Koszt budowy całego parku szacowany jest na 44 miliony złotych. Do tej pory w budżecie miasta na to zadanie zabezpieczone było 11 milionów. O dodatkowe środki w Radzie Warszawy zabiegali m.in. prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i burmistrz dzielnicy Robert Kempa. W czwartek, 9 marca, radni zgodzili się przyznać fundusze.
Mamy to! Na Ursynowie powstanie ciągnąca się 2 km przestrzeń pełna zieleni. Zasadzimy tam 1000 drzew i 100 000 krzewów! Radni przyjęli mój wniosek o zwiększenie finansowania na budowę parku linearnego nad Południową Obwodnicą @warszawa. Budujemy #StolicaZieleni. Dla wszystkich ? pic.twitter.com/ElVkBlpN8P
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) March 9, 2023
Jak będzie wyglądał nowy park i kiedy powstanie?
Park linearny powstanie wzdłuż ul. Płaskowickiej, nad tunelem obwodnicy, na długości niemal dwóch kilometrów. A w nim mnóstwo roślinności - około tysiąca drzew, ponad 100 tysięcy krzewów, pnącza, byliny i trawy ozdobne. Pojawi się nowy układ chodników i ścieżek spacerowych - głównym elementem będzie biegnąca przez całą długość parku promenada. Mieszkańcy skorzystają też m.in. ze strefy rekreacyjnej i drewnianego tarasu, który zaplanowano nad ogrodem deszczowym. Łączna powierzchnia nowego parku wyniesie około 10 hektarów.
Teren objęty inwestycją został podzielony na sześć odcinków, które będą realizowane etapami. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli skorzystać z poszczególnych części parku jeszcze przed zakończeniem całego zadania. Pierwsze prace - na odcinku od ul. Stryjeńskich do al. KEN - mają rozpocząć się w tym roku. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych. Cała inwestycja powinna zakończyć się w 2025 r.
O parku, który ma powstać nad Południową Obwodnicą Warszawy, pierwszy raz pisaliśmy w 2016 roku. Wówczas Robert Kempa, burmistrz Ursynowa, liczył, że pierwsza łopata może być wbita już w 2021 roku. Co rusz jednak pojawiały się nowe problemy. Potrzebne było porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która była odpowiedzialna za budowę tunelu. Nie było też projektu oraz zabezpieczonych finansów.
O szczegółach związanych z budową parku będzie można porozmawiać podczas spotkania z projektantami, które odbędzie się 13 marca o godz. 18 w sali nr 136 w Urzędzie Dzielnicy Ursynów.
Czym jest park linearny?
Specyfiką parków linearnych jest ich kształt. Zajmują one obszary stosunkowo długie i wąskie. Zazwyczaj lokalizowane są wzdłuż ciągów komunikacyjnych lub na terenach, które takie funkcje pełniły w przeszłości, a także wzdłuż cieków wodnych.
Parki linearne pełnią istotną rolę w kształtowaniu systemów przyrodniczych miast. Są korytarzami ekologicznymi, które łączą punkty węzłowe o dużych walorach przyrodniczych. Podobnie jest z terenem wzdłuż ulicy Płaskowickiej. To ważny korytarz ekologiczny, który łączy obszar Skarpy Warszawskiej z Lasem Kabackim oraz Parkiem im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.
Autorka/Autor: kz/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa