Znamy finalistów konkursu EY. To oni mają szansę zostać Przedsiębiorcą Roku

Gala finałowa konkusu odbędzie się 24 listopadaTVN24 BiS

Już po raz 14. firma EY zorganizowała konkurs, który ma wyłonić Przedsiębiorcę Roku. W finale tegorocznej edycji znalazło się dziewięć firm i 12 przedsiębiorców. Rywalizują oni w trzech kategoriach: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie/Innowacyjność oraz Nowy Biznes. Zwycięzców wyłoni jury, któremu przewodniczy Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. TVN24 BiS jest partnerem konkursu.

O zwycięstwo w tym roku będą walczyć przedstawiciele różnych branż. Wśród nich znalazł się Marcin Grzymkowski, założyciel i współwłaściciel marki eobuwie.pl. Jego firma działa zarówno w Polsce, jak i za granicą: na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie, w Czechach, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii oraz w Rumunii. W planach jest dalszy rozwój rynków zagranicznych. W ubiegłym roku spółka połączyła się z CCC, które posiada blisko trzy czwarte akcji spółki. Jak przyznaje nominowany do nagrody, "największą satysfakcję sprawia mu prowadzenie dobrze prosperującego biznesu i zadowolenie klienta".

Kolejnym kandydatem do nagrody jest Bartosz Gonczarek, współtwórca i prezes polsko-amerykańskiego startupu EXPLAIN EVERYTHING. Działalność polega na tworzeniu aplikacji na urządzenia mobilne, która ma przyspieszać proces przyswajania wiedzy. Narzędzie wykorzystują firmy podczas szkoleń, a także szkół w czasie lekcji i wykładów. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Australii i Kanadzie.

Jan Kalisz to z kolei założyciel i prezes firmy FIBRAIN, działającej na rynku technologii światłowodowych. Spółka funkcjonuje w trzech ośrodkach produkcyjnych, współpracując z niemal 40 krajami na całym świecie. Znaczna część pozyskiwanego kapitału jest przeznaczana na badania i rozwój.

Rozwój IT

O prestiżowy tytuł Przedsiębiorcy Roku będą walczyć przedstawiciele branży informatycznej, która w Polsce rozwija się bardzo prężnie. Wśród nich jest Grzegorz Czapla, założyciel i prezes firmy INDATA. To holding takich spółek, jak Proximus SA, Indata Solutions, Positive Technology, Cohesiva, Topyfi oraz Indata Connect. INDATA skupia się na wdrażaniu rozwiązań technologicznych w celu lepszego zarządzania przestrzenią publiczną. Jak twierdzi Czapla, satysfakcję sprawia mu budowa organizacji od podstaw, która konkuruje już z dużymi spółkami międzynarodowymi z branży IT.

Konkurencją dla Czapli jest Barbara Sołtysińska, współzałożycielka LifeTube i indaHash. LifeTube jest największą jednonarodową siecią wielokanałowa YouTube w Europie. Wprowadza i wspiera marki do najpopularniejszej bazy wideo w internecie, realizując już ponad 850 kampanii. Z kolei indaHash skupia się na międzynarodowe współpracy z ponad 75 tysiącami influencerów.

Zagraniczny sukces

Henryk Owsiejew reprezentujący spółkę meblową MALOW również ma szansę na wygraną. Z wyrobów korzystają szpitale, biura, szkoły, ośrodki sportowe oraz osoby indywidualne. Firma działa również za granicą, handlując głównie ze Skandynawią, Niemcami i Francją. Jak podkreśla Owsiejew, jego misją jest "pokazanie, że w Polsce Wschodniej mogą powstawać produkty najwyższej jakości, które są w stanie podbić świat".

W tej samej branży działa także Jan Szynaka, Prezes Zarządu firmy Szynaka-Meble. Firma prosperuje na rynku od niemal 60 lat, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Meble produkowane są w sześciu zakładach. Spółka stawia na troskę o naturalne środowisko oraz społeczną odpowiedzialność prowadzenia biznesu.

Kobiety górą

O sukces powalczą też założycielki firmy Phenicoptere, Monika Żochowska i Ewa Dudzic. Stworzyły one innowacyjną rękawicę do demakijażu GLOV. Firma działa na rynku od 4 lat, obecnie w 40 krajach, w tym w USA. Wyróżnikiem produktu jest możliwość demakijażu jedynie za pomocą wody dzięki ultracienkim, wykonanym w mikrotechnologii włóknom o magnetycznych właściwościach. Rękawiczki produkowane są w Janowie Lubelskim.

Kandydatkami do wygranej jest także trójka założycielek pięcioletniej marki RISK made in Warsaw: Antonina Samecka, Klara Kowtun oraz Dorota Sajewicz. Firma szyje ubrania dla osób, które nie interesują się modą i od trendów wolą własny styl. Spółka sprzedaje ubrania głównie przez internet, działając w Polsce oraz 8 krajach - także w Japonii. Celem firmy jest dalszy rozwój oraz ekspansja na coraz więcej światowych rynków, zbudowanie silnej, międzynarodowej marki, będącej synonimem szykownych, wygodnych ubrań z dzianiny.

Ważne gremium

O zwycięstwie w konkursie zdecyduje 10-osobowe jury, W jego skład wchodzą: Jerzy Koźmiński - Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, prof. Paweł Buszman, prezes American Heart of Poland, Przedsiębiorca Roku 2015, Leszek Czarnecki, Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding, Andrzej Dębowski, Prezes Zarządu Ustka Apartamenty, Marcin Iwiński, Wiceprezes Zarządu CD Projekt, Przedsiębiorca Roku 2008, Adam Krzanowski – Prezes Grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014, Krzysztof Pawiński, Prezes Grupy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011, Ewald Raben, Prezes Grupy Raben, Przedsiębiorca Roku 2012, Jacek Siwicki, Prezes Enterprise Investors oraz Andrzej Wiśniowski, twórca i właściciel firmy WIŚNIOWSKI, Przedsiębiorca Roku 2013.

Laureatów konkursu poznamy 24 listopada podczas Gali Finałowej, transmitowanej o godzinie 17.30 w TVN24 BiS.

Finaliści konkursu EY Przedsiębiorca Roku: - Marcin Grzymkowski, EOBUWIE.PL - Bartosz Gonczarek, EXPLAIN EVERYTHING - Jan Kalisz, FIBRAIN - Grzegorz Czapla, INDATA - Barbara Sołtysińska, LifeTube/indaHASH - Henryk Owsiejew, MALOW - Monika Żochowska i Ewa Dudzic, PHENICOPTERE - Antonina Samecka, Klara Kowtun oraz Dorota Sajewicz, RISK MADE IN WARSAW - Jan Szynaka, SZYNAKA-MEBLE EY

W ubiegłym roku nagrodę zdobył Paweł Buszman:

Paweł Buszman Przedsiębiorcą Roku EY
Paweł Buszman Przedsiębiorcą Roku EY

Autor: red. / Źródło: materialy prasowe

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Spółki notowane na Wall Street straciły w ciągu jednego dnia ponad trzy biliony dolarów wartości rynkowej, zamykając najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii COVID-19 w 2020 roku. To głównie efekt ogłoszonych w środę ceł na towary z całego świata.

Najgorszy dzień od czasu pandemii. Spółki na Wall Street w ciągu dnia straciły trzy biliony dolarów

Najgorszy dzień od czasu pandemii. Spółki na Wall Street w ciągu dnia straciły trzy biliony dolarów

Źródło:
PAP

Projekt ustawy, który nakłada na deweloperów obowiązek ujawniania cen mieszkań, został skierowany do sejmowej komisji iInfrastruktury. Według nowych przepisów deweloperzy będą zobowiązani do prowadzenia strony internetowej, na której będą dostępne informacje o cenach oferowanych nieruchomości.

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Źródło:
PAP

Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 procent, czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Źródło:
tvn24.pl

W 900 duńskich sklepach spożywczych pojawią się oznaczenia na produktach z USA, które zdrożały z powodu wojny handlowej zapoczątkowanej przez prezydenta Donalda Trumpa - zapowiedział koncern Coop Danmark.

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Źródło:
PAP

- Chociaż w Polsce nie produkuje się samochodów przeznaczonych na rynek amerykański, wartość komponentów wytwarzanych w Polsce i montowanych w tych pojazdach szacuje się na około 350 milionów euro rocznie - poinformował prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś. Zwrócił uwagę, że Polska może pośrednio odczuć skutki ceł. Premier Donald Tusk zapowiedział w mediach społecznościowych spotkanie z przedstawicielami branży.

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ogłoszone przez Trumpa cła są "bombą" wymierzoną w światowy system handlowy, która może doprowadzić do recesji w USA i światowego spowolnienia - powiedział Gary Hufbauer, były urzędnik Departamentu Skarbu i ekspert Peterson Institute for International Economics. Dodał, że w jego ocenie podejście prezydenta USA nie ma sensu.

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił w środę nowe taryfy na produkty importowane do USA. Nazwał to "dniem wyzwolenia" i stwierdził, że jego działania przywrócą równowagę między Stanami a innymi krajami. Jednak, jak zauważa CBS News, zmęczeni inflacją Amerykanie będą niedługo musieli sięgnąć jeszcze głębiej do portfeli. Wiele produktów bowiem zdrożeje.

Te produkty podrożeją przez cła

Te produkty podrożeją przez cła

Źródło:
CBS News

Ponad 68 tysięcy osób weźmie udział w konkursie o 569 miejsc pracy w Agencji Celnej we Włoszech. W 11 lokalizacjach w całym kraju odbyły się już wstępne egzaminy. Rekordowa liczba kandydatów ubiega się o stanowiska asystentów do spraw pobierania opłat.

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wprowadzające cła na towary importowane do USA ze 180 państw. Stawki są zróżnicowane i zaczynają się od 10 procent. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ogłosił w środę wprowadzenie ceł na towary sprowadzane do USA. Stawki są zróżnicowane, na przykład na Chiny nałożono 34 procentowe dodatkowe cła, a na Unię Europejską 20-procentowe. Zaskakuje, że na liście jest dotknięta wojną Ukraina, która została objęta 10-procentowym cłem, a nie ma na niej Rosji. Jak Biały Dom to tłumaczy?

Dodatkowe cła na Ukrainę, ale nie na Rosję. Jak tłumaczy to Biały Dom

Dodatkowe cła na Ukrainę, ale nie na Rosję. Jak tłumaczy to Biały Dom

Źródło:
tvn24.pl/Newsweek

- Francja jest przygotowana na nadchodzącą wojnę handlową - oznajmiła rzeczniczka rządu Sophie Primas, odnosząc się do decyzji Stanów Zjednoczonych o nałożeniu 20-procentowych ceł na produkty z Unii Europejskiej. Primas zapowiedziała, że w kwietniu Francja podejmie działania we współpracy z UE.

"Trump myśli, że jest panem świata"

"Trump myśli, że jest panem świata"

Źródło:
PAP

W życie weszły amerykańskie 25-procentowe cła na na importowane samochody i lekkie ciężarówki. Częściowo wyłączone zostały auta z Meksyku i Kanady. Dodatkowy podatek od importu części samochodowych i komputerów ma zostać wdrożony 3 maja.

Amerykańskie cła na samochody weszły w życie

Amerykańskie cła na samochody weszły w życie

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej zostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformował bank centralny. Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w kwietniu pozostały na dotychczasowym poziomie. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat zwraca jednak uwagę, że dość dobre dane na temat inflacji w marcu sprawiły, że przewidywany moment obniżki coraz bardziej się przybliża, co wpływa na WIBOR. Ekspert wyliczył, ile może wynieść rata w kolejnych miesiącach.

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym w Polsce, proponujący wprowadzenie całorocznego czasu letniego. Zdaniem autorów likwidacja zmiany czasu wpłynęłaby pozytywnie na zdrowie Polaków.

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński gigant Xiaomi zapowiedział współpracę z policją w dochodzeniu dotyczącym tragicznego wypadku z udziałem samochodu SU7, wyposażonego w system autonomicznej jazdy - przekazał dziennik "South China Morning Post". W zdarzeniu, do którego doszło w sobotę, życie straciły trzy osoby.

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Źródło:
PAP

Biały Dom szacuje koszty, jakie Stany Zjednoczone poniosłyby w związku z zarządzaniem Grenlandią, gdyby to terytorium, obecnie zależne od Danii, znalazło się pod amerykańską kontrolą – podał w środę "Washington Post".

USA liczą koszty. "Zapłacimy więcej"

USA liczą koszty. "Zapłacimy więcej"

Źródło:
PAP

Portal Moscow Times poinformował w środę, że łączny majątek 146 rosyjskich miliarderów przewyższa oszczędności zgromadzone przez wszystkich pozostałych mieszkańców kraju. Dane pochodzą z dorocznej listy miliarderów magazynu 'Forbes'."

146 osób ma więcej niż reszta obywateli

146 osób ma więcej niż reszta obywateli

Źródło:
PAP

Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Krzysztof Trofiniak złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska - podała spółka w komunikacie. Zarząd PGZ działa obecnie w czteroosobowym składzie.

Prezes polskiego giganta rezygnuje

Prezes polskiego giganta rezygnuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Najem krótkoterminowy za pośrednictwem wyspecjalizowanych platform mocno zyskuje na popularności w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu w 2024 roku odnotowano jego wzrost o 18,8 procent w porównaniu do roku 2023. W trzecim kwartale najpopularniejsze pod tym względem były trzy regiony, znajdujące się w Chorwacji, Hiszpanii i Francji.

Fala rozlewa się na całą Europę. Duży wzrost

Fala rozlewa się na całą Europę. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Przebywająca w stolicy Ukrainy Kijowie niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wykluczyła możliwość wznowienia projektu gazociągu Nord Stream 2, który miałby dostarczać Europie rosyjski gaz. Moskwa zasugerowała ostatnio wznowienie projektu.

Niemiecka ministra zabrała głos w sprawie Nord Stream 2

Niemiecka ministra zabrała głos w sprawie Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Na południowej granicy kraju w związku z zagrożeniem pryszczycą wprowadzone zostały rygorystyczne kontrole weterynaryjne - przekazał w środę w Sejmie minister rolnictwa Czesław Siekierski. Na dziesięciu przejściach granicznych służby weterynaryjne prowadzą dyżury, rozstawiono bramki i maty dezynfekcyjne.

"Rygorystyczne kontrole" na granicach

"Rygorystyczne kontrole" na granicach

Źródło:
PAP

Eksploatacja reaktora jądrowego Maria została wstrzymana na czas od 1 kwietnia do 8 maja - poinformowało tvn24.pl Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Z końcem marca wygasło zezwolenie Państwowej Agencji Atomistyki umożliwiające działalność tego obiektu.

Jedyny taki reaktor w Polsce. Przestał działać

Jedyny taki reaktor w Polsce. Przestał działać

Źródło:
tvn24.pl

Skarga Ryanaira w sprawie pomocy publicznej przyznanej polskiemu LOT-owi została oddalona przez Sąd Unii Europejskiej. Pieniądze miały zrekompensować polskiemu przewoźnikowi straty poniesione w związku z pandemią COVID-19.

Ryanair przegrywa w sądzie

Ryanair przegrywa w sądzie

Źródło:
PAP

Zamknięta część popularnych szlaków na Maderze i tak jest odwiedzana przez turystów, w tym Polaków - wynika z informacji portugalskich mediów. Przeskakują przez ogrodzenie, łamiąc w ten sposób zakazy. Narażają się jednocześnie na duże koszty, jeśli będą musieli skorzystać z pomocy.

Polacy ryzykują zdrowiem i życiem. Grożą im duże kary

Polacy ryzykują zdrowiem i życiem. Grożą im duże kary

Źródło:
PAP

Ceny jaj z powodu ptasiej grypy mogą wzrosnąć - przyznał wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. Przypomniał, że problem z dostępnością jaj ma kilka państw, na przykład Stany Zjednoczone, które zwróciły się już o pomoc do kilku krajów - również do Polski.

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. "Sytuacja jest dynamiczna"

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. "Sytuacja jest dynamiczna"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Amerykanie masowo grają na giełdzie, a wielu się zadłuża, by kupować akcje. Polityka administracji USA może jednak doprowadzić do zapaści na Wall Street. Zachowania Trumpa są nieobliczalne, a rynki kapitałowe są bardzo czułe na takie decyzje - powiedział rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

Źródło:
PAP