Jak informują władze Woli, na modernizację Skweru Gwary Warszawskiej na wniosek Zarządu Zieleni, Rada Miasta przeznaczyła pięć milionów złotych. Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg, a budowa ruszy w 2022 roku.
Dzisiejszy skwer Gwary Warszawskiej to dla Woli ważne miejsce i historyczne centrum. - Przed wojną znajdował się tu lunapark "Wenecja", a potem modernistyczny bar o tej samej nazwie, legendarne, nieistniejące już niestety kino W-Z czy dom handlowy PDT. Chyba większość mieszkańców pamięta zakupy w Pedecie, gdzie w tamtym czasie można było dostać wszystko - od sprzętu gospodarstwa domowego, po ubrania i zabawki - przekazał cytowany w komunikacie na ten temat radny Kamil Giemza z Komisji Budżetu i inwestycji.
Władze dzielnicy przypomniały, że nazwa skweru nadana została w 2017 roku, dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Gwara Warszawska.
Zieleń, scena, ściana spinaczkowa i kino plenerowe
Jak będzie wyglądać nowy skwer? "Powstanie tu kameralne, tonące w zieleni miejsce, naszpikowane atrakcyjnymi elementami architektury. Wszystko, aby zapewnić wypoczynek i rozrywkę osobom w każdym wieku. Dwie strefy, od północno-zachodniego i południowo-wschodniego naroża potraktowano jako placyki wejściowe. Sercem skweru będzie trawnik, do którego dojdziemy ścieżkami wśród drzew, a po drodze znajdziemy kameralną zadaszoną scenę, ścianę wspinaczkową, siłownię dla seniorów, strefę wystawienniczą i kino plenerowe" - czytamy w opisie zmian. Oprócz tego, znajdą się tu nowe ławki, a mieszkańcy będą mogli urządzić sobie piknik na trawie, pograć w gry albo zajrzeć do kawiarni.
W części północnej skweru znajdzie się plac zabaw dla dzieci – karuzele, zjeżdżalnie i inne atrakcje. Całość ma obejmować wiszące oświetlenie, monitoring, będzie tu również toaleta publiczna.
Obecnie toczą się prace na dokumentacją przetargową na projekt budowlany i wykonawczy. - Koncepcja Skweru przy dawnym PDT-cie na Woli powstała dzięki współpracy Zarządu Zieleni, projektantów, socjologów z Fundacji na Miejscu oraz mieszkańców - zgodnie z zasadą, że to społeczność jest ekspertem w swojej okolicy – wyjaśnił z kolei Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.
Przypomniał, że już w 2017 roku odbyły się pierwsze warsztaty i konsultacje społeczne, w których wzięło udział około 500 osób. Projekt powstał w Pracowni Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak.
Informowaliśmy też o tym, jak zmieni się skwer przy Kępnej na Pradze:
Autorka/Autor: katke/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Projekt Pracowni Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak