Piękne i niedoceniane miasta Europy. Wśród nich jest i polski rodzynek

Walencja to trzecie co do wielkości miasto HiszpaniiShutterstock

Paryż, Rzym czy Barcelona - te miasta są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Ale są w Europie też inne równie piękne miasta. A do tego nie tak bardzo zatłoczone i z niższymi cenami. Serwis "Business Insider" przygotował listę dziewięciu najbardziej niedocenianych miast na Starym Kontynencie. Nie zabrakło w nim również polskiego rodzynka.

1. Bruksela

Miasto zawsze pozostawało w cieniu swojego sąsiada z północy - Amsterdamu. Ponadto wiele osób kojarzy stolicę Belgii z centrum europejskiej polityki i biznesu niż z typowo turystycznym miastem. Niesłusznie.

Bruksela ma wiele do zaoferowania: liczne kawiarnie z pysznymi czekoladami, bary z aromatycznymi piwami, bogate w dzieła sztuki muzea oraz wspaniałą architekturę w stylu Art Nouveau. Bruksela to idealna propozycja na weekend.

Grand Place w BrukseliShutterstock

2. Český Krumlov

Jakie czeskie miasto położone jest nad Wełtawą i zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Jeśli odpowiedzieliście, że Praga to macie rację. Ale jeżeli wskazaliście Český Krumlov to również trafiliście w dziesiątkę.

W pewnym sensie Český Krumlov to Praga w miniaturze, pełne brukowanych uliczek i barokowej architektury. Około 300 budynków posiada status chroniony, co oznacza, że pozostały w dużej mierze niezmienione od wieków.

Český Krumlov to Praga w miniaturzeShutterstock

3. Rennes

Listę francuskich miast turystycznych otwiera Paryż. Kolejne są miejscowości położone na Lazurowym Wybrzeżu takie jak Nicea i Cannes oraz Dolina Loary. Rennes znajduje się w tym zestawieniu daleko, a szkoda, bo stolica Bretanii jest równie piękna jak jej sąsiedzi z południa.

Spacerując ulicami Rennes, turyści mogą poczuć ducha Bretanii, krainy, która zachowała swoją kulturową niezależność. Samo miasto stanowi połączenie drewnianych domów i pałacowych budynków parlamentu. Region słynie także ze wspaniałego jedzenia, przed wszystkim z ostryg, pieczywa, serów, masła i krepów - bardzo cienkich naleśników, wykonanych zazwyczaj z mąki pszennej, podawanych zarówno z pikantnym jak i słodkim nadzieniem.

Jeden z malowniczych placyków w RennesShutterstock

4. Cardiff

Cardiff pod względem oferty turystycznej nie może się równać z takimi miastami jak Londyn, Dublin czy Edynburg. Stolica Walii nie posiada słynnej budowli jak np. Big Ben. Nie może się też pochwalić popisowym daniem takim jak np. Haggis (specjał szkockiej kuchni narodowej, przyrządzany z owczych podrobów wymieszanych z cebulą, mąką owsianą, tłuszczem i przyprawami, zaszytych i duszonych w owczym żołądku).

Ale wbrew pozorom Cardiff ma coś do zaoferowania turystom. Jedną z atrakcji jest sama lokalizacja miasta położonego na brytyjskim nabrzeżu. Innym ważnymi punktami na turystycznej mapie są zabytkowy zamek z neogotyckimi wnętrzami z XIX wieku oraz Wales Millenium Center - ogromne centrum sztuki goszczące przedstawienia operowe, baletowe, taneczne oraz musicale.

Wales Millenium CenterShutterstock

5. Kraków Stolica Małopolski i jej okolice to historyczne miejsca. Rozkwit miasta przypadł na XIV i XV wieku, co bez problemu można dostrzec zwiedzając Zamek na Wawelu. Warto odwiedzić także Muzeum Książąt Czartoryskich, w którego zbiorach znajduje się "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. O królewskim dziedzictwie Polski przypomina Katedra Królewska i Rynek Główny, szczególnie piękny podczas jarmarku.

To miejsce związane jest też z ponurymi czasami II Wojny Światowej, takie jak niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau i fabryka Oskara Schindlera, które z pewnością warto odwiedzić.

Krakowskie restauracje serwują doskonałą domową kuchnię polską, czyli kiełbasy i pierogi, są zapełnione o każdej porze roku.

Zamek na WaweluShutterstock

6. Kopenhaga Podczas, gdy inni wyruszają w stronę słonecznych punktów Europy Zachodniej, warto wybić się z tego tłumu i pojechać na północ do nieco chłodniejszego klimatu. W Kopenhadze wprawdzie próżno szukać piaszczystych plaż, ale turyści otrzymają rekompensatę w postaci pięknego portu na Starym Mieście. Miasto Hansa Christiana Andersena to także kręte uliczki, rokokowy pałac królewski i muzea dawnych mistrzów. Wizyta w Kopenhadze to też przyjemność dla podniebienia. Słynne ciasta maślane (wienerbrød) są tutaj sprzedawane na każdym rogu.

Położone w centrum miasta Ogrody Tivoli to drugi pod względem wieku park rozrywki na świecie (otwarto go w 1843 roku). Do jego głównych atrakcji należą drewniana kolejka górska Rutsjebanen oraz najwyższa karuzela świata, Himmelskibet. Do Kopenhagi warto przyjechać zarówno latem, kiedy dni są dłuższe, jak i zimą lub jesienią, kiedy jest chłodniej, ale stawki hotelowe są o wiele niższe.

Port w KopenhadzeShutterstock

7. Walencja Większość wycieczek turystycznych do Hiszpanii ma podobna trasę: Madryt, Barcelona oraz wybrzeże Costa del Sol. Oczywiście nic w tym złego. Ale podróżujący, którzy chcą zjechać z oklepanej trasy powinni odwiedzić Walencję, słoneczne, nadmorskie miasto znane jako miejsce narodzin paelli, potrawy opartej na na ryżu z dodatkiem szafranu, podsmażanym i gotowanym na metalowej patelni z dwoma uchwytami (tzw. paellera lub paella) z kawałkami owoców morza, mięsa królika, drobiu i różnych warzyw. Walencja ma niezwykle bogata historię. Aby się o tym przekonać wystarczy odwiedzić Katedrę - niegdyś była to rzymska świątynia, później meczet, aż wreszcie stała się kościołem z ośmioboczną wieżą w stylu gotyckim z elementami stylu romańskiego, gotyku francuskiego, renesansu oraz baroku.

Miasto słynie też z festiwali i precesji religijnych.

Paella to potrawa z której słynie WalencjaShutterstock

8. Rejkjavik Rejkjavik traktowany jest często jako jedynie przystanek w podróży do innych zakątków Islandii - wyspy pełnej geologicznych cudów takich jak gejzery, lodowce i wodospady. W Rejkjaviku również można znaleźć cuda, tyle że architektoniczne. Na nabrzeżu stoi Harpa - spektakularny budynek mieszczący salę koncertową i centrum konferencyjne, który wygląda jak mieniący się kryształ w krainie lodu.

Inną ważną budowlą jest kościół Hallgrimskirkja, piękny przykład architektury ekspresjonistycznej z 1940 roku.

Harpa w RejkjavikuShutterstock

9. Lizbona Jakimś dziwnym trafem, hordy turystów zalewają Francję, Włochy i Hiszpanię i zatrzymują się tuż przed Portugalią i jej stolicą. Nie wiedzą co robią. Lizbona to malownicze wąskie brukowane uliczki, terakotowe dachy i urocze małe tramwaje. Nie brak też muzeów, zamków i rzymskich ruin. W mieście znajdują się dwa obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO: Klasztor Hieronimitów oraz militarna budowla Torre de Belém, a na przedmieściach znajduje się trzeci – Kulturowy Krajobraz Sintry A jeżeli boisz się, że się nie dogadasz, wystarczy, że nauczysz się jednego zwrotu: "Eu não falo Português, mas eu adoro Lisboa" ("nie jestem Portugalczykiem, ale kocham Lizbonę"). To gwarancja, że natychmiast zdobędziesz przyjaciół wśród miejscowych.

Autor: tol / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP