Najnowsze

Najnowsze

"Bilans", 31.08

Nowy sposób administracji skarbowej na walkę z oszustami polega na blokadach kont podejrzanych firm. O ocenę pomysłu, nad którym pracuje obecnie ministerstwo finansów, Patrycjusz Wyżga pytał Konrada Turzyńskiego, doradcę podatkowego z Kancelarii KNDP. Wyniki polskiej gospodarki w drugim kwartale 2017 roku, start reformy emerytalnej i koszty reformy szkolnictwa - to kolejne tematy czwartkowego programu "Bilans" TVN24 BiS.

Więcej osób na zasiłkach. Holandia ma problem

Liczba osób w wieku produkcyjnym w Holandii żyjących z zasiłku w czerwcu wyniosła o 12 tysięcy więcej niż w roku poprzednim - podał w czwartek holenderski urząd statystyczny CBS. Przybyło też ubogich emerytów.

Będziemy coraz starsi i będzie nas coraz mniej. Zatrważające statystyki

Starzejące się społeczeństwo, pustoszejące gminy i miasta - oto scenariusz, jaki czeka Polskę za 13 lat. Główny Urząd Statystyczny publikuje prognozę, z której wynika, że w 2030 roku w większości polskich gmin osoby starsze będą stanowiły więcej niż jedną piątą mieszkańców. Dziś takich gmin jest około 4 procent.

"Biznes dla Ludzi", 31.08

Nowy lider rankingu najbogatszych ludzi świata, długie kolejki po 500 plus, kredyty hipoteczne Polaków - to główne tematy programu "Biznes dla Ludzi", na który zaprasza Patrycjusz Wyżga.

Rodzice składają wnioski o 500 plus na kolejny rok. Najnowsze dane

W czwartek mija termin na złożenie wniosku o 500 plus, by zagwarantować sobie ciągłość wypłaty świadczenia oraz brak konieczności oczekiwania na wyrównanie. Dokumenty możemy złożyć w urzędzie lub przez internet. Do 30 sierpnia złożono blisko 2 milionów wniosków na nowy okres zasiłkowy, podczas gdy obecnie świadczenie trafia do ponad 2,6 mln rodzin.

W sklepach płacimy więcej. Ale prawdziwe podwyżki dopiero przed nami

Inflacja w sierpniu wyniosła 1,8 procent rok do roku, a w porównaniu z lipcem tego roku mieliśmy do czynienia z kolejnym miesiącem spadku cen - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny w tak zwanym eksperymentalnym szybkim szacunku. Ekonomistka Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek zwróciła jednak uwagę, że od września można spodziewać się, że ceny żywności będą rosnąć szybciej.

Autostrady, porty i lotniska. Zobacz, co Polska buduje z pomocą unijnych pieniędzy

Powstało niemal 1,4 tys. kilometrów ekspresowych dróg i autostrad, zmodernizowano 8 portów lotniczych, zbudowano ponad 2,5 tys. kilometrów sieci gazociągów - to przykłady wykorzystania pieniędzy, jakie Polska na przestrzeni lat otrzymała z budżetu Unii Europejskiej. Od czasu wejścia do Unii Europejskiej otrzymaliśmy łącznie 138,6 miliarda euro, a do budżetu wpłaciliśmy 45,8 miliarda euro. Skąd takie liczby? Wszystkie państwa składają się na budżet UE, a beneficjentami netto są te kraje, które - ze względu na niższy poziom rozwoju - potrzebują większego wsparcia. Polska największą część wypłat otrzymuje z Funduszu Spójności. Co ważne, to nie są granty, ponieważ do pieniędzy unijnych wymagany jest zazwyczaj wkład własny. Zobacz w TVN24 BiS, jak wydawane są unijne fundusze.

Opłaty za parkowanie zależne od płacy minimalnej. Kary mocno w górę

Możliwość wyznaczenia w dużych miastach śródmiejskich stref płatnego parkowania oraz zróżnicowane limity opłat za parkowanie, powiązane procentowo z minimalnym wynagrodzeniem - to niektóre zmiany, jakie planuje Ministerstwo Rozwoju. Kara za parkowanie bez uiszczenia opłaty, nie będzie mogła przekroczyć 10 proc. minimalnego wynagrodzenia czyli obecnie 200 zł.

Firmy chwalą, związki protestują. "To koniec umów o pracę"

Francuski premier Edouard Philippe przedstawił w czwartek założenia reformy kodeksu pracy, jaką rząd prezydenta Emmanuela Macrona chce szybko wprowadzić za pomocą pięciu dekretów. To reforma ambitna, zrównoważona i sprawiedliwa - zapewnił premier. Związkowcom projekt się nie podoba i zapowiadają protesty.

Gazprom zbudował potężny fragment Tureckiego Potoku

Gazprom zbudował już ponad 220 kilometrów morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok - podał prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. Długość morskiej części magistrali ma wynieść 910 kilometrów, a odcinka lądowego na terytorium Turcji - 180 kilometrów.

LOT od grudnia uruchamia nowe połączenie

Samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT od 4 grudnia zaczną latać z Warszawy na lotnisko Tegel w Berlinie - poinformowała w czwartek spółka. Loty będą wykonywane codziennie maszynami Bombardier Q400 i Embraer 170 oraz 175, które na pokład mogą zabrać po około 80 pasażerów.

Rafalska: w tym roku ponad 330 tysięcy nowych emerytów

Decyzja o przejściu na emeryturę jest osobistym wyborem każdego Polaka, zależy nam, aby była podejmowana w pełni świadomie - oświadczyła w czwartek na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Trump obiecuje klasie średniej niższe podatki

Prezydent Donald Trump, występując na wiecu w Springfield w stanie Missouri, przedstawił ogólne założenia reformy systemu podatkowego, jaką zamierza przedstawić w Kongresie. Plan zakłada m.in. zmniejszenie opodatkowania klasy średniej.

Polska gospodarka nieco przyhamowała

PKB w drugim kwartale 2017 roku wzrósł o 3,9 procent rok do roku - podał GUS. To dane zgodne z oczekiwaniami, ale nieco słabsze niż w pierwszym kwartale, kiedy wzrost wyniósł 4 procent. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński ocenił jednak, że założona w budżecie prognoza wzrostu w tym roku o 3,6 proc. zostanie znacząco przekroczona, a 4 proc. jest "spokojnie do osiągnięcia".

Skarbówka zablokuje konta firm. Wystarczy podejrzenie

Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie mógł zablokować konto firmy w razie podejrzenia, że może ona wykorzystać system bankowy lub SKOK do oszustwa podatkowego - zakłada najnowsza wersja projektu dotycząca uruchomienia Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR).

Nie wpuścili chłopca na "Dzień księżniczki". Disneyland przeprasza

Disneyland w Paryżu musiał przeprosić matkę brytyjskiego chłopca. Powód? Personel nie pozwolił jej zarezerwować dla trzyletniego synka atrakcji o nazwie "Dzień księżniczki". Rzecznik Disneylandu zapewnił, że taka sytuacja już nigdy się nie powtórzy. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Niedokończone powieści Pratchetta zostały zniszczone

Mistrz literatury fantasy i science fiction Terry Pratchett zmarł dwa lata temu zostawiając dziesięć nieukończonych powieści. Dziś wszystkie nieskończone prace zostały zniszczone, bo taka była wola pisarza. Materiał z programu "24 Godziny".

Mumie ofiarą zmiany klimatu

Choć przetrwały tysiące lat, teraz mogą zniknąć za sprawą globalnego ocieplenia. Chilijscy naukowcy starają się uratować mumie pozostawione przez kulturę Chinchorro. Antropolodzy chcą, by zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Materiał z programu "24 Godziny".