Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.
Tunel pod ulicą Marszałkowską został zamknięty pod koniec czerwca. Najpierw miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg postawił w poprzek podziemnej przeprawy ściany oporowe. Natomiast w środę rozpoczęło się wypełnianie tunelu piaskowo-cementową mieszanką samozagęszczającą.
"Dzięki zastosowaniu wspomnianej mieszanki konstrukcja będzie zabezpieczona przed wodą oraz tlenem i dwutlenkiem węgla. Tym samym zabezpieczona zostanie infrastruktura nad tunelem. Jednocześnie ta metoda nie powoduje żadnych utrudnień w ruchu na ul. Marszałkowskiej" - wyjaśnia w komunikacie Zarząd Dróg Miejskich.
W ramach tej inwestycji ZRiKD wybuduje również dostęp do stacji transformatorowej. Dzięki temu nie trzeba będzie wynosić całej stacji na powierzchnię. Zachowane zostaną również kolektor burzowy i ciepłociąg. ZDM deklaruje, że te prace powinny zakończyć się w grudniu tego roku.
Przebudowa rejonu Złotej i Zgody
Potem na plac budowy wejdzie firma Skanska, która zwyciężyła w przetargu na kompleksową przebudowę rejonu Złotej i Zgody. "Będzie miała za zadanie wypełnić pozostałą część tunelu i rozebrać ściany oporowe po północnej i południowej stronie tunelu między ul. Marszałkowską a pasażem Wiecha. Zlikwiduje również kładkę nad zjazdem do tunelu w ciągu pasażu" - wyliczają drogowcy.
Umowa na przebudowę tego miejsca miasto podpisało z wykonawcą w połowie lipca. Na wykonanie prac Skanska ma 24 miesiące. Kontrakt opiewa na kwotę ponad 49 milionów złotych. W miejscu, gdzie znajdował się zjazd do tunelu, powstanie wypełniony zielenią skwer. Pojawią się szpalery drzew z przestrzenią pod ogródki restauracyjne. Natomiast bliżej pasażu Wiecha urządzony zostanie płytki zbiornik wodny.
"Ważnym elementem przebudowy kwartału Złota/Zgoda będzie nowe przejście dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym przez ul. Marszałkowską. Powstanie na wysokości likwidowanego tunelu w osi ul. Złotej. Drugie przejście – również z przejazdem – wytyczymy na wysokości ul. Sienkiewicza. Dzięki temu połączymy przebudowany kwartał z inną ważną inwestycją w ramach Nowego Centrum Warszawy – placem Centralnym" - podkreśla ZDM.
Plac Centralny to nieoficjalna nazwa części placu Defilad w osi Złotej (między wejściem głównym do Pałacu Kultury a Marszałkowską). Tam też trwają zaawansowane prace budowlane, które odmienią oblicze tego miejsca. Przybędzie ławek i zieleni, w posadzce pokazana zostanie przedwojenna siatka ulic.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM