Najnowsze

Najnowsze

Włoski sąd "uwolnił" płatne plaże

Na brzeg morza we Włoszech można dojść przez każdą plażę, także płatną - podkreśla prasa na progu sezonu turystycznego. Eksperci przywołują niedawne wyroki sądów, które uznały prawo do korzystania z plaży za dobro zagwarantowane przez konstytucję.

Raport: branża moto tonie w długach

Branża motoryzacyjna ma ponad 721 milionów złotych długu. Najwięcej zobowiązań mają sprzedawcy komponentów i pojazdów, a nieco mniej warsztaty samochodowe - wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Naukowcy odkryli przyczynę usychania drzew

Międzynarodowa grupa naukowców zbadała przyczyny problemów w wielu europejskich lasach. Okazuje się, że zanieczyszczenie powietrza zabija grzyby, z którymi drzewa żyją w symbiozie. A to sprawia, że drzewa usychają, a ich liście żółkną. Największym problemem jest tu emisja tlenków azotu. Naukowcy, którzy wyniki analiz opublikowali w piśmie "Nature", apelują do władz w Europie o przepisy, dzięki którym emisja szkodliwych substancji będzie jeszcze mocniej ograniczana. Materiał programu "24 Godziny".

Legendarny dywizjon otrzymał supermyśliwce

Cztery pierwsze supernowoczesne myśliwce F-35 zaczynają służbę w brytyjskim lotnictwie. Gotowość operacyjną samoloty mają osiągnąć do grudnia tego roku. Maszyny przyleciały bezpośrednio z USA, pokonując nad Atlantykiem ponad 4800 kilometrów. Będą stacjonowały w bazie Marham w hrabstwie Norfolk. Maszyny są niewidzialne dla radarów. Jeden taki samolot kosztuje około 200 milionów dolarów. Pierwsze brytyjskie F-35 przydzielono do legendarnego 617 Dywizjonu RAF. Ta jednostka w czasie II wojny światowej była specjalnym dywizjonem ciężkich bombowców, latającym na zmodernizowanych maszynach Lancaster. Materiał programu "24 Godziny".

Kryzys odreagowują w teatrze

Mieszkańcy Wenezueli znaleźli nowy sposób niwelowania trudów związanych z kryzysem. Masowo przychodzą na organizowane przez artystów w różnych miejscach krótkie przedstawienia teatralne. Codziennie w dawnym centrum handlowym w Caracas miejscowi reżyserzy wystawiają 15-minutowe sztuki. Niektóre opowiadają o ponurej rzeczywistości, inne żartują z codziennych problemów. Materiał programu "24 Godziny".

Uważaj, jakie leki zabierasz na wakacje. Możesz nawet trafić do więzienia

Pseudoefedryna jest zakazana w Japonii. Tramadol jest zabroniony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i kilku innych państwach arabskich. Za ich przywiezienie można tam trafić za kratki. Również w wielu innych krajach trzeba uważać na przywożone środki przeciwbólowe. W Chinach trzeba udokumentować konieczność wwiezienia ze sobą jakiegoś leku zaświadczeniem od lekarza. Przed tegorocznymi wakacjami takie przypomnienie przygotowało brytyjskie MSZ. To nie dziwi, w grudniu ubiegłego roku brytyjska turystka Laura Plummer trafiła na trzy lata za kratki, gdy na prośbę znajomego przywiozła mu do Egiptu tramadol. Materiał programu "24 Godziny".

Powrotu do niższego VAT nie będzie. Projekty odrzucone

Sejm głosami klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość odrzucił w pierwszym czytaniu cztery projekty ustaw, dotyczące obniżenia stawek VAT do 22 i 7 procent, zgłoszone przez kluby opozycyjne. Obniżenie stawek podatku VAT obiecywała przed wyborami m.in. Beata Szydło.

"Bilans". Co z cenami paliw?

Sejm uchwalił w środę ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która wprowadza m.in. opłatę emisyjną od paliw. Jak na zmianę zareagują ceny paliw? Czy kierowcy zapłacą więcej? O tym w programie "Bilans" w TVN24 BiS rozmawiali: Urszula Cieślak z BM Reflex, Jakub Bogucki z E-Petrol.pl oraz Dawid Piekarz z Instytutu Staszica.

"Biznes dla Ludzi". Pensje polityków w dół

Senat poparł nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. O zmianach wynagrodzeń polityków w programie "Biznes dla ludzi" rozmawiali: publicysta Grzegorz Cydejko oraz Kazimierz Krupa z Kancelarii Drawbridge.

Mało kobiet na kierowniczych stanowiskach. Jaka jest przyczyna?

Równe traktowanie i zarobki, brak szklanych sufitów i uznanie, że kobieta nie jest gorsza od mężczyzny - pozornie oczywiste, jednak wciąż nie jest to norma. Ostatnio głośnym echem odbiła się sprawa hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina, którego kilkadziesiąt kobiet oskarżyło o napastowanie i gwałty. Czy dyskusja wywołana przy okazji tej sprawy pomoże w walce o równouprawnienie? Odpowiedzi na to pytanie, szukał Rafał Wojda wraz ze swoimi gośćmi w programie "Świat".

Mieszkaniowa gorączka. Spektakularne wzrosty cen

Za domy w Ameryce trzeba już płacić więcej niż u szczytu ostatniej hossy. Podobnie jest w Niemczech, Francji, Chinach, Kanadzie czy Australii – wynika z danych zebranych przez Open Finance. W Polsce wciąż "za metr" płacić trzeba mniej niż w 2007 roku, ale już niedługo może się to zmienić.