Najnowsze

Najnowsze

Przegląd prasy. Podatnicy pod lupą fiskusa

W 2016 roku Wywiad Skarbowy ponad 2,8 tys. razy pytał o billingi, a ponad 2,3 tys. razy o dane abonentów, a nawet ich lokalizację (714 razy). Służbę celną najczęściej interesowali internauci (277 razy) – pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Nie tylko w ASO. Wizyta w warsztacie z autem na gwarancji

Samochody na gwarancji nie muszą być konieczne naprawiane w autoryzowanych serwisach (ASO). Zgodnie z unijnymi przepisami, serwisowanie auta na gwarancji w niezależnym warsztacie nie oznacza utraty gwarancji. Przypomina o tym kampania "Bezpieczny Warsztat", zachęcająca do korzystania z usług warsztatów niezależnych, w którą zaangażowała się Dorota Gardias. - Nie muszę wysyłać chłopa do serwisu, ponieważ jestem bardzo zaradną kobietą i lubię wiedzieć, co dzieje się w moim samochodzie - mówi prezenterka pogody w TVN. Warto pamiętać, że wizyta w prywatnym warsztacie może być kilka razy tańsza niż w ASO. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Niemieckie koncerny mogły ustalać ceny. Komisja bada zarzut o samochodowy kartel

Komisja Europejska sprawdza zarzuty wobec niemieckich koncernów motoryzacyjnych, które podejrzewa się o utworzenie nielegalnego kartelu - poinformowała niemiecka agencja dpa. Jak podał w piątek tygodnik "Der Spiegel", Volkswagen i należące do niego spółki Audi i Porsche, jak też BMW i Daimler miały przez lata uzgadniać kwestie dotyczące techniki, kosztów i dostawców. Według Daimlera i BMW to "spekulacje".

"Jestem w połowie drogi". Rok w Afryce

- Na razie jestem w połowie drogi, dotarłem do Ghany - mówi o swojej rocznej podróży po Afryce Jan Strzembosz, autor bloga "Rok na gapę". - Uważam, że należy spędzić trochę czasu w każdym państwie, żeby poznać kulturę, obyczaje i wiedzieć, jak żyją ludzie - dodaje gość cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS. Jak mówi, wraca na Czarny Ląd 16 sierpnia tego roku, "by kontynuować drogę".

Nie tylko chaczapuri. Gruzja kusi kuchnią

Chaczapuri, kubdari, czy boczniaki z estragonem - to tylko niektóre z popisowych potraw związanych z gruzińską kuchnią. Dobre informacje dla wszystkich ich fanów ma restaurator David Turkestanishvili. Jak mówi gość cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS, "Gruzję da się przenieść do Polski, bo tamtejsza kultura jest ściśle związana z jedzeniem".

Nasiona chia z zakazem sprzedaży w niektórych produktach

Do czasu uzyskania zezwolenia na wprowadzanie do obrotu w Unii Europejskiej nasion chia w jogurtach i deserach, produkty te nie mogą być sprzedawane - przypomina Główny Inspektor Sanitarny. Nasiona chia mogą być natomiast dodawane na przykład do pieczywa i płatków śniadaniowych.

Wyprzedzanie z prawej. Policja wyjaśnia, czy tak można

Wyprzedzać z prawej czy nie - takie pytanie zadają sobie kierowcy na coraz bardziej zatłoczonych polskich autostradach. Chodzi o sytuację, gdy ktoś uporczywie jedzie lewym pasem, a prawy jest wolny. Młodszy aspirant Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji wskazuje, że "na autostradzie możemy wyprzedzić inny pojazd z prawej strony jednakże polecamy, by ten manewr wykonywać na lewym pasie ruchu". - Wiąże się to z mniejszym ryzykiem spowodowania wypadku - dodaje. Tymczasem, wyprzedzanie z prawej jest zakazane w większości europejskich krajów, na przykład w Austrii i Niemczech. Zobacz materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Jest nas mniej i jesteśmy coraz starsi. Alarmujące dane

W 2016 roku statystyczny mieszkaniec Polski miał przeciętnie 40,2 lat - wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego na temat stanu i struktury ludności. Pod względem liczby ludności znajdujemy się na 34. miejscu na świecie i na 6. w Unii Europejskiej. Jak zauważono w raporcie, w latach 2012-2016 liczba ludności zmniejszyła się o około 105 tysięcy osób.

Ile kosztują loty, co warto zjeść na miejscu. Zaplanuj wyjazd do Gruzji

Planujesz podróż do Gruzji? Jak wskazuje Jakub Porada, za przelot z Katowic do Kutaisi zapłacimy jedynie 388 złotych w dwie strony. Dodatkowo na przejazd busem z lotniska do Tbilisi wydamy około 31 złotych. Jeżeli chcemy skorzystać z oferty biura podróży, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 2799 złotych. Tyle kosztuje ośmiodniowa wycieczka do Gruzji. Na miejscu warto spróbować np. chinkali, czyli małych pierożków nadziewanych farszem mięsnym. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS.

Czy nowe Prawo wodne podniesie ceny? Blajer tłumaczy

Po wejściu w życie nowego Prawa wodnego możemy obserwować wzrosty cen niektórych produktów - mówi Paweł Blajer, dziennikarz TVN24. Zauważa, jednak, że nie możemy powiedzieć, czy podwyżki nastąpią "gremialnie". - Wszystko zależy od tego, gdzie jest bardzo duża wrażliwość konsumentów na cenę - dodaje Blajer.

"Piąta strona świata", 22.07

Gośćmi księdza Kazimierza Sowy byli: doktor Anna Materska-Sosnowska, politolog z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Aleksandra Pawlicka z "Newsweeka", Magdalena Chrzczonowicz z OKO.press oraz Piotr Schramm z Kancelarii Gessel.

"Może wywołać turystykę kredytową". Ekspert o nowej ustawie

Prokonsumenckie rozwiązania ustawy o kredycie hipotecznym są słuszne. Jednak przewidziany w niej zakaz udzielania kredytów w walutach może okazać się martwy. Gdy przyjdzie kryzys i wzrosną stopy procentowe, pojawi się "turystyka kredytowa" - uważa ekspert Marcin Daniecki.

Pierwsze muzeum żużla w Polsce. "Żeby pokazać, jaki był kiedyś"

"Speedway Nostalgia" - tak nazywa się pierwsze w Polsce i trzecie w Europie muzeum żużla. W Toruniu można zobaczyć potężną kolekcję około 40 motocykli żużlowych - od pionierskich maszyn aż po współczesne. - Taka myśl świtała wraz ze wzrostem eksponatów, żeby pokazać ludziom i młodszemu pokoleniu, jaki żużel był kiedyś - mówi Maciej Gralak, właściciel kolekcji. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Wyłudzają pieniądze metodą "na lusterko". Sprawdź, jak nie dać się oszukać

Oszuści wyłudzają pieniądze od kierowców metodą "na lusterko". - Jedziemy za potencjalną ofiarą, machamy, zatrzymujemy ją, podchodzimy do niej i mówimy, że uszkodziła nam lusterko, żeby się wystraszyła i zapłaciła pieniądze - tłumaczy Marek Kobyliński z TVN Turbo. - Załóżmy, że chodzi o samochód wysokiej klasy. Lusterko może wówczas kosztować nawet 4-5 tysięcy złotych - dodaje. Policja apeluje, żeby pieniędzy nie dawać. - Po to jest obowiązkowe ubezpieczenie OC - zwraca uwagę Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji, jednocześnie wskazując, że warto w takiej sytuacji zadzwonić po policję. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Od dziś kredyty po nowemu. Wszystko, co musisz wiedzieć

Dziś zaczyna obowiązywać ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu i agentami. To pierwsza ustawa, która kompleksowo i szczegółowo reguluje proces reklamowania, oferowania, zawierania i wykonywania umów o kredyt hipoteczny. Ma zwiększyć transparentność ofert i wzmocnić pozycję konsumentów, którzy w sporach z bankami są często słabszą stroną. Przedstawiamy najważniejsze zmiany, wynikające z wprowadzenia nowego prawa.

Samochody za dwa tysiące złotych. Zarządca dróg szuka chętnych

Trzy matizy i trzy lanosy - to właśnie tych samochodów pozbywa się warszawski Zarząd Dróg Miejskich. Auta są bezwypadkowe, a do tego mają potwierdzoną historię. Mikołaj Pieńkos, rzecznik prasowy ZDM w Warszawie, wskazuje jednak, że "trzeba liczyć się z tym, że były one intensywnie użytkowane w różnych warunkach, na różnych drogach". Za lanosa trzeba zapłacić 2 tysiące złotych, tymczasem matiz to wydatek rzędu 3 tysięcy złotych. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

"Bilans", 21.07

Zmiany w sądownictwie mogą niekorzystanie wpłynąć na pozycję Polski przy negocjacjach unijnego budżetu. O to, czy rzeczywiście tak jest, Robert Stanilewicz pytał w programie "Bilans" ekonomistów: Ignacego Morawieckiego i Marka Zubera. Prowadzący przedstawiał też wyniki z czerwcowego wykonania budżetu państwa, o których poinformowało Ministerstwo Finansów.

Unijny tort do podziału. Polska nie może już liczyć na "łagodne traktowanie"

W ciągu swojego członkostwa w Unii Europejskiej Polska dostała "na czysto" 85 miliardów euro, czyli około 365 miliardów złotych. Ale wiadomo już, że budżet unijny na kolejne lata będzie mocno skurczony. Między innymi przez wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Dlatego trudniej będzie wynegocjować dopłaty z unijnych funduszy. - Można się spodziewać, że w tej sytuacji budżet przeznaczony na spójność będzie dużo niższy - ocenił Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. Dodatkowo swój wpływ ma jeszcze napięta atmosfera na linii Warszawa - Bruksela. Mówiła o tym między innymi komisarz unijna Elżbieta Bieńkowska. Zdaniem Kuczyńskiego, w momencie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości przy rozliczeniu dofinansowania, Polska raczej nie będzie mogła liczyć na "łagodne traktowanie". Zobacz, jak kształtuje się unijnym budżet w programie "Bilans" TVN24 BiS.

"Biznes dla Ludzi", 21.07

Sejm uchwalił nowe Prawo wodne. Robert Stanilewicz w programie "Biznes dla Ludzi" pytał, czy wejście w życie ustawy oznacza wyższe opłaty za wodę. Jego gościem był Dominik Gajewski z Konfederacji Lewiatan. Prowadzący poruszył temat drożejących kredytów hipotecznych i dotacji z programu Mieszkanie dla Młodych.