Najnowsze

Najnowsze

Będą podwyżki w ZUS

100 zł podwyżki miesięcznego wynagrodzenia i dodatkowe 50 zł w formie uznaniowej w zależności od decyzji dyrektora - takie porozumienie o wzroście płac w 2016 r. zawarły związki zawodowe dzialające w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz prezes ZUS.

Ceny mieszkań spadły, pensje urosły. Ale nadal stać nas na niewiele

Za przeciętną pensję Polak może kupić 0,72 m kw. mieszkania na rynku wtórnym. To o połowę więcej niż w 2007 roku. Wszystko dlatego, że w ciągu ostatnich 8 lat wyraźnie wzrosły wynagrodzenia, a ceny mieszkań są niższe niż przed kryzysem - wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank.

Polscy millennialsi wchodzą do gry. Warszawa "wschodzącą gwiazdą"

Warszawa jest uznawana za wschodzącą gwiazdę na rynku nieruchomości biurowych w Europie Środkowo-Wschodniej - wskazuje wtorkowy "The Financial Times". Aby odnieść sukces w walce o nowych najemców, biura i deweloperzy muszą jednak oferować coś więcej niż tylko dobrą lokalizację i wnętrze. Wymagający są bowiem klienci z pokolenia tzw. millennialsów, którzy stanowią coraz większą siłę na rynek pracy.

Związki w Kompanii Węglowej mają własny projekt porozumienia

Związkowcy z Kompanii Węglowej (KW) nie przyjmą propozycji zawieszenia niektórych świadczeń w formie proponowanej w przygotowanym przez zarząd spółki projekcie porozumienia. W środę związki przedstawią własny projekt; chcą też, by sprawę omówił komitet protestacyjno-strajkowy.

Spór o Trybunał Konstytucyjny w europarlamencie. Gorąca dyskusja w "Otwarciu Dnia"

Parlament Europejski "jest zaniepokojony tym, że faktyczny paraliż Trybunału Konstytucyjnego w Polsce" - takie zdanie znajdzie się w rezolucji Parlamentu Europejskiego, która będzie rozpatrywana w środę. O tym co może wydarzyć się po przyjęciu tego stanowiska rozmawiali goście programu "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS Małgorzata Gosiewska z Prawa i Sprawiedliwości oraz Krzysztof Truskolaski z Nowoczesnej.

Przegląd prasy. Prestiżowe ogiery za pół darmo. Państwowe stadniny ogłaszają "promocję"

Stadniny w Michałowie oraz Janowie Podlaskim ogłaszają promocje na swoje prestiżowe konie. Decydują się obniżyć cenę stanówki, czyli pokrycia klaczy z ogierem, o 50 proc. - Uważaliśmy, że tak cenne konie trzeba oszczędzać, dlatego nigdy do tej pory nie obniżaliśmy ceny stanówki - podkreśla Jerzy Białobok były prezes michałowskiej stadniny, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Dokumenty w weekend w TVN24 BiS

W weekend na antenie TVN24BiS kolejne filmy dokumentalne. Zwiedzimy zarówno wielkie metropolie, jak i regiony nietknięte ręką człowieka. Wyruszymy także w strefy konfliktów, których ofiarami są często najmłodsi. Skupimy się także na bardzo nieoczywistym, zakamuflowanym zagrożeniu, które towarzyszy nam każdego dnia - cukrze. Wreszcie, wyobrazimy sobie jak wyglądałby świat bez banków.

Kredyty będą jeszcze tańsze. Ale na obniżkę stóp poczekamy, aż odejdzie Marek Belka

- Za kilka miesięcy nowy prezes obejmie obowiązki i Rada Polityki Pieniężnej stanie w obliczu nowych czynników gospodarczych - uznał Jerzy Żyżyński, jeden z nowo powołanych członków Rady Polityki Pieniężnej. - Wciąż myślę, że cięcie jest pożądane. Nie uważam, że decyzja o obniżce byłaby możliwa lub celowa w najbliższych miesiącach – dodał.

Giełda świętuje 25 lat istnienia. Co dalej?

25 lat kończy dziś Giełda Papierów Wartościowych. Pierwsza sesja giełdowa odbyła się 16 kwietnia 1991 roku i notowano na niej akcje pięciu spółek. Łączny obrót tego dnia wyniósł 1.990 złotych, czyli wtedy około 2 tysięcy dolarów. Na temat historii rozwoju polskiej giełdy oraz czekających ją wyzwań dyskutowali goście programu "Otwarcie Dnia", którymi byli prof. Witold Orłowski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz ekonomista Marek Zuber.

"Myślałem, że zajrzę tu tylko po parę części". Z Sydney do Szczecina jedzie rowerem

Niesamowita podróż mieszkańca Szczecina. - Wybrałem Sydney i postanowiłem, że pokonam tą odległość rowerem - mówi w programie "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS Daniel Kocuj z Bike2Be.net. Podróż zaczęła się 30 stycznia 2015 roku, a swój powrót do Szczecina rowerzysta zapowiada na kwiecień 2018 roku. W trakcie jazdy Kocuj "robi przystanki na wolontariat albo żeby się czegoś nauczyć" jak choćby w Kuala Lumpur. - Myślałem, że zajrzę tu tylko po parę części rowerowych, tymczasem trafiłem na społeczność rowerową i zostałem tutaj dłużej popracować w sklepie rowerowym - mówi wyraźnie zadowolony.

Prezydent chwali i wspomina. "Miałem wtedy 19 lat i na tej giełdzie startowali moi koledzy"

- Nasza giełda jest absolutnym liderem w naszej części Europy - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości jubileuszowych z okazji 25-lecia istnienia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. - Pamiętam te czasy. Miałem wtedy 19 lat i na tej giełdzie startowali moi koledzy - wspominał we wtorek rano prezydent, jednocześnie podkreślając, że nasza giełda jest czwartą największą giełdą w Europie.

NIK: pomoc publiczna uratowała PLL LOT przed upadłością

Najwyższa Izba Kontroli krytycznie oceniła proces restrukturyzacji PLL LOT prowadzony w okresie poprzedzającym udzielenie pomocy publicznej, czyli przed grudniem 2012 roku - wynika z ogłoszonego we wtorek raportu izby. Przyznaje, że pomoc publiczna uratowała spółkę przed upadłością.

Biznes ucieknie z Polski? "Inwestorzy martwią się o kierunek polityczny"

Mimo, że zagraniczni inwestorzy nie są bezpośrednio zainteresowani polityką, to jednak z uwagą przyglądają się temu, jak wpływa ona na gospodarkę i atrakcyjność inwestycyjną Polski - twierdzi brytyjski "Financial Times". Tymczasem, niemiecki "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że mimo napięć politycznych, stosunki gospodarcze między Polską a Niemcami pozostają silniejsze niż kiedykolwiek.

GPW świętuje 25 urodziny. Zobacz historię w skrócie

Akt założycielski spółki akcyjnej Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie podpisano 12 kwietnia 1991 roku, a już cztery dni później rozpoczęła się pierwsza sesja giełdowa. Odbywały się one wówczas raz w tygodniu. Z czasem częstotliwość zwiększano, a dziś warszawski parkiet handluje w każdy dzień roboczy. Od lat najważniejszym indeksem, który najlepiej pokazuje kondycję całego polskiego rynku jest WIG20. W rocznicę powstania GPW przypominamy najważniejsze daty z 25-letniej historii warszawskiego parkietu.

Rząd bierze się za podatki. Chce uszczelnić system

Wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego, która ma przeciwdziałać unikaniu przez firmy opodatkowania, przewiduje rządowy projekt noweli Ordynacji podatkowej, którego pierwsze czytanie zaplanowano w Sejmie w środę.

Pierwsza taka animacja na świecie kręcona jest w Gdańsku. "Bez malarzy taki film nie powstanie"

- Zanim otrzymaliśmy finansowanie, wiedzieliśmy, że najpierw musimy przeprowadzić rekrutację, bo bez malarzy taki film nie powstanie - mówił w TVN24BiS Sean Bobbit, producent filmu "Loving Vincent". Powstający m.in. w Gdańsku film o życiu i śmierci Vincenta Van Gogha jest pierwszą na świecie pełnometrażową produkcją, która została namalowana. Animację wyreżyserowała Dorota Kobiela we współpracy z Hugh Welchmanem - zdobywcą Oscara za animację w filmie "Piotruś i Wilk".

Rekordowe obroty w handlu między Polską a Niemcami

Polski eksport do Niemiec wzrósł w 2015 roku o 11,2 proc. do 48,5 mld euro, a import z tego kraju o 7,8 proc. do 40 mld euro. Bilateralne obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom 88,5 mld euro - podał w poniedziałek Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Berlinie.

Przegląd prasy. Polacy kochają podróbki

Zetknęło się z nimi 84 proc. badanych przez ARC Rynek i Opinia a niemal połowa przyznała, że w ostatnich 2 latach połakomiła się podrabiane towary. Ich zakup stanowczo wyklucza niespełna 40 proc. - informuje "Rzeczpospolita".

Szukasz prezentu na komunię? Musisz znać ten ranking

Zegarek, rower, pieniądze, złota biżuteria - tych pozycji już od dawna nie znajdziemy w rankingu najpopularniejszych prezentów komunijnych. Dziś na szczycie królują gry na komputer i konsole, smartfony oraz tablety - to pierwsza trójka najpopularniejszych prezentów komunijnych w 2015 roku. Rok wcześniej na czele znajdowały się tablety, a kolejne miejsca na podium zajęły smartfony i laptopy. Paweł Blajer przedstawia zestawienia i przedstawia trendy zakupowe wśród Polaków, a związane z prezentami komunijnymi.

Przegląd prasy. LOT bez majątku i pieniędzy

Raport NIK nie pozostawia złudzeń: nasz narodowy przewoźnik lotniczy nie ma ani majątku ani pieniędzy, które pozwoliłyby mu sfinansować rozwój i znaleźć inwestora" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Najwyższy budynek świata zagrożony. Niesamowity projekt

Dubaj kolejny raz dotknie nieba. A wszystko po zapowiedzi budowy drapacza chmur, którego wysokość może osiągnąć nawet 1 km wysokości. The Tower ma kosztować 1 mld dolarów i zostanie wybudowane przez konsorcjum Emaar Properties.

Spadki na Wall Street. Inwestorzy czekają

W oczekiwaniu na start sezonu wyników indeksy na Wall Street zanotowały w poniedziałek umiarkowane spadki. Optymizm panuje na rynku ropy naftowej, a ceny surowca notują blisko 2-proc. wzrost i są najwyższe w tym roku.