Najnowsze

Najnowsze

Rosja wyśle system przeciwlotniczy do Syrii

Rosja znalazła straszak na Turcję. Kreml zrywa kontakty wojskowe z Ankarą i wysyła krążownik rakietowy "Moskwa" do wybrzeży Syrii. O incydenty z udziałem myśliwców może być teraz łatwiej, bo Rosja zamierza wysłać do Syrii system przeciwlotniczy nowej generacji. Specyfikę tych systemów przeciwlotniczych przybliżył prof. Bogdan Zygmunt z Wojskowej Akademii Technicznej.

Rosja wstrzymuje dostawy gazu na Ukrainę. Czy Polska jest zagrożona?

Polska zużywa rocznie ponad 15 mld m3 gazu. Jedną trzecią zapotrzebowania zaspokaja wydobycie krajowe, a dwie trzecie importujemy, z czego większość z Rosji - m.in. przez Ukrainę, ale też Gazociągiem Jamalskim biegnącym do Niemiec i przez połączenie z siecią gazociągów na Białorusi.

Rosja może poważnie zaszkodzić Turcji. "Ankara odczuje skutki ekonomiczne"

Rosja i Turcja mają inne wizje tego, co działo się na chwilę przed zestrzeleniem Su-24. Ankara twierdzi, że rosyjski samolot bojowy naruszył przestrzeń powietrzną, Moskwa natomiast temu zaprzecza. Zdaniem Marcina Zborowskiego z Centre For European Analysis, teraz Kreml może dotkliwie zaszkodzić Ankarze pod względem ekonomicznym. - Rosjanie byli największą grupa turystów jeżdżącą do Turcji, więc zrezygnowanie z tego kierunku będzie rodziło poważne konsekwencje. Jest jeszcze kwestia gazu sprzedawanego przez Moskwę do Turcji. Ekonomicznie Rosja jest w stanie zaszkodzić Ankarze - zwraca uwagę ekspert.

Jaceniuk: wstrzymujemy zakupy rosyjskiego gazu. Oferty Zachodu korzystniejsze

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk polecił w środę państwowej spółce paliwowej Naftohaz wstrzymanie zakupów gazu z Rosji. Szef rządu wyjaśnił, że ceny paliwa, oferowane przez dostawców z Zachodu, są dla Kijowa bardziej korzystne niż propozycje rosyjskie. Co ciekawe, paliwo kupowane od Europy także jest gazem rosyjskim, ale ceny wynegocjowane przez np. Niemcy są niższe niż te zaproponowane Ukrainie.

Bezrobocie znowu spadło. Coraz mniej mężczyzn bez pracy

Stopa bezrobocia w trzecim kwartale 2015 r. liczona według zasad BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności) spadła w porównaniu z poprzednim kwartałem o 0,3 proc. i wyniosła 7,1 proc. - wynika z środowych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Rosja straszy, ale gaz płynie do Polski bez zmian

Dostawy gazu do Polski z kierunku wschodniego są realizowane zgodnie z zamówieniami klientów - powiedziała PAP rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska. Podkreśliła, że spółka na bieżąco monitoruje sytuację dotyczącą dostaw gazu.

Grażyna Kulczyk sprzedała Stary Browar. Za 290 mln euro

Należące do Grażyny Kulczyk centrum biznesu i sztuki Stary Browar w Poznaniu zostało sprzedane za ok. 290 mln euro. Nabywcą obiektu był fundusz Deutsche Asset & Wealth Management (Deutsche AWM), który kupił nieruchomość na rzecz Grundbesitz Europa.

Upadek SK Banku "ciosem dla całego sektora". Banki zapłacą nawet 2 mld zł

1,7 mld złotych będą kosztowały polskie banki wypłaty obowiązkowych pieniędzy przeznaczonych na wypłatę środków z tytułu depozytów zgromadzonych w SK Banku - wynika z analizy Fitch Ratings. Agencja ratingowa zwraca uwagę, że będzie to cios w polski sektor bankowy. Natomiast z analiz ING wynika, że banki zapłacą za upadek SK Banku jeszcze więcej, bo ponad 2 mld zł.

Rosja zakręca kurek Ukrainie. "Dostawy do Polski niezagrożone"

Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę z powodu braku płatności ze strony Kijowa. Odmowa zakupu rosyjskiego gazu przez Ukrainę stwarza zagrożenie dla tranzytu do Europy i zaopatrzenia ukraińskich odbiorców - oświadczył szef rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller. - Nie możemy się czuć w żadnym przypadku zagrożeni, ponieważ chodzi o dostawy na Ukrainę, a nie tranzyt przez terytorium tego kraju. Gazprom specjalnie miesza te dwie sprawy, aby po raz kolejny pokazać Ukrainę jako niewiarygodnego partnera - komentuje Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki.

Enea buduje stopień wodny na Wiśle. "To bezmyślna budowla"

Budowany na Wiśle próg wodny w okolicach Elektrowni Kozienice to zagrożenie ekologiczne dla rzeki - alarmują ekolodzy. Jak podkreśla wojewoda i firma Enea Wytwarzanie tymczasowa konstrukcja ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla stolicy i Mazowsza.

Rosyjskie media oskarżają: Turcy kupują ropę od dżihadystów

Rosyjskie media prezentują własną wersję wydarzeń z pogranicza syryjsko-tureckiego. Jedną z najciekawszych hipotez przedstawił dziennik Izvestia. Jego dziennikarze twierdzą, że Turcy nielegalnie kupują od dżihadystów ropę, a ojcem chrzestnym procederu jest syn prezydenta Turcji Recepa Erdogana.

Strach dławi biznes w Paryżu. Odwołane loty, puste restauracje i hotele

Hotele i restauracje w Paryżu świecą pustkami. Po krwawych zamachach terrorystycznych wiele osób w obawie o bezpieczeństwo odwołała swoją wizytę w stolicy Francji. To poważny problem, bo turystyka stanowi 7 proc. PKB tego kraju. Wiele firm już dziś odnotowuje straty rzędu nawet 80 proc. Tymczasem cały czas obowiązuje stan wyjątkowy. I potrwa do końca lutego 2016 roku. A to oznacza, że do lutego Paryż - w końcu miasto zakochanych - będzie świecić pustkami. Materiał programu "Fakty z Zagranicy".

Terroryści zasiali strach. Europa zwiększa wydatki na obronność

35 mld euro - tyle w przyszłym roku Francuzi wydadzą na obronność. To o cztery mld euro więcej niż wynosi tegoroczny budżet na ten cel. Koszty rosną wraz ze zwiększoną liczbą zrzuconych w Syrii bomb. Wydatki na obronność zwiększają też Holandia, Belgia i Wielka Brytania. Materiał programu "Fakty z Zagranicy".

Wodór zastąpi ropę? BMW stawia na ekologiczne paliwo

Systemy napędowe zasilane przez wodorowe ogniwa paliwowe mają być w niedalekiej przyszłości alternatywą dla konwencjonalnych silników - uważa niemiecki koncern motoryzacyjny BMW. Zdaniem producenta, tego typu rozwiązanie umożliwi jazdę bez emisji szkodliwych gazów.

Emerytury i odprawy dla prezesów w rękach posłów

Sejm, który w środę rozpocznie posiedzenie, zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach, który zakłada możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy. Posłowie rozpatrzą ponadto projekt ograniczający odprawy dla prezesów spółek skarbu państwa.

Scotland Yard nie gwarantuje bezpieczeństwa. Prosi obywateli o pomoc

Ponad 60 mln mieszkańców Wielkiej Brytanii ma stać się oczami i uszami Scotland Yardu. Wszytko przez cięcia w policji, która nie jest w stanie sama poradzić sobie z rosnącym zagrożeniem i zapewnić bezpieczeństwa Brytyjczykom. A ci coraz bardziej się boją. Maciej Woroch z Londynu. Materiał programu "Fakty z Zagranicy".

"Świat", 24.11

Gośćmi programu "Świat" byli Marek Migalski i Marek Siwiec. Politycy dyskutowali m.in. o zestrzeleniu przez Turcję Rosyjskiego samolotu.

Zamachy im nie straszne. Przywódcy świata tłumnie przybędą do Paryża, by walczyć o klimat

Na szczycie klimatycznym w Paryżu będzie 147 szefów państw i rządów. Dzięki tak licznemu udziałowi przedstawicieli świata będzie to jedna z największych konferencji dyplomatycznych poza Zgromadzeniami Ogólnymi ONZ w Nowym Jorku, "bezprecedensowa w historii konferencji klimatycznych" - podkreśliły źródła. Jej celem jest osiągnięcie powszechnej zgody w sprawie walki z ocieplaniem się klimatu.