Pierwszy w Polsce sklep bez opakowań. Początek rewolucji?

Tak wygląda pierwszy w Polsce sklep bez opakowań
Tak wygląda pierwszy w Polsce sklep bez opakowań
Nagie z Natury/TVN24bis
Tak wygląda pierwszy w Polsce sklep bez opakowań Nagie z Natury/TVN24bis

Nad Wisłą powstał pierwszy sklep bez opakowań. To przełom i być może początek wielkiej zmiany naszej mentalności oraz nawyków, przez które tworzymy góry śmieci.

Pierwszy w Polsce sklep bez opakowań powstał w Warszawie. Prowadzi go Hiszpan Mark Navarro z swoją rodaczką Carlą. Jego nazwa - "Nagie z natury" - odnosi się do tego, że wszystkie produkty prezentowane są tak, jak oferuje nam je natura.

Południe Europy w Warszawie

Hiszpanom mieszkającym w Polsce brakowało nad Wisłą sklepów, jakie znają z południa Europy. - Tam produkty kupuje się na wagę. Mięso u rzeźnika, ryby w sklepie rybnym, warzywa i owoce w warzywniaku. Supermarkety służą głównie do kupowania detergentów, kosmetyków i napojów - tłumaczy Mark Navarro i dodaje, że w Polsce jest inaczej. Kiedy wraz z Carlą zauważył, że w stolicy brakuje miejsca z produktami wysokiej jakości i o przystępnej cenie, postanowili zaryzykować. Stworzyli własny biznes.

- Sprzedajemy ekologiczne produkty na wagę, prosto z oryginalnych worków, w miejscu do którego klienci mogą przychodzić z własnymi pojemnikami. Dbają przy tym o środowisko i oszczędzają pieniądze - zachwala właściciel. W asortymencie sklepu jest obecnie 140 produktów. Wszystkie w 100 proc. ekologiczne. Można tam dostać m.in. makarony, ryż, płatki śniadaniowe, wiele rodzajów mąk, chleb, świeże jajka, olej, oliwę, miód, zboża, czy nasiona. - Kiedy klient przychodzi do nas z własną butelką, to nie płaci dodatkowo za opakowanie i może kupić na przykład pół litra ekologicznej, hiszpańskiej oliwy z oliwek extra virgin za 14 złotych - tłumaczy Mark Navarro i dodaje, że klienci, którzy nie mają własnych opakowań mogą otrzymać darmowe papierowe torebki, słoiki, czy szklane butelki. - Kiedy do nas wrócą i ponownie ich użyją dostaną zniżkę - zachęca Mark.

Jednak "Nagie z natury" to nie tylko biznes, to także idea. - Używanie plastikowych opakowań niesie dla środowiska katastrofalne skutki. Wiemy, że sami świata nie zmienimy, ale chcemy przyczynić się do takiej zmiany, uświadamiając naszych klientów, że istnieją inne formy konsumpcji: odpowiedzialnej i nie szkodzącej środowisku - wyjaśnia Mark.

Pomysł z importu

Idea sklepów, w których nie ma jednorazowych opakowań przywędrowała do Polski z Zachodu. Przykładów nie trzeba daleko szukać. W oddalonym o 500 km od Warszawy Berlinie od roku działa supermarket bez opakowań i foliowych siatek przy kasach. Sklep nazywa się Original Unverpackt co oznacza „Oryginalnie Niezapakowane”. Jego założycielki, czyli Sara Wolf i Milena Glimbowski pieniądze na otwarcie biznesu otrzymały od internautów. W kampanii corwdfundingowej zebrały ponad 100 tys. euro, choć deklarowały, że potrzebują o połowę mniej. W sklepie można wybierać spośród 400 produktów. Żaden z nich nie jest zapakowany w znane z tradycyjnych sklepów kartony, kubeczki, puszki, tacki, butelki, czy pudełka. A klienci, którzy chcą kupić np. makaron muszą przyjść do sklepu z własnym opakowaniem. Podobnie jest z innymi produktami, czyli np. sokami, jogurtami, czy śmietankami, które należy napełnić w zabrane ze sobą butelki, czy słoiczki. To wszystko sprawia, że na śmietnik trafia o wiele mniej jednorazowych opakowań i torebek, które służą nam tylko do tego, aby przetransportować towar do domu. Kilka lat wcześniej, bo w 2007 roku na pomysł sklepu bez opakowań wpadła Catherine Conway z Londynu. Kobieta założyła warzywniak o nazwie " Unpackaged", czyli po prostu "Niezapakowane". Po pięciu latach sukcesów postanowiła rozwinąć biznes. Przeniosła sklep do większego lokalu, w innej dzielnicy, a przy nim otworzyła również kawiarnię i restaurację. To jednak był błąd. Po roku cały interes splajtował. Conway tłumaczyła potem, że niepotrzebnie skupiła się na dodatkowych usługach. Nie poddała się jednak i w lutym tego roku wraz ze znajomymi otworzyła nowy biznes oparty na idei odchodzenia od opakowań.

Zmiana myślenia

Zdaniem dr Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek, kierowniczki studiów podyplomowych Food Studies na Uniwersytecie SWPS w Polsce rośnie świadomość dotycząca jakości produktów spożywczych, a coraz więcej osób zwraca też uwagę na ochronę środowiska. Dlatego - jej zdaniem - pomysł sklepu bez opakowań może się przyjąć. - Kupujemy energooszczędne żarówki, segregujemy śmieci, kolejnym krokiem jest ograniczanie ilości odpadów. W najbliższych latach będzie pojawiać się w Polsce więcej proekologicznych inicjatyw około kulinarnych, ale raczej będą one skoncentrowane w dużych miastach - twierdzi.

I dodaje, że sukces warszawskiego sklepu będzie zależał m.in. od tego, czy dowiedzą się o nim odpowiedni klienci.

- Często kwestia tego, czy jakiś biznes utrzyma się, czy upadnie nie zależy wyłącznie od profilu. Istotne jest też to czy informacja o działalności dotrze do odpowiednich osób. Czasem działając w niszy można osiągnąć więcej niż konkurując z wieloma podmiotami o podobnym profilu - dodaje badaczka.

Utrzyma się?

Edyta Kochlewska, redaktor naczelna serwisu Dlahandlu.pl podkreśla, że coraz więcej osób marzy o powrotu do korzeni i natury, dlatego podobnych inicjatyw będzie przybywać. - Nie jest za wcześnie na rewolucję. Przy takiej liczbie alergii i chorób spowodowanych niezdrową żywnością będzie rosła grupa konsumentów, którzy będą musieli kupować żywność ze sprawdzonych źródeł, od indywidualnych rolników, którzy nie stosują nawozów przy uprawach. Taka żywność jest zdrowsza, ale też tańsza, bo omija się pośredników. Dodatkowo jest świeża, bo nie musi pokonywać setek tysięcy kilometrów, żeby dotrzeć do sklepów z Hiszpanii czy Portugalii - wyjaśnia Edyta Kochlewska.

Ekspertka twierdzi, że pionierski sklep ma szansę, aby się utrzymać na rynku.

- Warszawiacy ciągle poszukują nowinek zakupowych. Rośnie popularność miejsc, gdzie można kupić zdrowe jedzenie: biobazarów, targów śniadaniowych, piekarni sprzedających tradycyjne wypieki. Zarzuceni śmieciowym jedzeniem w sklepach, świadomi konsumenci, coraz częściej szukają miejsc, gdzie mają pewność, że żywność nie jest wytwarzana w sposób przemysłowy, ale pochodzi od indywidualnych rolników, prowadzących gospodarstwa w najbliższej okolicy. Dla tych osób ważne jest także kupowanie produktów bez folii, opakowań, bo rozumieją, że ograniczanie ilości śmieci to jedno z wyzwań, na które przemysł spożywczy nie nauczył się jeszcze odpowiadać - twierdzi Kochlewska.

Potrzeba zmian

Sklepy bez opakowań mają nie tylko przyczynić się do zmniejszenia ilości wytwarzanych śmieci, ale przede wszystkim zmienić nasze myślenie o tym, jak dziś postępujemy z plastikowymi tackami, pojemnikami, czy foliowymi torebkami. Opakowania służą nam krótko, ale na środowisko naturalne oddziaływają negatywnie bardzo długo. Mało kto zdaje sobie sprawę, że przeciętny Polak produkuje rocznie ponad 300 kilogramów śmieci. Zdecydowana większość, bo 63 proc. odpadów trafia na wysypisko, a tylko 16 proc. do recyklingu. Katarzyna Guzek z Greenpeace uważa, że jest wiele przyczyn, dla których powinniśmy odchodzić od plastikowych opakowań. - Zmniejszymy wtedy ogromną ilość generowanych odpadów, które są konsekwencją tego, że recykling w Polsce dopiero raczkuje. Po drugie unikniemy sytuacji, w których zwierzęta (często są to ptaki), zjadają fragmenty plastikowych opakowań myśląc, że to pożywienie. Po trzecie unikniemy wprowadzania do środowiska naturalnego elementów, których rozkład trwa od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat - wylicza Guzek.

Mniej foliowych torebek

Do walki z rosnącą górą śmieci włączyła się również Unia Europejska, która stopniowo wdraża program ograniczenia ilości foliowych torebek w sklepach. Unijni urzędnicy chcą, aby do 2017 roku ich zużycie w krajach UE spadło o 50 proc., a do 2019 nawet o 80 proc. Za pięć lat, czyli w 2020 roku foliowe torebki mają być całkowicie zakazane. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej, bo problemem są nie tylko foliowe torebki, w które wkładamy zakupy, ale również plastikowe opakowania produktów. Zdaniem Edyty Kochlewskiej plastik szybko nie zniknie ze sklepowych półek. - Producenci artykułów spożywczych chcą, żeby ich produkt był jak najbardziej kolorowy, żeby wyróżniał się na półce i dzięki temu został kupiony. Nawet jeżeli opakowania foliowe są zastępowane kartonowymi, to w środku i tak jest jeszcze często dodatkowa warstwa folii - mówi Kochlewska i wspomina, że w jednym z sieciowych sklepów znalazła "ekologiczną herbatę", w której każda z 20 torebek była zapakowana w oddzielną folię. - Zmiany na razie są zatem raczej powierzchowne - dodaje.

Tak wygląda supermarket bez opakowań i foliowych torebek - Original Unverpackt w Berlinie
Tak wygląda supermarket bez opakowań i foliowych torebek - Original Unverpackt w Berlinieoriginal-unverpackt.de

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET