Najnowsze

Najnowsze

Grecki zegar bije coraz głośniej. "Mamy tylko cztery dni"

Grecki rząd wystąpił w środę z wnioskiem o nowy program pomocowy, obiecując jednocześnie pilne wdrożenie reform. UE stawia Atenom ultimatum: jeśli do niedzieli nie uda się zawrzeć ostatecznego porozumienia, Grecji grozi najczarniejszy scenariusz, w tym Grexit.

Superfirma uratuje kopalnie? "Do jutra plan finansowania"

- Mamy nakreślony plan funduszu, który będą tworzyć spółki energetyczne i inne podmioty finansowe, który miałby zaangażować się w Kompanię Węglową - poinformował minister skarbu Andrzej Czerwiński. Jak podkreślił, "te podmioty mają za zadanie do jutra przedstawić formę pozyskania kapitału, niezbędnego dla zachowania ciągłości funkcjonowania Kompanii Węglowej".

Wielka Brytania podnosi kwotę wolną od podatku. Do 11 tys. funtów

Rząd Wielkiej Brytanii będzie dążyć do całkowitego zlikwidowania deficytu budżetowego i osiągnięcia dodatniego bilansu finansów publicznych w roku fiskalnym 2019/2020 - zapowiedział w środę minister finansów George Osborne w oświadczeniu. Dodatkowo, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zostanie podniesiona kwota wolna od podatku i wyniesie od następnego roku 11 tys. funtów.

"Biznes dla Ludzi", 08.07

Jak założyć konto walutowe? Jak otrzymać świadczenie urlopowe? Wyprzedaże a reklamacje. Jak skutecznie motywować? - te kwestie wraz z ekspertami poruszył Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi".

KNF: propozycja dla frankowiczów jest uczciwa i zbliżona do naszej

Przedstawiony przez PO projekt rozwiązania problemu kredytów frankowych jest uczciwy wobec kredytobiorców złotówkowych, podatników, nie zagraża też stabilności systemu finansowego - ocenił rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz. Dodał, że propozycja jest zbliżona do przedstawionej przez szefa KNF.

RPP: stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się nie zmieniać poziomu stóp procentowych - poinformował w środę bank centralny w komunikacie. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

PO chce pomóc frankowiczom. Bankowcy kręcą nosem

Propozycje PO dla posiadaczy kredytów frankowych mogą być kosztowne dla sektora bankowego i wpłynąć na ograniczenie możliwości finansowania przez ten sektor polskiej gospodarki - komentuje prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Grecja o krok od bankructwa. "Nie ma co się bać Grexitu"

Nie ma co się bać Grexitu - przekonywali goście "Otwarcia dnia", którymi byli Nacho Temino Martinez z hiszpańskiej agencji prasowej "EFE" i Gabriele Lesser z "Die Tageszeitung". W niedzielę ma się odbyć kolejny już szczyt strefy euro oraz dyskusja w gronie całej Unii Europejskiej, które mają przynieść porozumienie w sprawie kolejnego programu pomocowego dla Grecji. Brak rozwiązań może znacznie przybliżyć Ateny do bankructwa, a w konsekwencji opuszczenia strefy euro.

PiS: PO wychodzi naprzeciw bankom, a nie frankowiczom

To wyjście naprzeciw bankom, a nie osobom spłacającym kredyt hipoteczny we frankach - tak propozycję PO, która ma umożliwić przewalutowanie kredytu hipotecznego wziętego w obcej walucie na złotówki, ocenił w środę poseł PiS Henryk Kowalczyk.

Reuters: Grecja obiecała wprowadzić reformy natychmiast

Grecja obiecała wdrożenie reform podatkowych i zmian dotyczących emerytur już w przyszłym tygodniu, jako pierwszy krok zabezpieczający kredyty ratunkowe dla tego kraju - pisze Reuters, powołując się na pismo z Aten skierowane do europejskich wierzycieli.

Grecja na krawędzi upadku. Wyjaśniamy, jak powstaje dług państwa

Dług, to zobowiązania państwa. Państwo wydało więcej niż miało dochodów, a brakujące środki pożyczyło, zobowiązując się, że w przyszłości spłaci, to z odsetkami - wyjaśniał Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Jak dodawał Marek Rozkrut, ekonomista EY, pożyczki brane są "od instytucji zagranicznych, banków, obligacje. Najczęściej to są instytucje finansowe". Goście "Otwarcia dnia" tłumaczyli, jak powstaje dług państwa.

Propozycja PO dla frankowiczów. Wyjaśniamy, kto może z niej skorzystać

Platforma Obywatelska zaproponowała w środę projekt przewidujący możliwość przewalutowania kredytu hipotecznego wziętego w walucie na złotówki po kursie z dnia przewalutowania. Różnica w wartości kredytu ma zostać podzielona między bank i klienta. Platforma Obywatelska szacuje, że tej propozycji ogólnie będzie mogło skorzystać 60 tys. Polaków, a sektor bankowy zapłaci za to 9,5 mld zł. Rządząca partia zapewnia, że ta propozycja zostanie przedstawiona i przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu. Kto będzie mógł skorzystać z propozycji wyjaśnia Łukasz Kijek.

Propozycje PO opłacą się frankowiczom? "Rata kredytu może nawet wzrosnąć"

- Na propozycji PO kredytobiorcy nie będą zyskiwali. Przewalutowanie może oznaczać albo brak zmian raty, albo nawet wzrost miesięcznej raty - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Z kolei zdaniem Marka Rozkruta, głównego ekonomisty EY, sektor bankowy nie odczuje tej korekty w sposób znaczący.

PO chce pomóc frankowiczom, ale nie wszystkim. Jest projekt ustawy

Rząd wychodzi naprzeciw posiadaczom kredytów walutowych. Projekt ustawy, który zaprezentowała dziś PO, zakłada możliwość - na wniosek kredytobiorcy - przewalutowania kredytu po bieżącym kursie, umorzenie części zadłużenia i rozłożenie na raty pozostałej części (liczonej już w złotych). Ustawa miałaby objąć 20 proc. kredytów frankowych.