Opozycja chce badać "uwłaszczenie się PiS". "To szukanie sensacji na siłę"

[object Object]
PO i Nowoczesna chcą zbadania sprawy "uwłaszczenia PiS na państwowym majatku"tvn24
wideo 2/2

Nowoczesna chce powołania komisji śledczej "do spraw uwłaszczenia się Prawa i Sprawiedliwości na państwowym majątku". Do Sejmu ma wkrótce trafić projekt właściwej uchwały. W poniedziałek posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli powołanie zespołu śledczego w tej sprawie. - To jest szukanie sensacji na siłę - ocenił wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Zapowiedź polityków Nowoczesnej to m.in. reakcja na poniedziałkową publikację "Gazety Wyborczej", według której PiS zamierza sprzedać działkę na rogu ul. Srebrnej i Towarowej w Warszawie.

Jej właścicielem jest kontrolowana przez Instytut im. Lecha Kaczyńskiego spółka Srebrna sp. z o.o. Na terenie o powierzchni 5.430 tys. m kw. ma powstać 190-metrowy wieżowiec, tzw. Srebrna Tower. Projekt miałby zostać sprzedany - zdaniem "GW" - za pomocą zarejestrowanej na Cyprze spółki Conarius, unikając tym samym płacenia podatku, który według gazety może wynosić nawet kilkanaście milionów złotych. - Kiedy na styku polityki i wielkich pieniędzy pojawiają się konkretne nazwiska osób, które łączymy z partią dzisiaj sprawującą władzę, wtedy pojawia się niepokój opozycji. Kiedy widzimy, że (są) sprawy ciągnące się przez wiele lat, a nie będące nigdy do końca wyjaśnione (...) wtedy mówimy wprost - instytucje, jak prokuratura, jak CBA, nie są w stanie ich wyjaśnić - powiedział poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński na wtorkowej konferencji prasowej. Dodał, że jedynym sposobem na wyjaśnienie tych "nieprawidłowości" jest powołanie w Sejmie komisji śledczej "do spraw uwłaszczenia się PiS na państwowym majątku" i "gigantycznego finansowego kolosa, którego fundamentem jest pani Basia, sekretarka prezesa i jego kierowcy". - Transparentność, jawność życia publicznego wymaga tego, żeby takie sprawy wyjaśniać. Wymaga tego również elementarne poczucie uczciwości polityków - podkreślał Zembaczyński. - Chciałbym wyjaśnić, czy skrót "Prawo i Sprawiedliwość" oznacza "pieniądze i spółki" - dodał. Wyraził przy tym pogląd, że PiS to partia polityczna, która "staje się paragrupą kapitałową - posiada mechanizm finansowania własnych mediów, inwestowania w nieruchomości, a wszystko - według Krajowego Rejestru Sądowego - oparte na osobach, które przypominają funkcje przysłowiowych słupów" - zaznaczył poseł Nowoczesnej.

Członek komisji weryfikacyjnej ds. stołecznej reprywatyzacji Paweł Rabiej (Nowoczesna) powiedział, że komisja śledcza powinna wyjaśnić m.in., w jaki sposób doszło do zgromadzenia "tak potężnego majątku" przez osoby związane polityczne i pracujące dla PiS; jakie wynagrodzenia osoby te otrzymywały od spółki Srebrna i jakie funkcje tam pełnią.

Zbadania - według niego - wymagają ponadto "powiązania osobowe i kapitałowe spółki Srebrna, Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, a także cypryjskiej spółki Conarius".

- To jest rzecz do wyjaśnienia na miarę spraw, które rozpatrujemy w komisji weryfikacyjnej, bo chodzi o nieruchomość warszawską, o pozwolenie na budowę w centrum miasta budynku o wartości 160 milionów złotych - mówił Rabiej.

Zapowiedział też, że posłowie Nowoczesnej będą współpracować z parlamentarnym zespołem do spraw "zbadania legalności przekształceń na mieniu Skarbu Państwa środowiska związanego z PiS", którego powołanie zapowiedzieli w poniedziałek politycy PO Marcin Kierwiński i Andrzej Halicki.

Zespół śledczy

Halicki ocenił w poniedziałek, że do tej pory nie było zainteresowania w tej sprawie komisji weryfikacyjnej i komisji ds. służb specjalnych. - Będziemy - mam nadzieję - gromadzić taki materiał, który bez wątpienia będzie mógł być już formalną podstawą powołania komisji śledczej w tej sprawie - mówił.

Podstawowe pytanie dla zespołu śledczego to, jak doszło do przejęcia majątku państwowego przez grupę polityków ze środowiska Jarosława Kaczyńskiego, kto dysponuje wartym setki milionów majątkiem i w jaki sposób oraz czy politycy wykorzystywali swoje funkcje, w szczególności jeżeli chodzi o służby specjalne, żeby ten majątek pomnażać, chronić, by dokonywać przekształceń na rzecz wzrastania wartości tego majątku i na rzecz tych kilku osób, które tym majątkiem dysponują" - powiedział poseł PO. Halicki ocenił, że "od roku 1989 nie było żadnego środowiska oprócz grupy osób, które współpracują z Jarosławem Kaczyńskim, która w tak wymierny, wielomilionowy sposób wzbogaciła się na przekształceniu mienia Skarbu Państwa". Poseł Marcin Kierwiński przypomniał, że na początku lat 90. majątek po Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa-Książka-Ruch" przejęła Fundacja Prasowa "Solidarność", której jednym z założycieli był ówczesny lider Porozumienia Centrum, obecny prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fundacja nabyła od Skarbu Państwa m.in. dwie nieruchomości będące majątkiem likwidowanej RSW - przy ul. Nowogrodzkiej 84/86 (dzisiejsza siedziba PiS) oraz przy ul. Srebrnej 16. Dodał, że PO będzie chciała sprawdzić, czy przejęcie nieruchomości było legalne. Przez zespół przesłuchiwane będą osoby, które - jak poinformował Halicki - "były świadkami przekształceń i chcą na ten temat zeznawać". Poseł dodał, że ojciec Jakuba R. (b. wiceszefa warszawskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami, który przebywa w areszcie w związku z aferą reprywatyzacyjną) był w przeszłości pełnomocnikiem komisji likwidacyjnej RSW "Prasa-Książka-Ruch".

PiS: niepoważne wnioski opozycji

Poseł PiS Jan Mosiński ocenił, że w sprawie spółki Srebrna nie ma potrzeby powoływania komisji śledczej.

- Trudno komentować niepoważne wnioski totalnej opozycji, która nie ma nic do zaoferowania Polsce i Polakom - powiedział Mosiński Polskiej Agencji Prasowej.

Nawiązał też do zapowiedzi Platformy powołania zespołu parlamentarnego. - Spółka Srebrna działa od lat 90. Platforma rządziła przez osiem lat i wówczas nie dostrzegła niczego takiego, co byłoby powodem do powołania choćby komisji śledczej - zauważył poseł PiS.

W podobnym tonie wypowiedział się we wtorek wicemarszałek Senatu Adam Bielan. - To wilcze prawo opozycji, żeby zgłaszać tego rodzaju wnioski - oceniał pomysł Nowoczesnej powołania komisji śledczej. - Nie sądzę, żeby taka komisja powstała.

- Ta sprawa jest wałkowana, żeby użyć kolokwializmu, przez media od wielu wielu lat. To jest na siłę szukanie sensacji - oceniał Bielan.

Srebrna

Z informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że spółka Srebrna działa od 1995 r. Jej prezesem jest Małgorzata Kujda - według mediów - żona Kazimierza Kujdy, obecnego prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W zarządzie Srebrnej znajdują się też Janina Goss, od lat bliska współpracowniczka prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a także Jacek Cieślikowski (jak pisały media - kierowca szefa PiS). Siedziba spółki Srebrna mieści się przy ul. Srebrnej 16, w jednej z nieruchomości, którą w 1991 roku nabyła od skarbu państwa Fundacja Prasowa "Solidarność" (jednym z jej założycieli był Jarosław Kaczyński, ówczesny lider Porozumienia Centrum). Nieruchomość ta - podobnie jak budynek, gdzie mieści się obecnie siedziba PiS przy Nowogrodzkiej 84/86 - była częścią majątku likwidowanej na początku lat. 90. Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej RSW "Prasa - Książka - Ruch".

Autor: ps//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl