Najnowsze

Najnowsze

Wydatki na innowacje rosną powoli

67 proc. polskich przedsiębiorców deklaruje, że w ciągu najbliższych 3-5 lat zwiększy wydatki na innowacje – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, na które powołuje się "Gazeta Wyborcza".

Grecja dotrzymała słowa: przesłała nowy program oszczędności

Rząd Grecji przekazał szefowi eurogrupy Jeroenowi Dijsselbloemowi "program działań oszczędnościowych" - poinformowała w czwartek wieczorem grecka telewizja państwowa ERT1. Program wysłano mailem o godz. 21.30 czasu polskiego. Na razie nie są znane szczegóły greckich propozycji. Rzecznik Dijsselbloema potwierdził te doniesienia.

Grecy chcą euro. Wielka demonstracja w Atenach

Wielotysięczne tłumy demonstrowały w czwartek wieczorem w Atenach za pozostaniem Grecji w strefie euro. Od lewicowego rządu Aleksisa Ciprasa domagano się porozumienia z wierzycielami, aby kraj nie zbankrutował i mógł zachować wspólną walutę europejską.

"Świat", 09.07

- W Grecji będą kartki i talony – przewiduje w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Jan Krzysztof Bielecki. Były premier odpowiedział tak na pytanie co stanie się w Grecji, jeśli w niedzielę nie będzie porozumienia. - Grecja nie może wprowadzić własnej waluty, bo oni nie mają żadnych banknotów – taka produkcja trwa co najmniej rok – zaznaczył gość Jolanty Pieńkowskiej.

Bielecki: Grecy będą płacili kartkami i talonami. Nie mogą szybko wprowadzić drachmy

Jeżeli w niedzielę na unijnym szczycie nie dojdzie do porozumienia z Atenami to Grecja będzie musiała wprowadzić kartki i talony, a towary będą reglamentowane - powiedział w programie "Świat" Jan Krzysztof Bielecki. Były premier zaznaczył, że Grecja nie może wprowadzić własnej waluty, bo obecnie nie ma żadnych banknotów. - Taka produkcja trwa co najmniej rok - dodał gość Jolanty Pieńkowskiej.

Cipras negocjuje, a gazetom brakuje papieru. Grozi im zamknięcie

W zagrożonej bankructwem Grecji, usiłującej wynegocjować z wierzycielami dalszą pomoc, banki są zamknięte i obowiązują restrykcje w przepływach kapitałowych. Dla greckich gazet oznacza to coraz większe trudności ze zdobyciem papieru - pisze w czwartek Reuters.

"Biznes dla Ludzi", 9.07

Co nam przysługuje, gdy zrezygnujemy z wykupionej wycieczki? Jak długo trzeba pracować na wymarzone wakacje? Jak chronić dane osobowe podczas urlopu? Czy każda informacja dotycząca firmy może być uznana za jej tajemnicę? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Najkrócej na urlop w Bułgarii, najdłużej na wczasy w Turcji. Ile musimy pracować na wymarzone wakacje?

Polacy są drugim najbardziej zapracowanym narodem w Europie: średnio pracujemy 42,5 godzin tygodniowo. Jak wynika z danych Eurostatu wyprzedzają nas jedynie Grecy. Specjaliści podkreślają jednak, że bardziej niż wysoka liczba przepracowanych godzin pracy liczy się efektywność, a ta rośnie jeśli zadbamy o równowagę między pracą i odpoczynkiem. Paweł Blajer sprawdził w programie "Biznes dla Ludzi", ile godzin musimy pracować, żeby zarobić tego lata na wymarzone, zagraniczne wakacje. Pod uwagę wzięto koszty wczasów w Egipcie, Grecji, Turcji i Bułgarii.

Ekonomista MFW: na świecie są inne potencjalne Grecje

Główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego Olivier Blanchard powiedział w czwartek, że Fundusz dalej pracuje, by zatrzymać Grecję w eurolandzie, ale "jeśli sprawy pójdą źle w Grecji, prawdopodobnie reszta świata przetrwa to dość dobrze".

Tak żyje większość mieszkańców świata: za 10 dol. dziennie

Klasa średnia, która napędza gospodarki, jest raczej obietnicą niż rzeczywistością - wynika z raportu Pew Research Center. Amerykański think tank porównał dochody w 111 krajach w latach 2001-2011 i stwierdził, że pomimo, iż jej wielkość na całym świecie podwoiła się osiągając 13 proc. w 2011 roku, to nadal jest to niewiele w globalnej skali. A co gorsza, aż 71 proc. populacji żyje za mniej niż 10 dolarów dziennie.

Turkmenistan ogłosił niewypłacalność Gazpromu. "Winne są zachodnie sankcje i kryzys gospodarczy"

Rosyjski koncern Gazprom, oskarżony przez Turkmenistan o niepłacenie za sprowadzany z tego kraju gaz, może w sporze cenowym wejść na drogę sądową, ale taki krok zaszkodziłby pozycji Gazpromu w Europie - ocenia w czwartek dziennik "Kommiersant". Rząd Turkmenistanu podał w komunikacie, że Gazprom od początku 2015 roku nie spłaca swoich długów wobec państwowej firmy Turkmengaz za dostarczony surowiec.

Chiny w tarapatach. Giełda blisko krachu

Z problemami gospodarczymi boryka się nie tylko Europa. Panika ogarnęła giełdę w Chinach. Inwestorzy obawiają się wybuchu kryzysu finansowego. O zawirowaniach na chińskim parkiecie opowiadał w programie "Otwarcie Dnia" w TVN24 Biznes i Świat Tomasz Korab z Eques Investment TFI.

Londyn sparaliżowany. Strajk pracowników metra

Po raz pierwszy od 13 lat władze Londynu zmuszone były w czwartek całkowicie zamknąć londyńskie metro ze względu na strajk niemal 20 tys. pracowników podziemnej kolei. W efekcie doszło do paraliżu komunikacyjnego w brytyjskiej stolicy.

Tusk rozmawiał z Ciprasem. "Oczekujemy konkretnych propozycji"

Oczekujemy, że do końca dzisiejszego dnia Grecja przedstawi propozycje, które będą zarówno kompleksowe, jak i szczegółowe - powiedział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. Zapewnił, że "Europa jest gotowa do zapewnienia stabilności finansowej w strefie euro". Jednocześnie dodając, iż "dobre porozumienie w niedzielę powinno być wystarczające dla narodowych parlamentów".