Starówka bez reklam i potykaczy? Ma powstać park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy

Autor:
kz/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Na warszawskiej Starówce w od wielu lat funkcjonowało siedem dorożek
Na warszawskiej Starówce w od wielu lat funkcjonowało siedem dorożek
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plNa warszawskiej Starówce w od wielu lat funkcjonowało siedem dorożek

Koniec z nielegalnymi reklamami czy wieszakami z odzieżą na ozdobnych kratach kamieniczek? Urzędnicy mają pomysł na estetykę reprezentacyjnych miejsc Historycznego Centrum Warszawy.

- Park kulturowy to narzędzie, które pozwoli zapobiec chaosowi przestrzennemu, nielegalnym reklamom i tandecie ulicznych stoisk. Historyczne Centrum Warszawy ma objąć Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, rejon od ogrodów Krasińskich do Saskiego oraz parki położone poniżej Skarpy z Łazienkami włącznie. To niezmiernie ważne, żeby te reprezentacyjne miejsca były chronione. Projekt uchwały już od zeszłego roku czeka na opinię Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - mówi zastępczyni prezydenta Renata Kaznowska.

Projekt jest już gotowy

Jak przypomina ratusz, park kulturowy porządkuje sprawy związane z estetyką elewacji, ochroną oryginalnego detalu architektonicznego i historycznej stolarki. Reguluje zasady umieszczania urządzeń technicznych. Dużo uwagi poświęca ochronie drzewostanu i terenów zieleni miejskiej.

Regulacje dotyczące nośników reklamowych są uproszczoną wersją uchwały krajobrazowej. Dla Starego i Nowego Miasta wprowadza parę dodatkowych zasad dostosowujących reklamy do skali i specyfiki Starówki.

CZYTAJ: Do końca potrwają konsultacje w sprawie uchwały krajobrazowej dla Warszawy.

Gotowy projekt uchwały, jak zapewniają w komunikacie urzędnicy, od zeszłego roku czeka na opinię Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po jej uzyskaniu zostanie wyłożony do publicznego wglądu. Trzecim ostatnim krokiem będzie głosowanie radnych miejskich nad uchwałą powołującą park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy.

Z kolei przegłosowana przez miejskich radnych uchwała stanie się prawem miejscowym, a więc będzie obowiązywała wszystkich właścicieli, posiadaczy i najemców nieruchomości. Nie trzeba będzie uzyskiwać dodatkowych pozwoleń konserwatorskich, uzgodnień administracyjnych czy innych urzędowych formalności. Zarządzający parkiem samorząd popularyzuje i kontroluje przestrzegania jego zasad, a także doradza. Dla Starego i Nowego Miasta wprowadzonych zostanie parę dodatkowych zasad dostosowujących reklamy do skali i specyfiki Starówki.

Projektowany park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy UM Warszawa

Jakie plany gastronomii?

Zasady aranżacji ogródków opracowane zostały, jak czytamy w komunikacie, na podstawie doskonale znanego restauratorom zarządzenia o obszarze reprezentacyjnym.

"Mniej podestów, niższe ogrodzenia, ujednolicone zadaszenia oraz rezygnacja z potykaczy uczynią ogródki jeszcze przyjemniejszym miejscem relaksu. Dla najpopularniejszych miejsc - Starego Miasta, ul. Freta, Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu oraz ul. Foksal – przygotowana została mapa w której zamieszczone zostały informacje dla restauratorów, jak i gdzie mogą planować ogródki" - przekazują w komunikacie urzędnicy.

Z kolei stoiska powinny być "estetyczne i pozbawione pstrokatych reklam". Zasady opracowane dla parku kulturowego podpowiadają, jak zaaranżować stoisko handlowe, wystawę plenerową czy witrynę sklepową.

41 parków

W Polsce jest 41 parków kulturowych. W Warszawie dotychczas jeden – Wilanowski Park Kulturowy.

"Wartości jakie zdecydowano się w nich chronić prawem są zróżnicowane (od walorów przyrodniczych, poprzez architektoniczne, po budowanie marki). Park Historycznego Centrum Warszawy pójdzie śladami Krakowa, Wrocławia i Poznania, które zapobiegają negatywnym skutkom intensywnego ruchu turystycznego oraz chaosowi reklamowemu i estetycznemu w rejonach staromiejskich" - czytamy w komunikacie.

Park kulturowy jako forma ochrony zabytków ustanawiany jest uchwałą rady gminy, o której mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, dedykowany jest ochronie krajobrazu kulturowego oraz zachowaniu wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej. Dodatkowo, ustanowienie na danym obszarze parku kulturowego wymaga objęcia tego obszaru planem miejscowym oraz sporządzenia planu ochrony. Warto przy tym zaznaczyć, że ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami stanowi, iż krajobraz kulturowy może zostać uznany za zabytek nieruchomy i jako taki podlegać ochronie i opiece bez względu na stan zachowania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Śródmieście

Pozostałe wiadomości