Nawet 82 dni w roku bez prądu. Rząd musi się spieszyć, bo Polakom zabraknie energii

W najbliższych latach ma rosnąć zapotrzebowanie na energię elektryczną

To nie rzeczywistość odległych Indii, ale coraz bardziej realny scenariusz dla Polski. Dwie dekady zaniedbań w sektorze elektroenergetycznym sprawiły, że niesprzyjający zbieg okoliczności odetnie nas od energii.

Przedsmak tego część polskich firm odczuła rok temu latem, gdy zostały zmuszone do ograniczenia poboru mocy. Produkcja stanęła, generując ogromne straty. A ma być jeszcze gorzej.

Polski sektor energii elektrycznej jest w bardzo złej kondycji, co może zagrozić dalszemu rozwojowi kraju. Główną przyczyną tej sytuacji jest brak poważnych inwestycji przez ostatnie 20 lat. Sektor ten jest przestarzały, instalacje mogą ulegać nieplanowanym wyłączeniom, co z kolei grozi wstrzymaniem dostaw dla konsumentów przemysłowych (brownouts), a nawet zapaścią systemu (blackout) - czytamy w raporcie "Integracja Europejskiego Rynku Energii. Polska i Rozwój w Regionie Morza Bałtyckiego". Dokument został przygotowany przez niemieckie firmy doradcze Energy Brainpool oraz Advise 2 Energy na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Do analizy wykorzystano dostępne oficjalne unijne i krajowe dane, które poddano modelowaniu. W ten sposób powstały trzy scenariusze rozwoju sektora energetycznego w Polsce.

Wraz ze wzrostem gospodarczym Polski ma rosnąć zapotrzebowanie na energię elektryczną i to o ok. 50 proc. z 160 TWh w 2016 r. do 240 TWh w roku 2040. Dotychczas większość energii elektrycznej wytwarzano w oparciu o węgiel. Jednak w ciągu najbliższych 8 lat z użytku - z uwagi na wiek i poziom zanieczyszczeń - zostaną wyłączone bloki energetyczne o mocy co najmniej 12 GW, a plany przewidują powstanie niewiele ponad 6 GW.

Średni wiek instalacji energetycznych w Polscetvn24

- Autorzy raportu zwracają uwagę, że zarówno w tym, jak i w kolejnych latach nie będziemy już w stanie zapewnić sobie odpowiedniej ilości mocy 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Na to od kilku lat zwracają uwagę także Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Zarówno w ubiegłym, jak również w 2016 roku, mieliśmy przynajmniej kilka dni, w których zapotrzebowanie na moc w Polsce przewyższało zdolności produkcyjne. W tym roku udało nam się uniknąć ograniczeń w dostawach energii dzięki importowi. Pomogło w tym uruchomienie mostu energetycznego z Litwą i inwestycje na połączeniu z Niemcami, dzięki którym nasze zdolności importowe wzrosły - tłumaczy Bartłomiej Derski z serwisu wysokienapiecie.pl.

W minionym roku po raz pierwszy po 1989 r. władze zarządziły ograniczenie poboru energii przez część zakładów przemysłowych. W tym roku udało się zapobiec takim radykalnym krokom, jednak nie w wyniku systemowych działań. Problem nadal istnieje i - jak wynika z raportu oraz dotychczasowych analiz - ma się pogłębiać w nadchodzących latach.

- W raporcie zaprezentowaliśmy trzy scenariusze, których wdrożenie umożliwi zachowanie dostaw energii elektrycznej do odbiorców oraz pozytywnie wpłynie na konkurencyjność polskiego rynku energii - mówi Thorsten Lenck z Instytutu Energy Brainpool. Martin Berkenkamp, drugi współtwórca analizy dodaje: - Badanie było ukierunkowane na wskazanie tanich, wydajnych i bezpiecznych dla środowiska metod, które wzmocnią polski rynek.

Jeśli Polska nie podejmie odpowiednich działań, niedobory energii pojawiać się będą w ciągu kilkudziesięciu godzin już w roku 2016 i 2017.

Wyniki analizy modelowej wskazują, że sytuacja w latach 2016-2017 jest trudna, ale zapotrzebowanie na energię elektryczną powinno zostać zaspokojone. Niedobory pojawiają się tylko w ciągu kilkudziesięciu godzin w roku. O tym, czy uda się uniknąć niedoborów zdecydują indywidualne warunki danego dnia i dostępność poszczególnych elektrowni. Jednak w kolejnych latach ryzyko niedoborów energii znacząco wzrasta - przez wyłączenia elektrowni i zwiększenie zapotrzebowania na prąd.

Raport przedstawia trzy modele, "scenariusze", które pokazują, jak będzie wyglądał polski system elektroenergetyczny w ciągu najbliższych lat i jakie potrzebne są inwestycje, aby zapobiec niedoborom mocy.

1. Scenariusz "Obecne Plany" oparty jest na oficjalnych założeniach dotyczących rozwoju polskiego sektora elektroenergetycznego. I tak do 2020 roku zostanie wyłączonych 6300 MW, do 2025 roku - 5400 MW, a do 2030 r. - 1400 MW. Do 2020 roku mają zostać wybudowane bloki o mocy 6400 MW. Sytuację poprawi rozbudowa połączeń międzysystemowych. Połączenie do Niemiec uruchomione zostanie dla rynku w 2018 r. ze zdolnością przesyłową wynoszącą 500 MW. Natomiast w latach 2016-2018 pojawią się interkonektory ze Szwecją (600 MW) i Litwą (500 MW), a do 2030 roku ta ilość ma zostać potrojona. Natomiast moc połączeń z Niemcami, Czechami i Słowacją ma urosnąć o 2000 MW.

Ten scenariusz zdaniem autorów raportu pozwoli uniknąć niedoborów w krótkim terminie, ale wymaga pilnych działań. Jednak to nadal za mało - planowane dziś przyrosty mocy nie zbilansują wyłączanych bloków. Będzie powiększać się różnica pomiędzy podażą a popytem.

2. Scenariusz "Eliminacja Bieżących Niedoborów" pozwoli uniknąć niedoborów mocy około 2022 r.

Polska ma wiele połączeń transgranicznych z krajami sąsiednimi, szczególnie z Niemcami, Czechami i Słowacją, które nie mogą być wykorzystane w pełni ze względu na ograniczenia istniejącej sieci. Jednym z priorytetów jest rozwiązanie tych problemów i wykorzystanie interkonektorów do międzynarodowego obrotu energią.

Elektrownie gazowe, wiatrowe, fotowoltaiczne i połączenie z Niemcami pozwolą na zapewnienie łącznie 4 GW nowych mocy w porównaniu do kroku "Obecne Plany", co ograniczy ryzyko niedoborów. Daty uruchomień i miks technologii przedstawione są na poniższym wykresie:

Budowa nowych mocy w scenariuszu "Eliminacja bieżących niedoborów" do 2021 rokutvn24

Zastąpienie węgla importem, gazem i OZE zmniejsza emisje CO2. Natomiast otwarcie połączeń międzysystemowych integruje Polskę z europejskim rynkiem energii i przynosi korzyści konsumentom (tańsza energia z Zachodu).

Ten scenariusz także wymaga pilnych działań, jednak te nie wystarczą, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii w perspektywie średnio- i długoterminowej.

3. Scenariusz "Transformacja" to działania niezbędne do tego, aby zrównoważyć podaż i popyt na energię także w perspektywie długofalowej. Ma polegać na przekształceniu systemu w kierunku niskoemisyjnym i zmniejszyć uzależnienie od węgla. Gaz i bardziej ambitne ścieżki rozwoju OZE są kluczowym elementem realizacji tego kroku - przekonują eksperci.

Do roku 2040 ok. 17 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach konwencjonalnych opuści rynek ze względu na wiek. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie, niezbędne będą dodatkowe 43 GW nowych mocy w porównaniu z krokiem "Obecne Plany", żeby zachować równowagę podaży i popytu w 2040 r. Długofalową alternatywą dla elektrowni węglowych są elektrownie i elektrociepłownie gazowe. Dodatkowo zwiększenie mocy połączeń systemowych zapewni bezpieczeństwo dostaw energii. Do 2040 r. zainstalowane zostanie kolejne (w stosunku do kroku "Obecne Plany") 16 GW w OZE, głównie w energetyce wiatrowej. Ponadto od 2030 r. narzędzia z zakresu zarządzania stroną popytową, czyli zużyciem energii (Demand Side Management - DSM) staną się częścią rynku. Zainstalowana moc w źródłach odnawialnych wzrasta ponad pięciokrotnie z obecnych 5 GW do ponad 30 GW w roku 2040.

Budowa nowych mocy w scenariuszu transformacji do 2040 rokutvn24

Wykres przedstawia wszystkie dodatkowe moce, zgodnie z prognozowanym rokiem ich uruchomienia.

- Autorzy raportu nie docenili potencjału tkwiącego w rozbudowie źródeł odnawialnych - np. biogazowni, które mogłyby być wykorzystywane jako moce szczytowe, oraz zarządzania zużyciem energii po stronie odbiorców - komentuje Bartłomie Derski z portalu Wysokienapiecie.pl. - Dlatego pozytywnie oceniam decyzję Ministerstwa Energii, by do końca 2020 roku w Polsce powstało od 1000 do 2000 MW w farmach fotowoltaicznych. To znacznie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne latem. Zgodnie z planami rządu w tym i przyszłym roku zakontraktowanych ma zostać już pierwszych 400 MW.

Derski podkreśla, że niepokoją bardzo zachowawcze plany rozwoju innych odnawialnych źródeł, w których rząd chciałby zakontraktować w przyszłym roku niespełna 400 MW z perspektywą powstania do 2021 roku.

- Biorąc pod uwagę bardzo napięty bilans mocy i fakt, że rząd ma już do dyspozycji gotowy mechanizm wsparcia, który po niewielkich poprawkach uzyska zgodę Komisji Europejskiej, powinien wykorzystać to narzędzie, nie tylko jako sposób na dostarczanie ekologicznej energii, ale przede wszystkim jako sposób na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Równolegle konieczne będzie uruchomienie rynku mocy jako mechanizmu przejściowego dla elektrowni węglowych i gazowych, a w dalszej perspektywie znaczne uelastycznienie popytu na energię (taryfy zmienne w czasie, inteligentne zarządzanie zużyciem energii) i dalsza rozbudowa źródeł odnawialnych - wymienia Bartłomiej Derski.

Autor: km / Źródło: tvn24bis.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Wdrożenie systemu kaucyjnego w proponowanym obecnie kształcie doprowadzi do chaosu i dezorientacji konsumentów - ostrzega Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. W opublikowanym stanowisku zaapelowano o przesunięcie wprowadzenia systemu na 1 stycznia 2026 roku.

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Źródło:
POHiD

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w lipcu 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W czerwcu ten wskaźnik wynosił 3,6 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl

Darowizna od najbliższych członków rodziny może być zwolniona z podatku. Trzeba jednak pamiętać o formalnych obowiązkach, bo inaczej skarbówka chętnie daninę naliczy. Jak podaje "Rzeczpospolita", ostatnie interpretacje podatkowe w tym temacie nie pozostawiają złudzeń.

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Źródło:
tvn24.pl

- Poszukamy wspólnie takiego rozwiązania, które realnie przyspieszy budowę mieszkań, bo to właściwie jest jedyny sens tych działań. Będę otwarty absolutnie na sugestie ze strony koalicjantów - zapewnił premier Donald Tusk, pytany o przyszłość programu Kredyt zero procent, któremu sprzeciwia się Polska 2050. - Nic na siłę - stwierdził szef rządu.

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odrzuca postulat Ministerstwa Finansów i podtrzymuje chęć podwyższenia zasiłku pogrzebowego do 7 tysięcy złotych. Resort finansów zaproponował podwyżkę do 6450 złotych.

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Mastercard, dostawca kart debetowych i kredytowych, poinformował, że rezygnuje w Polsce z papierowych potwierdzeń płatności. Zastąpią je cyfrowe potwierdzenia. To nie oznacza, że wydruków w ogóle nie będzie, ale dostaniemy je tylko na nasze wyraźne życzenie.

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Źródło:
tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lipcu wyniósł 82,8 miliarda złotych, co stanowi 45 procent planu – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

W Dzienniku Ustaw opublikowana została w piątek nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na jej podstawie wdowy i wdowcy będą mogli pobierać nie tylko swoją emeryturę, ale także część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku.

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Źródło:
PAP

- Odmowy udzielenia absolutorium za 2023 rok w spółkach z udziałem Skarbu Państwa to przestroga dla menedżerów, by nie ulegali naciskom polityków - ocenił profesor Michał Romanowski z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

Źródło:
PAP

- Plan transformacji Poczty Polskiej ma zapewnić jej przetrwanie, rentowność i stabilność finansową. Ma to być firma, która sama na siebie zarobi - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz. - Poczta musi stać się graczem rynkowym, który walczy o klienta - dodał i zapowiedział koniec "bazarków".

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

Źródło:
PAP

Na Liście Szanghajskiej, która wyróżnia tysiąc najlepszych uczelni na świecie, znalazło się osiem polskich. Najwyżej notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce. W czołówce dominują uczelnie amerykańskie i brytyjskie.

Oto najlepsze uczelnie świata

Oto najlepsze uczelnie świata

Źródło:
PAP

Mark Zuckerberg, szef koncernu Meta, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie swojej żony Priscilli Chan, stojącej obok dużego srebrno-niebieskiego posągu wyrzeźbionego na jej podobieństwo.

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Źródło:
BBC, "The Guardian"

Co najmniej 216 połączeń linii Easyjet do Portugalii oraz z lotnisk tego kraju zostało odwołanych przez przewoźnika w pierwszym dniu rozpoczętego w czwartek strajku. Protestują członkowie personelu pokładowego portugalskiego oddziału tej firmy, którzy domagają się poprawy warunków pracy.

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Źródło:
PAP

Na aukcję Indianapolis Motor Speedway Museum wystawiono model Mercedes-Benz W196 Streamliner z 1954 roku. Rzeczoznawcy spodziewają się, że może zostać wylicytowane za nawet 70 milionów dolarów. Za kierownicą tego legendarnego auta siedzieli słynni kierowcy wyścigowi, w tym Juan Manuel Fangio i Stirling Moss.

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

Źródło:
CNN

W lipcu tego roku w Polsce odbyło się ponad 42 tysiące lotów komercyjnych, co stanowi najwyższy wynik od co najmniej początku 2019 roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Wyjaśnił, że tym samym rynek lotów komercyjnych w Polsce odbudował się po pandemii z nawiązką.

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Źródło:
PAP

Średnia cena biletu lotniczego na długi weekend w sierpniu wyniosła 1658 złotych, co stanowi spadek o 8,4 procent, względem analogicznego okresu w 2023 roku - wynika z wyliczeń firmy Fru. pl. W publikacji dodano, że Polacy w tym okresie najliczniej odwiedzą między innymi Włochy, Hiszpanię i Grecję. Podano też, które bilety były najtańsze.

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Źródło:
PAP

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Część komentatorów to oburza, jednak specjaliści podkreślają, że to krok w dobrą stronę. - Alkohol nie jest takim samym produktem jak chleb czy mleko, a substancją toksyczną. Z tego względu nie powinien podlegać regułom rynku - mówi Katarzyna Łukowska z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Źródło:
tvn24.pl

Lipcową inflację najbardziej podbiły ceny energii. Prąd zdrożał o prawie 20 procent miesiąc do miesiąca, a gaz - o prawie 17 procent. Za przyspieszenie inflacji odpowiadają również wyższe ceny żywności i napojów alkoholowych.

To najbardziej podbiło inflację

To najbardziej podbiło inflację

Źródło:
PAP

Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego w końcówce rządów PiS zarobiła w państwowym banku ponad milion złotych - wynika z ustaleń portalu Onet. Tak dużą pensję miała otrzymać za zaledwie pół roku pracy. Jak zauważają dziennikarze, odpowiedzialnym za spółki Skarbu Państwa był wtedy bliski znajomy Radosława Piesiewicza Jacek Sasin, ówczesny minister aktywów państwowych.

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Źródło:
Onet

Władze USA rozważają złożenie wniosku o podzielenie Google'a po uznaniu przez sąd, że firma jest winna nielegalnych praktyk monopolistycznych w obszarze wyszukiwarek - donoszą Bloomberg i "New York Times". Wśród możliwych rozwiązań jest zmuszenie firmy do sprzedaży systemu Android lub przeglądarki Chrome.

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Źródło:
PAP

PiS w ciągu kampanii wyborczej zorganizował 67 pikników wojskowych, na których de facto byli tylko posłowie PiS-u. To były wiece wyborcze partii politycznej i trzeba sobie to jasno powiedzieć - mówił na antenie TVN24 wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Za zorganizowanie wspomnianych imprez zapłacono około 2 milionów złotych.

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Źródło:
TVN24, wp.pl