Morawiecki: lepiej poczekać kilka miesięcy, propozycja ws. frankowiczów może być kosztowna

Morawiecki o frankowiczach: należy ulżyć tym, których nie stać na spłatę kredytu
Morawiecki o frankowiczach: należy ulżyć tym, których nie stać na spłatę kredytu
tvn24
Morawiecki o frankowiczach: należy ulżyć tym, których nie stać na spłatę kredytutvn24

- Najrozsądniej jest poczekać dwa, trzy, cztery miesiące na bardzo dokładne przebadanie algorytmu przeliczania kredytów przez Komisję Nadzoru Finansowego - mówił o ustawie frankowej w "Kropce nad i" Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju. Jak zaznaczył, "należy ulżyć tym, których nie stać na spłatę".

Przedstawiony w połowie stycznia przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Macieja Łopińskiego projekt ustawy o "sposobach przywrócenia równości stron" w umowach na kredyty walutowe, przewiduje przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie. Kurs "sprawiedliwy" ma być indywidualnie wyliczany dla każdego kredytobiorcy.

Pomoc dla frankowiczów

Morawiecki powiedział, że chciałby, aby "był on [kurs przeliczania kredytu] naprawdę sprawiedliwy dla wszystkich". - Natomiast wiadomo, że ciężko osiągnąć taką sprawiedliwość, bo w życiu społecznym i gospodarczym chodzi bardziej o kompromis - dodał.

Zdaniem wicepremiera "najrozsądniej jest poczekać dwa, trzy, cztery miesiące na bardzo dokładne przebadanie algorytmu i zasad przez Komisję Nadzoru Finansowego". "Będzie to wtedy bardzo konkretna informacja, jaki wpływ może to mieć na sektor bankowy" - zaznaczył.

Według wicepremiera, ministra rozwoju "należy ulżyć tym, których nie stać na spłatę". - Banki już teraz utworzyły kilkusetmilionowy fundusz. To jest kierunek, który powinniśmy rozważyć. Zwiększenie funduszu i pomoc tym, którzy naprawdę są w tarapatach - tłumaczył.

Jak powiedział Morawiecki, prezydent Andrzej Duda spełnił swoją obietnicę kampanijną [przygotowania ustawy mającej pomóc frankowiczom], ale teraz czas na oszacowanie kosztów propozycji dla kredytobiorców.

- Pan Prezydent złożył ustawę, która według różnych obliczeń może być bardzo kosztowna dla sektora bankowego i po to są takie instytucje jak Narodowy Bank Polski czy Komisja Nadzoru Finansowego, żeby przyjrzeć się temu bardzo dokładnie i zastanowić się - wskazywał wicepremier.

A co jeśli [po przewalutowaniu kredytu frankowego na złote] stopy w procentowe pójdą mocno w górę? – zwrócił uwagę minister. - Wtedy ci, którzy przewalutowali kredyty mogą mieć pretensje do tych, którzy zajmowali się ustawą frankową, bo wzrosły im odsetki - oznajmił.

Szef resortu rozwoju podkreślił, że raty kredtów frankowych "od zeszłego roku nie urosły tak bardzo". A problem z ich spłatą mają mieć ci, którzy dziś chcieliby sprzedać mieszkanie.

Nie zapomnieć o innych

Jak zaznaczył Morawiecki, "może się okazać, że diabeł tkwi w szczegółach, że trzeba popatrzeć na ten algorytm i zadecydować, co może działać wstecz". - To są różne kwestie, które trzeba bardzo dokładnie przeanalizować. Tak żebyśmy nie mieli kłopotów z międzynarodowymi trybunałami arbitrażowymi, do których można się powoływać na umowy bilateralne. To zresztą banki sygnalizowały - zwracał uwagę minister rozwoju.

Jego zdaniem nie należy także zapominać o tych, którzy brali kredyty w złotym. - Oni też nie powinni być poszkodowani - wskazywał Mateusz Morawiecki.

Pomoc etapami

Jak wskazywał wcześniej na antenie TVN24 Biznes i Świat Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, frankowicze mogą otrzymać wsparcie państwa etapami.

- Jeśli okaże się, że koszty ustawy dotyczącej frankowiczów będą wysokie i będą znacznie przekraczały zyski banków z poprzedniego roku, to będzie trzeba np. wprowadzić etapowe rozwiązania albo zmodyfikować te, które są - ocenił Kowalczyk.

Apel wicepremiera

Morawiecki skomentował też sztandarowy program PiS - "Rodzina 500 plus". Zastrzeżenia wicepremiera budzi kwestia pobierania świadczenia przez najbogatszych.

- Prosiłbym tych, których stać i zarabiają więcej, żeby nie brali tego wsparcia - zaapelował minister rozwoju, jednocześnie deklarując, że sam z pomocy nie skorzysta. - Mam czwórkę dzieci, ale nie wezmę tych pieniędzy - zapewnił.

W opinii szefa resortu rozwoju najbogatsi powinni zrezygnować z ubiegania się o 500 złotych ze względu na "dobro wspólne, odpowiedzialność za państwo". - Rozumiem, że przez ostatnich 25 lat nie bardzo się tego uczyliśmy, ale uważam, że ludzi trzeba uczyć - dodał. Jego zdaniem "odpowiedzialni za państwo powinni być wszyscy obywatele". "Wtedy jest ono świetnie zorganizowane" - zaznaczył.

Podatek bankowy

Na początku lutego wejdzie w życie podatek bankowy. Zdaniem Morawieckiego ważna jest obserwacja skutków tych nowych regulacji.

- Jeżeli prowizje i marże [nakładane przez banki] pójdą w górę, to będzie to znaczyło, że jest to próba znalezienia odpowiedzi na podatek - stwierdził minister rozwoju. Ale jego zdaniem najważniejsza kwestią jest "poziom konkurencyjności". - Jeżeli sektor jest konkurencyjny, a ktoś podwyższa opłaty, to klienci mają szansę się przenieść - dodał Morawiecki.

Podniesienie opłat zapowiedział już PKO BP. Jednak wicepremier zwrócił uwagę, że "zawsze na początku roku każdy bank przekazuje klientom tabele opłat i prowizji". - Akurat w PKO jest więcej obniżek niż podwyżek - ocenił.

Sprzedaż w sieci

Realnych kształtów nabiera również podatek od marketów, którym objęte mają być również sklepy internetowe. Morawiecki zwracał uwagę, że "e-sklepy nie płacą za wynajem powierzchni, często nie płacą podatków".

Jego zdaniem "trzeba znaleźć skuteczny sposób, by znaleźć sprawiedliwy podatek" tak, aby kapitał nie uciekł z Polski.

PKB na poziomie 4 proc.

Agencja Moody's oceniła we wtorek, że spodziewany wyższy deficyt sektora finansów publicznych i poluzowanie reguły fiskalnej są negatywne dla oceny sytuacji w Polsce. Wcześniej, w połowie stycznia Standard & Poor's obniżył rating Polski do "BBB plus" z "A minus" i ściął jego perspektywę do "negatywnej" z "pozytywnej", gdyż zaniepokoiły go działania rządu osłabiające kluczowe instytucje państwa.

"Trzeba brać pod uwagę tego typu sygnały" - skomentował Morawiecki. Zapewnił przy tym, że sytuacja gospodarcza jest niezła. "Mamy dobre plany inwestycyjne i rozwojowe. Chcemy, żeby PKB rosło jak najmocniej, w przyszłym roku może nawet ponad 4 proc." - powiedział.

"Analitycy mają prawo do swojego spojrzenia na naszą sytuację gospodarczą. Trzeba mieć to na uwadze" - zaznaczył wicepremier. - Będziemy dokładnie analizować ostrzeżenie ze strony Moody's - zapewnił.

Zobacz całą rozmowę:

Autor: mb//km / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Eksperci są zgodni, że migranci są nam potrzebni, bo w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy ma zniknąć nawet 2,1 miliona osób. - Masowy napływ cudzoziemców pozwolił wypełnić lukę, która powstała z powodu starzenia się społeczeństwa i depopulacji - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale to już nie wystarczy.

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

Źródło:
TVN24+

Portugalia i zdecydowana większość Hiszpanii ponownie mają prąd - poinformowali krajowi operatorzy sieci energetycznych. Jednocześnie cały czas nie są znane przyczyny awarii, która dotknęła Półwysep Iberyjski.

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Źródło:
PAP

Rozległa awaria zasilania w Hiszpanii i Portugalii doprowadziła do anulowania kilkudziesięciu lotów oraz zakłóceń w funkcjonowaniu sieci kolejowej - podał portal stacji telewizyjnej BBC.

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Źródło:
PAP

Awaria prądu na Półwyspie Iberyjskim nie doprowadziła do zakłóceń w pracy krajowego systemu elektroenergetycznego - wynika z poniedziałkowego oświadczenia Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Rzecznik prasowy PSE zapewnił, że polski operator jest przygotowany na takie zagrożenia. 

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Źródło:
PAP

Podczas majówki większość kierowców zatankuje taniej niż rok temu - zauważa Urszula Cieślak, dyrektor Działu Prognoz i Analiz Reflexu. Benzyna 95 jest tańsza o ponad 80 groszy na litrze, olej napędowy o ponad 77 groszy, natomiast benzyna 98 - o 64 grosze. W ciągu ostatniego roku o 20 groszy podrożał natomiast autogaz.

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Źródło:
PAP

- Trzeba skrócić czas pracy Polek i Polaków, oczywiście przy zachowaniu tego samego poziomu wynagrodzeń - powiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tak zwanej trzynastki. W tym roku do ponad 8,8 miliona osób trafiło łącznie blisko 16,5 miliarda złotych brutto. ZUS rozpoczął też coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów.

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Źródło:
PAP

Resort finansów planuje uproszczenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych związanych z ich stosowaniem - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Resort szykuje zmiany w podatku

Resort szykuje zmiany w podatku

Źródło:
PAP

- Dzięki nowej umowie z Westinghouse-Bechtel inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce staje się pewniejsza - powiedział premier Donald Tusk. Polska podpisała w poniedziałek z amerykańskimi wykonawcami, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, umowę pomostową (EDA) w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Źródło:
PAP

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

PIT za 2024 rok możemy rozliczyć jeszcze tylko przez trzy dni. Ostateczny termin złożenia deklaracji podatku dochodowego upływa w środę, 30 kwietnia. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Źródło:
PAP

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Ceny luksusowych mieszkań w Polsce nieustannie rosną. Metr kwadratowy nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie może kosztować 100 tysięcy złotych - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Od kilku miesięcy obowiązują przepisy wprowadzające obowiązek raportowania do fiskusa transakcji sprzedających na platformach internetowych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, osoby, które dokonują wielu transakcji na kilku internetowych platformach handlu, mogą nie podlegać raportowaniu do Krajowej Administracji Skarbowej, mimo przekroczenia ustawowych limitów.

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

W sobotę w głównym losowaniu Lotto padły aż dwie szóstki. Padła też jedna szóstka w grze Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 kwietnia 2025 roku.

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odnotował w całej Polsce 25,5 miliona zaświadczeń lekarskich dotyczących czasowej niezdolności do pracy, co przełożyło się na łącznie 253,5 miliona dni absencji chorobowej. Z danych ZUS wynika, że nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na krztusiec.

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP