- Położyłem się spać myśląc, że Wielka Brytania zostanie w Unii Europejskiej. Obudziłem się rano i byłem w szoku. Najlepszym scenariuszem dla Wielkiej Brytanii i UE byłoby to, abyśmy mieli rozwód za porozumieniem stron i abyśmy zawarli przyjacielskie porozumienie - mówił w TVN24 BiS Matthew Day, korespondent dziennika "The Telegraph" na Europę Środkowo-Wschodnią.
W piątek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD, że chce, aby negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii rozpoczęły się natychmiast.
Brytyjczycy zdecydowali, że nie chcą być w Unii Europejskiej. Temat ten jest w piątek na czołówkach internetowych wydań brytyjskich gazet. Wiele z nich zastanawia się, co dalej, jakie konsekwencje Brexit będzie miał dla zwykłych ludzi.
Po referendum na Wyspach głos Wielkiej Brytanii może w Europie znacząco ucichnąć. Tymczasem pewna Amerykanka, wskutek przeprowadzonej operacji, zaczęła mówić z brytyjskim akcentem. Przypadłość jest rzadko spotykana, jednak odczuwana najsilniej przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych, którzy całe życie mówili w nieco inny sposób.
Kim był Osama bin Laden? Kto walczy o Arktykę? Jak można zarobić w Kolorado? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najbliższy weekend na antenie TVN24 BiS.
Brytyjczycy dali sobie wmówić, że nie ma prawdziwego kosztu wyjścia z Unii Europejskiej i że dadzą sobie radę sami - mówił w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24 Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów. - Zwolennicy Brexitu myślą, że brytyjska gospodarka rozkwitnie bez unijnej biurokracji. Wielką Brytanię czeka znacząca recesja - dodał.
Brytyjczycy zagłosowali w referendum za opuszczeniem UE; w komentarzu pt. "Tragiczny rozłam" tygodnik "Economist" prognozuje poważne problemy dla Wielkiej Brytanii i światowej gospodarki oraz ofensywę eurosceptyków w innych krajach Unii Europejskiej.
Po dwuletniej przerwie w Berlinie zebrała się w piątek Niemiecko-Rosyjska Strategiczna Grupa Robocza ds. Gospodarki i Finansów. Uczestnicy spotkania zamierzają podpisać 10 umów dotyczących inwestycji i współpracy w dziedzinie energetyki i badań naukowych.
Co to jest Unia Europejska? Co oznacza wyjście z UE? Jak wiele państw należy do UE? - to jedne z najczęściej zadawanych przez Brytyjczyków pytań w wyszukiwarce Google. Problem w tym, że odpowiedzi na pytania szukano tuż po czwartkowym referendum.
Wycofywanie się firm z Wielkiej Brytanii, utrudniony dostęp do mieszkań komunalnych i spadek inwestycji - to możliwe scenariusze po Brexicie według dziennikarzy TVN24BiS. Jak decyzja większości Brytyjczyków może wpłynąć na Polaków?
Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe będą dążyć do odbudowy swojej pozycji rynkowej po trzech trudnych dla siebie latach, jednym z instrumentów mają być zmiany prawa, bardziej dostosowane do specyfiki kas, niż obecnie obowiązujące - mówił w piątek prezes KK SKOK Rafał Matusiak
- Nie jest dobrze, że Unia Europejska w tak ważnej chwili zaczyna rozmawiać w tak wąskim gronie - powiedział w TVN24 BiS Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju, odnosząc się do tematu braku obecności Polski podczas poniedziałkowych rozmów o przyszłości UE. Dodał, że obawia się dążenia europejskich przywódców do zawężania integracji między państwami.
- Przyszłość Polaków nie zmieni się szybko po referendum. Ale decyzja o Brexicie dotyczy obywateli wieli państw i z pewnością będzie to temat podejmowany podczas negocjacji międzynarodowych - mówiła w TVN24 BiS Agata Gostyńska z Center for European Union.
Brexit jest dziś najważniejszym tematem także w mediach społecznościowych. Internauci często w refleksyjny, a czasem ironiczny sposób komentują nową rzeczywistość, w której znaleźli się mieszkańcy Europy.
Piątkowa sesja była bardzo nerwowa dla złotego, bo inwestorzy nie spodziewali się Brexitu - zwracają uwagę analitycy. Dodają, że po gwałtownych porannych spadkach notowania naszej waluty nieco się podniosły, m.in. w wyniku interwencji szwajcarskiego banku centralnego.
Wynik referendum w Wielkiej Brytanii nie wpływa aktualnie na realizację unijnej polityki spójności w Polsce; wielkość funduszy UE dla Polski w ramach tej polityki na lata 2014 - 2020 pozostaje bez zmian - podał w piątek resort rozwoju.
Przy zmienności na rynkach coraz większe znaczenie będą miały fundamenty gospodarki, a polska gospodarka ma je silne, jest zrównoważona wewnętrznie i zewnętrznie - zapewnił Narodowy Bank Polski w piątkowym komunikacie, wydanym w związku z Brexitem.
Na otwarciu Wall Street kursy akcji gwałtownie zanurkowały. W odpowiedzi na wynik brytyjskiego referendum, inwestorzy pozbywają się głównie akcji banków i firm technologicznych. Giełdy informują o wzmożonych obrotach i zapewniają, że zachowują płynność handlu.
Szef KE Jean-Claude Juncker wysłał w piątek list do pracowników Komisji ze skierowanym zwłaszcza do Brytyjczyków zapewnieniem, że będzie ich wspierał, a UE chce nadal korzystać z ich talentów. Ich przyszłość jest jednak niepewna.
Brexit stał się faktem. Za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zagłosowała większość osób głosujących w referendum. Jednak poza szeregiem negatywnych konsekwencji Brexit stwarza też pozytywne szanse dla naszego kraju.
Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde wezwała w piątek Unię Europejską i Wielką Brytanię, by wspólnie zapewniły "łagodną transformację" stosunków gospodarczych po opowiedzeniu się przez Brytyjczyków za wyjściem ze Wspólnoty.
Nie jesteśmy jedynym rynkiem, który reaguje na Brexit; zareagowaliśmy relatywnie stabilnie, relatywnie łagodnie - ocenił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Myślę, że po kilku dniach, po tygodniu będzie spokojniej - dodał.
W czwartek, 23 czerwca, po stwierdzeniu wystąpieniu ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie liczącym 292 sztuki, położonym w gminie Hajnówka, województwo podlaskie podjęte zostały bezzwłoczne działania w zakresie likwidacji tego ogniska - podaje Ministerstwo Rolnictwa w przesłanym do tvn24bis.pl komunikacie.
Polski rynek nie powinien stracić, kiedy światowe centrum finansowe w londyńskim City znajdzie się poza UE - uważają eksperci. Ich zdaniem większe problemy będzie miał Londyn, a nie rynki kontynentalnej Europy.
Brytyjczycy zgotowali frankowiczom czarny piątek. Przy obecnych kursach walut, najbliższa rata kredytu zaciągniętego w 2008 roku we frankach na sumę 300 tys. zł będzie wyższa o ok. 75 zł.
Ponad 22 630 MW wyniosło zapotrzebowanie na moc w Polsce w czwartek - poinformowały w piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. To więcej niż rekord z września 2015 r.; mimo tego system pracuje bez zakłóceń.
Wielka Brytania wystąpi z szeregów Unii Europejskiej. Teraz czeka ją dwuletni okres negocjacji z Brukselą, podczas którego ustali warunki wychodzenia. Reuters przygotował scenariusze, jakie po Brexicie dotkną Wielką Brytanię oraz Unię Europejską, czyli każdego z nas.
Pierwsza z kilkudziesięciu osób podejrzanych chce poddać się karze w sprawie dotyczącej wyłudzenia kredytów ze SKOK w Wołominie - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, która od ponad roku nadzoruje śledztwo w tej sprawie.
- Do Polski może wrócić między 120 a 400 tys. osób - mówi o konsekwencjach Brexitu w rozmowie z tvn24bis.pl Krzysztof Inglot z Work Service. Jak dodaje, ma jednak wątpliwości, czy te osoby zgodzą się na obniżkę swoich wynagrodzeń, dlatego nowym kierunkiem emigracyjnym przez nich obieranym mogą być przede wszystkim Niemcy.
Ministerstwo Finansów odwołało zaplanowany na poniedziałek 27 czerwca przetarg obligacji skarbowych. Decyzja jest argumentowana zwiększoną zmiennością rynkową. Jednocześnie MF zapewnia, że ma "wysoki stan rezerwy płynnych środków".