Najnowsze

Najnowsze

Filar egipskiej gospodarki się chwieje. Niepokoje godzą w turystykę

Według ostatnich rankingów turystycznej popularności, Egipt spadł o kilka oczek. Uznawany dotychczas za atrakcyjny, przystępny cenowo kierunek, wybierany był często przez Polaków na miejsce swojego odpoczynku. Ma także ogromne znaczenie dla finansów kraju. Blisko 10 proc. egipskiej gospodarki zależy od turystyki. W 2015 roku odpowiadała za 4,9 proc. PKB Egiptu. Gdyby jednak wziąć pod uwagę także branże pośrednie, to ten odsetek "skacze" do 11,4 proc. W turystyce pracuje 10,5 proc. wszystkich zatrudnionych Egipcjan, co wynosi ponad 2,6 mln osób. Ponadto, niemal 21 proc. całego eksportu to wydatki zagranicznych turystów. Materiał "Otwarcia dnia".

Podatek handlowy wychodzi z gabinetów. Będą dwie stawki

Nowa wersja projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej będzie omawiana na posiedzeniu stałego komitetu RM najwcześniej w przyszłym tygodniu - poinformował w czwartek wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Dodał, że resort zdecydował się ostatecznie, by projekt zawierał dwie stawki podatku - 0,8 proc. i 1,4 proc.

Podróże z TVN24 BiS. Gambia pełna słońca i uśmiechu

- W moich podróżach stawiam przede wszystkim na ludzi i to im poświęcam najwięcej czasu oraz miejsca na karcie pamięci - tłumaczył. Jak dodaje ludzie w Gambii są otwarci i cały czas uśmiechnięci. - To chyba przez słońce i brak problemów - wyjaśniał. Wbrew pozorom, dwutygodniowa podróż do najmniejszego państwa Afryki nie była dużym ciosem dla jego portfela. - Na wszystko, łącznie z biletem i wyżywieniem, wydałem 2700 zł. - mówi Stachowiak. Gościem TVN24 BiS w cyklu "Pokaż nam świat" był Mariusz Stachowiak, fotograf, podróżnik, autor "Projektu Pełną Gambią".

Papież: wyzysk ludzi to dzisiejsze nowe niewolnictwo

Papież Franciszek powiedział w czwartek, że czerpanie korzyści z pracy na czarno i wyzyskiwanie ludzi to "grzech śmiertelny". W kazaniu podczas porannej mszy w Domu św. Marty ocenił, że jest to nowa forma niewolnictwa na świecie.

Rząd rozbuduje sieć dróg szybkiego ruchu. Jest ważny dokument

Uzupełnienie sieci dróg szybkiego ruchu, które ma zmniejszyć obciążenie Krakowa ruchem tranzytowym i zwiększyć dostępność woj. warmińsko-mazurskiego - zakłada przyjęty przez rząd w czwartek projekt zmian w rozporządzeniu ws. sieci autostrad i dróg ekspresowych.

CBA w SK Banku. Blisko 1,6 mld złotych strat

Agenci CBA w ramach prowadzonego śledztwa weszli do siedziby SK Bank w Wołominie, do mieszkań osób sprawujących funkcje kierownicze w banku oraz do kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych z grupy kapitałowej działającej w branży deweloperskiej - poinformowało biuro prasowe CBA. Ponad 100 kredytów udzielonych przez SK Bank zostało uznanych jako stracone, a straty oszacowano na ok. 1,6 mld zł.

Airbus A320. To warto o nim wiedzieć

Wyprodukowany w 2003 roku, napędzany silnikami IAE engines, z 48 tys. godzin spędzonych w powietrzu. To najważniejsze informacje na temat zaginionego samolotu linii EgyptAir.

Polska seniorka rozkręca imprezy. Nie tylko dla starszych

Podczas, gdy Wielka Brytania zachwyca się starszą parą z Polski, nad Wisłą 77-letnia DJ WIKA prowadzi imprezy. Bawią się na nich wszystkie pokolenia. - Trzeba przyznać się do tego, że lubi się trochę szaleństwa. Młodzi są żywiołem, ale seniorzy też potrafią dobrze tańczyć - opowiadała Wirginia Wyka Szmyt w programie "24 Godziny" na antenie TVN24 BiS.

Gdzie najchętniej przyjmą uchodźców? Polska czwarta od końca

Mieszkańcy Chin deklarują największą gotowość do przyjmowania uchodźców, tuż za nimi są Niemcy i Brytyjczycy - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Amnesty International. Na przeciwnym biegunie znaleźli się mieszkańcy Rosji, Indonezji Tajlandii i Polski.

Nokia powróci z Androidem

Dawny światowy lider telefonii komórkowej, fińska firma Nokia ogłosiła w środę, że jej rozpoznawalna i lubiana marka ponownie pojawi się na smartfonach i tabletach. Nowy sprzęt Nokii będzie działał na systemie operacyjnym Android.

Bomba na pokładzie samolotu? A Euro tuż tuż

Zaginięcie egipskiego samolotu lecącego z Paryża do Kairu rodzi podejrzenia o podłożeniu bomby. Profesor Daniel Boćkowski ocenia, że przez rozgrywkami Euro 2016 we Francji to niepokojący znak i zagrożenie.

Posłowie zetną pensje prezesów. "Ustawa, by walczyć z patologiami"

Pensje menedżerów spółek z udziałem Skarbu Państwa mają zależeć m.in. od sytuacji i wielkości spółki oraz realizacji celów inwestycyjnych - zakłada rządowy projekt ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń w spółkach SP, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę wieczorem w Sejmie.

Ropa topi się w czerwieni

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki w reakcji na nieoczekiwanie wyższe zapasy surowca w USA, podczas gdy prognozowano, że spadną - podają maklerzy.

Spór o "ustawę wiatrakową". PiS odpowiada opozycji

Poparcie PiS i sprzeciw opozycji - takie reakcje wywołał w środę Sejmie poselski projekt ustawy o inwestycjach dot. elektrowni wiatrowych. Emocje budził zwłaszcza zapis, by wiatraki stawiano w odległości od domów nie mniejszej niż 10-krotność wysokości tych instalacji.

Polska zawyżała dane o wzroście PKB? Jest odpowiedź GUS

Główny Urząd Statystyczny odpowiedział na zarzuty brytyjskiego think tanku Capital Economics, który wyraża wątpliwości wokół "historii sukcesu Polski". Zdaniem analityka tej organizacji błąd pomiaru cen w Polsce może przyczyniać się do zawyżonych szacunków tempa wzrostu PKB. Tymczasem jak podkreśla Artur Sator, rzecznik prasowy prezesa GUS, "metodologia stosowana przez GUS w statystyce cen konsumpcyjnych odpowiada standardom unijnym".