Tunel przejdzie do historii, windy gotowe do odbioru, nowy buspas. Drogowcy o planach na najbliższe tygodnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dyrektor ZDM o pracach na placu Centralnym: firma zaczęła od rozbiórki nawierzchni
Dyrektor ZDM o pracach na placu Centralnym: firma zaczęła od rozbiórki nawierzchni Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Dyrektor ZDM o pracach na placu Centralnym: firma zaczęła od rozbiórki nawierzchni Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

W najbliższy weekend rozpoczną się prace przy zasypywaniu tunelu pod ulicą Marszałkowską. Natomiast w pierwszej połowie lipca sfinalizowana zostanie przebudowa placu Na Rozdrożu. Przedstawicielka miejskich drogowców podała datę uruchomienia wind, które ułatwią pasażerom autobusów dotarcie na przystanki.

Obecnie w wielu punktach Śródmieścia trwają wzmożone prace budowlane. Na zaawansowanym etapie jest m.in. przebudowa ulicy Chmielnej, która ma zmienić się w reprezentacyjny deptak. W ramach Nowego Centrum Warszawy powstaje plac Centralny przy Pałacu Kultury i Nauki.

Zasypią tunel pod Marszałkowską

Jak przekazała we wtorek wicedyrektorka ZDM Karolina Gałecka, na budowie placu trwa wyrównywanie terenu ponieważ budynek PKiN jest położony wyżej względem ulicy Marszałkowskiej. - Kiedy wyrównujemy teren na placu Centralnym to jest znakomita okazja do rozpoczęcia prac związanych z zasypywaniem tunelu pod ulicą Marszałkowską - powiedziała Gałecka.

Te prace rozpoczną się już w najbliższy weekend, 29 czerwca. Wykona je Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. - Roboty potrwają do jesieni - zapowiedziała przedstawicielka miejskich drogowców. Zaznaczyła też, że prace mogą generować niewielkie utrudnienia na Marszałkowskiej w kierunku placu Konstytucji. Na wysokości Muzeum Sztuki Nowoczesnej prawy pas jezdni może być zajęty przez parkujące betoniarki. - Wykonawca więcej utrudnień nie przewiduje. Prace będą prowadzone pod ziemią - wskazała.

Obiekt zostanie nie tylko zasypany. Niektóre elementy wykonawca rozbierze, a cześć zaleje betonem – tak, aby przejazd Marszałkowską był w pełni bezpieczny. Drogowcy przebudują także dużą trafostację, która znajduje się w tunelu. Oprócz tego, pojawią się nowe chodniki i zieleń.

Plac Na Rozdrożu - końcówka prac

Na finiszu z kolei jest przebudowa placu Na Rozdrożu. - Zakładamy, że w połowie lipca wszystkie prace związane z asfaltowaniem i prace ogólnobudowlane zostaną zakończone - zapowiedziała Gałecka. - Mogę powiedzieć też, że w połowie lipca będziemy uruchamiali windy - dodała.

Motywem przewodnim przebudowy placu Na Rozdrożu jest likwidacja barier architektonicznych. Windy prowadzić będą na mocno uczęszczane przystanki autobusowe znajdujące się w ciągu Trasy Łazienkowskiej. Aktualnie aby się na nie dostać, trzeba korzystać ze schodów. Sprawia to spore problemy osobom z niepełnosprawnością ruchową, większym bagażem czy też rodzicom z dziećmi w wózkach.

Dźwigi zostaną włączone w momencie, gdy plac Na Rozdrożu przestanie być placem budowy. Asfaltowanie wiaduktu zostało zaplanowane na okres między 6 a 16 lipca.

Przebudowa placu Na Rozdrożu miała zakończyć się wiosną. Gałecka wyjaśniła, dlaczego tak się nie stało. Chodziło o koordynację z robotami prowadzonymi w innym miejscu. Priorytet dostali tramwajarze, którzy budują trasę do Wilanowa. Ta budowa generuje ogromne utrudnienia na Mokotowie. Drogowcy nie chcieli dokładać kolejnych.

Pozostałe prace

Przedstawicielka ZDM poinformowała również o innych planowanych na najbliższe tygodnie pracach.

Skrzyżowania Krasińskiego-Przasnyska na Żoliborzu oraz Augustówka-Zawodzie zamienią się w ronda. Umowa z firmą KROL została już podpisana. Wykonawca na przebudowę obu krzyżówek ma pół roku.

Umowę z firmą Balzola podpisano też na wytyczenie zapowiadanego od wielu miesięcy buspasa w ciągu ulic Głębockiej i św. Wincentego. Pasy dla autobusów mają powstać w obu kierunkach, by ułatwić pasażerom komunikacji podróż także z metra w kierunku Białołęki. Po zachodniej stronie ciągu ulic Głębockiej i św. Wincentego buspas powstanie od przystanku autobusowego "CH Targówek 03" do ulicy Kondratowicza. Natomiast po stronie wschodniej buspas zacznie się za skrzyżowaniem z ulicami Przy Grodzisku i Malborskiej, a zakończy na wysokości przystanku "CH Targówek 03". Na tych odcinkach, tam, gdzie dziś jest jeden pas, zostanie poszerzona jezdnia. Wykonawca na realizację inwestycji ma 120 dni od podpisania umowy.

Ponadto Karolina Gałecka podała listę ulic, gdzie zaplanowano doraźne naprawy nawierzchni. W toku jest frezowanie asfaltu na ulicy Lalki w Ursusie i Ordona na Woli. Natomiast drogowcy przygotowują się do napraw jezdni: Broniewskiego, kolejnych fragmentów Czerniakowskiej, Marszałkowskiej na odcinku Królewska-plac Bankowy, Odyńca od al. Niepodległości do Wołoskiej, al. KEN (Ciszewskiego - POW), Wałbrzyskiej od Puławskiej do Wróbla, Zamoyskiego (odc. Targowa-Lubelska), a także skrzyżowań Maczka i Rudnickiego oraz Powązkowskiej i Krasińskiego.

Autorka/Autor:dg/tok

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę wieczorem w miejscowości Siekluki koło Płońska (Mazowieckie) dachował samochód. Zginęła jedna osoba.

Auto dachowało, zginęła pasażerka

Auto dachowało, zginęła pasażerka

Źródło:
PAP

Warszawscy strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie, że w parku w zbiegu Kobielskiej i Podskarbińskiej przebywa mężczyzna z niepełnosprawnością, który nie ma jak wrócić do domu, ponieważ zniknął jego wózek inwalidzki. Pomogli i odnaleźli wózek - stał przed drzwiami mieszkania mężczyzny.

Tajemnica znikającego wózka

Tajemnica znikającego wózka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ruszyły zbiórki pieniędzy i przedmiotów dla powodzian. W akcję pomocy włączyły się między innymi: Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, fundacja siepomaga.pl, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski czy Polski Związek Piłki Nożnej.

Powódź w Polsce. Ruszyły zbiórki dla powodzian. Pomagają Caritas, PCK, Warszawa i PZPN

Powódź w Polsce. Ruszyły zbiórki dla powodzian. Pomagają Caritas, PCK, Warszawa i PZPN

Źródło:
PAP

Lotnisko Chopina od 18 września szykuje planowany remont drogi startowej, który potrwa do 10 listopada. Z tego powodu starty i lądowania będą odbywały się nad Włochami, Bemowem, Ochotą, a także Piasecznem.

Remont drogi startowej na Lotnisku Chopina. W trzech dzielnicach może być głośniej

Remont drogi startowej na Lotnisku Chopina. W trzech dzielnicach może być głośniej

Źródło:
PAP

Jedna ofiara śmiertelna i cztery ranne osoby, w tym dwoje dzieci. W nocy z soboty na niedzielę doszło do zderzenia dwóch aut przy Torwarze, z czego jedno uderzyło jeszcze w bariery energochłonne. W samochodzie, który najechał na tył innego auta, podróżowało trzech nietrzeźwych mężczyzn. Śledczy ustalają, który z nich prowadził.

Pijani jechali we trzech, uderzyli w tył auta. Jedna osoba zginęła, cztery ranne. Nie wiadomo, kto prowadził

Pijani jechali we trzech, uderzyli w tył auta. Jedna osoba zginęła, cztery ranne. Nie wiadomo, kto prowadził

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z miejskiego wodociągu w Szydłowcu (Mazowieckie) jest zdatna do picia - informuje w niedzielę urząd gminy. Przez kilka dni mieszkańcom w punktach dystrybucji rozdawana jest woda pitna. Udało się rozdysponować łącznie 110 litrów.

Woda w Szydłowcu zdatna do picia. Komunikat urzędu gminy

Woda w Szydłowcu zdatna do picia. Komunikat urzędu gminy

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W sobotę zatrzymano dowód rejestracyjny samochodu, którym poruszał się Jarosław Kaczyński - przekazał rzecznik partii Rafał Bochenek. Wcześniej tego dnia przed Ministerstwem Sprawiedliwości odbył się protest przedstawicieli PiS-u. To, że doszło do takiej sytuacji, potwierdziła Komenda Stołeczna Policji. Wskazano, że to nie była interwencja własna, lecz reakcja na zgłoszenie i dotyczyła zbyt ciemnych szyb w samochodzie.

"Zakaz dalszej jazdy", zatrzymany dowód rejestracyjny. Kłopoty Kaczyńskiego

"Zakaz dalszej jazdy", zatrzymany dowód rejestracyjny. Kłopoty Kaczyńskiego

Źródło:
tvn24.pl

Okres wakacji upłynął stołecznym szkołom pod znakiem remontów. Te udało się zrealizować w blisko 150 placówkach. Sprawdziliśmy, jaki był zakres prac i ile to kosztowało.

W wakacje remontowali blisko 150 szkół, nie wszędzie udało się skończyć prace

W wakacje remontowali blisko 150 szkół, nie wszędzie udało się skończyć prace

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez całą sobotę strażacy z Mazowsze mieli pełne ręce roboty w związku z silnym wiatrem i opadami w regionie. Kilkanaście dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych przez trąbę powietrzną, która przeszła pod Radomiem. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim. Sprawdziliśmy też, jak intensywne opady wpłynęły na poziom Wisły w Warszawie.

Zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad setka interwencji na Mazowszu i prognozy

Zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad setka interwencji na Mazowszu i prognozy

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni pokazał, jak wygląda nowe oświetlenie w Dolinie Szwajcarskiej. Kilkadziesiąt nowych klimatycznych latarni zastąpiło stare i wysłużone. Energooszczędne oprawy minimalizują też zanieczyszczenie światłem z myślą o dzikich mieszkańcach parku.

Nowe oświetlenie w Dolinie Szwajcarskiej. Zmniejsza zanieczyszczenie światłem i zużywa mniej prądu

Nowe oświetlenie w Dolinie Szwajcarskiej. Zmniejsza zanieczyszczenie światłem i zużywa mniej prądu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci prowadzą działania pod nazwą "Ciche miasto II". Sprawdzają, czy samochody nie generują nadmiernego hałasu. Zwracają też uwagę na agresywne zachowania kierowców wobec pozostałych uczestników ruchu.

567 mandatów na w sumie ponad 240 tysięcy złotych. Za ryczące silniki

567 mandatów na w sumie ponad 240 tysięcy złotych. Za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby trafiły do szpitala po tym, jak w nocy z piątku na sobotę zostały potrącone na przejściu dla pieszych przy ulicy Okrzei. Policja szuka kierowcy, który porzucił samochód i uciekł pieszo.

Potrącił w nocy dwie osoby, porzucił auto i uciekł

Potrącił w nocy dwie osoby, porzucił auto i uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W toczącym się przed Sądem Okręgowym w Płocku procesie dotyczącym uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika pozostali do przesłuchania ostatni świadkowie, w tym skazany w pierwszym procesie w tej sprawie Grzegorz O. i uniewinniony wówczas Artur S. Rozprawy wyznaczone są do grudnia.

Porwanie Krzysztofa Olewnika. Sąd przesłuchuje ostatnich świadków

Porwanie Krzysztofa Olewnika. Sąd przesłuchuje ostatnich świadków

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy interweniowali w warszawskim Wawrze, gdzie kierowca potrącił kobietę przechodzącą przez pasy. Z poszkodowaną był utrudniony kontakt, trafiła do szpitala.

Leżała na jezdni, wcześniej potrącił ją samochód

Leżała na jezdni, wcześniej potrącił ją samochód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozbudowa terminala na Lotnisku Chopina ma ruszyć wiosną 2026 roku - przekazał Andrzej Ilków, prezes Polskich Portów Lotniczych. Jak wyjaśnił, powrót do tej koncepcji okazał się konieczny, gdyż lotnisko centralne powstanie najwcześniej w 2032 roku.

Lotnisko Chopina zostanie rozbudowane. Jest termin

Lotnisko Chopina zostanie rozbudowane. Jest termin

Źródło:
PAP

Aktywiści z Miasto Jest Nasze krytykują pomysł utworzenia progu wodnego na Wiśle. Apelują też do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, by nie wydawał zgody na jego budowę. Ich zdaniem grozi to bardzo poważanymi konsekwencjami: rekordowo niskimi stanami rzeki.

Aktywiści przeciwko budowie progu wodnego na Wiśle. Mówią o poważnych konsekwencjach

Aktywiści przeciwko budowie progu wodnego na Wiśle. Mówią o poważnych konsekwencjach

Źródło:
PAP

Na wokandę wraca sprawa byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych. Dziewczyny zostały ranne. Terminy rozpraw wyznaczono na listopad.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stanie przed sądem

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stanie przed sądem

Źródło:
PAP

Skuszony bitcoinem, który rzekomo był na jego koncie wydał 200 tysięcy złotych. Wykonał cztery przelewy i dopiero żądanie kolejnego go zaniepokoiło. Postanowił to sprawdzić i dowiedział się, że został oszukany.

Skusił go jeden bitcoin, stracił 200 tysięcy złotych

Skusił go jeden bitcoin, stracił 200 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na terenie dawnej Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu zainaugurowano "Wystawę w Fabryce". Po latach przerwy znów można zobaczyć tu polskie klasyki: polonezy, fiaty czy syrenki oraz sporą kolekcję aut zagranicznych, w tym stuletnie renault. W przyszłości na pofabrycznych terenach powstanie ogromne osiedle z parkiem i szkołą. Rozpoczęcie budowy się jednak przeciąga.

Zabytki motoryzacji wróciły do FSO

Zabytki motoryzacji wróciły do FSO

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miał ponad 150 par podrobionych butów, 45 litrów spirytusu bez akcyzy oraz 330 kilogramów krajanki tytoniowej. Towar zabezpieczyli policjanci, a 63-latka czeka wizyta w sądzie.

150 par podrobionych butów, a do tego alkohol i tytoń bez akcyzy

150 par podrobionych butów, a do tego alkohol i tytoń bez akcyzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierująca wyprzedziła policyjny radiowóz na oznakowanym znakami pionowymi i poziomymi przejściu dla pieszych. Została od razu zatrzymana i ukarana mandatem w wysokości 1500 złotych, a do jej konta dopisano 15 punktów.

Na przejściu dla pieszych wyprzedziła oznakowany radiowóz

Na przejściu dla pieszych wyprzedziła oznakowany radiowóz

Źródło:
tvnwarszawa.pl