Najnowsze

Najnowsze

Bliskie spotkanie ze sztuczną inteligencją w Moskwie

Co potrafią obecne roboty? Jak wyglądają najnowsze osiągnięcia z dziedziny robotyki? Tego można było się dowiedzieć podczas nocy robotów w Moskwie. Robonight jest technologicznym wydarzeniem roku, skierowanym do dzieci i dorosłych, przedstawicieli nauki i biznesu. Daje także możliwość zaprezentowania najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie.

Ropa drożeje. Bo Rosja chce dogadać się z OPEC

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na informacje, że Rosja jest gotowa rozmawiać z krajami OPEC na temat możliwych cięć produkcji surowca w sytuacji nadpodaży ropy na rynkach paliw - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,04 USD, po zwyżce o 66 centów.

Na rachunki wydajemy coraz mniej. A będzie jeszcze taniej?

Ceny gazu i paliwa odpowiadają głównie za nasze niższe rachunki. W konsekwencji zmian taryf gazowych niebieskie paliwo staniało nawet o 6,5 proc.. Natomiast paliwo na stacjach - zarówno benzyna, jak i diesel, i gaz - jest najtańsze od pięciu lat. W ostatnich miesiącach podrożały: łączność, restauracje i hotele, a także dobra i usługi z kategorii zdrowie.

Energetyczne spółki uratują górnictwo? "To bardzo szkodliwe"

Spółki skarbu państwa wezmą udział w ratowaniu górnictwa. - Kiedy np. PGNiG dobrze radzi sobie na giełdzie od razu pojawiają się pomysły, jak zagospodarować te nadzwyczajne zyski. Kiedy Orlen ma dobre wyniki, od razu pojawia się pomysł, aby przekształcić ten koncern w polityczne ramie rządu. To bardzo szkodliwe, bo te spółki nie należą do rządu, ale akcjonariuszy - mówi Grzegorz Cydejko, dziennikarz magazynu "Forbes". - Główną funkcją państwa w rozwiniętych gospodarkach jest funkcja regulacyjna i nadzorcza. A zmusza się spółki energetyczne do ratowania górnictwa - uważa Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Pracodawców i Przedsiębiorców.

Polska miliarderami nie stoi. Na liście tylko czterech

Polska znalazła się wśród krajów o najmniejszej liczbie dolarowych miliarderów - pisze "Puls Biznesu", powołując się na coroczny raport Credit Suisse. Tylko 4 Polaków dysponuje majątkiem, którego wartość przekracza 1 mld dolarów amerykańskich.

Rekordowy eksport żywności. Trwa dobra passa

W 2016 r. po raz kolejny wzrośnie sprzedaż zagraniczna polskich produktów rolno-spożywczych. Od 2 do 6 proc. może się zwiększyć wartość takiego eksport - wynika z prognozy Banku BZ WBK przygotowanej dla "Rzeczpospolitej".

Wzrosty na Wall Street. Po dobrych danych w USA

Sesja na amerykańskich giełdach przebiegała pod znakiem wzrostów głównych indeksów. Rynek poznał w czwartek serię danych makro, w tym lepsze od oczekiwań dane na temat inflacji konsumenckiej w USA. W centrum uwagi znalazły się również wyniki kwartalne, które podały banki Goldman Sachs oraz Citigroup.

Prezeski gorzej opłacane niż prezesi

Mimo apeli o wyrównanie pensji kobiet i mężczyzn nierówności w wynagrodzeniach zarządów i członków rad nadzorczych spółek z GPW zamiast maleć, rosną - informuje "Gazeta Wyborcza".

"Świat", 15.10

- W Europie nie ma uchodźców – powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Witold Waszczykowski. - Uchodźcy są w pierwszych bezpiecznych państwach, do których docierają – zaznaczył były wiceszef MSZ i dodał – „oni z nich nielegalnie wyjeżdżają i nielegalnie przyjeżdżają do Europy, i stają się nielegalnymi imigrantami”. - Tych, którzy nie potrafią udokumentować swojej przeszłości – trzeba deportować – powiedział polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Znaleźli muchę w mozzarelli, zażądali odszkodowania. Warto iść do sądu?

Małżeństwo kupiło felerny ser w sklepie należącym do ogólnopolskiej sieci. Po pokrojeniu na kawałki zauważyło ciemną plamę, a po przeprowadzeniu dokładniejszych oględzin okazało się, że jest to mucha. Mężczyzna sfotografował ją, a sam ser z owadem zamroził jako dowód. Od sklepu zażądał 80 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie jego dóbr osobistych – zdrowia i godności. W "Biznesie dla ludzi" sprawdzamy, jakie przysługują nam prawa w podobnych sytuacjach.

Chiny prześcignęły USA: mają więcej superbogaczy

W ChRL jest obecnie 596 miliarderów (licząc w dolarach USA) – o 242 więcej niż rok wcześniej i po raz pierwszy więcej niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie takim majątkiem dysponuje „tylko” 537 superbogatych.

Tauron kupuje kopalnię Brzeszcze. Cena: 1 zł

Grupa Tauron i Spółka Restrukturyzacji Kopalń uzgodniły warunki przedwstępnej umowy sprzedaży za "symboliczną złotówkę" aktywów kopalni Brzeszcze – podało w czwartek biuro prasowe Tauronu. Ostateczna umowa czeka m.in. na zgody korporacyjne i pozytywną decyzję UOKiK.

Oto droga, która dostarczy prąd. "Dwa parkingi wystarczą, by zasilić dom"

Określenie "nowoczesna droga" nabiera nowego znaczenia. Trasa zaprojektowana przez Francuzów służy bowiem nie tylko do jazdy, ale także do gromadzenia energii słonecznej. Jej powierzchnię tworzą specjalne fotowoltaiczne ogniwa, grubość każdego z nich nie przekracza kilku milimetrów, ale jak zapewniają projektanci odpornością dorównują asfaltowej nawierzchni. Co najważniejsze, solarna droga będzie służyła nie tylko kierowcom, ale także żyjącym w ich pobliżu mieszkańcom.

Szwajcarskie banki zamykają drzwi przed Rosjanami

Dwa banki szwajcarskie: Credit Suisse oraz UBS podjęły decyzję o zamknięciu bezpłatnych rachunków bankowych klientów z Rosji, którzy nie dysponują aktywami wyższymi niż 5 mln CHF – czytamy w artykule opublikowanym w czwartek przez rosyjski Forbes.

"Biznes dla Ludzi", 15.10

Ceny diesla pójdą w górę; weryfikacja oferty potencjalnego pracodawcy; towar niezgodny z umową; pytania na rozmowie o pracę - o tym w programie "Biznes dla Ludzi".

Glony mogą być smaczne i pożywne. I pomóc w walce z głodem na świecie

Potrzeba znalezienia nowych źródeł jedzenia nigdy nie była bardziej paląca. Jak wynika bowiem z raportu ONZ, aż 800 mln na świecie może cierpień z głodu. Z pomocą mają przyjść algi. - Wraz z przyrostem populacji potrzebujemy zwiększenia zasobów dostępnego białka. Możemy zacząć od pojedynczej komórki i wyhodować ich setki, więc możemy mieć nieskończoną ilość zasobów z jednej komórki - tłumaczy Peter Lecari z amerykańskiej firmy biotechnologicznej Solazyme. Niskokosztowa produkcja bogatych w mikroelementy alg ma dostarczyć ludziom niezbędnych wartości odżywczych. By dotrzeć do najbardziej potrzebujących firma musi zmierzyć się jednak z dwoma wyzwaniami. Budową zbiorników fermentacyjnych w odległych regionach świata i przekonaniem ludzi, że glony mogą być apetyczne.

Ziszcza się plan Tuska. "Pierwszy ważny krok ku unii energetycznej"

- To pierwszy bardzo poważny krok w realizacji unii energetycznej. Bardzo się cieszę, że ta umowa powstała - powiedział o porozumieniu ws. interkonektora przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Trochę się obawiałem, kiedy ruszałem w Europę z ideą unii energetycznej, że wszyscy się zgodzą, a później nikt niczego nie zrobi - dodał. Według Tuska kwestia gazowego interkonektora między Polską a Litwą jak w soczewce pokazywała wszystkie kłopoty związane z ideą unii energetycznej, m.in. konieczność pogodzenia często sprzecznych interesów poszczególnych państw.

Niemieckie władze nie poszły na rękę Volkswagenowi. Musi poprawić miliony aut

Niemal 2,5 mln samochodów wezwał do warsztatów w Niemczech Volkswagen. To pokłosie skandalu spalinowego, w którym ujawniono, że producent manipulował oprogramowaniem mierzącym poziom emisji spalin w autach z silnikiem diesla. Koncern chciał dokonywać zmian na życzenie klientów, ale na to nie zgodził się regulator rynku. Z kolei w całej Europie naprawa ma dotyczyć 8,5 mln samochodów.