"Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty, mieszkańcy Woli otrzymają w przyszłym roku zielone, tętniące życiem miejsce sąsiedzkich spotkań oferujące kulturę i rekreację wszystkim warszawiakom. Na terenie skweru powstanie strefa parkowa z alejkami i nasadzeniami bylin, a także polana piknikowa z kinem letnim. Ponadto zaplanowaliśmy plac zabaw, dwie strefy do ćwiczeń, niewielki amfiteatr plenerowy, przestrzeń ekspozycyjną i kiosk z przekąskami" - podano w komunikacie Zarządu Zieleni.
Teren skweru ma być bardziej dostępny dla wszystkich mieszkańców, planowane są udogodnienia dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz montaż monitoringu. Ponadto na skwerze będzie można skorzystać z ławek i mebli miejskich o ciekawej formie, jak również z toalety automatycznej.
Inwestycja uzyskała częściowe dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład.
Cztery strefy Skweru Gwary Warszawskiej
Park – strefa gęstego zadrzewienia z główną ścieżką przecinającą skośnie ten obszar i ulokowanym wzdłuż ścieżki siedziskiem. Dodatkowo ma powstać szlak z drewnianych deków nad runem z bylin, który umożliwi m.in. obserwację ptaków. Skwer zostanie wyposażony w poidła, platformę drewnianą na wystawy plenerowe oraz strefę sportową dla seniorów Polana – trawnik z kwiatami otoczony nowymi nasadzeniami drzew, czyli serce całego skweru. Powstanie tutaj wyznaczona strefa na kino letnie oraz pikniki. W planach jest także budowa placu zabaw dla dzieci w nawiązującej do historii miejsca formie karuzeli oraz linarium i ścianki wspinaczkowej dla dzieci. Całość zostanie oświetlona wiszącymi lampami. Aleja – miejsce aktywności miejskich z ławkami, sceną oraz zestawami do parkour i kalisteniki. Otulina – powstaną tu m.in. miejsca parkingowe z możliwością okazjonalnego wjazdu dla foodtrucków, kiosk z przekąskami i toaleta.
Nazwa skweru nadana została w 2017 roku, dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Gwara Warszawska.
ZOBACZ: Poróżniła ich nazwa dla skweru, więc postanowili go podzielić.
W 2017 roku odbyły się pierwsze warsztaty i konsultacje społeczne, w których wzięło udział około 500 osób. Projekt powstał w Pracowni Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak.
Informowaliśmy też o tym, jak zmieni się skwer przy Kępnej na Pradze:
Autorka/Autor: pop
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Zieleni