Najnowsze

Najnowsze

Polska przegrała z Brukselą ws. cen gazu

Polska naruszyła unijne przepisy dotyczące wewnętrznego rynku gazu poprzez stosowanie regulowanych cen gazu dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe - uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Nord Stream 2 pod ostrzałem. "Zdrada kosztująca miliardy euro"

Szefowie rządów Słowacji i Ukrainy, Robert Fico i Arsenij Jaceniuk, ostro skrytykowali w czwartek w Bratysławie projekt budowy drugiej magistrali Gazociągu Północnego (Nord Stream 2), podkreślając, że naraża to oba te kraje na ogromne straty finansowe.

Co dalej z LOT-em? Plan w październiku

Scenariusz dot. przekształceń własnościowych w PLL LOT powinien zostać zdefiniowany w pierwszej dekadzie października - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSP Wojciech Chmielewski. Resort oczekuje też od spółki biznesplanu na kolejny rok.

Orłowski: jest ryzyko dla całego świata, które nazywa się Chiny

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy można odnieść wrażenie, że kryzysu już nie ma. Bardziej dyskutuje się o wyzwaniach, ale także czynnikach ryzyka, która mogą ponownie zachwiać rynkiem. - Dominują nastroje, że w gospodarce polskiej w tej chwili wszystko wygląda nieźle. Ryzyk jest jednocześnie bardzo dużo - zaznaczył prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC. - Jest ryzyko dla całego świata, które się nazywa Chiny. Cały czas jest ryzyko niestabilności w Stanach Zjednoczonych - wyliczał gość TVN24 Biznes i Świat.

Polska otwiera się na imigrantów. "Oni już tu się odnajdują"

Debata na temat uchodźców rozpaliła emocje Polaków. - Propaguję, aby mówić o tym nie w kontekście kosztów, ale potencjalnych zysków, jakie polskie społeczeństwo może mieć z faktu przyjęcia tych osób - wskazuje Rafał Baczyński-Sielaczek z Instytutu Spraw Publicznych. - Już teraz wykształca się w Polsce rynek pracy dla imigrantów - dodał. Zgodził się z tym drugi z gości "Otwarcia dnia". - Migranci już znaleźli sobie miejsce w kilku sektorach polskiego rynku pracy, w rolnictwie i budownictwie. Oni się tu odnajdują - tłumaczył Mirosław Bieniecki, prezes Instytutu Studiów Migracyjnych.

Uchodźcy trafią do Polski. "Problemem jest podejście Europy"

Do Polski według planu opracowanego przez Komisję Europejską miałoby trafić prawie 12 tys. uchodźców. W poniedziałek w tej sprawie odbędzie się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej. Jak prognozuje Adam Rapacki, były minister spraw wewnętrznych, "nasze ministerstwo będzie mówiło o mniejszych ilościach. Nie wskazując bardzo precyzyjnych liczb". Dodał jednak, że "problem nie jest w samej ilości przyjętych uchodźców. Tylko problem jest podejście całej Unii Europejskiej".

Bielecki: w Polsce mamy za dużo związków zawodowych

Przy okazji czwartkowego strajku pielęgniarek w Warszawie wraca temat siły związków zawodowych w Polsce. Jak stwierdził przewodniczący Rady Partnerów EY Polska Jan Krzysztof Bielecki, w Polsce "mamy za dużo związków zawodowych". Były premier tłumaczył w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat, że "są spółki Skarbu Państwa, gdzie organizacji jest kilkadziesiąt". - Wtedy trudno mówić o dobrej reprezentacji interesu pracowniczego - dodał gość TVN24 Biznes i Świat.

Dell stawia na Chiny. Szykuje się gigantyczna inwestycja

W ciągu najbliższych pięciu lat Dell zainwestuje w Chinach 125 mld dolarów - poinformował w czwartek dyrektor generalny firmy Michael Dell. Zdaniem przedstawicieli trzeciego, co do wielkości producenta komputerów na świecie, inwestycja przełoży się na 175 mld dol. chińskiego importu i eksportu oraz pozwoli na utrzymanie ponad miliona miejsc pracy w Chinach.

Ceny ropy powiększają spadki. Rosną jej zapasy w USA

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki, bo jej zapasy w USA rosną - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, była wyceniana około 8.20 po 44,02 USD (-0,29 proc.).

Świat ma "wearables". A my "nosidła"

Magazyn "Connected" rozstrzygnął konkurs na najlepszy polski odpowiednik słowa “wearables” oznaczającego tzw. technologie ubieralne. Jury, w skład którego wchodził m.in. prof. Jerzy Bralczyk, wybrało słowo “nosidła”.

Ogromna szansa rozwoju firm. "Mają rekordową płynność"

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy dużo mówi się o szansach rozwoju polskich firm. Wreszcie mamy bowiem dane, które wskazują na ożywienie gospodarcze. Składa się na to kilka elementów. - Firmy w dużym odsetku (80 proc. - red.) mają kilkuletnie zyski. Jest bardzo niski koszt kapitału, jest bardzo duże wykorzystanie mocy produkcyjnych - wyliczał Andrzej Gliński, członek zarządu Banku Millennium. - Firmy na pewno mają środki na udział własny potrzebny przy inwestowaniu - podkreślił gość TVN24 Biznes i Świat. Jego zdaniem, dzięki temu powinny się rozwijać i szukać nowych rynków.

Amerykańskie giełdy w odwrocie. Znów na czerwono

Środowa sesja na Wall Street przyniosła ponowne spadki po wzrostach z poprzedniej sesji. W trakcie sesji notowano wzrosty, do których skłaniały inwestorów informacje z Azji, gdzie Japonia i Chiny zadeklarowały zwiększenie wsparcia dla swoich gospodarek.

"Świat", 09.09

Jarosław Gowin nie ma wątpliwości - Polska nie powinna przyjmować uchodźców, którzy wyznają islam. Gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w programie "Świat" zaznaczył również, że jego zdaniem muzułmanie nie potrafią integrować się w zachodnich społeczeństwach. Zdaniem Marka Borowskiego, "ten eksodus jest naturalny". - Nie wolno straszyć. Nie możemy tych uchodźców odesłać. Musimy ich przyjąć. Każdy powinien wziąć w tym udział - zaznaczył.