Najnowsze

Najnowsze

PiS: PO wychodzi naprzeciw bankom, a nie frankowiczom

To wyjście naprzeciw bankom, a nie osobom spłacającym kredyt hipoteczny we frankach - tak propozycję PO, która ma umożliwić przewalutowanie kredytu hipotecznego wziętego w obcej walucie na złotówki, ocenił w środę poseł PiS Henryk Kowalczyk.

Reuters: Grecja obiecała wprowadzić reformy natychmiast

Grecja obiecała wdrożenie reform podatkowych i zmian dotyczących emerytur już w przyszłym tygodniu, jako pierwszy krok zabezpieczający kredyty ratunkowe dla tego kraju - pisze Reuters, powołując się na pismo z Aten skierowane do europejskich wierzycieli.

Grecja na krawędzi upadku. Wyjaśniamy, jak powstaje dług państwa

Dług, to zobowiązania państwa. Państwo wydało więcej niż miało dochodów, a brakujące środki pożyczyło, zobowiązując się, że w przyszłości spłaci, to z odsetkami - wyjaśniał Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Jak dodawał Marek Rozkrut, ekonomista EY, pożyczki brane są "od instytucji zagranicznych, banków, obligacje. Najczęściej to są instytucje finansowe". Goście "Otwarcia dnia" tłumaczyli, jak powstaje dług państwa.

Propozycja PO dla frankowiczów. Wyjaśniamy, kto może z niej skorzystać

Platforma Obywatelska zaproponowała w środę projekt przewidujący możliwość przewalutowania kredytu hipotecznego wziętego w walucie na złotówki po kursie z dnia przewalutowania. Różnica w wartości kredytu ma zostać podzielona między bank i klienta. Platforma Obywatelska szacuje, że tej propozycji ogólnie będzie mogło skorzystać 60 tys. Polaków, a sektor bankowy zapłaci za to 9,5 mld zł. Rządząca partia zapewnia, że ta propozycja zostanie przedstawiona i przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu. Kto będzie mógł skorzystać z propozycji wyjaśnia Łukasz Kijek.

Propozycje PO opłacą się frankowiczom? "Rata kredytu może nawet wzrosnąć"

- Na propozycji PO kredytobiorcy nie będą zyskiwali. Przewalutowanie może oznaczać albo brak zmian raty, albo nawet wzrost miesięcznej raty - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Z kolei zdaniem Marka Rozkruta, głównego ekonomisty EY, sektor bankowy nie odczuje tej korekty w sposób znaczący.

PO chce pomóc frankowiczom, ale nie wszystkim. Jest projekt ustawy

Rząd wychodzi naprzeciw posiadaczom kredytów walutowych. Projekt ustawy, który zaprezentowała dziś PO, zakłada możliwość - na wniosek kredytobiorcy - przewalutowania kredytu po bieżącym kursie, umorzenie części zadłużenia i rozłożenie na raty pozostałej części (liczonej już w złotych). Ustawa miałaby objąć 20 proc. kredytów frankowych.

"Prawdziwy kryzys ma miejsce w Chinach, nie w Grecji". Pęka bańka

Podczas gdy wszystkie oczy koncentrują się na Grecji, potencjalnie o wiele bardziej znaczący kryzys finansowy może wybuchnąć w Azji. Uwagę rynków przyciąga giełda w Chinach, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach główny indeks SCI spadł o ponad 30 proc. Eksperci przestrzegają nawet przed chińskim odpowiednikiem krachu na amerykańskiej giełdzie w 1929 roku. Podobieństw jest niebezpiecznie wiele.

Cipras: pieniądze, które przekazano Grecji, poszły na ratowanie europejskich banków! Nie trafiły do narodu

Moja ojczyzna stała się w ciągu ostatnich pięciu lat laboratorium oszczędności - podkreślił w specjalnym przemówieniu w Parlamencie Europejskim premier Grecji Aleksis Cipras. Zaznaczył, że „ten eksperyment się nie powiódł, ubóstwo wzrosło, tak jak bezrobocie i dług publiczny”. Cipras dodał, że „pieniądze, które zostały przekazane Grecji poszło na ratowanie banków a nie dla greckiego narodu”. Zapowiedział, że w ciągu dwóch dni przestawi konkretne propozycje porozumienia z pożyczkodawcami.

Grecja zaprzecza, że wyemituje alternatywną walutę

Ministerstwo finansów Grecji zaprzeczyło w środę informacjom prasowym, jakoby przygotowywało się do emisji alternatywnego do euro środka płatniczego, tzw. IOU (skryptów dłużnych), aby wypłacić z końcem lipca emerytury i pensje pracownikom państwowym.

W Rosji rusza szczyt BRICS. Powstanie przeciwwaga dla zachodniego ładu finansowego?

Rozpoczynający się dzisiaj w Ufie szczyt państw rozwijających się tworzących BRICS i Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) daje szansę Kremlowi na pokazanie, że Moskwa nie znajduje się w międzynarodowej izolacji. Głównym tematem rozmów będzie zmiana światowego ładu finansowego. - Rosjanie uważają, że to spotkanie może poważnie wpłynąć na losy świata. I ma być przeciwwagą dla państw zachodnich, które wobec Rosji są bardzo krytycznie nastawione - donosi z Rosji wysłannik "Faktów" TVN Andrzej Zaucha.

Do trzydziestki nie zapłacą PIT-u? Rząd chce zwolnić młodych z podatku

Platforma Obywatelska planuje od przyszłego roku zmiany w podatkach - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Jednym z rządowych pomysłów jest zerowy PIT dla młodych. Ludzie do 30. roku życia byliby zwolnieni z podatku dochodowego, co ma im ułatwić wejście na rynek pracy. Ma to również zachęcać pracodawców do zatrudniania młodych.

Hiszpanie żegnają kryzys i kupują polskie towary

Po zahamowaniu eksportu na Wschód, polskie firmy zapukały do innych drzwi. Najszerzej otworzyły się te do Hiszpanii, która już żegna kryzys. Już za chwilę powitamy ten kraj w gronie pięciu naszych najlepszych rynków eksportowych – czytamy w "Pulsie Biznesu".

"Świat", 07.07

- Czuję się tak, jakby w bardzo prywatną i intymną sytuację wkroczyli terroryści i gwałciciele – tak opublikowanie rozmowy z Ryszardem Kaliszem skomentował w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Aleksander Kwaśniewski. - Z ludzkiego punktu widzenia jest bardzo przykre – zaznaczył były prezydent i dodał – „to było spotkanie z okazji narodzin pierworodnego syna Kalisza”. - Za tym stoi jakaś głowa i dyspozycja polityczna, to ma za zadanie zniszczyć obóz rządzący – zaznaczył gość Jolanty Pieńkowskiej.