Najnowsze

Najnowsze

Zmiany w finansowaniu uczelni mają ruszyć "możliwie szybko"

Uczelnie powinny postawić na wyższą jakość kształcenia, umiędzynarodowienie oraz odchodzić od kształcenia masowego - mówi wiceminister nauki Teresa Czerwińska i zapowiada zmiany w zasadach rozdzielania dotacji podstawowej dla uczelni publicznych.

Przegląd prasy. Przy polskim stole leje się cydr

Po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na polskie jabłka cydr stał się modny wśród konsumentów. Oprócz dużych graczy do jego produkcji biorą się także zakłady rzemieślnicze - informuje "Gazeta Wyborcza".

Niedzielni klienci. Dlaczego Polacy robią zakupy tego dnia?

Zaplanowane zakupy spożywcze w niedzielny poranek, by uniknąć tłumów - tak najczęściej Polacy tłumaczą, dlaczego robią zakupy tego dnia. Inni traktują wyjście do marketu jak rozrywkę, ale tych jest stosunkowo niewielu - bo 8 proc. ankietowanych przez portal Ceneo. Z badania wynika też, że zakupy w niedzielę – często lub od czasu do czasu robi 80 proc. polskich klientów.

Elektrośmieci nadal trafiają na złom. "Marnujemy cenne odpady, traci gospodarka"

Zużyte pralki czy lodówki nadal trafiają raczej na złom, niż do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Mimo że od przyjęcia ustawy o elektroodpadach, która miało to zmienić, minął już rok. Brakuje kontroli miejsc, w których przetwarzane są odpady, a konsumenci często nie znają swoich praw. Traci na tym nie tylko środowisko naturalne, ale także nasza gospodarka, bo marnujemy cenne surowce.

Kobieta, która samotnie podróżuje po krajach muzułmańskich

- Nigdy nie byłam w żadnej niebezpiecznej sytuacji. Nie miałam nieprzyjemności z tego powodu, że jestem samotnie podróżującą kobietą bez odpowiedniego ubioru, jeśli nie było takiego nakazu. Ale uważam, że trzeba mieć trochę rozsądku, wiedzieć co się robi i jak się zachowywać - mówi w programie "Pokaż nam Świat" Marysia Maciocha, podróżniczka, autorka bloga mytravelaffairs.com. - Ja nie tylko podróżuję po krajach muzułmańskich, ale bardzo lubię te regiony świata: Azję Centralną, Bliski Wschód, Afrykę, a islam jest tam religią dominującą - dodała blogerka. Zaznacza, że ważną zasadą podczas takich podróży jest szacunek dla kultury kraju goszczącego.

Kukiz: będą kolejni Misiewicze. PO miała Grabarczyka, Nowoczesna miałaby Petrusiewiczów

- Ministerstwo Skarbu Państwa miało być zlikwidowane i dlatego minister Jackiewicz zakończył swoją funkcję - mówił Bartosz Kownacki z PiS w programie Bogdana Rymanowskiego "Kawa na Ławę" w TVN24. Sławomir Neumann stwierdził, że "w czasie, kiedy Jackiewicz został ministrem, spółki Skarbu Państwa straciły na wartości 7 mld zł" na giełdzie warszawskiej. Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta przestrzegał przed uproszczeniem i szukaniem zależności między dymisją Ministra Skarbu Państwa a kontrolą spółek przez CBA. Paweł Kukiz walcząc z nepotyzmem proponuje "ustawę antysitwową", a Adam Szłapka (.Nowoczesna) częściową prywatyzację.

Koszmar na drogach w Calais: zostaliśmy pozostawieni sami sobie. Rząd lekceważy ten problem

- Niestety wygląda na to, że kierowcy i my, przewoźnicy zostaliśmy pozostawieni sami sobie - mówił Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych komentując zmagania kierowców we francuskim Calais, gdzie borykają się z atakami imigrantów. - Międzynarodowy transport drogowy ma 4 mld euro nadwyżki płatniczej w bilansie, w związku z tym, to chyba jest branża, na której powinno zależeć każdemu rządowi - argumentował gość "Wstajesz i weekend" w TVN24.

Uwaga na przekręcone liczniki. Jak sprawdzić samochód?

- Przekręcane liczniki to problem, z którym trudno sobie poradzić na naszym rynku - mówił Bartłomiej Dziech z TVN Turbo we "Wstajesz i weekend" w TVN24. - Można traktować to jako patologię polskiego rynku motoryzacyjnego - ocenił i udzielił rad, jak kupujący mogą ustrzec się przed tym procederem.

Firma deleguje cię za granicę? Od dziś twoja pensja może urosnąć

Firmy delegujące pracowników od dziś podlegają nowym obowiązkom, muszą m.in. płacić zatrudnionym minimalne wynagrodzenie, jakie obowiązuje w kraju goszczącym. Według ostatnich danych resortu rodziny i pracy polscy przedsiębiorcy wysłali za granicę aż 23,3 proc. wszystkich pracowników w Unii.

Szwecja "uzależni Europę od rosyjskiego surowca"?

Do szwedzkiego rządu wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę gazociągu Nord Stream 2 - podała kancelaria premiera Szwecji Stefana Loefvena. Szwecja na razie nie zajęła stanowiska w tej sprawie, decyzja zapadnie po analizach.

Węgry już nie śmieciowe. S&P zrobiła prezent Orbanowi

Po latach utrzymywania Węgier w kategorii śmieciowej, agencja Standard & Poor’s wydała w piątek decyzję o podniesieniu krajowego ratingu długu do poziomu inwestycyjnego - informuje Reuters. Ten zaskakujący ruch, to forma nagrody dla premiera Viktora Orbana za naprawienie finansów państwa oraz pobudzenie gospodarki - dodaje agencja informacyjna.

Kolejna marka kusi przed paryskim Motor Show. Oto GT PHEV

Mitsubishi dołącza do producentów, którzy delikatnie uchylają rąbka tajemnicy przed nadchodzącym Paryskim Motor Show. Marka zaprezentowała auto, które może być następcą wysłużonej już konstrukcji Outlandera, powstałej w 2012 roku.

Frankowicze szturmują sądy. I zaczynają wygrywać z bankami

W ostatnim czasie zapada coraz więcej wyroków korzystnych dla frankowiczów w ich sprawach przeciwko bankom. Orzeczenia na rzecz frankowiczów wydały Sąd Najwyższy i Sąd Okręgowy w Warszawie, a prezes UOKiK dwukrotnie wyraził tzw. istotny pogląd w sprawie.

Osobliwy koreański dowcip. Polityczny i pod przymusem

Reżimowa telewizja  w Korei Północnej prezentuje program satyryczny, w którym pojawiają się aktorzy (w wojskowych mundurach) i grubo ciosany, siermiężny polityczny dowcip. Skecze traktują często o poważnych sprawach - m.in. próbach atomowych, które niedawno przeprowadzono w tym kraju. Publiczność w studiu jest rozbawiona, choć życie w Korei Północnej dalekie jest od żartu. - Ich to trochę bawi, ale jednocześnie śmieją się trochę na pokaz, bo nie wolno się nie śmiać, kiedy władza nakazuje się śmiać - w programie „24 Godziny” objaśniał to prof. Waldemar Dziak, ekspert ds. Korei Północnej.

Snowden w kamerze Olivera Stone'a: odszczepieniec w ekstremalnej sytuacji

- Filmowy Snowden może mieć niewiele wspólnego z tym realnym - tak krytyk filmowy Wiesław Kot odnosił się do nowego filmu Olivera Stone’a opowiadającego historię byłego agenta wywiadu USA. Gość TVN24BiS stwierdził, że reżyser zastosował typową dla siebie metodę - „wziął pewnego odszczepieńca i postawił go w sytuacji bardzo trudnej - musi wybierać między lojalnością wobec Stanów Zjednoczonych a lojalnością wobec ludzkości”. Krytyk wspomniał także o dwóch innych filmach, które opierają się na prawdziwych wydarzeniach - polskiej produkcji pt. „Smoleńsk” oraz amerykańskiej „Deepwater Horizon”. Co chcą osiągnąć twórcy filmów bazujących na aktualnych historiach? Czy powinni przedstawiać fakty czy własną ich interpretację?

CNN: Rosji zaczyna brakować gotówki

Kremlowskie źródło wysycha. Po niemal dwóch latach recesji, tylko w tym miesiącu rosyjski fundusz "na czarną godzinę" stopniał do zaledwie 32,2 mld dolarów - podał rosyjski minister finansów, Anton Siłuanow. We wrześniu 2014 roku, zanim ceny ropy zaczynały spadać, wynosił on jeszcze 91,7 mld dolarów - pisze CNN Money.

Spłonęła fabryka, zginęli pracownicy. Właściciel ukrywa się

Po zeszłotygodniowym pożarze fabryki opakowań na północ od stolicy Bangladeszu, Dhaki, w którym zginęło ponad 30 osób, jej właściciel ukrywa się - poinformowała w sobotę policja. Mężczyzna zaszył się w nieznanym miejscu po tym, jak ojciec jednej z ofiar oskarżył go i siedem innych osób o nieumyślne spowodowanie śmierci.

Spadki na Wall Street. Bo Fed wysyła sprzeczne sygnały

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami głównych indeksów. Wśród inwestorów panują obawy co do dalszych losów luzowania polityki monetarnej na świecie. Niepewność podsycają m.in. sprzeczne sygnały płynące z Rezerwy Federalnej dot. podwyżek stóp w dalszej części roku.