Singapur, Zurych, Hongkong. To trójka najdroższych miast do życia na świecie według corocznego rankingu przygotowanego przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU). Na drugim biegunie znalazła się stolica Zambii - Lusaka.
Ranking EIU przygotowywany jest dla 160 miast całego świata. Pod uwagę bierze się 400 cen różnych produktów i usług związanych m.in. z żywnością, napojami, odzieżą, sprzętami gospodarstwa domowego, opłatami za mieszkanie, transportem, rachunkami za media, czy rozrywką.
1. Singapur
Miasto-państwo położone w pobliżu Półwyspu Malezyjskiego już trzeci rok z rzędu okazuje się być najdroższym miejscem do życia. Swoją "przewagę" nad Nowym Jorkiem, czy Hongkongiem, Singapur zawdzięcza gwałtownemu wzrostowi kosztów utrzymania.
2014: 1. miejsce
2. Zurych
Zdaniem EIU przyczyną tak wysokiej pozycji Zurychu jest niespodziewana umocnienie franka szwajcarskiego oraz "strukturalnie wysoki poziom zarobków i cen".
2014: 4. miejsce
3. Hongkong
W ciągu ostatnich 12 miesięcy Hongkong awansował o 7 miejsc w rankingu ze względu na wysokie ceny nieruchomości oraz wzrost kosztów utrzymania.
2014: 9. miejsce
4. Genewa
EIU wskazuje, że w zasadzie wszystko w Genewie jest drogie. Nawet rekreacja i rozrywki są jednymi z najdroższych na świecie. Stąd też tak wysokie miejsce Szwajcarów.
2014: 7. miejsce
5. Paryż
Zdaniem EIU "słabe zaufanie do euro oznacza, że Paryż jest jedynym miastem ze strefy euro w pierwszej dziesiątki rankingu". Z drugiej strony zauważono jednak, że pomimo słabej waluty "Paryż pozostaje strukturalnie miastem bardzo drogim do życia". Jedynymi rzeczami, których ceny wydają się rozsądne pozostaje alkohol i papierosy.
2014: 2. miejsce
6. Londyn
Jak wskazują autorzy raportu w Londynie mamy do czynienia ze stagnacją wynagrodzeń, co jednocześnie powoduje, że nie nadążają one za inflacją i gwałtownym wzrostem cen nieruchomości. Średnia cena nieruchomości w Londynie wynosi bowiem ponad 500 tys. funtów, podczas gdy przeciętne płace są na poziomie 30 tys. funtów.
2014: 11. miejsce
7. Nowy Jork
"Silniejszy dolar i inflacja oznacza, że Nowy Jork staje się coraz droższy do życia w porównaniu do globalnych rówieśników" - wskazują analitycy EIU. Na przykład kilogram chleba kosztuje tutaj 8,28 dol., ponad dwa razy więcej niż w Singapurze.
2014: 22. miejsce
8. Kopenhaga
Miasto zachowuje swoje miejsce w rankingu ze względu na wysokie koszty utrzymania w stosunku do płac.
2014: 8. miejsce
9. Seul
Stolica Korei Południowej pnie się w rankingu ze względu na wzrastające ceny ubrań i rachunków za media. EIU wskazuje, że "koszty utrzymania w Seulu już teraz są na tym samym poziomie, co w Kopenhadze i Los Angeles".
2014: 9. miejsce
10. Los Angeles
Pierwszą dziesiątkę zamyka Los Angeles. Miasto cechuje szczególnie drogi alkohol.
2014: 27. miejsce
Wynagrodzenia Polaków na tle Europy:
Autor: mb / Źródło: Business Insider
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock