Migranci i uchodźcy w Europie

Migranci i uchodźcy w Europie

W poniedziałek ruszył telefon zaufania dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Pod znanym numerem 116 111 fundacji Dajemy Dzieciom Siłę czekają specjaliści, którzy mówią po ukraińsku i rosyjsku. Dzieci mogą dzwonić z każdym problemem - zapewniają. Maria Mikołajewska.

Pensjonaty i hotele, w których zamiast turystów mieszkają Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną. W skali całego kraju takich miejsc są setki. Maria Mikołajewska sprawdziła, jak wspiera je państwo i czy to wsparcie ma datę ważności.

Historie ponad dwustu pięćdziesięciu kobiet, których siła i wyjątkowość zostały dostrzeżone i utrwalone na fotografiach. Wolontariuszki, lekarki, nauczycielki, żołnierki i inne niezwykłe kobiety - każda inna, lecz mają wspólny mianownik. Maciej Zalewski.

Wołodymyr Zelenski, Joe Biden, Ursula von der Leyen i Andrzej Duda - gdy chwalili Polaków, mieli na myśli pana Maćka, Zbyszka, Pawła, Grzegorza, dyrektora wiejskiej szkoły i grono szkolnych wolontariuszy. Przywódcy świata wzruszają się ich postawą, oddają im hołd, podziwiają głębię ich współczucia. Ale czy mają pojęcie, jak wygląda codzienność pracy z gośćmi z Ukrainy na głębokiej prowincji, pośród kaszubskich jezior i lasów?