Najnowsze

Najnowsze

Kowalczyk: założenia jednej daniny - najwcześniej w październiku

Założenia projektu dot. jednej daniny, łączącej PIT oraz składki na ZUS i NFZ, w tym nowe progi podatkowe, będą znane najwcześniej w październiku - mówi szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Nie jest zagrożone wejście tych przepisów w życie od 2018 r. - zapewnia.

Rok prezydentury Andrzeja Dudy. Sprawdzamy, co zostało z jego obietnic

- Jeżeli w pierwszym roku mojej prezydentury (...) tych dwóch zasadniczych dla mnie, obiecanych projektów nie przygotuję i nie złożę, to ustąpię z urzędu - mówił Andrzej Duda o obniżeniu wieku emerytalnego i podwyższeniu kwoty wolnej od podatku. W sobotę mija rok od zaprzysiężenia go na urząd prezydenta RP. Przypominamy o jego zobowiązaniach gospodarczych i analizujemy, które z nich udało się już zrealizować.

Już nikt nie podsłucha twoich rozmów. Dzięki temu wynalazkowi

Białoruska firma SvetlogorskKhimvolokno zaprezentowała etui antypodsłuchowe. Pomysł jest bardzo prosty - polega na włożeniu telefonu do pokrowca wykonanego z materiału węglowego i szczelne zamknięcie go. Przedstawiciele firmy zapewniają o skuteczności swojego wynalazku, który całkowicie eliminuje ryzyko podsłuchu i namierzenia właściciela komórki. - Telefon jest nie do namierzenia przez nowoczesne systemy nawigacyjne, ani przez system GPS czy GSM - mówi Aleksiej Zelazowski, zastępca szefa działu sprzedaży.

Czarnobyl wróci do życia? Są pomysły

- Rząd ukraiński planuje zamienić słabość w siłę. Zona odcięta od świata, przez katastrofę w Czarnobylu, ma rozwijać cały region - wyjaśniał Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu Biznes Alert. - Jest to wielki obszar, poprzez linie elektroenergetyczne bardzo dobrze skomunikowany z resztą Ukrainy - dodał. Zdaniem gościa TVN24 BiS, budowa paneli słonecznych na tym terenie, który jest wolny, a z powodu skażenia także i tani, może pozwolić na to, że Ukraińcy zyskają nową tanią energię, a region staje się biznesowo atrakcyjny. Na terenie Czarnobyla można już przebywać, a pierwsze rozmowy z inwestorami zagranicznymi są już prowadzone.

Smaczne mięso i pożyteczna skóra. Legwany podporą gospodarki Meksyku

W stanie Chiapas w Meksyku działa jedna największych na świecie farm legwanów zielonych. Dzięki naturalnym warunkom hodowli rodzi się tam około 25 tys. jaszczurek rocznie. Hodowla jest ważnym elementem gospodarki Meksyku. Mięso legwanów pełni istotną rolę w kuchni krajów Ameryki Łacińskiej, a skóra jest używana do produkcji butów i torebek.

"To był SZOK!". Facebook wypowiada wojnę wydawcom

Facebook wydał w czwartek oświadczenie, które można potraktować jako ogłoszenie wojny przeciwko tzw. "wyłudzaczom klików" - donosi CNN Money. Sieć społecznościowa chce zmusić wydawców stron internetowych, by tytuły ich tekstów przekazywały bardziej precyzyjne informacje.

Ursus wyprodukuje autobus napędzany wodorem

Firma kojarzona przede wszystkim z produkcji ciągników rolniczych, tworzy właśnie pierwszy międzymiastowy autobus napędzany wodorem, który zaprezentuje na targach IAA w Hannowerze.

Wall Street czeka na dane z rynku pracy

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się minimalnymi zmianami głównych indeksów. Inwestorzy czekają na piątkową publikację danych z amerykańskiego rynku pracy, które mogą wskazać, czy może wkrótce dojść do podwyżki stóp procentowych w USA.

Analitycy: za funta możemy zapłacić mniej niż 5 zł

Czwartek na rynku walutowym przyniósł uspokojenie nastrojów i niewielką korektę notowań złotego. Analitycy zwracają uwagę, że złoty umocnił się zdecydowanie tylko do funta. Prawdopodobne jest, że za jakiś czas kurs funta spadnie poniżej 5 zł.

"Biznes dla Ludzi", 04.08

Dzisiejszy "Biznes dla Ludzi" poświęcony był propozycji Konfederacji Lewiatan, która chce przeprowadzić rewolucję w kodeksie pracy. Prowadzący rozmawiali też o jednolitym podatku, jaki planuje wprowadzić rząd.

"Bilans", 04.08.

Dzisiejszy "Bilans" poświęcony był analizie dobrych danych z polskiego rynku pracy. Prowadzący rozmawiali także o emerytalnej rewolucji, jaką szykuje rząd.

Balcerowicz: propozycja prezydenta dla frankowiczów to mniejsze zło

- Niespełnianie nieodpowiedzialnych obietnic to mniejsze zło niż ich spełnianie - powiedział prof. Leszek Balcerowicz, oceniając prezydencki projekt ustawy frankowej. Gość "Faktów po Faktach" dodał, że nie popiera krytyki głowy państwa przez frankowiczów, którzy spodziewali się korzystniejszej propozycji.

"Wygrałeś bilety na olimpiadę". Uważaj na nowe oszustwo

Niesamowite okazje pojawiają się w mediach społecznościowych - wejściówki za połowę ceny i wygrane bilety na olimpiadę. Oszuści próbują w ten sposób wykorzystać duże zainteresowanie rozgrywkami sportowymi i zarobić na łatwowiernych kibicach - alarmują eksperci. Nie daj się nabrać.

Znani projektanci bronią Apple w wojnie patentowej z Samsungiem

Zdaniem amerykańskiego sądu, Samsung naruszył prawo patentowe twórcy iPhone'a i musi zapłacić gigantyczne odszkodowanie. Samsung odwołał się, teraz Sąd Najwyższy oceni, czy nałożona kara nie jest zbyt wysoka. Po stronie Apple stanęli światowej sławy projektanci.

Fitch: propozycja Dudy daje większe możliwości bankom

Agencja ratingowa Fitch wzięła pod lupę frankowy projekt ustawy autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Jak podano w komunikacie, jest ona korzystniejsza dla sektora bankowego niż poprzednie propozycje, ale nie wyklucza dalszych działań niekorzystnych dla banków.

Senat: nie będzie obniżki PIT dla prowadzących działalność

Senat zgłosił poprawki redakcyjne do ustawy obniżającej dla najmniejszych spółek CIT do 15 proc. Senatorowie na czwartkowym posiedzeniu nie zgodzili się natomiast na obniżkę PIT dla prowadzących działalność gospodarczą, jak to zaproponowała opozycja.

Kłopoty kolejnego SKOK-u. Wchodzi zarząd komisaryczny

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarząd komisaryczny w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej "Jaworzno" z województwa śląskiego. Zarządca ma wzmocnić efektywność działania i standardy zarządzania ryzykiem. W sumie zarząd komisaryczny wprowadzono dotąd w 16 kasach, z czego siedem ogłosiło upadłość.