Ratusz podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złotą i Zgoda. To około 2,5 hektara. Prace pochłoną 49,1 miliona złotych. Zasadzone zostaną drzewa i krzewy, pojawi się mała architektura i przestrzeń dla pieszych. Natomiast parkowanie zostanie przeniesione pod ziemię.
– Właśnie podpisaliśmy z firmą Skanska umowę na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złota i Zgoda, ale też fragmentem Jasnej i Domem pod Orłami – przy ul. Sienkiewicza. Wszystko to będzie wyglądało inaczej, posadzimy tutaj setki drzew, mnóstwo klombów, będą też fontanny. Naprawdę to miejsce zmieni się nie do poznania i jest to oczywiście tylko fragment tych zmian, które proponujemy tu, czyli w ścisłym centrum miasta – mówi, cytowany przez ratusz w komunikacie Rafał Trzaskowski.
Jak podkreśla ratusz, to największy przygotowywany obecnie projekt w ramach prezydenckiego programu Nowe Centrum Warszawy i jego kluczowy element. Przebudowa ma objąć ulicę Złotą, Zgoda, Sienkiewicza i Jasną oraz przestrzenie pomiędzy nimi. "Pozwoli to na 'zszycie' śródmiejskich wysp aktywności, czyli: placu Pięciu Rogów i ulicy Chmielnej, przebudowywanego właśnie placu Powstańców Warszawy oraz placu Centralnego, który powstaje w sąsiedztwie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej" - wyjaśnia ratusz.
Zieleń na powierzchni, parking pod ziemią
Ratusz zapewnia, że po przebudowie ulica Złota i Zgoda stworzą atrakcyjną i wielofunkcyjną przestrzeń. Założenia te popierają drogowcy. – Chcemy, aby spełniła oczekiwania zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców i ich klientów oraz osób odwiedzających ten teren – w wolnym czasie, po pracy lub też turystycznie – mówi, cytowany przez ratusz Łukasz Puchalski, dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich.
"Przy Złotej i Zgoda przybędzie mnóstwo zieleni, pojawi się wysokiej jakości mała architektura, będzie więcej przestrzeni dla pieszych, a parkowanie zostanie w dużej mierze przeniesione pod ziemię – do będącego na ukończeniu parkingu pod placem Powstańców Warszawy" - opisuje ratusz w komunikacie.
Architekt i wykonawca
Projekt przebudowy jest wynikiem otwartego konkursu architektonicznego. Wygrała go warszawska pracownia RS Architektura Krajobrazu. "W szybkim tempie udało się zaplanować kompleksowe zmiany na obszarze dziesięciokrotnie większym niż plac Pięciu Rogów" - zapewnia ratusz.
Z kolei pracami modernizacyjnymi w ścisłym centrum stolicy zainteresowanych było sześć firm. Ostatecznie wybrana została oferta firmy Skanska, która za realizację projektu otrzyma 49,1 miliona złotych. "To bardzo dobra oferta z finansowego punktu widzenia – kosztorys ZDM zakładał, że prace będą kosztowały nawet 20 milionów złotych więcej" - wyjaśnia ratusz.
Skanska będzie miała 24 miesiące na przeprowadzenie robót. Konieczne będzie drobiazgowe etapowanie, aby zapewnić komfortowy dojazd do wszystkich budynków w tym rejonie. W planach jest również uruchomienie strony informacyjnej o projekcie oraz ustawienie w pobliżu budowy specjalnych punktów informacyjnych.
Plac Defilad w nowej odsłonie
– Budujemy Nowe Centrum Warszawy. Zaczynamy od placu Centralnego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale zmienia się również Chmielna, Bracka, wcześniej plac Pięciu Rogów. Myślę, że już za dwa lata będziecie Państwo mogli zobaczyć ulice Złota i Zgoda w zupełnie innej formule – dodaje, cytowany w komunikacie prezydent stolicy.
Plac Centralny tworzony jest u podnóża Pałacu Kultury i Nauki. Prace trwają w środkowej części placu Defilad. Zakończyły się szerokie badania archeologiczne, wybudowane zostały też ekologiczne zbiorniki retencyjne, które pozwolą odzyskiwać wodę deszczową. Na placu pojawiły się już pierwsze próbki docelowej nawierzchni. Nowy plac ma zostać otwarty wiosną 2025 roku.
Pomiędzy nowym placem Centralnym a obszarem Złotej i Zgoda trwają też prace polegające na likwidacji starego tunelu pod ulicą Marszałkowską. "To zadanie jest niezbędne dla obu projektów. Dzięki likwidacji tunelu obie inwestycje zyskają bezpośrednie i wygodne naziemne połączenie. Termin realizacji przypada na koniec roku, ale w wakacje powinno udać się wykonać najtrudniejsze prace" - informuje ratusz.
Chmielna z drzewami, kładka z widokami
Równolegle trwa przebudowa ulic Chmielnej i Brackiej. "Sadzone są drzewa oraz remontowana nawierzchnia. Na nowej przestrzeni będzie dużo miejsca na wygodne rozstawienie ogródków gastronomicznych" - zapewnia urząd miasta. Jak podaje, prace powinny zakończyć się w najbliższych miesiącach.
W marcu oddany został most pieszo-rowerowy przez Wisłę. "To właśnie po nim Nowe Centrum 'przejdzie' na drugi brzeg, gdzie już trwa projektowanie przebudowy ulicy Okrzei i docelowo planowane są dalsze inwestycje, w tym m.in. nowy plac miejski na wysokości ulicy Jagiellońskiej" - dodaje ratusz.
Równolegle z otwarciem mostu prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział przebudowę ulicy Karowej, która dochodzi do nowej przeprawy od strony Śródmieścia. Pierwszym krokiem będzie tutaj wyznaczenie naziemnego przejścia przez Wisłostradę – te prace już się zaczęły i znaczna ich część zakończy się w wakacje.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: C. Warś/UM Warszawa