Najnowsze

Najnowsze

Mistrz świata zgarnia fortunę. FIFA zwiększyła wysokość nagród

Francja, nowy piłkarski mistrz świata, zarobi w sumie 38 milionów dolarów, a pokonani w niedzielnym finale Chorwaci - 28 milionów. W Moskwie w decydującym meczu mundialu Les Bleus pokonali drużynę z Bałkanów 4:2. Belgia, która zajęła trzecie miejsce, otrzyma 24 miliony dolarów.

Indonezja bez tajemnic. Wyprawa do ludożerców i łowców głów

Wyprawa do plemienia Korowajów i Asmatów w Indonezji - o tym w programie "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS opowiadali Alicja Kubiak i Jan Kurzela. - To są byli ludożercy i łowcy głów - wskazywał podróżnik. Jak podkreślił, "najbardziej wymagający był trekking do Korowajów". - Trzeba było iść po kilkanaście godzin, w wodzie, błocie, przez wąskie pieńki i oczywiście w towarzystwie miliona komarów - opowiadał Jan Kurzela. Podróżnicy zaprezentowali również różne pamiątki z podróży do Indonezji.

Autostradą A1 bez biletu. Sprawdziliśmy, jak działa nowy system

Bez biletów i bez dokonywania płatności metodą tradycyjną na bramkach wyjazdowych - na autostradzie A1 działa nowy system poboru opłat. Aby z niego skorzystać należy pobrać aplikację o nazwie Autopay transport. Następnie należy podać kategorię pojazdu, numer rejestracyjny i dodać kartę płatniczą oraz co ważne korzystać z bramek autostradowych oznaczonych AmberGo. Ułatwienie dotyczy kierowców, którzy skorzystają z całej trasy A1 od Torunia do Gdańska (lub z powrotem). Pełna funkcjonalność systemu ma zostać wprowadzona od 1 lipca 2019 roku. Jak działa innowacyjne rozwiązanie sprawdził dziennikarz TVN Turbo.

Geniusz, który odmienił świat mody. Na co wybrać się do kina?

Na co wybrać się do kina? Jedną z propozycją jest film dokumentalny "McQueen". - Z jednej strony naturalnie kierowany do fanów mody, ale z drugiej strony możemy nie mieć pojęcia, że ktoś taki jak Alexander McQueen kiedykolwiek istniał - podkreśliła Ewelina Woźnica z TVN24. - Myślę, że ten film nie tylko może się spodobać, ale i dostarczać potężną dawkę wiedzy, dotyczącą jednego z najważniejszych projektantów początku XXI wieku - dodała. Kolejną propozycją jest amerykański dramat "41 dni nadziei" o dwójce młodych żeglarzy. - Trzymające w napięciu kino na które na pewno warto zwrócić uwagę - oceniła Woźnica.

Zakaz handlu do poprawki. "Niektóre przepisy zostaną zmienione"

Niektóre przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele zostaną zmienione poprzez ich doprecyzowanie - zapowiedział Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy. Zaznaczył jednocześnie, że "zdecydowana większość handlowców respektuje zakaz pracy w niedziele objęte takim zakazem".

Składki niższe nawet o połowę. Wiceminister o "małym ZUS-ie"

Mały ZUS to projekt, o którego realizację polscy przedsiębiorcy zwracali się od dłuższego czasu. Ma pomóc przede wszystkim najmniejszym przedsiębiorcom, którzy prowadzą już działalność gospodarczą. Dla nich to realna ulga i szansa na poprawę sytuacji - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj.

Ludzie chodzą z maczetami, ale jest bezpiecznie. Kulisy życia w Panamie

Panama jest krajem bezpiecznym, ludzie są bardzo przyjaźni - mówi podróżnik Tomasz Bodych, zaznaczając jednocześnie, że "widzi się ludzi z maczetami, ponieważ jest to naturalne narzędzie w dżungli". Jak dodaje podróżnik, niesamowitym przeżyciem jest zobaczenie z bliska Kanału Panamskiego. Z kolei zdaniem Sylwii Andrałojć-Bodych, sama stolica swoim wyglądem przypomina Miami. Ponadto kraj zamieszkuje plemię Indian Kuna i do każdej z tych rodzin należy jedna z 365 wysp. - To teren autonomiczny, wyjęty spod prawa panamskiego. Oni sami decydują, kto przyjeżdża na tę wyspę i czy chcą przyjmować turystów - podkreśla. Materiał programu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS.

Porzucają dzieci, bo nie mają pieniędzy. Kolejna odsłona potężnego kryzysu

"Mam tylko cztery dni i mam na imię Angela" - kartkę z taką wiadomością znaleziono przy dziewczynce porzuconej w kolumbijskim mieście Cucuta przy wenezuelskiej granicy. Porzucanie dzieci to kolejna odsłona kryzysu, trawiącego Wenezuelę pod rządami prezydenta Nicolasa Maduro. Według policyjnych statystyk, dziennie do kolumbijskich domów dziecka trafia jedno lub dwoje wenezuelskich dzieci. Często zdarza się, że matki błagają przypadkowe osoby o zaopiekowanie się ich dziećmi. Materiał programu "24 Godziny".

Ile kosztuje podróż do Panamy?

Panama to niezwykle urokliwe, ale dla Polaków wciąż zagadkowe miejsce. Bilet lotniczy do tego kraju, z jedną przesiadką, kupimy za około 3700 złotych. Z kolei za 11-dniową wycieczkę trzeba zapłacić około 8250 złotych. Nocleg na polu namiotowym znajdziemy już za 67 złotych. Kurczak z ryżem, fasolą i sałatką kosztuje około 15 złotych, a mała butelka rumu - około 11 złotych. O szczegółach w programie "Pokaż nam świat" opowiadał Jakub Porada.

Ratunek dla zwierząt poddawanych medycznym testom. Nowy pomysł naukowców

Naukowcy pracują nad rozwiązaniem, które ma pozwolić oszczędzić nawet cztery miliony zwierząt, wykorzystywanych teraz do badań w laboratoriach. Badacze z instytutu w Durham z Karoliny Północnej opracowali metodę przewidywania reakcji organizmu na nowe substancje przy pomocy bazy danych o związkach chemicznych. O sprawie poinformował magazyn "Science". Analiza komputerowa ma być dokładniejsza od testów na zwierzętach, a poza tym oszczędzi się cierpienia żywym organizmom. Materiał programu "24 Godziny".

Chcieli zarobić krocie, zostali z niczym. Mundialowy krach mieszkaniowy

Właściciele mieszkań w Jekaterynburgu chcieli zarobić krocie na krótkoterminowym najmie na czas mundialu. Posuwali się nawet do tego, że wypowiadali długoterminowe umowy dotychczasowym najemcom. Jednak zainteresowanie kibiców okazało się mniejsze od oczekiwań. Ceny poszły w dół, właściciele zostali z niespełnionymi marzeniami o wielkich pieniądzach, a sporo osób, którym najem wymówiono, wciąż nie może znaleźć nowego lokum. Materiał programu "24 Godziny".

Rząd szykuje rewolucję w dowodach osobistych. Wymiana ruszy w przyszłym roku

E-dowody mają wesprzeć cały proces cyfryzacji, na przykład zdjąć z obywatela konieczność wypełniania formularzy czy chodzenia do urzędu - powiedział we "Wstajesz i weekend" wiceminister cyfryzacji Karol Okoński. Dodał, że Polska jest jednym z ostatnich krajów europejskich, które nie rozpoczęły jeszcze wydawania dowodów z warstwą elektroniczną.

Wzrost wydatków na ochronę zdrowia rozłożony na raty

Senat przyjął w piątek bez poprawek ustawę zakładającą przyspieszenie tempa wzrostu nakładów finansowych na publiczny system ochrony zdrowia, tak by nie mniej niż 6 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) było przeznaczane na ten cel od 2024 roku. Wcześniej zakładano, że nastąpi to w roku 2025.