Agencja ratingowa Fitch ostrzega, że może obniżyć Polsce ocenę kredytową, jeśli nowy rząd dalej będzie proponował zastosowanie środków prowadzących do zwiększenia deficytu budżetowego - informuje Bloomberg. Niemal dwa tygodnie temu agencja Standard&Poor's obniżyła rating Polski.
Fitch, czyli jedna z czołowych agencji ratingowych, 15 stycznia br. utrzymała ocenę Polski - i perspektywę - na niezmienionym poziomie. Analityk agencji w rozmowie z dziennikarzami zasugerował, że w przyszłości ta ocena może się zmienić.
- Fitch w tym miesiącu utrzymał stabilną perspektywę dla polskiej gospodarki, a rating na niezmienionym poziomie "A-". Natomiast agencja oczekuje, że dziura budżetowa pozostanie na poziomie poniżej 3 proc. PKB w tym i kolejnym roku - powiedział analityk agencji Arnaud Louis.
Jego zdaniem pojawiły się dowody na "poluzowanie polityki fiskalnej", które spowodowały, że "balans ryzyk przeniósł się na negatywną stronę".
Komunikaty polityczne pod nadzorem
- Jeśli dostrzeżemy komunikaty polityczne, mogące skutkować wyższym deficytem, być może będzie to potencjalny bodziec dla obniżki ratingu - przestrzegał Louis. - Oczekujemy, że niektóre obietnice wyborcze wejdą w życie. Równocześnie, przewidujemy, że wzrost dalej będzie silny: na poziomie 3,5 proc. lub wyższy - mówił.
Przedstawiciel agencji podkreślał, że przekroczenie granicy 3-procentowego deficytu będzie wiązało się z wysokimi kosztami politycznymi, ponieważ znów zostaniemy objęci procedurą nadmiernego deficytu.
Frankowicze
Zdaniem analityka, prezydencki plan dotyczący utrzymania wypłat o równowartości 42 mld dol. kredytów hipotecznych w obcej walucie jest "bardzo ekstremalnym rozwiązaniem" i może źle wpłynąć na krajowe banki. W podobnym tonie wypowiadał się kilka dni temu prezes Narodowego Banku Polskiego.
- Plan pomocy dla frankowiczów nie jest bazowym przypadkiem naszego scenariusza, ponieważ uważamy, że motywacja rządu do podjęcia tych działań jest niska - przyznał analityk Fitcha. - Ale jeśli to rozwiązanie będzie przyjęte, wyraźnie negatywnie wpłynie to na rating - dodał.
Kredytowe wyrocznie
Fitch Ratings to obok Standard & Poor's i Moody's najważniejsza agencja ratingowa na świecie. Cały świat na podstawie ich ocen decyduje komu i za ile można pożyczyć pieniądze. To właśnie istota ratingu, czyli oceny wiarygodności kredytowej.
Rating jest przyznawany bankom, spółkom i państwom. Ocena państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.
Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek 15 stycznia długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu jest negatywna.
Po decyzji S&P swoją ocenę wydała agencja Fitch. Utrzymała ona rating Polski na dotychczasowym poziomie A- oraz A (odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej) z perspektywą stabilną, natomiast agencja Moody’s, mimo wskazania tej samej daty - 15 stycznia jako możliwej daty ogłoszenia oceny ratingowej Polski, nie przedstawiła swojego komunikatu.
Autor: ag/gry / Źródło: Bloomberg
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock