Nawet 82 dni w roku bez prądu. Rząd musi się spieszyć, bo Polakom zabraknie energii

W najbliższych latach ma rosnąć zapotrzebowanie na energię elektryczną

To nie rzeczywistość odległych Indii, ale coraz bardziej realny scenariusz dla Polski. Dwie dekady zaniedbań w sektorze elektroenergetycznym sprawiły, że niesprzyjający zbieg okoliczności odetnie nas od energii.

Przedsmak tego część polskich firm odczuła rok temu latem, gdy zostały zmuszone do ograniczenia poboru mocy. Produkcja stanęła, generując ogromne straty. A ma być jeszcze gorzej.

Polski sektor energii elektrycznej jest w bardzo złej kondycji, co może zagrozić dalszemu rozwojowi kraju. Główną przyczyną tej sytuacji jest brak poważnych inwestycji przez ostatnie 20 lat. Sektor ten jest przestarzały, instalacje mogą ulegać nieplanowanym wyłączeniom, co z kolei grozi wstrzymaniem dostaw dla konsumentów przemysłowych (brownouts), a nawet zapaścią systemu (blackout) - czytamy w raporcie "Integracja Europejskiego Rynku Energii. Polska i Rozwój w Regionie Morza Bałtyckiego". Dokument został przygotowany przez niemieckie firmy doradcze Energy Brainpool oraz Advise 2 Energy na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Do analizy wykorzystano dostępne oficjalne unijne i krajowe dane, które poddano modelowaniu. W ten sposób powstały trzy scenariusze rozwoju sektora energetycznego w Polsce.

Wraz ze wzrostem gospodarczym Polski ma rosnąć zapotrzebowanie na energię elektryczną i to o ok. 50 proc. z 160 TWh w 2016 r. do 240 TWh w roku 2040. Dotychczas większość energii elektrycznej wytwarzano w oparciu o węgiel. Jednak w ciągu najbliższych 8 lat z użytku - z uwagi na wiek i poziom zanieczyszczeń - zostaną wyłączone bloki energetyczne o mocy co najmniej 12 GW, a plany przewidują powstanie niewiele ponad 6 GW.

Średni wiek instalacji energetycznych w Polscetvn24

- Autorzy raportu zwracają uwagę, że zarówno w tym, jak i w kolejnych latach nie będziemy już w stanie zapewnić sobie odpowiedniej ilości mocy 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Na to od kilku lat zwracają uwagę także Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Zarówno w ubiegłym, jak również w 2016 roku, mieliśmy przynajmniej kilka dni, w których zapotrzebowanie na moc w Polsce przewyższało zdolności produkcyjne. W tym roku udało nam się uniknąć ograniczeń w dostawach energii dzięki importowi. Pomogło w tym uruchomienie mostu energetycznego z Litwą i inwestycje na połączeniu z Niemcami, dzięki którym nasze zdolności importowe wzrosły - tłumaczy Bartłomiej Derski z serwisu wysokienapiecie.pl.

W minionym roku po raz pierwszy po 1989 r. władze zarządziły ograniczenie poboru energii przez część zakładów przemysłowych. W tym roku udało się zapobiec takim radykalnym krokom, jednak nie w wyniku systemowych działań. Problem nadal istnieje i - jak wynika z raportu oraz dotychczasowych analiz - ma się pogłębiać w nadchodzących latach.

- W raporcie zaprezentowaliśmy trzy scenariusze, których wdrożenie umożliwi zachowanie dostaw energii elektrycznej do odbiorców oraz pozytywnie wpłynie na konkurencyjność polskiego rynku energii - mówi Thorsten Lenck z Instytutu Energy Brainpool. Martin Berkenkamp, drugi współtwórca analizy dodaje: - Badanie było ukierunkowane na wskazanie tanich, wydajnych i bezpiecznych dla środowiska metod, które wzmocnią polski rynek.

Jeśli Polska nie podejmie odpowiednich działań, niedobory energii pojawiać się będą w ciągu kilkudziesięciu godzin już w roku 2016 i 2017.

Wyniki analizy modelowej wskazują, że sytuacja w latach 2016-2017 jest trudna, ale zapotrzebowanie na energię elektryczną powinno zostać zaspokojone. Niedobory pojawiają się tylko w ciągu kilkudziesięciu godzin w roku. O tym, czy uda się uniknąć niedoborów zdecydują indywidualne warunki danego dnia i dostępność poszczególnych elektrowni. Jednak w kolejnych latach ryzyko niedoborów energii znacząco wzrasta - przez wyłączenia elektrowni i zwiększenie zapotrzebowania na prąd.

Raport przedstawia trzy modele, "scenariusze", które pokazują, jak będzie wyglądał polski system elektroenergetyczny w ciągu najbliższych lat i jakie potrzebne są inwestycje, aby zapobiec niedoborom mocy.

1. Scenariusz "Obecne Plany" oparty jest na oficjalnych założeniach dotyczących rozwoju polskiego sektora elektroenergetycznego. I tak do 2020 roku zostanie wyłączonych 6300 MW, do 2025 roku - 5400 MW, a do 2030 r. - 1400 MW. Do 2020 roku mają zostać wybudowane bloki o mocy 6400 MW. Sytuację poprawi rozbudowa połączeń międzysystemowych. Połączenie do Niemiec uruchomione zostanie dla rynku w 2018 r. ze zdolnością przesyłową wynoszącą 500 MW. Natomiast w latach 2016-2018 pojawią się interkonektory ze Szwecją (600 MW) i Litwą (500 MW), a do 2030 roku ta ilość ma zostać potrojona. Natomiast moc połączeń z Niemcami, Czechami i Słowacją ma urosnąć o 2000 MW.

Ten scenariusz zdaniem autorów raportu pozwoli uniknąć niedoborów w krótkim terminie, ale wymaga pilnych działań. Jednak to nadal za mało - planowane dziś przyrosty mocy nie zbilansują wyłączanych bloków. Będzie powiększać się różnica pomiędzy podażą a popytem.

2. Scenariusz "Eliminacja Bieżących Niedoborów" pozwoli uniknąć niedoborów mocy około 2022 r.

Polska ma wiele połączeń transgranicznych z krajami sąsiednimi, szczególnie z Niemcami, Czechami i Słowacją, które nie mogą być wykorzystane w pełni ze względu na ograniczenia istniejącej sieci. Jednym z priorytetów jest rozwiązanie tych problemów i wykorzystanie interkonektorów do międzynarodowego obrotu energią.

Elektrownie gazowe, wiatrowe, fotowoltaiczne i połączenie z Niemcami pozwolą na zapewnienie łącznie 4 GW nowych mocy w porównaniu do kroku "Obecne Plany", co ograniczy ryzyko niedoborów. Daty uruchomień i miks technologii przedstawione są na poniższym wykresie:

Budowa nowych mocy w scenariuszu "Eliminacja bieżących niedoborów" do 2021 rokutvn24

Zastąpienie węgla importem, gazem i OZE zmniejsza emisje CO2. Natomiast otwarcie połączeń międzysystemowych integruje Polskę z europejskim rynkiem energii i przynosi korzyści konsumentom (tańsza energia z Zachodu).

Ten scenariusz także wymaga pilnych działań, jednak te nie wystarczą, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii w perspektywie średnio- i długoterminowej.

3. Scenariusz "Transformacja" to działania niezbędne do tego, aby zrównoważyć podaż i popyt na energię także w perspektywie długofalowej. Ma polegać na przekształceniu systemu w kierunku niskoemisyjnym i zmniejszyć uzależnienie od węgla. Gaz i bardziej ambitne ścieżki rozwoju OZE są kluczowym elementem realizacji tego kroku - przekonują eksperci.

Do roku 2040 ok. 17 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach konwencjonalnych opuści rynek ze względu na wiek. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie, niezbędne będą dodatkowe 43 GW nowych mocy w porównaniu z krokiem "Obecne Plany", żeby zachować równowagę podaży i popytu w 2040 r. Długofalową alternatywą dla elektrowni węglowych są elektrownie i elektrociepłownie gazowe. Dodatkowo zwiększenie mocy połączeń systemowych zapewni bezpieczeństwo dostaw energii. Do 2040 r. zainstalowane zostanie kolejne (w stosunku do kroku "Obecne Plany") 16 GW w OZE, głównie w energetyce wiatrowej. Ponadto od 2030 r. narzędzia z zakresu zarządzania stroną popytową, czyli zużyciem energii (Demand Side Management - DSM) staną się częścią rynku. Zainstalowana moc w źródłach odnawialnych wzrasta ponad pięciokrotnie z obecnych 5 GW do ponad 30 GW w roku 2040.

Budowa nowych mocy w scenariuszu transformacji do 2040 rokutvn24

Wykres przedstawia wszystkie dodatkowe moce, zgodnie z prognozowanym rokiem ich uruchomienia.

- Autorzy raportu nie docenili potencjału tkwiącego w rozbudowie źródeł odnawialnych - np. biogazowni, które mogłyby być wykorzystywane jako moce szczytowe, oraz zarządzania zużyciem energii po stronie odbiorców - komentuje Bartłomie Derski z portalu Wysokienapiecie.pl. - Dlatego pozytywnie oceniam decyzję Ministerstwa Energii, by do końca 2020 roku w Polsce powstało od 1000 do 2000 MW w farmach fotowoltaicznych. To znacznie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne latem. Zgodnie z planami rządu w tym i przyszłym roku zakontraktowanych ma zostać już pierwszych 400 MW.

Derski podkreśla, że niepokoją bardzo zachowawcze plany rozwoju innych odnawialnych źródeł, w których rząd chciałby zakontraktować w przyszłym roku niespełna 400 MW z perspektywą powstania do 2021 roku.

- Biorąc pod uwagę bardzo napięty bilans mocy i fakt, że rząd ma już do dyspozycji gotowy mechanizm wsparcia, który po niewielkich poprawkach uzyska zgodę Komisji Europejskiej, powinien wykorzystać to narzędzie, nie tylko jako sposób na dostarczanie ekologicznej energii, ale przede wszystkim jako sposób na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Równolegle konieczne będzie uruchomienie rynku mocy jako mechanizmu przejściowego dla elektrowni węglowych i gazowych, a w dalszej perspektywie znaczne uelastycznienie popytu na energię (taryfy zmienne w czasie, inteligentne zarządzanie zużyciem energii) i dalsza rozbudowa źródeł odnawialnych - wymienia Bartłomiej Derski.

Autor: km / Źródło: tvn24bis.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl