Najnowsze

Najnowsze

Dodatkowe miliony poszły na drogi. Na liście aż 21 inwestycji

63 miliony złotych - tyle ministerstwo budownictwa przeznaczyło na inwestycje drogowe w siedmiu województwach. Zaplanowane prace mają przede wszystkim na celu poprawę bezpieczeństwa w ramach już istniejących dróg - pieniądze sfinansują rozbudowy chodników czy powstanie wysepek autobusowych. Rozbudowana o trzy kilometry zostanie też droga krajowa numer 62.

Nowy interes Lasów Państwowych. Chcą budować domy z drewna

Lasy Państwowe (LP) zapowiadają budowę drewnianych domów pod wynajem i stworzenie oferty preferencyjnych kredytów pod budownictwo drewniane zapowiadają Lasy Państwowe (LP). Leśnicy chcą też zainwestować w rozwój turystyki, budując małe drewniane hotele czy remontując stare ośrodki wczasowe.

Złoty może nieco się umocnić, ale tylko w krótkim terminie

Złoty może zyskiwać w krótkim terminie, natomiast w drugiej połowie miesiąca powróci do 4,27 lub nawet 4,30. W przypadku krajowych obligacji największe pole do umocnienia w krótkim terminie ma krótki koniec krzywej dochodowości. Na długim końcu rentowności mogą wzrosnąć w ciągu tygodnia o 3-4 punkty bazowe.

Co z cenami węgla? Jedna branża zapłaci więcej

W lipcu cena węgla dostarczanego do energetyki zachowała stabilny poziom, notując jedynie minimalną korektę w dół. Wzrosła natomiast cena węgla dla ciepłownictwa - wskazują indeksy cenowe dla węgla kamiennego, publikowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Rynki boją się Kima. Frank i złoto drożeją

Aktywa uważane powszechnie za bezpieczne takie jak japoński jen, szwajcarski frank i złoto drożeją w poniedziałek, po tym jak Korea Północna poinformowała w niedzielę o przeprowadzeniu próby z użyciem bomby wodorowej.

Przegląd prasy: Inwestowanie idzie jak po grudzie

Uszczelnianie VAT, a może obniżenie wieku emerytalnego - ekonomiści stawiają hipotezy, który miałyby wyjaśnić niechęć przedsiębiorstw do finansowania nowych projektów. Przytacza je w swym poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Beskidzka góralka zakochała się Maroku. "Zapraszam wszystkich Polaków"

Do Maroka jeździ od 12 lat, a od sześciu zaprasza do Polski grupę muzyczną Chigaga z Sahary. W naszym kraju organizuje również kilkanaście spotkań na temat Maroka. - Chciałabym zaprosić Polaków do tego kraju, jest bardzo bezpiecznie i orientalnie - mówiła w programie "Pokaż nam świat" Aneta Okupska-Pońc, góralka z Beskidów, prowadząca Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Marokańskiej Africae Deserta Project.

Ile kosztuje podróż do Maroka?

Do Maroka można dotrzeć tanimi liniami lotniczymi. Bilet w obie strony z Warszawy do Agadiru kosztuje około 350 złotych. 14-dniowy pobyt z hotelem w promocyjnej cenie to wydatek rzędu 1250 złotych. Za najtańszy nocleg w Agadirze trzeba zapłacić 90 złotych, ale można też wynająć willę w Marrakeszu (dla 11 osób) za niemal 20 tysięcy złotych. Bilet autobusowy z Agadiru do Marrakeszu kosztuje 30 złotych, a kawa i ciastko w cukierni około 6 złotych. Materiał programu "Pokaż nam świat".

Biorą kije i niszczą wszystko, co się da. Legalnie, tak spędzają czas

Wielka demolka - oto rozrywka, która robi furorę za wschodnią granicą Polski, w Wilnie. Uczestnicy zabawy niszczą wszystko, co wpadnie w ich ręce - od talerzy po... samochody. Jak deklarują organizatorzy, kontrolowane niszczenie ma służyć rozładowaniu emocji i odstresowaniu. - Kiedy otworzyliśmy to miejsce, byliśmy w szoku, że odwiedziło nas tak wiele kobiet. Mężczyźni dają swoim żonom taki prezent - mówi jeden z właścicieli. Zobacz materiał wideo z wielkiego niszczenia.

W tradycyjnych strojach grają i bawią publiczność. Polacy pokochali ich muzykę

Chigaga Grup to grupa marokańskich muzyków z Mhamid - małego miasteczka-oazy, położonego tuż przy Saharze. Ich koncert to show, a muzyka saharyjska w połączeniu z tradycyjnym tańcem Nomadów robi na widzach ogromne wrażenie. Występują w tradycyjnych strojach i w turbanach na głowach. Grupa jest częstym gościem w Polsce. Członkowie Stowarzyszenia Współpracy Polsko - Marokańskiej organizują dla nich co roku trasę koncertową po naszym kraju. W materiale programu "Pokaż nam Świat" możesz posłuchać, jak grają.

"Stop pijanym kierowcom". Ten Polak sam ich ściga i zatrzymuje

Na drzwiach swojego auta ma naklejkę: "stop pijanym kierowcom". Ale na tym nie kończy swojej walki z tymi, którzy siadają za kółko po kilku głębszych. Marek Durdyn z Gliwic ściga nietrzeźwych kierowców, do tej pory udało mu się zatrzymać pięciu. - Podejrzewam, że to nie ostatni raz. Nie chciałbym żeby kiedyś, taki pijany kierowca komukolwiek zrobił krzywdę - mówi. Ostatniego nietrzeźwego za kółkiem pan Marek zatrzymał kilkanaście dni temu w centrum Gliwic. Kierowca seicento miał ponad 2 promile. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Spora kumulacja w totku. Nikt znów nie rozbił banku

W sobotnim losowaniu Lotto, aż 143 osoby trafiły "piątkę" i otrzymają tak zwaną wygraną drugiego stopnia wartą nieco ponad 5,7 tysiąca złotych - poinformował w komunikacie Totalizator Sportowy. Żadnemu z graczy nie udało się zgarnąć głównej wygranej.

Gigantyczny rachunek dla Londynu za brexit? "To nonsens"

Minister do spraw wyjścia z Unii Europejskiej David Davis odrzucił w niedzielę doniesienia "Sunday Timesa" o tym, że rząd Wielkiej Brytanii jest skłonny wpłacić do 50 miliardów funtów w ramach rozliczeń dotyczących wyjścia ze Wspólnoty. - To nonsens - powiedział.

Tu mogły powstać trzy boiska. Zamiast tego, wybudowano gigantyczne rzeźby

W Chinach otwarto największy w kraju park rzeźb z piasku. Znajduje się w prowincji Shaanxi i zajmuje powierzchnię 20 tysięcy metrów kwadratowych, czyli tyle co 3 duże boiska piłkarskie. Jak dotychczas, na terenie parku wybudowano 70 różnych rzeźb, wszystkie powstałe bez użycia kleju. Są pryskane dopiero po wybudowaniu, żeby przedłużyć ich trwałość. Najpotężniejsza z nich to imitacja starożytnego królestwa Lulan, która ma 25 metrów wysokości i 400 metrów w obwodzie. Zwiedzający park mogą zapoznać się też z podstawami tak zwanego budownictwa piaskowego. Materiał programu "Pokaż nam Świat".