"Ze świeżutką opinią w dłoni przygotujemy się do publicznego wyłożenia projektu. Jesteśmy niezmiernie ciekawi, jak warszawianki i warszawiacy ocenią rozwiązania chroniące krajobraz historycznego centrum" - czytamy na Facebooku.
Jak podkreślono, stołeczny konserwator zabytków zaangażował do prac nad projektem uchwały grono miejskich ekspertów: historyków sztuki, architektów, specjalistów od zielni miejskiej, prawników i zarządców terenów.
Ma zapobiec chaosowi przestrzennemu i nielegalnym reklamom
Jak zapowiadała pod koniec marca wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, park kulturowy to "narzędzie, które pozwoli zapobiec chaosowi przestrzennemu, nielegalnym reklamom i tandecie ulicznych stoisk". Historyczne Centrum Warszawy ma objąć Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, rejon od ogrodów Krasińskich do Saskiego oraz parki położone poniżej Skarpy z Łazienkami włącznie. - To niezmiernie ważne, żeby te reprezentacyjne miejsca były chronione - mówiła.
Ratusz przypominał też, że park kulturowy porządkuje sprawy związane z estetyką elewacji, ochroną oryginalnego detalu architektonicznego i historycznej stolarki. Reguluje również zasady umieszczania urządzeń technicznych. Dużo uwagi poświęca ochronie drzewostanu i terenów zieleni miejskiej.
Regulacje dotyczące nośników reklamowych są uproszczoną wersją uchwały krajobrazowej. Dla Starego i Nowego Miasta wprowadza parę dodatkowych zasad dostosowujących reklamy do skali i specyfiki Starówki.
CZYTAJ WIĘCEJ: Starówka bez reklam i potykaczy? Ma powstać park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy.
Projekt do publicznego wglądu, późnej głosowanie radnych
Gotowy projekt uchwały od zeszłego roku czekał na opinię Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Teraz, po jej uzyskaniu, zostanie wyłożony do publicznego wglądu. Trzecim, ostatnim krokiem będzie głosowanie radnych miejskich nad uchwałą powołującą park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy.
Później przegłosowana przez miejskich radnych uchwała stanie się prawem miejscowym, a więc będzie obowiązywała wszystkich właścicieli, posiadaczy i najemców nieruchomości. Nie trzeba będzie uzyskiwać dodatkowych pozwoleń konserwatorskich, uzgodnień administracyjnych czy innych urzędowych formalności. Zarządzający parkiem samorząd popularyzuje i kontroluje przestrzegania jego zasad, a także doradza. Dla Starego i Nowego Miasta wprowadzonych zostanie parę dodatkowych zasad dostosowujących reklamy do skali i specyfiki Starówki.
41 parków w Polsce, jeden w Warszawie
W Polsce jest 41 parków kulturowych. W Warszawie dotychczas jeden – Wilanowski Park Kulturowy.
"Wartości jakie zdecydowano się w nich chronić prawem są zróżnicowane (od walorów przyrodniczych, poprzez architektoniczne, po budowanie marki). Park Historycznego Centrum Warszawy pójdzie śladami Krakowa, Wrocławia i Poznania, które zapobiegają negatywnym skutkom intensywnego ruchu turystycznego oraz chaosowi reklamowemu i estetycznemu w rejonach staromiejskich" - czytamy w komunikacie.
Park kulturowy jako forma ochrony zabytków ustanawiany jest uchwałą rady gminy, o której mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, dedykowany jest ochronie krajobrazu kulturowego oraz zachowaniu wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej. Dodatkowo, ustanowienie na danym obszarze parku kulturowego wymaga objęcia tego obszaru planem miejscowym oraz sporządzenia planu ochrony. Warto przy tym zaznaczyć, że ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami stanowi, iż krajobraz kulturowy może zostać uznany za zabytek nieruchomy i jako taki podlegać ochronie i opiece bez względu na stan zachowania.
Autorka/Autor: katke/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl