Najnowsze

Najnowsze

Brytyjska szkoła pomoże samotnym w internecie

Jak odnaleźć się w cyfrowym świecie? Taką wiedzę otrzymają brytyjscy uczniowie. Dostaną między innymi podpowiedź, jak sobie radzić z gnębieniem przez internet na przykład na portalach społecznościowych. Zajęcia mają też zapobiegać coraz częstszym przypadkom wyobcowania, spowodowanego ograniczeniem rzeczywistych kontaktów z ludźmi na rzecz tych wirtualnych. A o tym, że rzeczywiście jest taka potrzeba, przekonuje przykład piosenkarki Seleny Gomez. Młoda i niezwykle popularna gwiazda wyznała właśnie w wywiadzie, że boleśnie doświadczyła, jak bardzo złudne jest "życie towarzyskie" w internecie. Materiał programu "24 Godziny".

Studiowanie Tory nie uchroni już od służby

Wielkie zmiany w izraelskiej armii i samym społeczeństwie. Sąd Najwyższy w Jerozolimie uznał prawo zwalniające młodych mężczyzn, uczących się w wyższych szkołach religijnych, ze służby wojskowej za sprzeczne z konstytucją. Sprawa budzi wielkie kontrowersje i może doprowadzić do kryzysu politycznego. Jedna z partii tworzących koalicję - ultranacjonalistyczny Szas - zapowiedziała już, że jeśli dojdzie do zmiany prawa, to opuści koalicję. Ortodoksi tłumaczą, że studiowanie Tory ma ogromne znaczenie dla dalszego przetrwania Żydów. Materiał programu "24 Godziny".

Nie mogą zlikwidować ważnej instytucji. Więc tną jej budżet do 20 dolarów

Komisja Praw Człowieka na Filipinach ma funkcjonować za... 20 dolarów rocznie - zdecydował parlament w Manili. Organ zajmuje się między innymi badaniem doniesień o nadużyciach, jakich dopuszcza się policja i wojsko w ramach ogłoszonej przez prezydenta Rodrigo Duterte wojny z narkotykami. Według przewodniczącego niższej izby parlamentu komisja jest bezużyteczna. Do tej pory jej budżet wynosił 68 milionów dolarów. Funkcjonowanie Komisji Praw Człowieka jest gwarantowane przez konstytucję, więc nie może zostać całkowicie rozwiązania. Human Rights Watch szacuje, że od przejęcia władzy przez Duterte, w połowie 2016 roku, zostało zabitych ponad 7 tysięcy osób. Materiał programu "24 Godziny".

Chiny walczą z odpadami. Z pomocą kwiatów

Zamiast chemikaliów - rośliny, zamiast wstydliwej wizytówki miasta - atrakcja turystyczna. We wschodnich Chinach znajduje się wyjątkowa oczyszczalnia ścieków. Rolę czyścicieli pełnią... hiacynty, rzęsa wodna oraz lilie. Odpady najpierw trafiają do basenu z piaskiem, następnie brudna woda spływa do miejsca, gdzie bakterie rozkładają nieczystości. Ostatnim etapem jest oczko wodne pełne roślin. Te żywią się odpadami, a z basenu wypływa krystalicznie czysta woda. Materiał programu "24 Godziny".

"Biznes dla Ludzi", 13.09

Emerytury na nowych zasadach i duże zmiany dla kierowców - to główne tematy programu "Biznes dla Ludzi", na który zaprasza Robert Stanilewicz. Gościem programu była prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.

Wiek emerytalny to przeżytek? Prezes ZUS: liczy się kapitał, nie wiek

Kwestia wieku emerytalnego i nadanie jej takiego fundamentalnego znaczenia nie jest właściwa. W tej chwili dyskutuje się bardziej nad tym, jak zgromadzić ten odpowiedni kapitał, aby emerytura rekompensowała przebieg naszej aktywności ekonomicznej - powiedziała w programie "Biznes dla Ludzi" Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

"Bilans", 13.09

Podwójne standardy żywności, Polska w strefie euro, optymistyczne prognozy agencji Moody's - to główne tematy programu "Bilans", na który zaprasza Robert Stanilewicz.

W sklepie zapłacisz za reklamówkę. Ministerstwo ma propozycję opłaty

Jednorazowe torby foliowe w sklepach od przyszłego roku nie będą już dostępne za darmo. Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek zapowiedział, że w rozporządzeniu zaproponuje, by opłata za jedną torbę foliową wynosiła 20 groszy. Dodał, że na podobnym poziomie obowiązująca opłata w części UE, przyczyniła się do ograniczenia stosowania foliówek.

Program Mieszkanie Plus. Tak wyglądają modelowe domy

W konkursie na dom modelowy w programie Mieszkanie Plus, zorganizowanym przez BGK Nieruchomości, przyznano cztery równorzędne nagrody. Autorzy zwycięskich prac zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówień na projekty pierwszych inwestycji Mieszkania Plus.

Państwo stawia na "insourcing". Giganci informatyki czekają na kontrakty

Spółki IT od początku roku radzą sobie słabo na tle całej Giełd Papierów Wartościowych, głównie ze względu na niedużą liczbę zamówień ze strony administracji publicznej - oceniają analitycy. Do końca roku może dojść do wzrostu liczby podpisywanych umów na usługi IT w sektorze publicznym, ale pozostaje pytanie, czy ceny na przetargach nie będą niskie.

Będą zmiany w przyznawaniu rent i najniższych emerytur

Rencistom z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy będzie przysługiwało prawo do najniższego świadczenia emerytalnego w wysokości tysiąca złotych - zakłada projekt, który pozytywnie zarekomendowała w środę sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny. Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sprawa dotyczy około 105 tysięcy osób.

Polska poprawia wyniki zatrudnienia i produkcji

Europejski urząd statystyczny oszacował stan przemysłu i zatrudnienia w krajach należących do Unii Europejskiej. Zatrudnienie w drugim kwartale w Polsce wzrosło o 1,9 proc. rok do roku i o 0,8 w ujęciu kwartalnym - podał Eurostat. Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w lipcu o 6,4 proc. rok do roku.

Pierwszy krach wywołały tulipany. Szef dużego banku porównuje i ostrzega: bańka pęknie

Za bitcoina wciąż trzeba zapłacić niewyobrażalne pieniądze, ale cena tej wirtualnej waluty spadła w ostatnich dniach poniżej 4 tysięcy dolarów, podczas gdy jeszcze na początku miesiąca kosztowała prawie 5 tys. Do osłabienia kryptowaluty mogła przyczynić się wypowiedź Jamie Dimona, dyrektora generalnego banku inwestycyjnego JP Morgan, który określił bitcoina mianem "oszustwa".

"Negocjacje w sprawie Nord Stream 2 powinna przejąć Komisja Europejska"

Władze Niemiec powinny zgodzić się, by negocjacje z Rosją o warunkach budowy gazociągu Nord Stream 2 przejęła Komisja Europejska - pisze w środę niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Budowa magistrali niepokoi kraje z Europy Środkowo-Wschodniej - przypomina gazeta. Tego samego dnia gazociąg był też przedmiotem zainteresowania podczas środowej debaty w Parlamencie Europejskim

"W Unii nie może być pracowników drugiej kategorii". Sześć wyzwań stojących przed Europą

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w dorocznym przemówieniu w Parlamencie Europejskim o stanie Unii Europejskiej kreślił wizje, jaką stawia przed Wspólnotą. Poruszył najbardziej palące kwestie, jak temat pracowników delegowanych, oddzielny budżet strefy euro, cyberbezpieczeństwo. Jak deklarował, "mamy dwa wybory, albo połączymy się we wspólnocie europejskiej, albo każdy wycofa się do swojego narożnika".