkreśla historyk Łukasz Kazek. - To co znajduje się w pociągu należy do Skarbu Państwa, a znalazcy mogą liczyć na nagrodę w wysokości 10 proc. wartości materialnej znaleziska - zaznacza radca prawny Krzysztof Rąpała. O pociągu rozmawiali goście TVN24 Biznes i Świat.

"Banki igrały sobie w sprawie kredytów frankowych"

Banki "igrały" sobie w sprawie kredytów frankowych, prowadząc akcję kredytową stosowały niedopowiedzenia, a dziś nie potrafią przedstawić rzetelnych wyliczeń - uważa Stanisław Kluza, były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz były minister finansów. Jego zdaniem ustawa o "frankowiczach" jest potrzebna, choć powinny w niej znaleźć się kolejne elementy, np. obligacje restrukturyzacyjne lub możliwość wykupu przez BGK za połowę ceny obciążonych kredytami mieszkań.