Murale w Warszawie. Gdzie znaleźć najciekawsze i co przedstawiają?

Źródło:
puszka.waw.pl, zdm.waw.pl, tvn24.pl
Mura pojawia się po zetknięciu z wodą
Mura pojawia się po zetknięciu z wodą IMMOFINANZ
wideo 2/4
Mura pojawia się po zetknięciu z wodą IMMOFINANZ

Murale są nie tylko ciekawą ozdobą miejskiej przestrzeni, ale też coraz częściej skarbnicą wiedzy o okolicy oraz atrakcją turystyczną. Malowideł tego typu nie brakuje również w Warszawie, a ich autorami bywają uznani artyści. Gdzie w Warszawie można znaleźć najciekawsze i najpiękniejsze murale? Przedstawiamy niektóre z najbardziej wartych zobaczenia.

● Murale w Warszawie są coraz liczniejsze, a ich autorami bywają uznani artyści. ● Murale upamiętniają ważne postaci ze świata kultury, komentują rzeczywistość, lub nawiązują do historii miasta. ● Szczególnie znane z murali są m.in. dzielnice Śródmieście, Wola oraz Praga-Północ.

Mural

Murale, czyli wielkopowierzchniowe grafiki malowane bezpośrednio na elewacji budynku, stały się już częścią architektonicznego pejzażu wielu polskich miast. Wyjątkiem nie jest w tym przypadku Warszawa, w której powstaje ich coraz więcej podkreślając jednocześnie historyczny, kreatywny i nowoczesny charakter miasta.

Murale to bowiem dużo więcej niż graffiti. Często tworzone są przez uznanych artystów i stanowią miejskie dzieła sztuki z nurtu street art. Wśród murali warszawskich nie brakuje takich, które upamiętniają ludzi sztuki i kultury, lub które są swoistym komentarzem do współczesnego świata. Starannie wkomponowane w otaczającą architekturę stają się atrakcją nie tylko dla okolicznych mieszkańców, ale i turystów. 

Warszawa - murale

Z wyjątkowych murali znane są całe warszawskie dzielnice, np. Praga-Północ, jak i osiedla, np. Muranów na granicy dzielnic Śródmieście i Wola. Oto subiektywny wybór niektórych spośród szczególnie wartych zobaczenia warszawskich murali:

● Murale Tytusa Brzozowskiego znajdują się w kilku lokalizacjach, m.in. przy ulicy Wolskiej na ścianie biurowca Spark, przy Chmielnej 120, Wschowskiej 10 oraz Grochowskiej 215. Przedstawiają różne budynki Warszawy, dynamiczne sceny z życia miasta z bogactwem szczegółów w charakterystycznym kolorowym stylu artysty. Murale te można traktować za graficzne opowieści o stolicy nawiązujące do jej historii, ale też współczesnej nowoczesności, dynamiki i gwaru.

ZOBACZ TEŻ: Na Woli powstał "oddychający" mural

● Mural Blu przy Siennej 45 w Śródmieściu nosi nazwę "Żołnierze - marionetki". Stworzony w 2010 roku przez znanego na całym świecie włoskiego artystę Blu, obraz ten jest jednym z najbardziej znanych murali w Warszawie. Przedstawia siedmiu żołnierzy przypominających marionetki z symbolami pieniędzy na hełmach i mundurach. Ma symbolizować wojnę jako narzędzie władzy. O tym, jak ważny dla Warszawy jest ten mural, może świadczyć silny sprzeciw mieszkańców i rozmaitych ugrupowań oraz ludzi kultury, gdy na 250-lecie teatru publicznego w Polsce mural ten miał być zamalowany.

● Mural Kory Jackowskiej przy Nowym Świecie 18/20 jest stosunkowo nowym, a jednocześnie jednym z najbardziej znanych murali w Warszawie. Powstał jako hołd dla nieżyjącej wokalistki zespołu Maanam. Autorem muralu jest Bruno Althamer, który tak wkomponował malowidło w ścianę budynku, by gałęzie rosnącego obok drzewa stanowiły jego część, zmieniając tym samym obraz w zależności od pory roku.

● Mural "Kora" przy ul. Stefana Żeromskiego 44/50 na Bielanach to kolejne malowidło ścienne upamiętniające artystkę. Lokalizacja w tej dzielnicy nie jest przypadkowa - Kora przez wiele lat mieszkała na jednej z najładniejszych ulic Bielan, ulicy Płatniczej. Mural przedstawia piosenkarkę w otoczeniu róż nawiązując do znanego utworu Maanam pt. "Róża". Mural zaprojektował Tomasz Majewski i powstał na zlecenie bielańskiego ratusza.

ZOBACZ TEŻ: Kora w różach na Bielanach

● Mural Krystyny Sienkiewicz - tuż obok muralu Kory na Bielanach powstał inny naścienny obraz projektu Tomasza Majewskiego namalowany na zlecenie bielańskiego ratusza. Mural upamiętnia znaną mieszkankę dzielnicy, aktorkę Krystynę Sienkiewicz.

● Mural "David Bowie" znajduje się przy ulicy Marii Kazimiery 1 na Żoliborzu. Mural autorstwa Dawida Celka upamiętnia wizytę brytyjskiego piosenkarza w Warszawie. Legenda głosi, że w 1976 roku David Bowie podczas przedłużającego się postoju pociągu na stacji Warszawa Gdańska udał się na spacer po okolicy, kupując kilka płyt w księgarni na dzisiejszym Placu Wilsona. 

● Znikający Mural na Placu Europejskim na Woli. W przeciwieństwie do innych murali ten nie powstał na ścianie, ale na fontannie. Najlepiej widoczny jest z podwyższenia, nie zawsze jest to jednak możliwe - ze względu na wykorzystanie specjalnej farby grafika widoczna jest jedynie po kontakcie z wodą, a więc po deszczu lub gdy fontanna jest włączona. Centralne miejsce Znikającego Muralu zajmują wizerunki Syreny oraz Trytona.

ZOBACZ TEŻ: Przed wieżowcem powstał znikający mural. Jak go zobaczyć?

● Mural Mechaniczny Centaur przy ulicy Dolnej 37 na Mokotowie to kolejne dzieło wykonane przez uznanego twórcę street artu, włoskiego artystę Pixela Pancho. Malowidło przedstawia mechanicznego centaura z rzymskim hełmem na głowie celującego z łuku do mechanicznego jelenia. 

● Mural "Stanisław Anioł Stróż" przy ulicy Kazury 10 na Ursynowie to dzieło szczególnie lubiane przez okolicznych mieszkańców. Przedstawia ono Stanisława Anioła, postać z serialu "Alternatywy 4" graną przez Romana Wilhelmiego. Prawdziwa ulica Alternatywy i jej słynny adres znajdują się również w pobliżu muralu.

● Mural "Dziura w całym" przy ulicy Mackiewicza 1 na Pradze jest jednym z najbardziej znanych spośród wyjątkowo licznych ściennych grafik w tej dzielnicy. Powstał w 2015 r. podczas festiwalu Street Art Doping 2015. Autorem muralu jest niemiecki artysta 1010. Obraz przedstawia ogromną dziurę w ścianie mającą symbolizować beztroskie dzieciństwo i związaną z nim ciekawość odkrywania.

Murali w Warszawie jest znacznie więcej, a powyższa lista stanowi jedynie niewielką część z najpiękniejszych i najciekawszych z nich. Najlepszym sposobem, aby je poznać, jest wybranie się na spacer lub wycieczkę rowerową.

ZOBACZ TEŻ: "Miłość do drugiego człowieka była dla nich nadrzędną wartością". Mural upamiętnia 13 postaci z getta

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: puszka.waw.pl, zdm.waw.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZGN Wola

Pozostałe wiadomości

Miasto pozyskało ważną decyzję z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie budowy tunelu pod linią kolejową w Rembertowie. O bezkolizyjną przeprawę przez tory mieszkańcy tej dzielnicy walczą od lat.

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rolnicy będą protestować w centrum Warszawy. - Organizator zadeklarował, że zgromadzenie będzie miało charakter pokojowy, bez blokad - przekazał wicedyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa. Nie obędzie się jednak bez poważnych utrudnień.

Protest rolników. Do Warszawy ma przyjechać 200 autokarów. Którymi ulicami przejdzie marsz?

Protest rolników. Do Warszawy ma przyjechać 200 autokarów. Którymi ulicami przejdzie marsz?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rolnicy protestujący przeciwko tzw. Zielonemu Ładowi mają blokować trasę S7 w okolicach Radomia. Policja informuje o utrudnieniach na mazowieckich drogach, między innymi w Ciechanowie i w Płocku.

Rolnicy zapowiedzieli blokadę S7 w okolicy Radomia

Rolnicy zapowiedzieli blokadę S7 w okolicy Radomia

Źródło:
PAP

Trwa śledztwo w sprawie dramatycznych wydarzeń z ulicy Żurawiej. W niedzielę na jednej z klatek schodowych znaleziono nieprzytomną kobietę. 25-latka walczy o życie w szpitalu. W sprawie zatrzymano jedną osobę. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że doszło do przestępstwa na tle seksualnym. 25-latka miała być przypadkową ofiarą.

Zaatakował młodą kobietę na ulicy i zostawił nieprzytomną na schodach. Miał kominiarkę i nóż

Zaatakował młodą kobietę na ulicy i zostawił nieprzytomną na schodach. Miał kominiarkę i nóż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z "Newsweekiem" został zapytany o tak zwane schody smoleńskie na placu Piłsudskiego. "Nie sądzę, żeby mogły stać w tym samym miejscu" - powiedział.

Minister kultury o schodach smoleńskich. Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Minister kultury o schodach smoleńskich. Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Źródło:
Nesweek, tvnwarszawa.pl

Na terenie dawnych Zakładów Mechanicznych "Ursus" pojawił się ciężki sprzęt. Aktywiści alarmują, że inwestor wyburzył część obiektów, które są w rejestrze zabytków. Rzecznik mazowieckiego konserwatora Andrzej Mizera wyjaśnił, że pierwotnie nie wydano zgody na rozbiórkę dobudówki dawnej lakierni oraz ruin budynków powojennych, ale decyzję uchyliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cynizm, hipokryzję, obstrukcję, nieudolność, niechęć do Warszawy i brak wiedzy. Sześć grzechów wobec Warszawy wytknął wiceprezydent Michał Olszewski kandydatowi PiS na stanowisko prezydenta stolicy Tobiaszowi Bocheńskiemu.

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację, że w Gostyninie (Mazowieckie) doszło do potrącenia matki z niemowlakiem. Policja potwierdziła zdarzenie. Kobieta i dziecko zostali przewiezieni do szpitala.

Potrącenie matki i niemowlaka. Kobieta jest w ciężkim stanie

Potrącenie matki i niemowlaka. Kobieta jest w ciężkim stanie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę nocą w okolicach Alej Jerozolimskich rozpoczął się pościg za kierowcą bmw. Kierowca samochodu osobowego uderzył w toyotę i karetkę pogotowia, która przewróciła się na bok. Ucierpieli ratownicy medyczni. Policjanci rozpoczęli poszukiwania osób, w akcję zaangażowano psa tropiącego. Do sprawy zatrzymali dwie osoby.

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzut posiadania znacznej ilości substancji psychotropowej i środków odurzających działając w warunkach recydywy usłyszał 37-letni mieszkaniec Śródmieścia. Decyzją sądu podejrzany został aresztowany.

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co Rafał Trzaskowski sądzi o powstaniu w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego? Zaznaczył, że w tej sprawie decyzję podejmuje Rada Warszawy, a on sam zdania nie zmienił. Opowiedział też o wyborach prezydenckich.

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Źródło:
PAP

W Konstancinie-Jeziornie polscy aktywiści rozrzucili obornik przed bramą willi, w której mieszka rosyjski ambasador. Ustawili zakrwawioną rosyjską flagę z literą "Z" i rozstawili transparent z napisem: "Rosja = g****! Nie chcemy was w Europie! Wynocha!". To część happeningu zaplanowanego w drugą rocznicę pełnowymiarowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

Rozrzucili obornik przed bramą willi rosyjskiego ambasadora

Rozrzucili obornik przed bramą willi rosyjskiego ambasadora

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Ruters

Drugą dobę trwają poszukiwania kierowcy, który potrącił dwuletniego chłopca w miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim. Funkcjonariusze analizują dotychczasowe zgłoszenia świadków i - jak zapewniają - pracują całą dobę. Policja wciąż apeluje do wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek informacje i nagrania pomocne w rozpoznaniu pojazdu.

Są pierwsze zgłoszenia po śmiertelnym potrąceniu dwulatka. Nowy apel policji

Są pierwsze zgłoszenia po śmiertelnym potrąceniu dwulatka. Nowy apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia prowadzą postępowanie dotyczące kradzieży z włamaniem do kontenera i food trucka. Wizerunek osób mogących mieć związek z tym przestępstwem zarejestrowały kamery. Policja publikuje ich zdjęcia i prosi o pomoc w ustaleniu ich tożsamości.

Włamanie do kontenera i food trucka. Policja szuka tych mężczyzn

Włamanie do kontenera i food trucka. Policja szuka tych mężczyzn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie dzielnicy Praga Południe doszło do wybuchu oparów. Dwie osoby zostały poparzone, z czego jedna została przewieziona do szpitala.

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Wiadomo, co było przyczyną

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Wiadomo, co było przyczyną

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów biorących udział w wypadku radiowozu w podwarszawskich Dawidach Bankowych wkrótce stanie przed sądem. Proces byłego już funkcjonariusza rozpocznie się w kwietniu. Wobec drugiego z mężczyzn postępowanie zostało wcześniej umorzone.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stanie przed sądem

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stanie przed sądem

Źródło:
PAP

W poczekalni Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie mężczyzna, do którego wezwano karetkę pogotowia, zaatakował ratownika medycznego. Poszkodowany ma poważne obrażenia twarzy, przeszedł dwie operacje.

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bar Lussi nad dworcem Warszawa Śródmieście karmi warszawiaków nieprzerwanie od 32 lat. Jego specjalnością są od początku klasyczne zapiekanki. Ale zdaniem urzędników, budka stoi w centrum stolicy nielegalnie i nakładają na właściciela kary. Ten postanowił się wynieść.

Znika popularna budka z zapiekankami. Lussi karmi warszawiaków od 32 lat

Znika popularna budka z zapiekankami. Lussi karmi warszawiaków od 32 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl