TVN Warszawa | Włochy

Beluga odleciała z lotniska Chopina

TVN Warszawa | Włochy

Aktualizacja:
Autor:
mp/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Airbus Beluga na lotnisku Chopina
Airbus Beluga na lotnisku ChopinaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Airbus Beluga na lotnisku Chopina

Samolot Airbus A300-600ST Beluga we wtorek późnym wieczorem lądował na lotnisku Chopina na Okęciu. Z Warszawy odleciał po południu dzień później. Była to nie lada gratka dla wielbicieli lotnictwa, którzy po raz pierwszy mogli podziwiać Belugę w stolicy.

Airbus Beluga wylądował we wtorek 21 grudnia o godzinie 21.14 na lotnisku Chopina. Przyleciał z Marsylii.

- Samolot stoi na płycie lotniska. Swoim kształtem wyróżnia się na tle innych maszyn. Jest przy nim ekipa lotniska, trwają prace serwisowe przy maszynie - opisywał po godzinie 9 reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. - Na miejsce zjechali też miłośnicy fotografii lotniczej, tak zwani spotterzy, dla których pojawienie się takiego samolotu w Warszawie to nie lada gratka - dodał nasz reporter.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Według początkowych informacji miał odlecieć ze stołecznego lotniska po godzinie 10. - Według planu odleci około godziny 11, ale z racji tego, że jest to samolot transportowy, a nie rozkładowy, tak naprawdę odleci jak będzie już gotowy. Ma zaplanowany lot do Moskwy - przekazał nam Piotr Rudzki z lotniska Chopina.

- Jest to pierwsze lądowanie tego samolotu na naszym lotnisku - zaznaczył też Rudzki.

Później w serwisie FlightRadar24 monitorującym statusy i trasy poszczególnych lotów, pojawił się komunikat, że Beluga odleci z Warszawy o godzinie 12 w kierunku Nowosybirska w Rosji. Jak wynika z relacji naszego reportera, ostatecznie wyleciał około godziny 12.50.

Airbus Beluga odleciał z lotniska ChopinaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

We wtorek wieczorem na Twitterze AIB Family Flights (crowdfundowany projekt analizy danych lotniczych Airbus) informował, że samolot transportuje helikopter do Japonii.

Airbus Beluga, jak wieloryb

Jak podaje wikipedia.pl Airbus Beluga (po polsku: Bieługa lub Białucha), czyli tak naprawdę model Airbus A300-600ST (Super Transporter) to zmodyfikowana wersja samolotu Airbus A300 przystosowana do transportowania ogromnych ładunków. Jego oficjalna nazwa to Super Transporter, ale potocznie używa się nazwy Beluga. Dlaczego? Wszystko przez specyficzny wygląd samolotu, który przypomina białuchę (z angielskiego: Beluga whale) z rodziny delfinowatych. Białucha występuje w wodach Arktyki.

Autor:mp/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości