Sprawy urzędowe bez wychodzenia w domu. Jak założyć Profil Zaufany?

[object Object]
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/6

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w internecie i załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia w domu. Podpowiadamy, jak założyć profil zaufany.

Profil Zaufany - co to jest?

Profil Zaufany jest podpisem elektronicznym, dzięki któremu można online załatwiać sprawy na wielu portalach urzędowych. Jest to potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w internecie.

Te dane to: imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Profil Zaufany jest tak zabezpieczony, aby nikt - poza jego właścicielem - nie mógł go użyć. Za pomocą profilu zaufanego można więc skutecznie potwierdzić swoją tożsamość w internecie.

Co daje Profil Zaufany?

Posiadając Profil Zaufany można m.in. złożyć wniosek o dowód osobisty, uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego, zgłosić urodzenie dziecka, złożyć deklaracje podatkowe, złożyć wniosek o świadczenie w programie Rodzina 500 Plus, sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą czy sprawdzić stan punktów karnych.

Lista spraw, które można załatwić za pomocą Profilu Zaufanego się wydłuża.

Jak założyć Profil Zaufany?

Wszyscy posiadacze numeru PESEL mogą założyć Profil Zaufany. Usługa jest bezpłatna. Profil ważny jest przez trzy lata, potem można przedłużać jego ważność o kolejne trzy lata. Każdy może posiadać tylko jeden Profil Zaufany.

Można go założyć na kilka sposobów. Zdecydowanie najprościej jest to zrobić za pomocą internetowego konta bankowego. Cały proces zajmuje zaledwie kilka minut. Wszystko dlatego, że nasze dane w banku są wiarygodne (zostały już uwierzytelnione podczas zakładania konta) i nie musimy już ich osobiście potwierdzać w urzędzie.

Profil Zaufany a konto bankowe

Profil Zaufany można założyć w poniższych serwisach bankowych: T-Mobile Usługi Bankowe, PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Inteligo, Bank Pekao, mBank, Santander Bank Polska, Alior Bank oraz w serwisie pocztowym Envelo.

Po zalogowaniu się na swoje konto bankowe należy wyszukać formularz zakładania Profilu Zaufanego, a następnie uważnie czytać informacje przekazywane podczas procesu rejestracji. Operację należy potwierdzić bankowym kodem autoryzacyjnym.

Po założeniu Profilu poprzez konto bankowe, przy logowaniu na PZ należy wybierać opcję logowania przez bankowość elektroniczną.

Podpis kwalifikowany

Istnieje też możliwość założenia Profilu Zaufanego na stronie pz.gov.pl za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Posiadanie podpisu pozwoli nam założenie PZ bez wychodzenia z domu. Po standardowej rejestracji wniosek trzeba będzie podpisać - można to zrobić wyżej wymienionym podpisem kwalifikowanym lub w punkcie potwierdzającym (np. w oddziale ZUS, urzędzie skarbowym czy poczcie).

Jak czytamy na stronie rządowej, "podpis kwalifikowany możesz kupić u jednego z dostawców. Listę firm w Polsce znajdziesz na stronie NCCert (Narodowego Centrum Certyfikacji). Możesz też skorzystać z e-podpisu wydanego przez kwalifikowane podmioty w dowolnym kraju UE".

Dodajmy jeszcze, że założenie Profilu Zaufanego jest bezpłatne, w przeciwieństwie do podpisu kwalifikowanego. Profil zakładany jest od razu, a ważny jest przez trzy lata.

Autor: tol,kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości