Murale w Warszawie. Gdzie znaleźć najciekawsze i co przedstawiają?

Źródło:
puszka.waw.pl, zdm.waw.pl, tvn24.pl
Mura pojawia się po zetknięciu z wodą
Mura pojawia się po zetknięciu z wodą IMMOFINANZ
wideo 2/4
Mura pojawia się po zetknięciu z wodą IMMOFINANZ

Murale są nie tylko ciekawą ozdobą miejskiej przestrzeni, ale też coraz częściej skarbnicą wiedzy o okolicy oraz atrakcją turystyczną. Malowideł tego typu nie brakuje również w Warszawie, a ich autorami bywają uznani artyści. Gdzie w Warszawie można znaleźć najciekawsze i najpiękniejsze murale? Przedstawiamy niektóre z najbardziej wartych zobaczenia.

● Murale w Warszawie są coraz liczniejsze, a ich autorami bywają uznani artyści. ● Murale upamiętniają ważne postaci ze świata kultury, komentują rzeczywistość, lub nawiązują do historii miasta. ● Szczególnie znane z murali są m.in. dzielnice Śródmieście, Wola oraz Praga-Północ.

Mural

Murale, czyli wielkopowierzchniowe grafiki malowane bezpośrednio na elewacji budynku, stały się już częścią architektonicznego pejzażu wielu polskich miast. Wyjątkiem nie jest w tym przypadku Warszawa, w której powstaje ich coraz więcej podkreślając jednocześnie historyczny, kreatywny i nowoczesny charakter miasta.

Murale to bowiem dużo więcej niż graffiti. Często tworzone są przez uznanych artystów i stanowią miejskie dzieła sztuki z nurtu street art. Wśród murali warszawskich nie brakuje takich, które upamiętniają ludzi sztuki i kultury, lub które są swoistym komentarzem do współczesnego świata. Starannie wkomponowane w otaczającą architekturę stają się atrakcją nie tylko dla okolicznych mieszkańców, ale i turystów. 

Warszawa - murale

Z wyjątkowych murali znane są całe warszawskie dzielnice, np. Praga-Północ, jak i osiedla, np. Muranów na granicy dzielnic Śródmieście i Wola. Oto subiektywny wybór niektórych spośród szczególnie wartych zobaczenia warszawskich murali:

● Murale Tytusa Brzozowskiego znajdują się w kilku lokalizacjach, m.in. przy ulicy Wolskiej na ścianie biurowca Spark, przy Chmielnej 120, Wschowskiej 10 oraz Grochowskiej 215. Przedstawiają różne budynki Warszawy, dynamiczne sceny z życia miasta z bogactwem szczegółów w charakterystycznym kolorowym stylu artysty. Murale te można traktować za graficzne opowieści o stolicy nawiązujące do jej historii, ale też współczesnej nowoczesności, dynamiki i gwaru.

ZOBACZ TEŻ: Na Woli powstał "oddychający" mural

● Mural Blu przy Siennej 45 w Śródmieściu nosi nazwę "Żołnierze - marionetki". Stworzony w 2010 roku przez znanego na całym świecie włoskiego artystę Blu, obraz ten jest jednym z najbardziej znanych murali w Warszawie. Przedstawia siedmiu żołnierzy przypominających marionetki z symbolami pieniędzy na hełmach i mundurach. Ma symbolizować wojnę jako narzędzie władzy. O tym, jak ważny dla Warszawy jest ten mural, może świadczyć silny sprzeciw mieszkańców i rozmaitych ugrupowań oraz ludzi kultury, gdy na 250-lecie teatru publicznego w Polsce mural ten miał być zamalowany.

● Mural Kory Jackowskiej przy Nowym Świecie 18/20 jest stosunkowo nowym, a jednocześnie jednym z najbardziej znanych murali w Warszawie. Powstał jako hołd dla nieżyjącej wokalistki zespołu Maanam. Autorem muralu jest Bruno Althamer, który tak wkomponował malowidło w ścianę budynku, by gałęzie rosnącego obok drzewa stanowiły jego część, zmieniając tym samym obraz w zależności od pory roku.

● Mural "Kora" przy ul. Stefana Żeromskiego 44/50 na Bielanach to kolejne malowidło ścienne upamiętniające artystkę. Lokalizacja w tej dzielnicy nie jest przypadkowa - Kora przez wiele lat mieszkała na jednej z najładniejszych ulic Bielan, ulicy Płatniczej. Mural przedstawia piosenkarkę w otoczeniu róż nawiązując do znanego utworu Maanam pt. "Róża". Mural zaprojektował Tomasz Majewski i powstał na zlecenie bielańskiego ratusza.

ZOBACZ TEŻ: Kora w różach na Bielanach

● Mural Krystyny Sienkiewicz - tuż obok muralu Kory na Bielanach powstał inny naścienny obraz projektu Tomasza Majewskiego namalowany na zlecenie bielańskiego ratusza. Mural upamiętnia znaną mieszkankę dzielnicy, aktorkę Krystynę Sienkiewicz.

● Mural "David Bowie" znajduje się przy ulicy Marii Kazimiery 1 na Żoliborzu. Mural autorstwa Dawida Celka upamiętnia wizytę brytyjskiego piosenkarza w Warszawie. Legenda głosi, że w 1976 roku David Bowie podczas przedłużającego się postoju pociągu na stacji Warszawa Gdańska udał się na spacer po okolicy, kupując kilka płyt w księgarni na dzisiejszym Placu Wilsona. 

● Znikający Mural na Placu Europejskim na Woli. W przeciwieństwie do innych murali ten nie powstał na ścianie, ale na fontannie. Najlepiej widoczny jest z podwyższenia, nie zawsze jest to jednak możliwe - ze względu na wykorzystanie specjalnej farby grafika widoczna jest jedynie po kontakcie z wodą, a więc po deszczu lub gdy fontanna jest włączona. Centralne miejsce Znikającego Muralu zajmują wizerunki Syreny oraz Trytona.

ZOBACZ TEŻ: Przed wieżowcem powstał znikający mural. Jak go zobaczyć?

● Mural Mechaniczny Centaur przy ulicy Dolnej 37 na Mokotowie to kolejne dzieło wykonane przez uznanego twórcę street artu, włoskiego artystę Pixela Pancho. Malowidło przedstawia mechanicznego centaura z rzymskim hełmem na głowie celującego z łuku do mechanicznego jelenia. 

● Mural "Stanisław Anioł Stróż" przy ulicy Kazury 10 na Ursynowie to dzieło szczególnie lubiane przez okolicznych mieszkańców. Przedstawia ono Stanisława Anioła, postać z serialu "Alternatywy 4" graną przez Romana Wilhelmiego. Prawdziwa ulica Alternatywy i jej słynny adres znajdują się również w pobliżu muralu.

● Mural "Dziura w całym" przy ulicy Mackiewicza 1 na Pradze jest jednym z najbardziej znanych spośród wyjątkowo licznych ściennych grafik w tej dzielnicy. Powstał w 2015 r. podczas festiwalu Street Art Doping 2015. Autorem muralu jest niemiecki artysta 1010. Obraz przedstawia ogromną dziurę w ścianie mającą symbolizować beztroskie dzieciństwo i związaną z nim ciekawość odkrywania.

Murali w Warszawie jest znacznie więcej, a powyższa lista stanowi jedynie niewielką część z najpiękniejszych i najciekawszych z nich. Najlepszym sposobem, aby je poznać, jest wybranie się na spacer lub wycieczkę rowerową.

ZOBACZ TEŻ: "Miłość do drugiego człowieka była dla nich nadrzędną wartością". Mural upamiętnia 13 postaci z getta

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: puszka.waw.pl, zdm.waw.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZGN Wola

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl