Murale w Warszawie. Gdzie znaleźć najciekawsze i co przedstawiają?

Oddychający mural na Woli
Mura pojawia się po zetknięciu z wodą
Źródło: IMMOFINANZ
Murale są nie tylko ciekawą ozdobą miejskiej przestrzeni, ale też coraz częściej skarbnicą wiedzy o okolicy oraz atrakcją turystyczną. Malowideł tego typu nie brakuje również w Warszawie, a ich autorami bywają uznani artyści. Gdzie w Warszawie można znaleźć najciekawsze i najpiękniejsze murale? Przedstawiamy niektóre z najbardziej wartych zobaczenia.

● Murale w Warszawie są coraz liczniejsze, a ich autorami bywają uznani artyści. ● Murale upamiętniają ważne postaci ze świata kultury, komentują rzeczywistość, lub nawiązują do historii miasta. ● Szczególnie znane z murali są m.in. dzielnice Śródmieście, Wola oraz Praga-Północ.

Mural

Murale, czyli wielkopowierzchniowe grafiki malowane bezpośrednio na elewacji budynku, stały się już częścią architektonicznego pejzażu wielu polskich miast. Wyjątkiem nie jest w tym przypadku Warszawa, w której powstaje ich coraz więcej podkreślając jednocześnie historyczny, kreatywny i nowoczesny charakter miasta.

Murale to bowiem dużo więcej niż graffiti. Często tworzone są przez uznanych artystów i stanowią miejskie dzieła sztuki z nurtu street art. Wśród murali warszawskich nie brakuje takich, które upamiętniają ludzi sztuki i kultury, lub które są swoistym komentarzem do współczesnego świata. Starannie wkomponowane w otaczającą architekturę stają się atrakcją nie tylko dla okolicznych mieszkańców, ale i turystów. 

Warszawa - murale

Z wyjątkowych murali znane są całe warszawskie dzielnice, np. Praga-Północ, jak i osiedla, np. Muranów na granicy dzielnic Śródmieście i Wola. Oto subiektywny wybór niektórych spośród szczególnie wartych zobaczenia warszawskich murali:

● Murale Tytusa Brzozowskiego znajdują się w kilku lokalizacjach, m.in. przy ulicy Wolskiej na ścianie biurowca Spark, przy Chmielnej 120, Wschowskiej 10 oraz Grochowskiej 215. Przedstawiają różne budynki Warszawy, dynamiczne sceny z życia miasta z bogactwem szczegółów w charakterystycznym kolorowym stylu artysty. Murale te można traktować za graficzne opowieści o stolicy nawiązujące do jej historii, ale też współczesnej nowoczesności, dynamiki i gwaru.

ZOBACZ TEŻ: Na Woli powstał "oddychający" mural

● Mural Blu przy Siennej 45 w Śródmieściu nosi nazwę "Żołnierze - marionetki". Stworzony w 2010 roku przez znanego na całym świecie włoskiego artystę Blu, obraz ten jest jednym z najbardziej znanych murali w Warszawie. Przedstawia siedmiu żołnierzy przypominających marionetki z symbolami pieniędzy na hełmach i mundurach. Ma symbolizować wojnę jako narzędzie władzy. O tym, jak ważny dla Warszawy jest ten mural, może świadczyć silny sprzeciw mieszkańców i rozmaitych ugrupowań oraz ludzi kultury, gdy na 250-lecie teatru publicznego w Polsce mural ten miał być zamalowany.

● Mural Kory Jackowskiej przy Nowym Świecie 18/20 jest stosunkowo nowym, a jednocześnie jednym z najbardziej znanych murali w Warszawie. Powstał jako hołd dla nieżyjącej wokalistki zespołu Maanam. Autorem muralu jest Bruno Althamer, który tak wkomponował malowidło w ścianę budynku, by gałęzie rosnącego obok drzewa stanowiły jego część, zmieniając tym samym obraz w zależności od pory roku.

● Mural "Kora" przy ul. Stefana Żeromskiego 44/50 na Bielanach to kolejne malowidło ścienne upamiętniające artystkę. Lokalizacja w tej dzielnicy nie jest przypadkowa - Kora przez wiele lat mieszkała na jednej z najładniejszych ulic Bielan, ulicy Płatniczej. Mural przedstawia piosenkarkę w otoczeniu róż nawiązując do znanego utworu Maanam pt. "Róża". Mural zaprojektował Tomasz Majewski i powstał na zlecenie bielańskiego ratusza.

ZOBACZ TEŻ: Kora w różach na Bielanach

● Mural Krystyny Sienkiewicz - tuż obok muralu Kory na Bielanach powstał inny naścienny obraz projektu Tomasza Majewskiego namalowany na zlecenie bielańskiego ratusza. Mural upamiętnia znaną mieszkankę dzielnicy, aktorkę Krystynę Sienkiewicz.

● Mural "David Bowie" znajduje się przy ulicy Marii Kazimiery 1 na Żoliborzu. Mural autorstwa Dawida Celka upamiętnia wizytę brytyjskiego piosenkarza w Warszawie. Legenda głosi, że w 1976 roku David Bowie podczas przedłużającego się postoju pociągu na stacji Warszawa Gdańska udał się na spacer po okolicy, kupując kilka płyt w księgarni na dzisiejszym Placu Wilsona. 

● Znikający Mural na Placu Europejskim na Woli. W przeciwieństwie do innych murali ten nie powstał na ścianie, ale na fontannie. Najlepiej widoczny jest z podwyższenia, nie zawsze jest to jednak możliwe - ze względu na wykorzystanie specjalnej farby grafika widoczna jest jedynie po kontakcie z wodą, a więc po deszczu lub gdy fontanna jest włączona. Centralne miejsce Znikającego Muralu zajmują wizerunki Syreny oraz Trytona.

ZOBACZ TEŻ: Przed wieżowcem powstał znikający mural. Jak go zobaczyć?

● Mural Mechaniczny Centaur przy ulicy Dolnej 37 na Mokotowie to kolejne dzieło wykonane przez uznanego twórcę street artu, włoskiego artystę Pixela Pancho. Malowidło przedstawia mechanicznego centaura z rzymskim hełmem na głowie celującego z łuku do mechanicznego jelenia. 

● Mural "Stanisław Anioł Stróż" przy ulicy Kazury 10 na Ursynowie to dzieło szczególnie lubiane przez okolicznych mieszkańców. Przedstawia ono Stanisława Anioła, postać z serialu "Alternatywy 4" graną przez Romana Wilhelmiego. Prawdziwa ulica Alternatywy i jej słynny adres znajdują się również w pobliżu muralu.

● Mural "Dziura w całym" przy ulicy Mackiewicza 1 na Pradze jest jednym z najbardziej znanych spośród wyjątkowo licznych ściennych grafik w tej dzielnicy. Powstał w 2015 r. podczas festiwalu Street Art Doping 2015. Autorem muralu jest niemiecki artysta 1010. Obraz przedstawia ogromną dziurę w ścianie mającą symbolizować beztroskie dzieciństwo i związaną z nim ciekawość odkrywania.

Murali w Warszawie jest znacznie więcej, a powyższa lista stanowi jedynie niewielką część z najpiękniejszych i najciekawszych z nich. Najlepszym sposobem, aby je poznać, jest wybranie się na spacer lub wycieczkę rowerową.

ZOBACZ TEŻ: "Miłość do drugiego człowieka była dla nich nadrzędną wartością". Mural upamiętnia 13 postaci z getta

Czytaj także: