Najnowsze

Najnowsze

Czechy zbierają same dobre opinie. Wyższymi zarobkami kuszą Polaków

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła w piątek rating Czech na poziomie "AA-" z perspektywą stabilną - podano w komunikacie. Do najwyższej oceny AAA brakuje Czechom niewiele, a wśród zagrożeń wymieniany jest "ciasny rynek pracy". Czesi mają najniższe w Unii Europejskiej bezrobocie i coraz częściej sięgają po pracowników z Polski. A zarobki tu są wyższe niż nad Wisłą.

Lato na stacjach paliw. Sprawdź, gdzie tankuje się najtaniej

Zbliżamy się do półmetka wakacji, a sytuacja dla kierowców wciąż wygląda korzystnie. Olej napędowy tanieje o symboliczny 1 grosz, ceny benzyny i autogazu pozostają na tym samym poziomie. Analitycy oceniają, że kolejny tydzień nie powinien przynieść większych zmian w cenach.

Więcej dzieci niż przed rokiem. Prognoza "na styk", ale Rafalska ją podtrzymuje

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym półroczu tego roku zarejestrowano około 200 tysięcy urodzeń, o ponad 14 tysięcy więcej niż przed rokiem. - To bardzo dobra wiadomość, widać trwały wzrost. Moja prognoza o 400 tysiącach urodzeń w tym roku wydaje się realna - oceniła Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przydrożne drzewa jak pułapki na samochody. Sprawdź, dlaczego tak łatwo się łamią

Wyglądają na solidne, ale gdy mocno zawieje, łamią się jak zapałki - mowa o przydrożnych drzewach, które wichury w ostatnich tygodniach powaliły sporo. Okazuje się, że to nie przypadek. - Im bliżej pnia kopiemy, tym gorzej dla drzewa - wskazuje Jerzy Nieswadba, arborysta. Drzewa w miastach przewracają się, bo są tam tak zwane zagęszczone gleby. Jeśli już trzeba zatem kopać lub zabudować teren w pobliżu drzewa, to najlepiej robić to poza powierzchnią trzy razy większą niż jej korona. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Kredyty hipoteczne drożeją. "Banki mogą upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu"

Osoby, które decydują się na zaciągniecie kredytu hipotecznego, muszą liczyć się z tym, że zapłacą więcej. Wszystko przez rosnące marże bankowe. Z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera wynika, że w tym roku zmian nie odnotowano jedynie w kwietniu. Zdaniem ekspertów, przyczynami podwyżek mogą być nie tylko chęć poprawy wyników ze strony banków, ale również rosnący popyt na kredyty.

Polska sieć energetyczna jest stara. Ale minister uspokaja

Polska infrastruktura przesyłu energii jest w "zaawansowanym" wieku. Wiele elementów przekroczyło 40 lat - napisał wiceminister energii Andrzej Piotrowski w odpowiedzi na poselską interpelację. Ale - jak przekonuje - system elektroenergetyczny jest bezpieczny, buduje się coraz więcej droższych, ale i bardziej niezawodnych linii kablowych.

Ponad 300 kilometrów w 29 minut. Jest zgoda na budowę Hyperloop

"Otrzymałem ustną zgodę na budowę tunelu łączącego Nowy Jork, Filadelfię, Baltimore i Waszyngton za pomocą Hyperloop" - napisał na Twitterze Elon Musk. Nowoczesny sposób transportu pozwoliłby na pokonanie ponad 300 kilometrów drogi z Nowego Jorku do stolicy USA w zaledwie 29 minut.

Po wodę do Czech i Niemiec. System podwyżek uderzy w domowe budżety

- Po przyjęciu nowego prawa wodnego bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest to, że zaleje nas tania woda nie tylko z Czech, ale również z Niemiec, czy Słowacji - podkreśla Łukasz Czopik, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Tymczasem, jak wskazuje Daria Kulczycka, dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Lewiatan, "oprócz tego, że wrosną opłaty za wodę, wzrosną też koszty energii". - To się dodatkowo przełoży na odbiorców - wskazuje gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Doinwestują drogi krajowe i ekspresówki w siedmiu regionach

Minister Infrastruktury i Budownictwa zatwierdził do realizacji 16 programów inwestycji dla zadań drogowych, których łączny koszt to ponad 99 milionów złotych. Zadania te będą realizowane w siedmiu województwach - poinformowało ministerstwo infrastruktury w czwartkowym komunikacie.

"Biznes dla Ludzi", 20.07

Reforma sądownictwa i jej wpływ na gospodarkę - to główny temat programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był Mariusz Haładyj, wiceminister rozwoju. Ponadto, o potencjalnych podwyżkach cen wody mówili Daria Kulczycka, dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Lewiatan oraz Łukasz Czopik, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

"Bilans", 20.07

Czy zmiany w sądach uderzą w biznes w programie "Bilans" w TVN24 BiS zastanawiali się Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu Business Centre Club oraz Grzegorz Cydejko, publicysta. Zamieszanie wokół programu Mieszkanie plus komentował zaś Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Bank upadł, główny oskarżony uciekł z pieniędzmi

Bułgarska prokuratura wniosła w czwartek do sądu akt oskarżenia w sprawie największej afery bankowej w kraju - upadłości Korporacyjnego Banku Handlowego (KTB), do której doszło w 2014 roku. Oskarżonych jest 18 osób, wśród nich były właściciel banku.

"Największy protest, jaki polska ochrona zdrowia widziała". Medycy chcą podwyżek

Obywatelskim projektem o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia zajmą się sejmowe komisje - zadecydowali w czwartek posłowie. Pracownicy medyczni zagrozili strajkiem głodowym od 2 października, jeśli projekt nie zostanie uchwalony. Tymczasem resort zdrowia ocenia propozycje jako zbyt kosztowne dla budżetu i wskazuje na rządową ustawę o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia, którą dziś podpisał prezydent.