Wymienią 2641 latarni w trzynastu dzielnicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Na przebudowę Lazurowej mieszkańcy czekali od lat
Na przebudowę Lazurowej mieszkańcy czekali od latMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Na przebudowę Lazurowej mieszkańcy czekali od latMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Drogowcy montują w całej Warszawie nowe słupy oświetleniowe. Nowoczesne instalacje zastępują stare, betonowe latarnie. Nowe są bardziej wytrzymałe. W magazynie już czekają setki kolejnych sztuk, które wkrótce zastąpią wysłużone konstrukcje - zapewnia Zarząd Dróg Miejskich.

W ostatnich latach ZDM mocno inwestuje w modernizację oświetlenia ulicznego w Warszawie. Przestarzałe, energochłonne oprawy sodowe wymieniają na nowoczesne, oszczędne oprawy ledowe. "Ta pozytywna transformacja energetyczna w naszym mieście zdecydowanie przyspieszyła dwa lata temu. Pod koniec 2021 r. rozpoczęliśmy największy w Polsce, a być może też w Europie, projekt wymiany opraw oświetleniowych" - przypominają urzędnicy w komunikacie na ten temat.

SAVA - nowa warszawska lampa. Na ich montażu miasto ma oszczędzić miliony.

SAVA - model zaprojektowany dla Warszawy

Drogowcy wyliczają: "Na ulicach gminnych oraz zarządzanych przez nas zamontowaliśmy już ponad 45 tys. ledów". Drogowcy podkreślają, że specjalnie dla Warszawy został zaprojektowany nowy model o nazwie SAVA. Jego autorem jest firma LUG Light Factory z Zielonej Góry. Stolica posiada licencję na swobodne wykorzystywanie SAVY w przyszłości. "Dzięki temu możemy w kolejnych latach zamawiać na rynku identyczne od dowolnych producentów, którzy zgłoszą się do przetargu" - wskazują dalej.

Oprawy SAVA są estetyczne, mają kształt kopuły. Pozwalają oszczędzić dwie trzecie prądu przy dużo lepszej jakości oświetlenia. Zdaniem ZDM ma ulicach Warszawy zrobiło się zdecydowanie jaśniej. Nowoczesne lampy zapewniają miękkie i równomierne światło rozproszone na dużym obszarze. To wpływa również na poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu.

ZOBACZ: Drogowcy policzyli, ile kosztowało oświetlenie stołecznych ulic w najdłuższą noc roku.

Poza oprawami od kilku lat wymieniane są również słupy oświetleniowe. "Betonowe zastępujemy nowoczesnymi wykonanymi ze stali lub aluminium w kolorze grafitowym. Celem jest poprawa estetyki oraz bezpieczeństwa. Najstarsze, montowane jeszcze za czasów PRL, oprócz tego, że nie grzeszą urodą, są już po prostu w coraz gorszym stanie technicznym" - wyjaśniają drogowcy.

Sukcesywnie wymieniane są właśnie te konstrukcje, zaczynając od najstarszych i najbardziej zdegradowanych. Wraz z postępami w wymianie, ich wygląd w skali miasta jest coraz bardziej zestandaryzowany, co pozytywnie wpływa na ład i estetykę w stolicy. Co do zasady wygląd latarni konsultowany jest z miejskim Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, aby uzyskać jak najlepsze efekty dla poszczególnych ulic.

Plakaty niszczą latarnie

ZDM przypomina, że umieszczanie na nowych lataniach ulotek, reklam czy plakatów - zgodnie z prawem - jest niedopuszczalne i przyczynia się do niszczenia słupów. Zgodnie z art. 63a Kodeksu wykroczeń "kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny". Firmy, które odpowiadają za naklejanie ogłoszeń, powinny zdawać sobie sprawę, że w ten sposób łamią prawo.

"Dla nas usuwanie nielegalnych reklam na nowych latarniach to dodatkowe koszty. Trudno je precyzyjnie oszacować, ponieważ zadanie to objęte jest wynagrodzeniem ryczałtowym. Wiemy jednak, że takie działania źle wpływają na wygląd i stan techniczny latarni. Klej z reklam i naklejek działa niekorzystnie na powłokę lakierniczą słupów" - oceniają dalej drogowcy.

Dodają też, że po kilku latach takie latarnie wymagają piaskowania, które generuje już realne koszty i zmusza miasto do wydania od 50 do 100 złotych za metr bieżący. "Poza tym czas, który nasi konserwatorzy oświetlenia poświęcają na usuwanie reklam, mogliby przeznaczyć np. na wymianę kolejnych latarni" - ubolewają.

Dlatego od kilku lat niektóre ze słupów posiadają ochronę "antyplakat". To specjalna powłoka, którą do pewnej wysokości pokryte są latarnie. Dzięki niej łatwiej usuwa się naklejki i plakaty, a klej z nich nie pozostawia śladów. Słupy wyposażone w taką ochronę stawiamy w obrębie przejść dla pieszych, przystanków komunikacji miejskiej oraz przy skrzyżowaniach, czyli w tych miejscach, gdzie najczęściej zamieszczane są nielegalne reklamy. Jednocześnie zachęcamy – by w trosce o dobro wspólne – nalepki i plakaty na latarniach zgłaszać za pomocą Miejskiego Centrum Kontaktu 19 115.

Wymienili tysiąc słupów

W minionym roku w ramach umowy na konserwację oświetlenia drogowcy wymienili aż tysiąc słupów. Po 250 nowoczesnych konstrukcji pojawiło się w dwóch dzielnicach: na Mokotowie (Augustówka, św. Bonifacego, Śródziemnomorska, al. Sikorskiego i al. Wilanowska) i w Śródmieściu (w al. Armii Ludowej, na Bielańskiej, Grzybowskiej, Mokotowskiej, Solec, Szymanowskiej, Topiel, Wenedów, Zakroczymskiej, ale też na Moście Poniatowskiego, Rondzie Radosława oraz w parku Porazińskiej). Pozostałe można już zobaczyć na Woli (Redutowa, Płocka i Olbrachta), Pradze-Północ (Dąbrowszczaków i wybrane na pl. Hallera), Targówku (Radzymińska, Łabiszyńska oraz Kondratowicza – odc. Safony-Codzienna), Ochocie (Grójecka) i na całej długości ul. Broniewskiego (w dwóch dzielnicach: na Bielanach i Żoliborzu).

Poza tym trzeba doliczyć nowe słupy, które montowane są przy okazji innych realizowanych już inwestycji. W tym roku udało się to zrobić m.in. na ul. Marszałkowskiej po jej zachodniej stronie na odcinku od ul. Królewskiej do pl. Bankowego, na Kondratowicza, Perzyńskiego, Rudnickiego, Saskiej, Żupniczej, Marywilskiej czy Potrzebnej.

A to nie wszystko. Jednocześnie w zeszłym roku Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, czyli instytucja realizująca w stolicy duże inwestycje drogowe, wymieniała 248 latarni przy ul. Lazurowej oraz na dwóch odcinkach w ciągu Trasy Łazienkowskiej (w ramach przebudowy wiaduktów nad ul. Paryską oraz nad Agrykolą). Z kolei Tramwaje Warszawskie są w trakcie wymiany ok. tysiąca słupów w ramach budowy tramwaju do Wilanowa (chodzi o ulice: Spacerową, Belwederską, Sobieskiego i Gagarina), 42 – w rejonie zajezdni Annopol i 252 – na budowie trasy tramwajowej w ciągu ulic Kasprzaka i Wolskiej.

W 2024 i 2025 roku ZDM zamierza kontynuować prace przy wymianie słupów oświetleniowych. "W ciągu najbliższych 24 miesięcy chcemy zastąpić 2641 betonowych nowymi ze stali. Pojawią się one na kilkudziesięciu ulicach w trzynastu dzielnicach. Właśnie trwają dostawy nowych. Już teraz w naszym magazynie znajduje się kilkaset nowoczesnych sztuk, które sukcesywnie w przyszłym roku zaczniemy instalować" - podsumowują w komunikacie drogowcy.

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Policjanci zostali wezwani na stację paliw w Woli Koryckiej Dolnej niedaleko Garwolina, przy drodze ekspresowej S17. Okazało się, że ich pomocy potrzebowała 16-latka, której rodzice w wyniku niefortunnego zbiegu okoliczności zostawili ją samą na stacji - przekazała tamtejsza policja.

W drodze na wakacje zostawili córkę na stacji paliw i odjechali

W drodze na wakacje zostawili córkę na stacji paliw i odjechali

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzech mężczyzn - obywatela Polski oraz dwóch obywateli Białorusi - podejrzanych o dokonywanie podpaleń obiektów w różnych częściach kraju i działanie na zlecenie obcego wywiadu - przekazano w komunikacie. Zostali oni tymczasowo aresztowani, grozi im dożywocie.

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nieprzytomna kobieta leżała na chodniku w centrum Warszawy. Ratownicy medyczni, których wezwali piesi, szybko zorientowali się, że nie dolega jej nic poza zatruciem alkoholowym. Strażnicy znaleźli jednak w kieszeni kobiety dokumenty należące do mężczyzny.

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z Radomia rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy. Podejrzani mieli pomagać w wyrabianiu polskich wiz cudzoziemcom. Wśród zatrzymanych są pracownicy urzędu pracy.

Urzędnicy podejrzani o udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy

Urzędnicy podejrzani o udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy

Źródło:
PAP

Trzy samochody zderzyły się na moście Gdańskim w Warszawie. Jedna osoba została poszkodowana. Jak wynika z ustaleń policji, w organizmie sprawcy wykryto metamfetaminę. Narkotyki znaleziono także w jego aucie. To doktorant jednej z warszawskich uczelni.

Zderzenie na moście. Policja: w organizmie kierowcy metamfetamina, to doktorant jednej z warszawskich uczelni

Zderzenie na moście. Policja: w organizmie kierowcy metamfetamina, to doktorant jednej z warszawskich uczelni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawet do pięciu lat więzienia może grozić 38-letniemu mieszkańcowi powiatu ciechanowskiego, który kradł alkohol z jednego z marketów. Mężczyzna został zamknięty w sklepie przez pracowników ochrony podczas kolejnej kradzieży. Jego łupem padło łącznie 46 butelek.

Kradł tyle butelek z alkoholem, że pracownicy ochrony zamknęli go w sklepie

Kradł tyle butelek z alkoholem, że pracownicy ochrony zamknęli go w sklepie

Źródło:
PAP

Kolejarze informują o ważnych zmianach. Od 9 czerwca pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej będą już dojeżdżać do stacji Warszawa Śródmieście. Wszystko dzięki otwarciu peronów 1-3 na modernizowanym Dworcu Zachodnim.

Pociągi WKD dojadą do Śródmieścia, na Dworcu Zachodnim otworzą nowe perony

Pociągi WKD dojadą do Śródmieścia, na Dworcu Zachodnim otworzą nowe perony

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały zatrzymane z związku z nielegalnym składowiskiem odpadów, które służby odkryły w okolicy działek na Paluchu. Mężczyźni usłyszeli już prokuratorskie zarzuty, a teren wypełniony workami i pojemnikami zabezpiecza policja.

Sterty śmieci obok ogródków działkowych. Trzy osoby zatrzymane

Sterty śmieci obok ogródków działkowych. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część efektownych platanów zasadzonych w ubiegłym roku przed gmachem stołecznego ratusza nie przyjęła się. Drzewa zostały już zastąpione nowymi, za darmo, w ramach gwarancji.

Uschły platany przed ratuszem. Zostały wymienione, były na gwarancji

Uschły platany przed ratuszem. Zostały wymienione, były na gwarancji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownicy Lotniska Chopina powitali w porcie nietypowego pasażera. Uczestniczyli w transporcie Berniego, samca pandy małej, który podróżował z Fota Wildlife Park niedaleko Corku w Irlandii do zoo we Wrocławiu.

Nietypowy pasażer na Lotnisku Chopina. "Berni był zaciekawiony i zainteresowany otoczeniem"

Nietypowy pasażer na Lotnisku Chopina. "Berni był zaciekawiony i zainteresowany otoczeniem"

Źródło:
PAP

Tydzień temu przed blokiem na warszawskich Bielanach przypadkowa osoba znalazła mężczyznę z ranami ciętymi szyi. - 44-latek zaatakował nożem swego kolegę - podała komenda rejonowa, której funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego. Usłyszał on prokuratorski zarzut, za który grozi mu nawet dożywocie.

"Zaatakował nożem swojego kolegę". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Zaatakował nożem swojego kolegę". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ta wycieczka szkolna rozpoczęła się falstartem. Powodem był autokar, który nie przeszedł kontroli. Policjanci z Piaseczna wykryli, że miał usterki w układzie hamulcowym. Pojazd nie wyjechał w drogę, konsekwencje poniósł kierowca.

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwo. Z ustaleń policji wynika, że podawali się za pracowników banku i przy użyciu kodów BLIK-a wypłacili pieniądze poszkodowanej kobiety. Wpadli przy bankomacie.

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z motocyklistów "zyskał" punkty karne i na szybkiej przejażdżce stracił finansowo. Dozwoloną prędkość przekroczył o 120 kilometrów na godzinę.

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę zostały otwarte dwa warszawskie baseny na świeżym powietrzu: Inflancka i Park Wodny Moczydło.

Baseny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka. Już można pływać pod gołym niebem

Baseny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka. Już można pływać pod gołym niebem

Źródło:
PAP

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński udzielili na piątek po uroczystości Bożego Ciała dyspensy dotyczącej spożywania mięsa. Wierni Kościoła katolickiego przebywający na terenie obu diecezji mogą sobie pozwolić, by tego dnia zjeść karkówkę czy kiełbasę z grilla.

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Decyzja warszawskich biskupów

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Decyzja warszawskich biskupów

Źródło:
PAP

Samolot lecący z Izmiru do Warszawy lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina, na pokładzie było 117 osób. Lądowanie przebiegło bezpiecznie.

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piesi ulicę Ostrobramską pokonują kładką. Niedługo się to zmieni. Na skrzyżowaniu Ostrobramskiej i Poligonowej zyskają przejście. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg.

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziewięć miesięcy po przywróceniu ruchu Puławska u zbiegu z Goworka wciąż jest placem budowy. Dokończenie prac blokuje brak ostatecznej wersji projektu, który pozwoli na wytyczenie ścieżek rowerowych. - Trwa opiniowanie i uzgadnianie kolejnych zmian - słyszymy w Tramwajach Warszawskich.

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Prokuratury Regionalnej Łodzi poinformował, że śledztwo dotyczące miedzy innymi Michała Domaradzkiego, który był szefem Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa zostało umorzone. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Domaradzkiego w listopadzie 2022 roku. Chodziło o ujawnienie informacji niejawnych.

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Źródło:
PAP

Na S7, na środku jezdni zatrzymał się kierowca fiata. Po chwili w jego auto uderzył mercedes. Kierowca fiata tłumaczył, że sięgnął po butelkę, by napić się wody. To jednak nie koniec jego kłopotów, okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania.

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Źródło:
PAP

Na stacji paliw w miejscowości Brzeziny koło Łodzi samochód bez kierowcy toczył się wprost na butle z gazem. W środku był tylko pasażer - kilkuletni chłopiec. Pojazd w porę zatrzymał stołeczny strażnik miejski.

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Źródło:
PAP

Tomasz Tosza, obecnie jeszcze zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, będzie pracować w warszawskim ratuszu. Śląskie miasto już kilka lat okrzyknięto najbezpieczniejszym w Polsce, a on uważany jest za autora tego sukcesu.

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek w okolicach plaży w Serocku wyłowiono ciało. Policja potwierdziła, że to poszukiwany od soboty 19-latek.

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali 60-latkę podejrzaną o handel podrobionym towarem ze znakami znanych marek. W magazynie, który prowadziła, znaleźli towar o wartości 600 tysięcy złotych.

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie próbował wymienić podrobione ukraińskie prawo jazdy na polskie, już oryginalne. Urzędniczka miała wątpliwości i zawiadomiła policję. 42-latkowi grozi kilka lat więzienia.

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

40-latek, mając niemal 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, najpierw uderzył swoim autem w dzika, a następnie dachował. Pomogli mu dwaj mieszkańcy gminy Kozienice. Nie pozwolili mu też jednak uciec.

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Piasecznie policjanci odnaleźli kilka rowerów. Teraz proszą o kontakt właścicieli lub osoby, który coś wiedzą o jednośladach ze zdjęć.

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niezwykle niebezpiecznego krwotoku tętniczego doznała 42-letnia mieszkanka Woli, która przewróciła się w czasie rowerowej wycieczki na Starówkę. Pomocy udzielili jej strażnicy miejscy, których zaalarmował mąż poszkodowanej.

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Źródło:
tvnwarszawa.pl