Nawet 82 dni w roku bez prądu. Rząd musi się spieszyć, bo Polakom zabraknie energii

W najbliższych latach ma rosnąć zapotrzebowanie na energię elektryczną

To nie rzeczywistość odległych Indii, ale coraz bardziej realny scenariusz dla Polski. Dwie dekady zaniedbań w sektorze elektroenergetycznym sprawiły, że niesprzyjający zbieg okoliczności odetnie nas od energii.

Przedsmak tego część polskich firm odczuła rok temu latem, gdy zostały zmuszone do ograniczenia poboru mocy. Produkcja stanęła, generując ogromne straty. A ma być jeszcze gorzej.

Polski sektor energii elektrycznej jest w bardzo złej kondycji, co może zagrozić dalszemu rozwojowi kraju. Główną przyczyną tej sytuacji jest brak poważnych inwestycji przez ostatnie 20 lat. Sektor ten jest przestarzały, instalacje mogą ulegać nieplanowanym wyłączeniom, co z kolei grozi wstrzymaniem dostaw dla konsumentów przemysłowych (brownouts), a nawet zapaścią systemu (blackout) - czytamy w raporcie "Integracja Europejskiego Rynku Energii. Polska i Rozwój w Regionie Morza Bałtyckiego". Dokument został przygotowany przez niemieckie firmy doradcze Energy Brainpool oraz Advise 2 Energy na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Do analizy wykorzystano dostępne oficjalne unijne i krajowe dane, które poddano modelowaniu. W ten sposób powstały trzy scenariusze rozwoju sektora energetycznego w Polsce.

Wraz ze wzrostem gospodarczym Polski ma rosnąć zapotrzebowanie na energię elektryczną i to o ok. 50 proc. z 160 TWh w 2016 r. do 240 TWh w roku 2040. Dotychczas większość energii elektrycznej wytwarzano w oparciu o węgiel. Jednak w ciągu najbliższych 8 lat z użytku - z uwagi na wiek i poziom zanieczyszczeń - zostaną wyłączone bloki energetyczne o mocy co najmniej 12 GW, a plany przewidują powstanie niewiele ponad 6 GW.

Średni wiek instalacji energetycznych w Polscetvn24

- Autorzy raportu zwracają uwagę, że zarówno w tym, jak i w kolejnych latach nie będziemy już w stanie zapewnić sobie odpowiedniej ilości mocy 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Na to od kilku lat zwracają uwagę także Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Zarówno w ubiegłym, jak również w 2016 roku, mieliśmy przynajmniej kilka dni, w których zapotrzebowanie na moc w Polsce przewyższało zdolności produkcyjne. W tym roku udało nam się uniknąć ograniczeń w dostawach energii dzięki importowi. Pomogło w tym uruchomienie mostu energetycznego z Litwą i inwestycje na połączeniu z Niemcami, dzięki którym nasze zdolności importowe wzrosły - tłumaczy Bartłomiej Derski z serwisu wysokienapiecie.pl.

W minionym roku po raz pierwszy po 1989 r. władze zarządziły ograniczenie poboru energii przez część zakładów przemysłowych. W tym roku udało się zapobiec takim radykalnym krokom, jednak nie w wyniku systemowych działań. Problem nadal istnieje i - jak wynika z raportu oraz dotychczasowych analiz - ma się pogłębiać w nadchodzących latach.

- W raporcie zaprezentowaliśmy trzy scenariusze, których wdrożenie umożliwi zachowanie dostaw energii elektrycznej do odbiorców oraz pozytywnie wpłynie na konkurencyjność polskiego rynku energii - mówi Thorsten Lenck z Instytutu Energy Brainpool. Martin Berkenkamp, drugi współtwórca analizy dodaje: - Badanie było ukierunkowane na wskazanie tanich, wydajnych i bezpiecznych dla środowiska metod, które wzmocnią polski rynek.

Jeśli Polska nie podejmie odpowiednich działań, niedobory energii pojawiać się będą w ciągu kilkudziesięciu godzin już w roku 2016 i 2017.

Wyniki analizy modelowej wskazują, że sytuacja w latach 2016-2017 jest trudna, ale zapotrzebowanie na energię elektryczną powinno zostać zaspokojone. Niedobory pojawiają się tylko w ciągu kilkudziesięciu godzin w roku. O tym, czy uda się uniknąć niedoborów zdecydują indywidualne warunki danego dnia i dostępność poszczególnych elektrowni. Jednak w kolejnych latach ryzyko niedoborów energii znacząco wzrasta - przez wyłączenia elektrowni i zwiększenie zapotrzebowania na prąd.

Raport przedstawia trzy modele, "scenariusze", które pokazują, jak będzie wyglądał polski system elektroenergetyczny w ciągu najbliższych lat i jakie potrzebne są inwestycje, aby zapobiec niedoborom mocy.

1. Scenariusz "Obecne Plany" oparty jest na oficjalnych założeniach dotyczących rozwoju polskiego sektora elektroenergetycznego. I tak do 2020 roku zostanie wyłączonych 6300 MW, do 2025 roku - 5400 MW, a do 2030 r. - 1400 MW. Do 2020 roku mają zostać wybudowane bloki o mocy 6400 MW. Sytuację poprawi rozbudowa połączeń międzysystemowych. Połączenie do Niemiec uruchomione zostanie dla rynku w 2018 r. ze zdolnością przesyłową wynoszącą 500 MW. Natomiast w latach 2016-2018 pojawią się interkonektory ze Szwecją (600 MW) i Litwą (500 MW), a do 2030 roku ta ilość ma zostać potrojona. Natomiast moc połączeń z Niemcami, Czechami i Słowacją ma urosnąć o 2000 MW.

Ten scenariusz zdaniem autorów raportu pozwoli uniknąć niedoborów w krótkim terminie, ale wymaga pilnych działań. Jednak to nadal za mało - planowane dziś przyrosty mocy nie zbilansują wyłączanych bloków. Będzie powiększać się różnica pomiędzy podażą a popytem.

2. Scenariusz "Eliminacja Bieżących Niedoborów" pozwoli uniknąć niedoborów mocy około 2022 r.

Polska ma wiele połączeń transgranicznych z krajami sąsiednimi, szczególnie z Niemcami, Czechami i Słowacją, które nie mogą być wykorzystane w pełni ze względu na ograniczenia istniejącej sieci. Jednym z priorytetów jest rozwiązanie tych problemów i wykorzystanie interkonektorów do międzynarodowego obrotu energią.

Elektrownie gazowe, wiatrowe, fotowoltaiczne i połączenie z Niemcami pozwolą na zapewnienie łącznie 4 GW nowych mocy w porównaniu do kroku "Obecne Plany", co ograniczy ryzyko niedoborów. Daty uruchomień i miks technologii przedstawione są na poniższym wykresie:

Budowa nowych mocy w scenariuszu "Eliminacja bieżących niedoborów" do 2021 rokutvn24

Zastąpienie węgla importem, gazem i OZE zmniejsza emisje CO2. Natomiast otwarcie połączeń międzysystemowych integruje Polskę z europejskim rynkiem energii i przynosi korzyści konsumentom (tańsza energia z Zachodu).

Ten scenariusz także wymaga pilnych działań, jednak te nie wystarczą, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii w perspektywie średnio- i długoterminowej.

3. Scenariusz "Transformacja" to działania niezbędne do tego, aby zrównoważyć podaż i popyt na energię także w perspektywie długofalowej. Ma polegać na przekształceniu systemu w kierunku niskoemisyjnym i zmniejszyć uzależnienie od węgla. Gaz i bardziej ambitne ścieżki rozwoju OZE są kluczowym elementem realizacji tego kroku - przekonują eksperci.

Do roku 2040 ok. 17 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach konwencjonalnych opuści rynek ze względu na wiek. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie, niezbędne będą dodatkowe 43 GW nowych mocy w porównaniu z krokiem "Obecne Plany", żeby zachować równowagę podaży i popytu w 2040 r. Długofalową alternatywą dla elektrowni węglowych są elektrownie i elektrociepłownie gazowe. Dodatkowo zwiększenie mocy połączeń systemowych zapewni bezpieczeństwo dostaw energii. Do 2040 r. zainstalowane zostanie kolejne (w stosunku do kroku "Obecne Plany") 16 GW w OZE, głównie w energetyce wiatrowej. Ponadto od 2030 r. narzędzia z zakresu zarządzania stroną popytową, czyli zużyciem energii (Demand Side Management - DSM) staną się częścią rynku. Zainstalowana moc w źródłach odnawialnych wzrasta ponad pięciokrotnie z obecnych 5 GW do ponad 30 GW w roku 2040.

Budowa nowych mocy w scenariuszu transformacji do 2040 rokutvn24

Wykres przedstawia wszystkie dodatkowe moce, zgodnie z prognozowanym rokiem ich uruchomienia.

- Autorzy raportu nie docenili potencjału tkwiącego w rozbudowie źródeł odnawialnych - np. biogazowni, które mogłyby być wykorzystywane jako moce szczytowe, oraz zarządzania zużyciem energii po stronie odbiorców - komentuje Bartłomie Derski z portalu Wysokienapiecie.pl. - Dlatego pozytywnie oceniam decyzję Ministerstwa Energii, by do końca 2020 roku w Polsce powstało od 1000 do 2000 MW w farmach fotowoltaicznych. To znacznie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne latem. Zgodnie z planami rządu w tym i przyszłym roku zakontraktowanych ma zostać już pierwszych 400 MW.

Derski podkreśla, że niepokoją bardzo zachowawcze plany rozwoju innych odnawialnych źródeł, w których rząd chciałby zakontraktować w przyszłym roku niespełna 400 MW z perspektywą powstania do 2021 roku.

- Biorąc pod uwagę bardzo napięty bilans mocy i fakt, że rząd ma już do dyspozycji gotowy mechanizm wsparcia, który po niewielkich poprawkach uzyska zgodę Komisji Europejskiej, powinien wykorzystać to narzędzie, nie tylko jako sposób na dostarczanie ekologicznej energii, ale przede wszystkim jako sposób na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Równolegle konieczne będzie uruchomienie rynku mocy jako mechanizmu przejściowego dla elektrowni węglowych i gazowych, a w dalszej perspektywie znaczne uelastycznienie popytu na energię (taryfy zmienne w czasie, inteligentne zarządzanie zużyciem energii) i dalsza rozbudowa źródeł odnawialnych - wymienia Bartłomiej Derski.

Autor: km / Źródło: tvn24bis.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC