Na Woli powstał "oddychający" mural

Autor:
dg/r
Źródło:
PAP
Oddychający mural powstał na Woli

Przy Wschowskiej 10 powstał antysmogowy mural. Farba, której użyto do jego namalowania, neutralizuje tlenki azotu i zmniejsza zanieczyszczenie formaldehydem.

"Oddychający" mural został namalowany na budynku przy ulicy Wschowskiej 10. Nie na jednej ścianie - pokrywa cały budynek. Na malowidle widać charakterystyczne zabytki dzielnicy, jak kościół św. Wojciecha czy wolskie rotundy oraz nowoczesne wieżowce współczesnej Woli. - Spodobał się nam nie tylko projekt graficzny i sam pomysł autora. Udostępniliśmy elewację tego budynku również ze względu na dobroczynne oddziaływanie na środowisko. Artyści namalowali go niemal w całości farbą antysmogową, która użyta na tak dużej powierzchni oczyszcza powietrze z siłą około 400 drzew - powiedział dyrektor ZGN Wola Mateusz Matejewski.

Mural odświeżył budynek i powietrze

Grafika została zaprojektowana przez artystę Tytusa Brzozowskiego. Jak podano w komunikacie prasowym, Warszawa często jest główną bohaterką jego prac. "Ozdabia ją niezwykłymi pracami, które nawiązują do architektury, historii i duszy miejsc, w których powstają. Są żywe, barwne, z pogranicza rzeczywistości i fantastyki" - poinformował ZGN Wola. Można je spotkać m.in. pod takimi adresami jak: Próżna 12, Kijowska 1, Grochowska 215, czy Chmielna 120.

Jak zaznaczono, celem projektu było wykonanie muralu, który odświeży budynek, ozdobi okolicę, a także poprawi nastrój okolicznym mieszkańcom i przechodniom. Artyści wykorzystali strukturę budynku i umieścili na niej wiele odniesień do kultury i historii warszawskiej Woli. Wykorzystany pod mural budynek jest pustostanem.

Mural antysmogowy neutralizuje tlenki azotu, zmniejsza zanieczyszczenia powietrza bardzo szkodliwym formaldehydem, zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni na powłoce, eliminuje nieprzyjemne zapachy, likwiduje wirusy i bakterie znajdujące się bezpośrednio na powierzchni pokrytej warstwą farby, niszczy zarodniki grzybów oraz pleśni, dzięki czemu nie dopuszcza do ich rozwoju oraz tworzy powłokę oddychającą, przez co nie pozwala na gromadzenie się wilgoci wewnątrz ściany.

Informowaliśmy również o odsłonięciu muralu poświęconego Janowi Lityńskiemu:

Mural Jana Lityńskiego
Mural Jana Lityńskiego TVN24

Autor:dg/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZGN Wola

Pozostałe wiadomości